iso_639_3 3.5.1 - en to et translation catalogue (42 entries)

note: name for afr, reference_name for afr
en: Afrikaans
et: Lõuna-Aafrika

note: name for ara, reference_name for ara
en: Arabic
et: Araabia

note: name for aze, reference_name for aze
en: Azerbaijani
et: Aserbaidžaani

note: name for bel, reference_name for bel
en: Belarusian
et: Valgevene

note: name for bul, reference_name for bul
en: Bulgarian
et: Bulgaaria

note: name for ces, reference_name for ces
en: Czech
et: Tšehhi

note: name for dan, reference_name for dan
en: Danish
et: Taani

note: name for deu, reference_name for deu
en: German
et: Saksa

note: name for eng, reference_name for eng
en: English
et: Inglise

note: name for est, reference_name for est
en: Estonian
et: Eesti

note: name for eus, reference_name for eus
en: Basque
et: Baski

note: name for fao, reference_name for fao
en: Faroese
et: Fääri

note: name for fin, reference_name for fin
en: Finnish
et: Soome

note: name for fra, reference_name for fra
en: French
et: Prantsuse

note: name for gle, reference_name for gle
en: Irish
et: Iiri

note: name for heb, reference_name for heb
en: Hebrew
et: Heebrea

note: name for hrv, reference_name for hrv
en: Croatian
et: Horvaatia

note: name for hun, reference_name for hun
en: Hungarian
et: Ungari

note: name for ind, reference_name for ind
en: Indonesian
et: Indoneesia

note: name for isl, reference_name for isl
en: Icelandic
et: Islandi

note: name for ita, reference_name for ita
en: Italian
et: Itaalia

note: name for jpn, reference_name for jpn
en: Japanese
et: Jaapani

note: name for kor, reference_name for kor
en: Korean
et: Korea

note: name for lav, reference_name for lav
en: Latvian
et: Läti

note: name for lit, reference_name for lit
en: Lithuanian
et: Leedu

note: name for mkd, reference_name for mkd
en: Macedonian
et: Makedoonia

note: name for nld, reference_name for nld
en: Dutch
et: Hollandi

note: name for nor, reference_name for nor
en: Norwegian
et: Norra

note: name for pol, reference_name for pol
en: Polish
et: Poola

note: name for por, reference_name for por
en: Portuguese
et: Portugali

note: name for ron, reference_name for ron
en: Romanian
et: Rumeenia

note: name for rus, reference_name for rus
en: Russian
et: Vene

note: name for slk, reference_name for slk
en: Slovak
et: Slovakkia

note: name for slv, reference_name for slv
en: Slovenian
et: Sloveenia

note: name for spa, reference_name for spa
en: Spanish
et: Hispaania

note: name for sqi, reference_name for sqi
en: Albanian
et: Albaania

note: name for srp, reference_name for srp
en: Serbian
et: Serbia

note: name for swe, reference_name for swe
en: Swedish
et: Rootsi

note: name for tha, reference_name for tha
en: Thai
et: Tai

note: name for tur, reference_name for tur
en: Turkish
et: Türgi

note: name for vie, reference_name for vie
en: Vietnamese
et: Vietnami

note: name for zho, reference_name for zho
en: Chinese
et: Hiina
