iso_639_3 3.10.1 - en to gu translation catalogue (2956 entries)

note: name for aaa
en: Ghotuo
gu: ઘોટુઓ

note: name for aab
en: Alumu-Tesu
gu: એલ્યુમુ-તેસુ

note: name for aac
en: Ari
gu: અરી

note: name for aad
en: Amal
gu: અમલ

note: name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
gu: અલ્બેનિયન, અર્બેરેશે

note: name for aaf
en: Aranadan
gu: અરાનંદન

note: name for aag
en: Ambrak
gu: અમ્બ્રાક

note: name for aah
en: Arapesh, Abu'
gu: અર્પેશ, આબુ'

note: name for aai
en: Arifama-Miniafia
gu: અરિફામા-મિનીઆફીઆ

note: name for aak
en: Ankave
gu: અન્કાવે

note: name for aal
en: Afade
gu: અફાડે

note: name for aam
en: Aramanik
gu: અરામાનિક

note: name for aan
en: Anambé
gu: અનામ્બે

note: name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
gu: અરેબિક, અલ્જેરિયન, સહારાન

note: name for aap
en: Arára, Pará
gu: અરારા, પારા

note: name for aaq
en: Abnaki, Eastern
gu: અબ્નાકી, પૂર્વ

note: name for aar
en: Afar
gu: અફાર

note: name for aas
en: Aasáx
gu: આસાક્ષ

note: name for aat
en: Albanian, Arvanitika
gu: અલ્બેનિયન, અર્વાનિટિકા

note: name for aau
en: Abau
gu: અબાઉ

note: name for aaw
en: Solong
gu: સોલોન્ગ

note: name for aax
en: Mandobo Atas
gu: મૅન્ડોબો અટસ

note: name for aaz
en: Amarasi
gu: અમારાસી

note: name for aba
en: Abé
gu: અબે

note: name for abb
en: Bankon
gu: બાનકોન

note: name for abc
en: Ayta, Ambala
gu: અયતા, અમ્બાલા

note: name for abd
en: Agta, Camarines Norte
gu: અગ્ટા, કમારિન્સ્ નોર્ટે

note: name for abe
en: Abnaki, Western
gu: અબ્નાકી, પશ્ચિમી

note: name for abf
en: Abai Sungai
gu: અબૈ સુન્ગાઇ

note: name for abg
en: Abaga
gu: અબાગા

note: name for abh
en: Arabic, Tajiki
gu: અરેબિક, તાજીકી

note: name for abi
en: Abidji
gu: અબીડ્જી

note: name for abj
en: Aka-Bea
gu: અકા-બેએ

note: name for abk
en: Abkhazian
gu: અબ્ખઝિયન

note: name for abl
en: Lampung Nyo
gu: લૅમ્પુન્ગ ન્યો

note: name for abm
en: Abanyom
gu: અબૅન્યોમ

note: name for abn
en: Abua
gu: અબુઆ

note: name for abo
en: Abon
gu: અબોન

note: name for abp
en: Ayta, Abenlen
gu: અયટા, અબેનલેન

note: name for abq
en: Abaza
gu: અબાઝા

note: name for abr
en: Abron
gu: અબ્રોન

note: name for abs
en: Malay, Ambonese
gu: મલય, અમ્બોનેસે

note: name for abt
en: Ambulas
gu: ઍમ્બ્યુલસ

note: name for abu
en: Abure
gu: ઍબુરે

note: name for abv
en: Arabic, Baharna
gu: અરેબિક, બહાર્ના

note: name for abw
en: Pal
gu: પલ

note: name for abx
en: Inabaknon
gu: ઇનાબાક્નોન

note: name for aby
en: Aneme Wake
gu: અનેમે વાકે

note: name for abz
en: Abui
gu: અબુઇ

note: name for aca
en: Achagua
gu: અચાગુઆ

note: name for acb
en: Áncá
gu: ઍન્કા

note: name for acd
en: Gikyode
gu: ગીકયોડ

note: name for ace
en: Achinese
gu: અચીની

note: name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
gu: ક્રિઓલ ફ્રેંચ, સંત લુશિયન

note: name for ach
en: Acoli
gu: અકોલી

note: name for aci
en: Aka-Cari
gu: અકા-કરી

note: name for ack
en: Aka-Kora
gu: અકા-કોરા

note: name for acl
en: Akar-Bale
gu: અકાર-બાલે

note: name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
gu: અરેબિક, મેસોપોટામિયન

note: name for acn
en: Achang
gu: અચાન્ગ

note: name for acp
en: Acipa, Eastern
gu: અસિપા, પૂર્વ

note: name for acr
en: Achi
gu: અચી

note: name for acs
en: Acroá
gu: અક્રોઆ

note: name for act
en: Achterhoeks
gu: અચ્ટેરહોએક્સ

note: name for acu
en: Achuar-Shiwiar
gu: અચ્યુઆર-શિવીઆર

note: name for acv
en: Achumawi
gu: અચુમાવી

note: name for acw
en: Arabic, Hijazi
gu: અરેબિક, હિજાઝી

note: name for acx
en: Arabic, Omani
gu: અરેબિક, ઓમાની

note: name for acy
en: Arabic, Cypriot
gu: અરેબિક, સિપ્રિઓટ

note: name for acz
en: Acheron
gu: અચેરોન

note: name for ada
en: Adangme
gu: અડૉન્ગ્મે

note: name for adb
en: Adabe
gu: અદાબે

note: name for add
en: Dzodinka
gu: ડ્ઝોડિન્કા

note: name for ade
en: Adele
gu: અદેલે

note: name for adf
en: Arabic, Dhofari
gu: અરેબિક, ધોફારી

note: name for adg
en: Andegerebinha
gu: અન્ડેગેરેબિન્હા

note: name for adh
en: Adhola
gu: અધોલા

note: name for adi
en: Adi
gu: આદી

note: name for adj
en: Adioukrou
gu: અડીઔકરૌ

note: name for adl
en: Galo
gu: ગાલો

note: name for adn
en: Adang
gu: અદાન્ગ

note: name for ado
en: Abu
gu: આબુ

note: name for adp
en: Adap
gu: અદાપ

note: name for adq
en: Adangbe
gu: અદાન્ગબે

note: name for adr
en: Adonara
gu: અદોનારા

note: name for ads
en: Adamorobe Sign Language
gu: અડામોરોબે ચિન્હ ભાષા

note: name for adt
en: Adnyamathanha
gu: અડ્ન્યામાથાન્હા

note: name for adu
en: Aduge
gu: અદુગે

note: name for adw
en: Amundava
gu: અમુન્દાવા

note: name for adx
en: Tibetan, Amdo
gu: ટિબેટન, અમ્ડો

note: name for ady
en: Adyghe
gu: અડ્યાઘી

note: name for adz
en: Adzera
gu: અડ્ઝેરા

note: name for aea
en: Areba
gu: અરેબા

note: name for aeb
en: Arabic, Tunisian
gu: અરેબિક, તુનિસિઅન

note: name for aec
en: Arabic, Saidi
gu: અરેબિક, સાઇદી

note: name for aed
en: Argentine Sign Language
gu: અર્જેન્ટાઇન ચિન્હ ભાષા

note: name for aee
en: Pashayi, Northeast
gu: પશાયી, ઉત્તરપૂર્વ

note: name for aek
en: Haeke
gu: હાયકે

note: name for ael
en: Ambele
gu: અમ્બેલે

note: name for aem
en: Arem
gu: એરેમ

note: name for aen
en: Armenian Sign Language
gu: અર્મેનિયન સાઇન ભાષા

note: name for aeq
en: Aer
gu: ઍર

note: name for aer
en: Arrernte, Eastern
gu: અર્રેર્નટે, પૂર્વ

note: name for aes
en: Alsea
gu: અલ્સી

note: name for aeu
en: Akeu
gu: અકેઉ

note: name for aew
en: Ambakich
gu: અમ્બાકિચ

note: name for aey
en: Amele
gu: અમેલે

note: name for aez
en: Aeka
gu: એકા

note: name for afb
en: Arabic, Gulf
gu: અરેબિક, ગલ્ફ

note: name for afd
en: Andai
gu: અન્દાઇ

note: name for afe
en: Putukwam
gu: પુટુક્વૅમ

note: name for afg
en: Afghan Sign Language
gu: અફઘાન સાઇન ભાષા

note: name for afh
en: Afrihili
gu: આફ્રિહીલી

note: name for afi
en: Akrukay
gu: અક્રુકે

note: name for afk
en: Nanubae
gu: નાનુબે

note: name for afn
en: Defaka
gu: ડેફાકા

note: name for afo
en: Eloyi
gu: ઇલોયી

note: name for afp
en: Tapei
gu: તાપેઇ

note: name for afr
en: Afrikaans
gu: આફ્રિકન્સ

note: name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
gu: ક્રિઓલ, અફ્રો-સિમીનોલ

note: name for aft
en: Afitti
gu: અફિટ્ટી

note: name for afu
en: Awutu
gu: અવુટૂ

note: name for afz
en: Obokuitai
gu: ઓબોકુતાઇતાઇ

note: name for aga
en: Aguano
gu: અગુઆનો

note: name for agb
en: Legbo
gu: લેગ્બો

note: name for agc
en: Agatu
gu: અગાટુ

note: name for agd
en: Agarabi
gu: અગારાબી

note: name for age
en: Angal
gu: અન્ગલ

note: name for agf
en: Arguni
gu: અર્ગુની

note: name for agg
en: Angor
gu: અન્ગોર

note: name for agh
en: Ngelima
gu: ન્ગેલિમા

note: name for agi
en: Agariya
gu: અગારિયા

note: name for agj
en: Argobba
gu: અર્ગોબ્બા

note: name for agk
en: Agta, Isarog
gu: અગ્ટા, ઇસારઓગ

note: name for agl
en: Fembe
gu: ફૅમ્બે

note: name for agm
en: Angaataha
gu: અન્ગાટાહા

note: name for agn
en: Agutaynen
gu: અગુટાય્નેન

note: name for ago
en: Tainae
gu: તાઇને

note: name for agp
en: Paranan
gu: પરૅનૅન

note: name for agq
en: Aghem
gu: અઘેમ

note: name for agr
en: Aguaruna
gu: અગુઆરુના

note: name for ags
en: Esimbi
gu: ઇસિમ્બી

note: name for agt
en: Agta, Central Cagayan
gu: અગ્ટા, મધ્ય ચગાયાન

note: name for agu
en: Aguacateco
gu: અગુઆકટેકો

note: name for agv
en: Agta, Remontado
gu: અગ્ટા, રેમોન્ટાડો

note: name for agw
en: Kahua
gu: કાહુઆ

note: name for agx
en: Aghul
gu: અઘુલ

note: name for agy
en: Alta, Southern
gu: અલ્ટા, દક્ષિણ

note: name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
gu: અગ્ટા, માઉન્ટ ઇરીગા

note: name for aha
en: Ahanta
gu: અહાન્તા

note: name for ahb
en: Axamb
gu: અક્ષામ્બ

note: name for ahg
en: Qimant
gu: કિમંત

note: name for ahh
en: Aghu
gu: અઘુ

note: name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
gu: એઅજિ, તિઅગ્બામરીન

note: name for ahk
en: Akha
gu: અખા

note: name for ahl
en: Igo
gu: ઇગો

note: name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
gu: અઇઝી, મોબુમરીન

note: name for ahn
en: Àhàn
gu: અહાન

note: name for aho
en: Ahom
gu: અહોમ

note: name for ahp
en: Aizi, Aproumu
gu: અઇઝી, અપ્રોઉમુ

note: name for ahr
en: Ahirani
gu: અહિરાની

note: name for ahs
en: Ashe
gu: ઍશે

note: name for aht
en: Ahtena
gu: અહ્ટેના

note: name for aia
en: Arosi
gu: અરોસી

note: name for aib
en: Ainu (China)
gu: અઇનુ (ચાઇના)

note: name for aic
en: Ainbai
gu: અઇનબાઇ

note: name for aid
en: Alngith
gu: અલ્ન્ગિથ

note: name for aie
en: Amara
gu: અમારા

note: name for aif
en: Agi
gu: અગી

note: name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
gu: ક્રિઓલ અંગ્રેજી, અન્ટીગુઆ અને બાર્બુડા

note: name for aih
en: Ai-Cham
gu: એ-છામ

note: name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
gu: નીઓ-અરામૈક, અસ્સીરિયન

note: name for aij
en: Lishanid Noshan
gu: લિશાનીડ નોશન

note: name for aik
en: Ake
gu: અકે

note: name for ail
en: Aimele
gu: એમેલ

note: name for aim
en: Aimol
gu: એમોલ

note: name for ain
en: Ainu (Japan)
gu: એઇનુ (જાપાન)

note: name for aio
en: Aiton
gu: એઇટોન

note: name for aip
en: Burumakok
gu: બુરુમકોક

note: name for aiq
en: Aimaq
gu: એમાક

note: name for air
en: Airoran
gu: એરોરાન

note: name for ais
en: Amis, Nataoran
gu: એમીસ, નાટાઓરાન

note: name for ait
en: Arikem
gu: એરીકેમ

note: name for aiw
en: Aari
gu: આરી

note: name for aix
en: Aighon
gu: એઇઘોન

note: name for aiy
en: Ali
gu: અલી

note: name for aja
en: Aja (Sudan)
gu: આજા (સુદાન)

note: name for ajg
en: Aja (Benin)
gu: આજા (બેનિન)

note: name for aji
en: Ajië
gu: અજીએ

note: name for ajp
en: Arabic, South Levantine
gu: અરેબિક, દક્ષિણ લેવન્ટિન

note: name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
gu: અરેબિક, જુડિઓ-ટુનિશીયન

note: name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
gu: અરેબિક, જુડિઓ-મોરોક્કોન

note: name for ajw
en: Ajawa
gu: અજાવા

note: name for ajz
en: Karbi, Amri
gu: કાર્બી, ઍમ્રી

note: name for aka
en: Akan
gu: અકાન

note: name for akb
en: Batak Angkola
gu: બટાક અન્ગ્કોલા

note: name for akc
en: Mpur
gu: મ્પુર

note: name for akd
en: Ukpet-Ehom
gu: ઉકપેટ-એહોમ

note: name for ake
en: Akawaio
gu: અકાવૈઓ

note: name for akf
en: Akpa
gu: અક્પા

note: name for akg
en: Anakalangu
gu: અનાકાલન્ગુ

note: name for akh
en: Angal Heneng
gu: અન્ગલ હેનેન્ગ

note: name for aki
en: Aiome
gu: એઓમ

note: name for akj
en: Aka-Jeru
gu: અકા-જેરુ

note: name for akk
en: Akkadian
gu: અક્કાદીન

note: name for akl
en: Aklanon
gu: અક્લાનોન

note: name for akm
en: Aka-Bo
gu: અકા-બો

note: name for ako
en: Akurio
gu: અકુરીઓ

note: name for akp
en: Siwu
gu: સિવુ

note: name for akq
en: Ak
gu: અક્

note: name for akr
en: Araki
gu: અરાકી

note: name for aks
en: Akaselem
gu: અકાસેલેમ

note: name for akt
en: Akolet
gu: અકોલેટ

note: name for aku
en: Akum
gu: અકુમ

note: name for akv
en: Akhvakh
gu: અખવાખ

note: name for akw
en: Akwa
gu: એક્વા

note: name for akx
en: Aka-Kede
gu: અકા-કેડે

note: name for aky
en: Aka-Kol
gu: અકા-કોલ

note: name for akz
en: Alabama
gu: અલબામા

note: name for ala
en: Alago
gu: અલાગો

note: name for alc
en: Qawasqar
gu: કાવાસ્કર

note: name for ald
en: Alladian
gu: અલ્લાદીયન

note: name for ale
en: Aleut
gu: અલેયુત

note: name for alf
en: Alege
gu: અલેગે

note: name for alh
en: Alawa
gu: અલાવા

note: name for ali
en: Amaimon
gu: અમૈમોન

note: name for alj
en: Alangan
gu: અલૅન્ગન

note: name for alk
en: Alak
gu: અલાક

note: name for all
en: Allar
gu: અલ્લાર

note: name for alm
en: Amblong
gu: અમ્બ્લોંગ

note: name for aln
en: Albanian, Gheg
gu: અલ્બેનિયન, ઘેગ

note: name for alo
en: Larike-Wakasihu
gu: લારિકે-વાકાસિહુ

note: name for alp
en: Alune
gu: અલુને

note: name for alq
en: Algonquin
gu: અલ્ગોનક્યુઇન

note: name for alr
en: Alutor
gu: અલુટોર

note: name for als
en: Albanian, Tosk
gu: અલ્બેનિયન, ટોસ્ક

note: name for alt
en: Altai, Southern
gu: અલ્ટાઇ, દક્ષિણ

note: name for alu
en: 'Are'are
gu: 'અરે'અરે

note: name for alw
en: Alaba-K’abeena
gu: અલાબા-કબીના

note: name for alx
en: Amol
gu: અમોલ

note: name for aly
en: Alyawarr
gu: અલ્યાવાર

note: name for alz
en: Alur
gu: અલુર

note: name for ama
en: Amanayé
gu: અમાનાયે

note: name for amb
en: Ambo
gu: અમ્બો

note: name for amc
en: Amahuaca
gu: અમાહુઆકા

note: name for ame
en: Yanesha'
gu: યાનેશા'

note: name for amf
en: Hamer-Banna
gu: હામેર-બન્ના

note: name for amg
en: Amarag
gu: અમૅરાગ

note: name for amh
en: Amharic
gu: અમ્હારીક

note: name for ami
en: Amis
gu: અમીસ

note: name for amj
en: Amdang
gu: અમડાન્ગ

note: name for amk
en: Ambai
gu: અમ્બાઇ

note: name for aml
en: War-Jaintia
gu: વાર-જાઇન્ટિયા

note: name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
gu: અમા (પપુઆ નવી ગુઇના)

note: name for amn
en: Amanab
gu: અમાનાબ

note: name for amo
en: Amo
gu: અમો

note: name for amp
en: Alamblak
gu: અલામ્બ્લાક

note: name for amq
en: Amahai
gu: અમાહાઇ

note: name for amr
en: Amarakaeri
gu: અમારાકૈરી

note: name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
gu: અમામી-ઓશીમા, દક્ષિણ

note: name for amt
en: Amto
gu: એમ્ટો

note: name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
gu: અમુઝ્ગો, ગેરેર્રો

note: name for amv
en: Ambelau
gu: અમ્બેલાઉ

note: name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
gu: નીઓ-અરૅમૈક, પશ્ચિમ

note: name for amx
en: Anmatyerre
gu: અન્માટ્યેર્રે

note: name for amy
en: Ami
gu: અમી

note: name for amz
en: Atampaya
gu: અટામ્પાયા

note: name for ana
en: Andaqui
gu: અલ્ડાકુઇ

note: name for anb
en: Andoa
gu: અન્ડોઆ

note: name for anc
en: Ngas
gu: ન્ગાસ

note: name for and
en: Ansus
gu: અન્સુસ

note: name for ane
en: Xârâcùù
gu: જારાકૂઉ

note: name for anf
en: Animere
gu: અનિમેરે

note: name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
gu: અંગ્રેજી, જૂનું (ca. 450-1100)

note: name for anh
en: Nend
gu: નેન્દ

note: name for ani
en: Andi
gu: અન્ડી

note: name for anj
en: Anor
gu: એનોર

note: name for ank
en: Goemai
gu: ગોએમૈ

note: name for anl
en: Anu
gu: અનુ

note: name for anm
en: Anal
gu: અનેલ

note: name for ann
en: Obolo
gu: ઓબોલો

note: name for ano
en: Andoque
gu: અન્ડોક્વે

note: name for anp
en: Angika
gu: અન્ગીકા

note: name for anq
en: Jarawa (India)
gu: જારાવા (ભારત)

note: name for anr
en: Andh
gu: અન્ધ

note: name for ans
en: Anserma
gu: અન્સેર્મા

note: name for ant
en: Antakarinya
gu: અન્ટાકારિન્યા

note: name for anu
en: Anuak
gu: અનુઆક

note: name for anv
en: Denya
gu: ડેન્યા

note: name for anw
en: Anaang
gu: અનઆન્ગ

note: name for anx
en: Andra-Hus
gu: અન્ડ્રા-હુસ

note: name for any
en: Anyin
gu: અન્યિન

note: name for anz
en: Anem
gu: અનેમ

note: name for aoa
en: Angolar
gu: અન્ગોલાર

note: name for aob
en: Abom
gu: અબોમ

note: name for aoc
en: Pemon
gu: પેમોન

note: name for aod
en: Andarum
gu: અન્ડારુમ

note: name for aoe
en: Angal Enen
gu: અલગલ એનેન

note: name for aof
en: Bragat
gu: બ્રગત

note: name for aog
en: Angoram
gu: અન્ગોરૅમ

note: name for aoh
en: Arma
gu: અર્મા

note: name for aoi
en: Anindilyakwa
gu: અનિંડિલયાક્વા

note: name for aoj
en: Mufian
gu: મુફિયાન

note: name for aok
en: Arhö
gu: અર્હો

note: name for aol
en: Alor
gu: અલોર

note: name for aom
en: Ömie
gu: ઓમૈ

note: name for aon
en: Arapesh, Bumbita
gu: અરાપેશ, બુમ્બિટા

note: name for aor
en: Aore
gu: અલોર

note: name for aos
en: Taikat
gu: તૈકાત

note: name for aot
en: A'tong
gu: અટૉન્ગ

note: name for aox
en: Atorada
gu: અટોરાડા

note: name for aoz
en: Uab Meto
gu: ઉઍબ મેટો

note: name for apb
en: Sa'a
gu: સા

note: name for apc
en: Arabic, North Levantine
gu: અરેબિક, ઉત્તર લેવાન્ટાઇન

note: name for apd
en: Arabic, Sudanese
gu: અરેબિક, સુદાનીઝ

note: name for ape
en: Bukiyip
gu: બુકિયીપ

note: name for apg
en: Ampanang
gu: અમ્પાનાન્ગ

note: name for aph
en: Athpariya
gu: અથપારિયા

note: name for api
en: Apiaká
gu: અપિયાકા

note: name for apj
en: Apache, Jicarilla
gu: અપાચી, જીકારીલ્લા

note: name for apk
en: Apache, Kiowa
gu: અપાચી, કિયોવા

note: name for apl
en: Apache, Lipan
gu: અપાચી, લિપૅન

note: name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
gu: અપાચી- મેસ્કાલેરો-છિરીકાહુઆ

note: name for apn
en: Apinayé
gu: અપિનાયે

note: name for apo
en: Apalik
gu: અપાલિક

note: name for app
en: Apma
gu: અપ્મા

note: name for apq
en: A-Pucikwar
gu: અ-પુકીક્વાર

note: name for apr
en: Arop-Lokep
gu: અરોપ-લોકેપ

note: name for aps
en: Arop-Sissano
gu: અરોપ-સિસ્સાનો

note: name for apt
en: Apatani
gu: અપાટાની

note: name for apu
en: Apurinã
gu: અપુરિના

note: name for apv
en: Alapmunte
gu: અલાપમુન્ટે

note: name for apw
en: Apache, Western
gu: અપાચી, પશ્ચિમી

note: name for apx
en: Aputai
gu: અપુટૈ

note: name for apy
en: Apalaí
gu: અપાલૈ

note: name for apz
en: Safeyoka
gu: સેફયોકા

note: name for aqc
en: Archi
gu: આર્ચી

note: name for aqg
en: Arigidi
gu: અરિગિડી

note: name for aqm
en: Atohwaim
gu: અતોહ્વાઇમ

note: name for aqn
en: Alta, Northern
gu: અલ્ટા, ઉત્તર

note: name for aqp
en: Atakapa
gu: અટાકાપા

note: name for aqr
en: Arhâ
gu: અર્હા

note: name for ara
en: Arabic
gu: અરેબિક

note: name for arb
en: Arabic, Standard
gu: અરેબિક, મૂળભૂત

note: name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
gu: અરામૈક, અધિકૃત (700-300 BCE)

note: name for ard
en: Arabana
gu: અરૅબાના

note: name for are
en: Arrarnta, Western
gu: ઍરાર્ન્ટા, પશ્ચિમ

note: name for arg
en: Aragonese
gu: અરૉગોનિજ

note: name for arh
en: Arhuaco
gu: અર્હુઆકો

note: name for ari
en: Arikara
gu: અરિકારા

note: name for arj
en: Arapaso
gu: અરાપાસો

note: name for ark
en: Arikapú
gu: અરિકાપુ

note: name for arl
en: Arabela
gu: અરાબેલા

note: name for arn
en: Mapudungun
gu: માપુડુનગુન

note: name for aro
en: Araona
gu: અરાઓન

note: name for arp
en: Arapaho
gu: અરાપાહો

note: name for arq
en: Arabic, Algerian
gu: અરેબિક, અલ્જેરિયન

note: name for arr
en: Karo (Brazil)
gu: કારો (બ્રાઝિલ)

note: name for ars
en: Arabic, Najdi
gu: અરેબિક, નાજડી

note: name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
gu: અરુઆ (અમેઝોના રાજ્ય)

note: name for arv
en: Arbore
gu: અર્બોરે

note: name for arw
en: Arawak
gu: અરાવાક

note: name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
gu: અરુઆ (રોડોનિયા રાજ્ય)

note: name for ary
en: Arabic, Moroccan
gu: અરેબિક, મોરોક્કન

note: name for arz
en: Arabic, Egyptian
gu: અરેબિક, ઇજિપ્તીયન

note: name for asa
en: Asu (Tanzania)
gu: અસુ (નાયજેરિઆ)

note: name for asb
en: Assiniboine
gu: અસ્સિનીબૌને

note: name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
gu: અસ્માત,કાસુઆરિના કોસ્ટ

note: name for asd
en: Asas
gu: અસૅસ

note: name for ase
en: American Sign Language
gu: અમેરિકન ચિહ્ન ભાષા

note: name for asf
en: Australian Sign Language
gu: ઓસ્ટ્રેલિયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for asg
en: Cishingini
gu: કીશીનગિની

note: name for ash
en: Abishira
gu: અબીશિરા

note: name for asi
en: Buruwai
gu: બુરુવાઇ

note: name for asj
en: Nsari
gu: ન્સારી

note: name for ask
en: Ashkun
gu: ઍશકુન

note: name for asl
en: Asilulu
gu: અસીલુલુ

note: name for asm
en: Assamese
gu: આસામી

note: name for asn
en: Asuriní, Xingú
gu: અસુરિની, ક્સિંગુ

note: name for aso
en: Dano
gu: ડાનો

note: name for asp
en: Algerian Sign Language
gu: અલ્જેરિયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for asq
en: Austrian Sign Language
gu: ઑસ્ટ્રલિયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for asr
en: Asuri
gu: અસુરી

note: name for ass
en: Ipulo
gu: ઇપુલો

note: name for ast
en: Asturian
gu: અસ્તુરિયન

note: name for asu
en: Asurini, Tocantins
gu: અસુરિની, ટોકૅનટિન્સ્

note: name for asv
en: Asoa
gu: અસોઆ

note: name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
gu: ઑસ્ટ્રેલિયન અબોરિગિન્સ ચિહ્ન ભાષા

note: name for asx
en: Muratayak
gu: મુરાટાયાક

note: name for asy
en: Asmat, Yaosakor
gu: અસ્માત, યાઓસાકોર

note: name for asz
en: As
gu: ઍસ

note: name for ata
en: Pele-Ata
gu: પેલે-અટા

note: name for atb
en: Zaiwa
gu: જાઇવા

note: name for atc
en: Atsahuaca
gu: અટાહુઆકા

note: name for atd
en: Manobo, Ata
gu: માનોબો, અટા

note: name for ate
en: Atemble
gu: અટેમ્બેલ

note: name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
gu: ઇવ્બી ઉત્તર-ઓક્પેલા-અર્હે

note: name for ati
en: Attié
gu: અટ્ટૈ

note: name for atj
en: Atikamekw
gu: અટિકામેક્વ

note: name for atk
en: Ati
gu: અટિ

note: name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
gu: અગ્ટા, માઉન્ટ. ઇરાયા

note: name for atm
en: Ata
gu: અટા

note: name for atn
en: Ashtiani
gu: અશ્તીઆની

note: name for ato
en: Atong
gu: અટોન્ગ

note: name for atp
en: Atta, Pudtol
gu: અટ્ટા, પુડ્ટોલ

note: name for atq
en: Aralle-Tabulahan
gu: અરાલ્લે-ટૅબુલાહેન

note: name for atr
en: Waimiri-Atroari
gu: વૈમિરી-અટ્રોઆરી

note: name for ats
en: Gros Ventre
gu: ગ્રોસ વેન્ટ્રે

note: name for att
en: Atta, Pamplona
gu: અટ્ટા, પામ્પ્લોના

note: name for atu
en: Reel
gu: રીલ

note: name for atv
en: Altai, Northern
gu: અલ્તૈ, ઉત્તર

note: name for atw
en: Atsugewi
gu: અટ્સુગેવી

note: name for atx
en: Arutani
gu: અરુતાની

note: name for aty
en: Aneityum
gu: અનૈટ્યુમ

note: name for atz
en: Arta
gu: અર્ટા

note: name for aua
en: Asumboa
gu: અસુમ્બોઆ

note: name for aub
en: Alugu
gu: અનુગુ

note: name for auc
en: Waorani
gu: વાઓરાની

note: name for aud
en: Anuta
gu: અનુતા

note: name for aug
en: Aguna
gu: અગુના

note: name for auh
en: Aushi
gu: ઑશી

note: name for aui
en: Anuki
gu: અનુકી

note: name for auj
en: Awjilah
gu: અવ્જિલાહ

note: name for auk
en: Heyo
gu: હેયો

note: name for aul
en: Aulua
gu: ઔલુઆ

note: name for aum
en: Asu (Nigeria)
gu: અસુ (નાયજેરિઆ)

note: name for aun
en: One, Molmo
gu: વન, મોલ્મો

note: name for auo
en: Auyokawa
gu: ઔયોકાવા

note: name for aup
en: Makayam
gu: માકાયામ

note: name for auq
en: Anus
gu: અનુસ

note: name for aur
en: Aruek
gu: અરુએક

note: name for aut
en: Austral
gu: ઓસ્ટ્રલ

note: name for auu
en: Auye
gu: ઑએ

note: name for auw
en: Awyi
gu: ઑયી

note: name for aux
en: Aurá
gu: ઑરા

note: name for auy
en: Awiyaana
gu: અવીયાના

note: name for auz
en: Arabic, Uzbeki
gu: અરેબિક, ઉઝબેકી

note: name for ava
en: Avaric
gu: અવેરિક

note: name for avb
en: Avau
gu: અવાઉ

note: name for avd
en: Alviri-Vidari
gu: અલ્વિરી-વિડારી

note: name for ave
en: Avestan
gu: અવેસ્ટાન

note: name for avi
en: Avikam
gu: અવિકૅમ

note: name for avk
en: Kotava
gu: કોટાવા

note: name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
gu: અરેબિક, પૂર્વ ઇજિપ્તીયન બેડાવી

note: name for avn
en: Avatime
gu: અવાટાઇમ

note: name for avo
en: Agavotaguerra
gu: અગાવોટાગેર્રા

note: name for avs
en: Aushiri
gu: ઑશિરી

note: name for avt
en: Au
gu: ઔ

note: name for avu
en: Avokaya
gu: અવોકાયા

note: name for avv
en: Avá-Canoeiro
gu: અવા-કાનોએઇરો

note: name for awa
en: Awadhi
gu: અવધી

note: name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
gu: અવા (પપુઆ નવુ ગિની)

note: name for awc
en: Cicipu
gu: સિસિપુ

note: name for awe
en: Awetí
gu: અવેટી

note: name for awh
en: Awbono
gu: અવ્બોનો

note: name for awi
en: Aekyom
gu: અએક્યોમ

note: name for awk
en: Awabakal
gu: અવાબાકાલ

note: name for awm
en: Arawum
gu: અરાવુમ

note: name for awn
en: Awngi
gu: અવ્નગી

note: name for awo
en: Awak
gu: અવાક

note: name for awr
en: Awera
gu: અવેરા

note: name for aws
en: Awyu, South
gu: અવ્યુ, દક્ષિણ

note: name for awt
en: Araweté
gu: અરાવેટે

note: name for awu
en: Awyu, Central
gu: અવ્યુ, મધ્ય

note: name for awv
en: Awyu, Jair
gu: અવ્યુ, જૈર

note: name for aww
en: Awun
gu: અવુન

note: name for awx
en: Awara
gu: આવારા

note: name for awy
en: Awyu, Edera
gu: અવ્યુ, એડેરા

note: name for axb
en: Abipon
gu: અબિપોન

note: name for axg
en: Arára, Mato Grosso
gu: અરારા, માટો ગ્રોસ્સો

note: name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
gu: યાકા (મધ્ય આફ્રિકન )

note: name for axm
en: Armenian, Middle
gu: અર્મેનિયન

note: name for axx
en: Xaragure
gu: ક્સારાગુર

note: name for aya
en: Awar
gu: અવાર

note: name for ayb
en: Gbe, Ayizo
gu: ગ્બે, અયીઝો

note: name for ayc
en: Aymara, Southern
gu: આયમારા, દક્ષિણ

note: name for ayd
en: Ayabadhu
gu: આયાબાધુ

note: name for aye
en: Ayere
gu: અયેરે

note: name for ayg
en: Ginyanga
gu: ગિન્યાંગા

note: name for ayh
en: Arabic, Hadrami
gu: અરેબિક, હાડ્રામી

note: name for ayi
en: Leyigha
gu: લેયિઘા

note: name for ayk
en: Akuku
gu: અકુકુ

note: name for ayl
en: Arabic, Libyan
gu: અરેબિક, લીબયાન

note: name for aym
en: Aymara
gu: અય્મર

note: name for ayn
en: Arabic, Sanaani
gu: અરેબિક, સનાની

note: name for ayo
en: Ayoreo
gu: અયોરો

note: name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
gu: અરેબિક, ઉત્તર મેસોપોટોમિયન

note: name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
gu: અયી (પપુઆ નવીન ગિની)

note: name for ayr
en: Aymara, Central
gu: અયમારા, મધ્ય

note: name for ays
en: Ayta, Sorsogon
gu: અયટા, સોર્સોગોન

note: name for ayt
en: Ayta, Bataan
gu: અયટા, બટાન

note: name for ayu
en: Ayu
gu: અયુ

note: name for ayx
en: Ayi (China)
gu: અયી (ચાઇના)

note: name for ayy
en: Ayta, Tayabas
gu: અયટા, તાયાબાસ

note: name for ayz
en: Mai Brat
gu: માઇ બ્રેટ

note: name for aza
en: Azha
gu: અઝ્હા

note: name for azb
en: Azerbaijani, South
gu: અજેરબાઇજાની, દક્ષિણ

note: name for aze
en: Azerbaijani
gu: અઝેરબૈજાની

note: name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
gu: અમુજ્ગો, સૅન પેડ્રો અમુજગોસ

note: name for azj
en: Azerbaijani, North
gu: અજેરબાઇજાની, ઉત્તર

note: name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
gu: અમુજ્ગો, ઇપલાપા

note: name for azo
en: Awing
gu: અવિન્ગ

note: name for azt
en: Atta, Faire
gu: અટ્ટા ફૈરે

note: name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
gu: નહુઁત્લ, હાયલૅન્ડ પ્યુબ્લા

note: name for baa
en: Babatana
gu: બાબાતાના

note: name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
gu: બૈનૌક-ગન્યુનો

note: name for bac
en: Badui
gu: બડુઇ

note: name for bae
en: Baré
gu: બારે

note: name for baf
en: Nubaca
gu: નુબાકા

note: name for bag
en: Tuki
gu: તુકી

note: name for bah
en: Creole English, Bahamas
gu: ક્રિઓલ અંગ્રેજી, બાહામાસ

note: name for baj
en: Barakai
gu: બારાકૈ

note: name for bak
en: Bashkir
gu: બાશકીર

note: name for bal
en: Baluchi
gu: બાલુચી

note: name for bam
en: Bambara
gu: બમ્બારા

note: name for ban
en: Balinese
gu: બાલીનીઝ

note: name for bao
en: Waimaha
gu: વૈમાહા

note: name for bap
en: Bantawa
gu: બનટાવા

note: name for bar
en: Bavarian
gu: બાવેરિયન

note: name for bas
en: Basa (Cameroon)
gu: બાસા (કમેરુન)

note: name for bau
en: Bada (Nigeria)
gu: બાડા (નાયજેરિઆ)

note: name for bav
en: Vengo
gu: વૅન્ગો

note: name for baw
en: Bambili-Bambui
gu: બામ્બિલી-બૅમ્બુઇ

note: name for bax
en: Bamun
gu: બામુન

note: name for bay
en: Batuley
gu: બૅટુલે

note: name for baz
en: Tunen
gu: તુનેન

note: name for bba
en: Baatonum
gu: બાટોનમ

note: name for bbb
en: Barai
gu: બારાઇ

note: name for bbc
en: Batak Toba
gu: બટક ટોબા

note: name for bbd
en: Bau
gu: બાઉ

note: name for bbe
en: Bangba
gu: બાન્ગબા

note: name for bbf
en: Baibai
gu: બાઇબાઇ

note: name for bbg
en: Barama
gu: બારામા

note: name for bbh
en: Bugan
gu: બુગાન

note: name for bbi
en: Barombi
gu: બારોમ્બી

note: name for bbj
en: Ghomálá'
gu: ઘોમાલા

note: name for bbk
en: Babanki
gu: બાબાન્કી

note: name for bbl
en: Bats
gu: બૅટ્સ

note: name for bbm
en: Babango
gu: બાબાન્ગો

note: name for bbn
en: Uneapa
gu: ઉનેઆપા

note: name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
gu: બોબો મડારે, ઉત્તર

note: name for bbp
en: Banda, West Central
gu: બાન્ડા, પશ્ચિમ મધ્ય

note: name for bbq
en: Bamali
gu: બામલી

note: name for bbr
en: Girawa
gu: ગીરાવા

note: name for bbs
en: Bakpinka
gu: બાકપીન્કા

note: name for bbt
en: Mburku
gu: મ્બુર્કુ

note: name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
gu: કુલુન્ગ (નાયજેરિઆ)

note: name for bbv
en: Karnai
gu: કર્નાઇ

note: name for bbw
en: Baba
gu: બાબા

note: name for bbx
en: Bubia
gu: બુબીઆ

note: name for bby
en: Befang
gu: બેફાન્ગ

note: name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
gu: ક્રિઓલ અરેબિક, બાબાલિઆ

note: name for bca
en: Bai, Central
gu: બાઇ, મધ્ય

note: name for bcb
en: Bainouk-Samik
gu: બાઇનૌક-સામિક

note: name for bcc
en: Balochi, Southern
gu: બાલોચી, દક્ષિણ

note: name for bcd
en: Babar, North
gu: બાબર, ઉત્તર

note: name for bce
en: Bamenyam
gu: બામેન્યામ

note: name for bcf
en: Bamu
gu: બામુ

note: name for bcg
en: Baga Binari
gu: બાગા, બીનારી

note: name for bch
en: Bariai
gu: બારિઆઇ

note: name for bci
en: Baoulé
gu: બાઓલે

note: name for bcj
en: Bardi
gu: બાર્ડી

note: name for bck
en: Bunaba
gu: બુનાબા

note: name for bcl
en: Bicolano, Central
gu: બિકોલાનો, મધ્ય

note: name for bcm
en: Bannoni
gu: બાન્નોની

note: name for bcn
en: Bali (Nigeria)
gu: બાલિ (નાયજેરિઆ)

note: name for bco
en: Kaluli
gu: કાલુલી

note: name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
gu: બાલિ (ડેમોક્રેટિક રિપબ્લિક ઑફ કૉન્ગો)

note: name for bcq
en: Bench
gu: બૅન્ચ

note: name for bcr
en: Babine
gu: બાબિને

note: name for bcs
en: Kohumono
gu: કોહુમોનો

note: name for bct
en: Bendi
gu: બૅન્ડી

note: name for bcu
en: Awad Bing
gu: અવાડ બિંગ

note: name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
gu: શૂ-મિન્ડા-ન્યે

note: name for bcw
en: Bana
gu: બાના

note: name for bcy
en: Bacama
gu: બાકામા

note: name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
gu: બાઇનૌક-ગન્યામોલો

note: name for bda
en: Bayot
gu: બાયોત

note: name for bdb
en: Basap
gu: બસપ

note: name for bdc
en: Emberá-Baudó
gu: એમ્બેરા-બૌડો

note: name for bdd
en: Bunama
gu: બુનામા

note: name for bde
en: Bade
gu: બાદે

note: name for bdg
en: Bonggi
gu: બોન્ગી

note: name for bdh
en: Baka (Sudan)
gu: બાકા (સુદાન)

note: name for bdi
en: Burun
gu: બુરુન

note: name for bdj
en: Bai
gu: બાઇ

note: name for bdk
en: Budukh
gu: બુદુખ

note: name for bdl
en: Bajau, Indonesian
gu: બજાઉ, ઇન્ડોનેશિયન

note: name for bdm
en: Buduma
gu: બુદુમા

note: name for bdn
en: Baldemu
gu: બલ્ડેમુ

note: name for bdo
en: Morom
gu: મોરોમ

note: name for bdp
en: Bende
gu: બેન્દે

note: name for bdq
en: Bahnar
gu: બહ્નાર

note: name for bdr
en: Bajau, West Coast
gu: બજૌ, પશ્ચિમ કોસ્ટ

note: name for bds
en: Burunge
gu: બુરુન્ગે

note: name for bdt
en: Bokoto
gu: બોકોટો

note: name for bdu
en: Oroko
gu: ઑરોકો

note: name for bdv
en: Bodo Parja
gu: બોડો પાર્જા

note: name for bdw
en: Baham
gu: બહામ

note: name for bdx
en: Budong-Budong
gu: બુડોન્ગ-બુડોન્ગ

note: name for bdy
en: Bandjalang
gu: બૅન્ડ્જાલૅન્ગ

note: name for bdz
en: Badeshi
gu: બદેશી

note: name for bea
en: Beaver
gu: બિવર

note: name for beb
en: Bebele
gu: બેબેલે

note: name for bec
en: Iceve-Maci
gu: આઇસવે-મકી

note: name for bed
en: Bedoanas
gu: બેડોઅનાસ

note: name for bee
en: Byangsi
gu: બ્યાન્ગ્સી

note: name for bef
en: Benabena
gu: બેનાબેના

note: name for beg
en: Belait
gu: બેલૈટ

note: name for beh
en: Biali
gu: બિઅલી

note: name for bei
en: Bekati'
gu: બેકાટી

note: name for bej
en: Beja
gu: બેજા

note: name for bek
en: Bebeli
gu: બેબેલી

note: name for bel
en: Belarusian
gu: બેલારુશિયન

note: name for bem
en: Bemba (Zambia)
gu: બેમ્બા (ઝામ્બીઆ)

note: name for ben
en: Bengali
gu: બંગાળી

note: name for beo
en: Beami
gu: બિઅમી

note: name for bep
en: Besoa
gu: બેસોઆ

note: name for beq
en: Beembe
gu: બિમ્બે

note: name for bes
en: Besme
gu: બેસ્મે

note: name for bet
en: Béte, Guiberoua
gu: બેટે, ગૂઇબેરુઆ

note: name for beu
en: Blagar
gu: બ્લાગર

note: name for bev
en: Bété, Daloa
gu: બેટે, ડાલોઆ

note: name for bew
en: Betawi
gu: બેટાવી

note: name for bex
en: Jur Modo
gu: જુર મોડો

note: name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
gu: બેલી (પપુઆ નવુ ગિની)

note: name for bez
en: Bena (Tanzania)
gu: બેના (તાનઝાનિયા)

note: name for bfa
en: Bari
gu: બારી

note: name for bfb
en: Bareli, Pauri
gu: બરેલી, પૌરી

note: name for bfc
en: Bai, Northern
gu: બાઇ, ઉત્તર

note: name for bfd
en: Bafut
gu: બફુટ

note: name for bfe
en: Betaf
gu: બેતાફ

note: name for bff
en: Bofi
gu: બોફી

note: name for bfg
en: Kayan, Busang
gu: કાયાન, બુસાન્ગ

note: name for bfh
en: Blafe
gu: બ્લાફે

note: name for bfi
en: British Sign Language
gu: બ્રિટીશ સાઇન ભાષા

note: name for bfj
en: Bafanji
gu: બાફાન્જી

note: name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
gu: બેન ખોર ચિહ્ન ભાષા

note: name for bfl
en: Banda-Ndélé
gu: બેન્ડા-ન્ડેલે

note: name for bfm
en: Mmen
gu: મ્મેન

note: name for bfn
en: Bunak
gu: બુનાક

note: name for bfo
en: Birifor, Malba
gu: બિરીફોર, માલ્બા

note: name for bfp
en: Beba
gu: બેબા

note: name for bfq
en: Badaga
gu: બાડાગા

note: name for bfr
en: Bazigar
gu: બાઝીગર

note: name for bfs
en: Bai, Southern
gu: બાઇ, દક્ષિણ

note: name for bft
en: Balti
gu: બાલ્ટી

note: name for bfu
en: Gahri
gu: ગાર્હી

note: name for bfw
en: Bondo
gu: બોન્દો

note: name for bfy
en: Bagheli
gu: બાઘેલી

note: name for bfz
en: Pahari, Mahasu
gu: પહારી, મહાસુ

note: name for bga
en: Gwamhi-Wuri
gu: ગ્વામ્હી-વુરી

note: name for bgb
en: Bobongko
gu: બોબોન્ગકો

note: name for bgc
en: Haryanvi
gu: હરયાન્વી

note: name for bgd
en: Bareli, Rathwi
gu: બરેલી, રાથવી

note: name for bge
en: Bauria
gu: બૌરીયા

note: name for bgf
en: Bangandu
gu: બાન્ગાન્ડુ

note: name for bgg
en: Bugun
gu: બુગુન

note: name for bgi
en: Giangan
gu: ગિયાનગન

note: name for bgj
en: Bangolan
gu: બાન્ગોલન

note: name for bgk
en: Bit
gu: બીટ

note: name for bgl
en: Bo (Laos)
gu: બો (લાઓસ)

note: name for bgm
en: Baga Mboteni
gu: બાગા મ્બોતેની

note: name for bgn
en: Balochi, Western
gu: બાલોચી, પશ્ચિમી

note: name for bgo
en: Baga Koga
gu: બાગા કોગા

note: name for bgp
en: Balochi, Eastern
gu: બાલોચી, પૂર્વીય

note: name for bgq
en: Bagri
gu: બાગ્રી

note: name for bgr
en: Chin, Bawm
gu: ચીન, બૅવ્મ

note: name for bgs
en: Tagabawa
gu: ટાગાબાવા

note: name for bgt
en: Bughotu
gu: બુઘોતુ

note: name for bgu
en: Mbongno
gu: મ્બોન્ગ્નો

note: name for bgv
en: Warkay-Bipim
gu: વારકે-બિપીમ

note: name for bgw
en: Bhatri
gu: ભાત્રી

note: name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
gu: તુર્કીશ, બાલકન ગૉગોજ

note: name for bgy
en: Benggoi
gu: બેંગ્ગોઇ

note: name for bgz
en: Banggai
gu: બન્ગ્ગાઇ

note: name for bha
en: Bharia
gu: ભારીઆ

note: name for bhb
en: Bhili
gu: ભિલી

note: name for bhc
en: Biga
gu: બીગા

note: name for bhd
en: Bhadrawahi
gu: ભાડ્રવાહી

note: name for bhe
en: Bhaya
gu: ભાયા

note: name for bhf
en: Odiai
gu: ઓડિઆઇ

note: name for bhg
en: Binandere
gu: બિનાનડેરે

note: name for bhh
en: Bukharic
gu: બુખારીક

note: name for bhi
en: Bhilali
gu: ભિલાલી

note: name for bhj
en: Bahing
gu: બાહીન્ગ

note: name for bhk
en: Bicolano, Albay
gu: બિકોલાનો, અલ્બે

note: name for bhl
en: Bimin
gu: બિમીન

note: name for bhm
en: Bathari
gu: બાથરી

note: name for bho
en: Bhojpuri
gu: ભોજપુરી

note: name for bhp
en: Bima
gu: બીમા

note: name for bhq
en: Tukang Besi South
gu: તુકાન્ગ બેસી દક્ષિણ

note: name for bhr
en: Malagasy, Bara
gu: માલાગસી, બારા

note: name for bhs
en: Buwal
gu: બુવાલ

note: name for bht
en: Bhattiyali
gu: ભાટ્ટીયાલી

note: name for bhu
en: Bhunjia
gu: ભુન્જીયા

note: name for bhv
en: Bahau
gu: બાહાઉ

note: name for bhw
en: Biak
gu: બિઆક

note: name for bhx
en: Bhalay
gu: ભલય

note: name for bhy
en: Bhele
gu: ભેલે

note: name for bhz
en: Bada (Indonesia)
gu: બાદા (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for bia
en: Badimaya
gu: બાડીમાયા

note: name for bib
en: Bissa
gu: બિસ્સા

note: name for bic
en: Bikaru
gu: બિકારુ

note: name for bid
en: Bidiyo
gu: બિડીયો

note: name for bie
en: Bepour
gu: બેપૌર

note: name for bif
en: Biafada
gu: બિઆફાડા

note: name for big
en: Biangai
gu: બિયાનગાઇ

note: name for bij
en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
gu: વાઘાત-યા-બિજીમ-લેગેરી

note: name for bik
en: Bikol
gu: બિકોલ

note: name for bil
en: Bile
gu: બિલે

note: name for bim
en: Bimoba
gu: બિમોબા

note: name for bin
en: Bini
gu: બિની

note: name for bio
en: Nai
gu: નાઇ

note: name for bip
en: Bila
gu: બિલા

note: name for biq
en: Bipi
gu: બિપી

note: name for bir
en: Bisorio
gu: બિસોરીઓ

note: name for bis
en: Bislama
gu: બિસ્લામા

note: name for bit
en: Berinomo
gu: બેરીનોમો

note: name for biu
en: Biete
gu: બૈટે

note: name for biv
en: Birifor, Southern
gu: બિરીફોર, દક્ષિણ

note: name for biw
en: Kol (Cameroon)
gu: કોલ (કમેરુન)

note: name for bix
en: Bijori
gu: બિજોરી

note: name for biy
en: Birhor
gu: બિરહોર

note: name for biz
en: Baloi
gu: બાલોઇ

note: name for bja
en: Budza
gu: બુડ્ઝા

note: name for bjb
en: Banggarla
gu: બન્ગ્ગર્લા

note: name for bjc
en: Bariji
gu: બારિજી

note: name for bjd
en: Bandjigali
gu: બૅન્ડજીગાલી

note: name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
gu: મૈન, બૌઓ-જિઓ

note: name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
gu: નીયો-અરૈમૈક, બારજાની જુવિશ

note: name for bjg
en: Bidyogo
gu: બિદયોગો

note: name for bjh
en: Bahinemo
gu: બાહીનેમો

note: name for bji
en: Burji
gu: બુર્જી

note: name for bjj
en: Kanauji
gu: કનૌજી

note: name for bjk
en: Barok
gu: બારોક

note: name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
gu: બુલુ (પપુઆ નવું ગિની)

note: name for bjm
en: Bajelani
gu: બાજેલાની

note: name for bjn
en: Banjar
gu: બન્જાર

note: name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
gu: બૅન્ડા, મધ્ય-દક્ષિણ

note: name for bjq
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
gu: માલાગાસી, દક્ષિણ બેટસિમિસારાકા

note: name for bjr
en: Binumarien
gu: બિનુમારીએન

note: name for bjs
en: Bajan
gu: બાજાન

note: name for bjt
en: Balanta-Ganja
gu: બલાન્ટા-ગન્જા

note: name for bju
en: Busuu
gu: બુસુ

note: name for bjv
en: Bedjond
gu: બેડજોન્ડ

note: name for bjw
en: Bakwé
gu: બાક્વે

note: name for bjx
en: Itneg, Banao
gu: અટનેગ, બનાઓ

note: name for bjy
en: Bayali
gu: બાયાલી

note: name for bjz
en: Baruga
gu: બારુગા

note: name for bka
en: Kyak
gu: ક્યાક

note: name for bkb
en: Finallig
gu: ફિનાલીંગ

note: name for bkc
en: Baka (Cameroon)
gu: બાકા (કમેરુન)

note: name for bkd
en: Binukid
gu: બીનુકીડ

note: name for bkf
en: Beeke
gu: બીકે

note: name for bkg
en: Buraka
gu: બુરાકા

note: name for bkh
en: Bakoko
gu: બાકોકો

note: name for bki
en: Baki
gu: બાકી

note: name for bkj
en: Pande
gu: પાન્ડે

note: name for bkk
en: Brokskat
gu: બ્રોક્સ્કાટ

note: name for bkl
en: Berik
gu: બેરિક

note: name for bkm
en: Kom (Cameroon)
gu: કોમ (કમેરુન)

note: name for bkn
en: Bukitan
gu: બુકીતાન

note: name for bko
en: Kwa'
gu: ક્વા

note: name for bkq
en: Bakairí
gu: બકૈરી

note: name for bkr
en: Bakumpai
gu: બાકુમ્પાઇ

note: name for bks
en: Sorsogon, Masbate
gu: સોર્સોગોન, માસ્બાટે

note: name for bkt
en: Boloki
gu: બોલોકી

note: name for bku
en: Buhid
gu: બુહીદ

note: name for bkv
en: Bekwarra
gu: બેકવારા

note: name for bkw
en: Bekwil
gu: બેકવીલ

note: name for bkx
en: Baikeno
gu: બૈકેનો

note: name for bky
en: Bokyi
gu: બોક્યી

note: name for bkz
en: Bungku
gu: બુન્ગકુ

note: name for bla
en: Siksika
gu: સિક્સીકા

note: name for blb
en: Bilua
gu: બિલુઆ

note: name for blc
en: Bella Coola
gu: બેલ્લા કૂલા

note: name for bld
en: Bolango
gu: બોલાંગો

note: name for ble
en: Balanta-Kentohe
gu: બાલાન્તા-કેનતોહ

note: name for blf
en: Buol
gu: બૌલ

note: name for blg
en: Balau
gu: બાલાઉ

note: name for blh
en: Kuwaa
gu: કુવા

note: name for bli
en: Bolia
gu: બોલીઆ

note: name for blj
en: Bolongan
gu: બોલોન્ગન

note: name for blk
en: Karen, Pa'o
gu: કરેન, પાઓ

note: name for bll
en: Biloxi
gu: બિલોક્ષી

note: name for blm
en: Beli (Sudan)
gu: બેલી (સુદાન)

note: name for bln
en: Bicolano, Southern Catanduanes
gu: બિકોલાનો, દક્ષિણ કૅટૅનડ્યુએનસ્

note: name for blo
en: Anii
gu: એની

note: name for blp
en: Blablanga
gu: બ્લાબ્લાન્ગા

note: name for blq
en: Baluan-Pam
gu: બાલુઆન-પૅમ

note: name for blr
en: Blang
gu: બ્લૅન્ગ

note: name for bls
en: Balaesang
gu: બાલેસૅન્ગ

note: name for blt
en: Tai Dam
gu: તાઇ ડૅમ

note: name for blv
en: Bolo
gu: બોલો

note: name for blw
en: Balangao
gu: બાલાન્ગાઓ

note: name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
gu: અયતા, મૅગ-ઇન્ડી

note: name for bly
en: Notre
gu: નોટ્રે

note: name for blz
en: Balantak
gu: બાલાનતાક

note: name for bma
en: Lame
gu: લામે

note: name for bmb
en: Bembe
gu: બૅમ્બે

note: name for bmc
en: Biem
gu: બૈમ

note: name for bmd
en: Manduri, Baga
gu: માનડુરી, બાગા

note: name for bme
en: Limassa
gu: લિમાસ્સા

note: name for bmf
en: Bom
gu: બોમ

note: name for bmg
en: Bamwe
gu: બામ્વે

note: name for bmh
en: Kein
gu: કૈન

note: name for bmi
en: Bagirmi
gu: બાગિર્મી

note: name for bmj
en: Bote-Majhi
gu: બોટે-માજ્હી

note: name for bmk
en: Ghayavi
gu: ઘાયાવી

note: name for bml
en: Bomboli
gu: બૉમ્બોલી

note: name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
gu: માલાગાસે, ઉત્તર બેટ્સિમિસારાકા

note: name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
gu: બિના (પપુઆ નવુ ગિની)

note: name for bmo
en: Bambalang
gu: બામબાલૅન્ગ

note: name for bmp
en: Bulgebi
gu: બુલ્ગેબી

note: name for bmq
en: Bomu
gu: બોમુ

note: name for bmr
en: Muinane
gu: મ્યુઇનેન

note: name for bms
en: Kanuri, Bilma
gu: કનુરી, બિલ્મા

note: name for bmt
en: Biao Mon
gu: બૈઓ મોન

note: name for bmu
en: Burum-Mindik
gu: બુરુમ-મિન્ડીક

note: name for bmv
en: Bum
gu: બુમ

note: name for bmw
en: Bomwali
gu: બોમવાલી

note: name for bmx
en: Baimak
gu: બૈમક

note: name for bmz
en: Baramu
gu: બારામુ

note: name for bna
en: Bonerate
gu: બોનેરૅટ

note: name for bnb
en: Bookan
gu: બુકાન

note: name for bnc
en: Bontoc, Central
gu: બોન્ટોક, મધ્ય

note: name for bnd
en: Banda (Indonesia)
gu: બાન્ડા (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for bne
en: Bintauna
gu: બિનટાઉના

note: name for bnf
en: Masiwang
gu: માસીવાન્ગ

note: name for bng
en: Benga
gu: બેન્ગા

note: name for bni
en: Bangi
gu: બાન્ગી

note: name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
gu: ટાવબ્યૂઇડ, પૂર્વ

note: name for bnk
en: Bierebo
gu: બૈએરેબો

note: name for bnl
en: Boon
gu: બુન

note: name for bnm
en: Batanga
gu: બટાન્ગા

note: name for bnn
en: Bunun
gu: બુનુન

note: name for bno
en: Bantoanon
gu: બૅનટોઆનોન

note: name for bnp
en: Bola
gu: બોલા

note: name for bnq
en: Bantik
gu: બાન્ટીક

note: name for bnr
en: Butmas-Tur
gu: બુટમાસ-ટુર

note: name for bns
en: Bundeli
gu: બુન્ડેલી

note: name for bnu
en: Bentong
gu: બેનટોંગ

note: name for bnv
en: Bonerif
gu: બોનેરીફ

note: name for bnw
en: Bisis
gu: બિસિસ

note: name for bnx
en: Bangubangu
gu: બાન્ગુબાન્ગુ

note: name for bny
en: Bintulu
gu: બિંટુલુ

note: name for bnz
en: Beezen
gu: બીઝેન

note: name for boa
en: Bora
gu: બોરા

note: name for bob
en: Aweer
gu: અવીર

note: name for bod
en: Tibetan
gu: તિબેટન

note: name for boe
en: Mundabli
gu: મુન્ડાબ્લિ

note: name for bof
en: Bolon
gu: બોલોન

note: name for bog
en: Bamako Sign Language
gu: બામાકો ચિહ્ન ભાષા

note: name for boh
en: Boma
gu: બોમા

note: name for boi
en: Barbareño
gu: બારબારેનો

note: name for boj
en: Anjam
gu: અન્જામ

note: name for bok
en: Bonjo
gu: બોન્જો

note: name for bol
en: Bole
gu: બોલે

note: name for bom
en: Berom
gu: બૅરોમ

note: name for bon
en: Bine
gu: બિને

note: name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
gu: બોઝો, ટાઇમાક્વે

note: name for bop
en: Bonkiman
gu: બોનકિમન

note: name for boq
en: Bogaya
gu: બોગાયા

note: name for bor
en: Borôro
gu: બોરોરો

note: name for bos
en: Bosnian
gu: બોસનીયન

note: name for bot
en: Bongo
gu: બોન્ગો

note: name for bou
en: Bondei
gu: બોન્ડેઇ

note: name for bov
en: Tuwuli
gu: ટુવુલી

note: name for bow
en: Rema
gu: રૅમા

note: name for box
en: Buamu
gu: બુઆમુ

note: name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
gu: બોઝો, ટૈયાક્સો

note: name for bpa
en: Dakaka
gu: ડાકાકા

note: name for bpb
en: Barbacoas
gu: બારબાકોઆસ

note: name for bpd
en: Banda-Banda
gu: બાન્ડા-બાન્ડા

note: name for bpg
en: Bonggo
gu: બોન્ગો

note: name for bph
en: Botlikh
gu: બોટલીખ

note: name for bpi
en: Bagupi
gu: બાગુપી

note: name for bpj
en: Binji
gu: બિન્જી

note: name for bpk
en: Orowe
gu: ઑરોવે

note: name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
gu: બ્રૂમે પિઅરલિન્ગ લુગ્ગેર પિડગીન

note: name for bpm
en: Biyom
gu: બિયોમ

note: name for bpn
en: Dzao Min
gu: ડ્જાઓ મિન

note: name for bpo
en: Anasi
gu: અનાસી

note: name for bpp
en: Kaure
gu: કાઉરે

note: name for bpq
en: Malay, Banda
gu: મલય, બાન્દા

note: name for bpr
en: Blaan, Koronadal
gu: બ્લાન, કોરોનાડલ

note: name for bps
en: Blaan, Sarangani
gu: બ્લાન, સરનગનિ

note: name for bpt
en: Barrow Point
gu: બૅરો પોઇંટ

note: name for bpu
en: Bongu
gu: બૉન્ગુ

note: name for bpv
en: Marind, Bian
gu: મારિન્ડ, બૈન

note: name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
gu: બો (પપુઆ નવું ગિની)

note: name for bpx
en: Bareli, Palya
gu: બારેલી, પાલ્યા

note: name for bpy
en: Bishnupriya
gu: બિશ્નુપ્રિયા

note: name for bpz
en: Bilba
gu: બિલ્બા

note: name for bqa
en: Tchumbuli
gu: ટ્છુમબુલી

note: name for bqb
en: Bagusa
gu: બાગુસા

note: name for bqc
en: Boko (Benin)
gu: બોકો (બેનિન)

note: name for bqd
en: Bung
gu: બુન્ગ

note: name for bqf
en: Baga Kaloum
gu: બાગા કાલૌમ

note: name for bqg
en: Bago-Kusuntu
gu: બાગો-કુસુન્ટુ

note: name for bqh
en: Baima
gu: બૈમા

note: name for bqi
en: Bakhtiari
gu: બાખ્તીઆરી

note: name for bqj
en: Bandial
gu: બાન્ડીઆલ

note: name for bqk
en: Banda-Mbrès
gu: બૅન્ડા-મ્બ્રેએસ

note: name for bql
en: Bilakura
gu: બિલાકુરા

note: name for bqm
en: Wumboko
gu: વુમબોકો

note: name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
gu: બલ્ગેરિયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for bqo
en: Balo
gu: બાલો

note: name for bqp
en: Busa
gu: બુસા

note: name for bqq
en: Biritai
gu: બિરીતાઇ

note: name for bqr
en: Burusu
gu: બુરુસુ

note: name for bqs
en: Bosngun
gu: બોસ્નગુન

note: name for bqt
en: Bamukumbit
gu: બૅમુકુમ્બિટ

note: name for bqu
en: Boguru
gu: બોગુરુ

note: name for bqv
en: Begbere-Ejar
gu: બેગ્બેરે-એજાર

note: name for bqw
en: Buru (Nigeria)
gu: બુરુ (નાયજેરિઆ)

note: name for bqx
en: Baangi
gu: બાન્ગી

note: name for bqy
en: Bengkala Sign Language
gu: બેન્ગકાલા ચિહ્ન ભાષા

note: name for bqz
en: Bakaka
gu: બાકાકા

note: name for bra
en: Braj
gu: બ્રજ

note: name for brb
en: Lave
gu: લાવે

note: name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
gu: ક્રિઓલ ડચ, બેરબાઇસ

note: name for brd
en: Baraamu
gu: બારાઆમુ

note: name for bre
en: Breton
gu: બ્રેટૉન

note: name for brf
en: Bera
gu: બેરા

note: name for brg
en: Baure
gu: બૌરે

note: name for brh
en: Brahui
gu: બ્રાહુઇ

note: name for bri
en: Mokpwe
gu: મોક્પવે

note: name for brj
en: Bieria
gu: બિએરિયા

note: name for brk
en: Birked
gu: બિર્કેડ

note: name for brl
en: Birwa
gu: બિરવા

note: name for brm
en: Barambu
gu: બારામ્બુ

note: name for brn
en: Boruca
gu: બૉરુકા

note: name for bro
en: Brokkat
gu: બ્રોક્કાટ

note: name for brp
en: Barapasi
gu: બારાપાસી

note: name for brq
en: Breri
gu: બ્રેરી

note: name for brr
en: Birao
gu: બિરાઓ

note: name for brs
en: Baras
gu: બારસ

note: name for brt
en: Bitare
gu: બિટારે

note: name for bru
en: Bru, Eastern
gu: બ્રુ, પૂર્વ

note: name for brv
en: Bru, Western
gu: બ્રુ, પશ્ચિમ

note: name for brw
en: Bellari
gu: બેલ્લારી

note: name for brx
en: Bodo (India)
gu: બોદો (ભારત)

note: name for bry
en: Burui
gu: બુરુઇ

note: name for brz
en: Bilbil
gu: બિલબિલ

note: name for bsa
en: Abinomn
gu: એબિનોમ્ન

note: name for bsb
en: Bisaya, Brunei
gu: બિસાયા, બ્રુનેઇ

note: name for bsc
en: Bassari
gu: બાસ્સારી

note: name for bse
en: Wushi
gu: વુશી

note: name for bsf
en: Bauchi
gu: બૌચી

note: name for bsg
en: Bashkardi
gu: બાશકર્ડી

note: name for bsh
en: Kati
gu: કાટી

note: name for bsi
en: Bassossi
gu: બાસ્સોસ્સી

note: name for bsj
en: Bangwinji
gu: બન્ગવિન્જી

note: name for bsk
en: Burushaski
gu: બુરુશાસ્કી

note: name for bsl
en: Basa-Gumna
gu: બાસા-ગુમ્ના

note: name for bsm
en: Busami
gu: બુસામી

note: name for bsn
en: Barasana-Eduria
gu: બારાસાના-એડુરિયાે

note: name for bso
en: Buso
gu: બુસો

note: name for bsp
en: Baga Sitemu
gu: બાગા સીતેમુ

note: name for bsq
en: Bassa
gu: બાસા

note: name for bsr
en: Bassa-Kontagora
gu: બાસ્સા-કોન્ટાગોરા

note: name for bss
en: Akoose
gu: અકૂસે

note: name for bst
en: Basketo
gu: બાસ્કેટો

note: name for bsu
en: Bahonsuai
gu: બાહોનસુઆઇ

note: name for bsv
en: Baga Sobané
gu: બાગા સોબાને

note: name for bsw
en: Baiso
gu: બૈસો

note: name for bsx
en: Yangkam
gu: યાન્ગકૅમ

note: name for bsy
en: Bisaya, Sabah
gu: બિસાયા, સાબાહ

note: name for bta
en: Bata
gu: બાટા

note: name for btb
en: Beti (Cameroon)
gu: બેટી (કમેરુન)

note: name for btc
en: Bati (Cameroon)
gu: બાટી (કમેરુન)

note: name for btd
en: Batak Dairi
gu: બટાક ડાઇરી

note: name for bte
en: Gamo-Ningi
gu: ગામો-નિન્ગી

note: name for btf
en: Birgit
gu: બિરગીટ

note: name for btg
en: Bété, Gagnoa
gu: બેટે, ગોનોઆ

note: name for bti
en: Burate
gu: બુરાટે

note: name for btj
en: Malay, Bacanese
gu: મલય, બકાનેજ

note: name for btl
en: Bhatola
gu: ભાતોલા

note: name for btn
en: Ratagnon
gu: રાટાગ્નોન

note: name for bto
en: Bicolano, Iriga
gu: બિકોલાનો, ઇરીગા

note: name for btp
en: Budibud
gu: બુડીીબડ

note: name for btq
en: Batek
gu: બાટેક

note: name for btt
en: Bete-Bendi
gu: બેટે-બેન્ડી

note: name for btu
en: Batu
gu: બાટુ

note: name for btv
en: Bateri
gu: બાટેરી

note: name for btw
en: Butuanon
gu: બુટુઆનોન

note: name for btx
en: Batak Karo
gu: બાટાક કારો

note: name for bty
en: Bobot
gu: બોબોટ

note: name for bua
en: Buriat
gu: બુરિઆટ

note: name for bub
en: Bua
gu: બુઆ

note: name for buc
en: Bushi
gu: બુશી

note: name for bud
en: Ntcham
gu: ન્ટ્છામ

note: name for bue
en: Beothuk
gu: બેઓથુક

note: name for bug
en: Buginese
gu: બુગિનીજ

note: name for bui
en: Bongili
gu: બોન્ગિલી

note: name for buj
en: Basa-Gurmana
gu: બાસા-ગુરમાના

note: name for buk
en: Bugawac
gu: બુગાવાક

note: name for bul
en: Bulgarian
gu: બલ્ગેરિયન

note: name for bum
en: Bulu (Cameroon)
gu: બુલુ (કમેરુન)

note: name for bun
en: Sherbro
gu: શેરબ્રો

note: name for buo
en: Terei
gu: તેરેઇ

note: name for bup
en: Busoa
gu: બુસોઆ

note: name for buq
en: Brem
gu: બ્રેમ

note: name for bus
en: Bokobaru
gu: બોકોબારુ

note: name for buu
en: Budu
gu: બુદુ

note: name for buv
en: Bun
gu: બુન

note: name for buw
en: Bubi
gu: બુબી

note: name for bux
en: Boghom
gu: બોગહોમ

note: name for buy
en: Bullom So
gu: બુલ્લોમ સો

note: name for buz
en: Bukwen
gu: બુકવેન

note: name for bva
en: Barein
gu: બારૈન

note: name for bvb
en: Bube
gu: બુબે

note: name for bve
en: Malay, Berau
gu: મલય, બેરાઉ

note: name for bvf
en: Boor
gu: બુર

note: name for bvg
en: Bonkeng
gu: બોનકેન્ગ

note: name for bvh
en: Bure
gu: બુરે

note: name for bvi
en: Belanda Viri
gu: બેલાન્દા, વિરી

note: name for bvj
en: Baan
gu: બાન

note: name for bvk
en: Bukat
gu: બુકાત

note: name for bvl
en: Bolivian Sign Language
gu: બોલિવીયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for bvm
en: Bamunka
gu: બામુન્કા

note: name for bvn
en: Buna
gu: બુના

note: name for bvo
en: Bolgo
gu: બોલ્ગો

note: name for bvr
en: Burarra
gu: બુરાર્રા

note: name for bvt
en: Bati (Indonesia)
gu: બાટી (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for bvu
en: Malay, Bukit
gu: મલય, બુકીટ

note: name for bvv
en: Baniva
gu: બાનિવા

note: name for bvw
en: Boga
gu: બોગા

note: name for bvx
en: Dibole
gu: ડિબોલે

note: name for bvz
en: Bauzi
gu: બૌઝી

note: name for bwa
en: Bwatoo
gu: બ્વાટુ

note: name for bwc
en: Bwile
gu: બ્વિલે

note: name for bwd
en: Bwaidoka
gu: બ્વાઇડોકા

note: name for bwe
en: Karen, Bwe
gu: કારેન, બ્વે

note: name for bwf
en: Boselewa
gu: બોસેલેવા

note: name for bwg
en: Barwe
gu: બાર્વે

note: name for bwh
en: Bishuo
gu: બિશુઓ

note: name for bwi
en: Baniwa
gu: બાનીવા

note: name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
gu: બ્વામુ, લા લા

note: name for bwk
en: Bauwaki
gu: બૌવાકી

note: name for bwl
en: Bwela
gu: બ્વેલા

note: name for bwm
en: Biwat
gu: બિવાટ

note: name for bwn
en: Bunu, Wunai
gu: બુનુ, વુનાઇ

note: name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
gu: બોરો (એથીઓપીઆ)

note: name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
gu: બોબો મડારે, દક્ષિણ

note: name for bwr
en: Bura-Pabir
gu: બુરા-પાબીર

note: name for bws
en: Bomboma
gu: બોમ્બોમા

note: name for bwt
en: Bafaw-Balong
gu: બાફાવ-બાલોન્ગ

note: name for bwu
en: Buli (Ghana)
gu: બુલી (ઘાના)

note: name for bww
en: Bwa
gu: બ્વા

note: name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
gu: બુનુ, બુ-નાઓ

note: name for bwy
en: Bwamu, Cwi
gu: બ્વામુ, ક્વી

note: name for bwz
en: Bwisi
gu: બ્વીસી

note: name for bxa
en: Bauro
gu: બૌરો

note: name for bxb
en: Bor, Belanda
gu: બોર, બેલાન્ડા

note: name for bxc
en: Molengue
gu: મોલેન્ગ્યુ

note: name for bxd
en: Pela
gu: પૅલા

note: name for bxe
en: Birale
gu: બિરાલે

note: name for bxf
en: Bilur
gu: બિલુર

note: name for bxg
en: Bangala
gu: બન્ગાલા

note: name for bxh
en: Buhutu
gu: બુહુતુ

note: name for bxj
en: Bayungu
gu: બાયુન્ગુ

note: name for bxk
en: Bukusu
gu: બુકુસુ

note: name for bxl
en: Jalkunan
gu: જાલકુનાન

note: name for bxm
en: Buriat, Mongolia
gu: બુરિઆટ, મોન્ગોલિઆ

note: name for bxn
en: Burduna
gu: બુર્દુના

note: name for bxo
en: Barikanchi
gu: બારીકાન્ચી

note: name for bxp
en: Bebil
gu: બેબિલ

note: name for bxq
en: Beele
gu: બેલે

note: name for bxr
en: Buriat, Russia
gu: બુરિઆટ, રશિયા

note: name for bxs
en: Busam
gu: બુસામ

note: name for bxu
en: Buriat, China
gu: બુરિઆટ, ચાઇના

note: name for bxz
en: Binahari
gu: બિનાહારી

note: name for bya
en: Batak
gu: બાટાક

note: name for byb
en: Bikya
gu: બિક્યા

note: name for byc
en: Ubaghara
gu: ઉબાઘારા

note: name for byd
en: Benyadu'
gu: બેનયાદુ

note: name for byf
en: Bete
gu: બેટે

note: name for byg
en: Baygo
gu: બાયગો

note: name for byh
en: Bujhyal
gu: બુજહ્યાલ

note: name for byi
en: Buyu
gu: બુયુ

note: name for byj
en: Bina (Nigeria)
gu: બિના (નાયજેરિઆ)

note: name for byl
en: Bayono
gu: બાયોનો

note: name for bym
en: Bidyara
gu: બિડયારા

note: name for byn
en: Bilin
gu: બિલીન

note: name for byo
en: Biyo
gu: બિયો

note: name for byp
en: Bumaji
gu: બુમાજી

note: name for byq
en: Basay
gu: બસય

note: name for byr
en: Baruya
gu: બારુયા

note: name for bys
en: Burak
gu: બુરાક

note: name for byt
en: Berti
gu: બેર્ટી

note: name for byv
en: Medumba
gu: મેદુમ્બા

note: name for byw
en: Belhariya
gu: બેલહારીયા

note: name for byy
en: Buya
gu: બુયા

note: name for byz
en: Banaro
gu: બનારો

note: name for bza
en: Bandi
gu: બાન્દી

note: name for bzd
en: Bribri
gu: બ્રિબ્રિ

note: name for bzf
en: Boikin
gu: બોઇકિન

note: name for bzg
en: Babuza
gu: બાબુઝા

note: name for bzi
en: Bisu
gu: બિસુ

note: name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
gu: બોઆનો (સુલાવેસી)

note: name for bzm
en: Bolondo
gu: બોલોન્દો

note: name for bzn
en: Boano (Maluku)
gu: બોઆનો (માલુકુ)

note: name for bzo
en: Bozaba
gu: બોઝાબા

note: name for bzq
en: Buli (Indonesia)
gu: બુલી (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for bzr
en: Biri
gu: બિરી

note: name for bzs
en: Brazilian Sign Language
gu: બ્રાઝિલીયન સાઇન ભાષા

note: name for bzu
en: Burmeso
gu: બર્મેસો

note: name for bzv
en: Bebe
gu: બેબે

note: name for bzw
en: Basa (Nigeria)
gu: બાસા (નાયજેરિઆ)

note: name for bzy
en: Obanliku
gu: ઓબાનલિકુ

note: name for caa
en: Chortí
gu: ચોર્તી

note: name for cab
en: Garifuna
gu: ગારીફુના

note: name for cac
en: Chuj
gu: ચુજ

note: name for cad
en: Caddo
gu: કાડ્ડો

note: name for cae
en: Lehar
gu: લેહાર

note: name for caj
en: Chané
gu: ચાને

note: name for cam
en: Cemuhî
gu: કેમુહી

note: name for can
en: Chambri
gu: ચામ્બ્રી

note: name for cao
en: Chácobo
gu: ચાકોબો

note: name for cap
en: Chipaya
gu: ચીપાયા

note: name for cat
en: Catalan
gu: કટાલૅન

note: name for cav
en: Cavineña
gu: કાવિનેના

note: name for cay
en: Cayuga
gu: કાયુગા

note: name for caz
en: Canichana
gu: કાનિછાના

note: name for cbb
en: Cabiyarí
gu: કાબિયારી

note: name for cbc
en: Carapana
gu: કારાપાના

note: name for cbd
en: Carijona
gu: કારિજોના

note: name for cbg
en: Chimila
gu: ચિમિલા

note: name for cbh
en: Cagua
gu: કાગુઆ

note: name for cbi
en: Chachi
gu: ચાચી

note: name for cbk
en: Chavacano
gu: ચાવાકાનો

note: name for cbn
en: Nyahkur
gu: ન્યાકુર

note: name for cbo
en: Izora
gu: ઇઝોરા

note: name for cbt
en: Chayahuita
gu: છાયાહુઇટા

note: name for cbv
en: Cacua
gu: કાકુઆ

note: name for cby
en: Carabayo
gu: કારાબાયો

note: name for cca
en: Cauca
gu: કાઉકા

note: name for ccc
en: Chamicuro
gu: છામીકુરો

note: name for ccd
en: Creole, Cafundo
gu: ક્રિઓલ, કાફુન્ડો

note: name for cce
en: Chopi
gu: ચોપી

note: name for ccg
en: Daka, Samba
gu: ડાકા, સામ્બા

note: name for cch
en: Atsam
gu: અત્સામ

note: name for ccj
en: Kasanga
gu: કાસાન્ગા

note: name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
gu: ક્રિઓલ મલય, માલાક્કન

note: name for ccp
en: Chakma
gu: ચાક્મા

note: name for ccr
en: Cacaopera
gu: કાકાઓપેરા

note: name for cda
en: Choni
gu: ચોની

note: name for cde
en: Chenchu
gu: ચેન્ચુ

note: name for cdf
en: Chiru
gu: ચિરુ

note: name for cdg
en: Chamari
gu: ચામારી

note: name for cdi
en: Chodri
gu: ચોડ્રી

note: name for cdj
en: Churahi
gu: ચુરાહી

note: name for cdm
en: Chepang
gu: ચેપાન્ગ

note: name for cdy
en: Chadong
gu: ચાડોન્ગ

note: name for cdz
en: Koda
gu: કોડા

note: name for cea
en: Chehalis, Lower
gu: ચેહાલીસ, લોવર

note: name for ceb
en: Cebuano
gu: સેબુઆનો

note: name for ceg
en: Chamacoco
gu: ચામાકોકો

note: name for cen
en: Cen
gu: કૅન

note: name for ces
en: Czech
gu: ચેક

note: name for cfd
en: Cara
gu: કારા

note: name for cfg
en: Como Karim
gu: કોમો કરીમ

note: name for cfm
en: Chin, Falam
gu: ચીન, ફલામ

note: name for cga
en: Changriwa
gu: ચાન્ગ્રીવા

note: name for cgc
en: Kagayanen
gu: કાગાયાનેન

note: name for cgg
en: Chiga
gu: ચીગા

note: name for cha
en: Chamorro
gu: ચામોરો

note: name for chb
en: Chibcha
gu: ચીબ્ચા

note: name for chc
en: Catawba
gu: કાટાવ્બા

note: name for che
en: Chechen
gu: ચેચેન

note: name for chf
en: Chontal, Tabasco
gu: ચોન્ટાલ, ટૉબાસ્કો

note: name for chg
en: Chagatai
gu: ચાગતાઇ

note: name for chk
en: Chuukese
gu: ચૂકેસે

note: name for chm
en: Mari (Russia)
gu: મારી (રશિયા)

note: name for chn
en: Chinook jargon
gu: ચીનુક જાર્ગોન

note: name for cho
en: Choctaw
gu: ચોક્ટાવ

note: name for chp
en: Chipewyan
gu: ચીપેવ્યાન

note: name for chr
en: Cherokee
gu: ચેરોકી

note: name for cht
en: Cholón
gu: ચોલોન

note: name for chu
en: Slavonic, Old
gu: સ્લાવોનીક, જૂનું

note: name for chv
en: Chuvash
gu: ચુવાશ

note: name for chw
en: Chuwabu
gu: ચુવાબુ

note: name for chy
en: Cheyenne
gu: ચેયેન્ને

note: name for cib
en: Gbe, Ci
gu: ગ્બે, કી

note: name for cid
en: Chimariko
gu: ચીમારીકો

note: name for cih
en: Chinali
gu: ચીનાલી

note: name for cir
en: Tiri
gu: તિરી

note: name for ciw
en: Chippewa
gu: ચિપ્પેવા

note: name for cja
en: Cham, Western
gu: ચામ, પશ્ચિમ

note: name for cje
en: Chru
gu: ચ્રુ

note: name for cjh
en: Chehalis, Upper
gu: ચેહાલીસ, અપર

note: name for cji
en: Chamalal
gu: ચામાલાલ

note: name for cjk
en: Chokwe
gu: ચોક્વે

note: name for cjm
en: Cham, Eastern
gu: ચામ, પૂર્વ

note: name for cjn
en: Chenapian
gu: ચેનાપિયન

note: name for cjr
en: Chorotega
gu: ચોરોટેગા

note: name for cjs
en: Shor
gu: શોર

note: name for cjv
en: Chuave
gu: ચુઆવે

note: name for cka
en: Chin, Khumi Awa
gu: ચીન, ખુમી અવા

note: name for ckb
en: Kurdish, Central
gu: કુર્દીશ, મધ્ય

note: name for ckh
en: Chak
gu: ચાક

note: name for ckl
en: Cibak
gu: સિબાક

note: name for cko
en: Anufo
gu: ઍનુફો

note: name for ckq
en: Kajakse
gu: કજાક્સે

note: name for cks
en: Tayo
gu: તાયો

note: name for ckt
en: Chukot
gu: ચુકોટ

note: name for ckv
en: Kavalan
gu: કાવાલાન

note: name for ckx
en: Caka
gu: કાકા

note: name for cla
en: Ron
gu: રોન

note: name for cli
en: Chakali
gu: ચાકાલી

note: name for cll
en: Chala
gu: ચાલા

note: name for clu
en: Caluyanun
gu: કાલુયાનુન

note: name for clw
en: Chulym
gu: ચુલ્યમ

note: name for cma
en: Maa
gu: મા

note: name for cmk
en: Chimakum
gu: ચીમાકુમ

note: name for cmr
en: Chin, Mro
gu: ચીન, મ્રો

note: name for cmt
en: Camtho
gu: કૅમ્થો

note: name for cnb
en: Chin, Chinbon
gu: ચીન, ચીનબોન

note: name for cnh
en: Chin, Haka
gu: ચીન, હાકા

note: name for cnk
en: Chin, Khumi
gu: ચીન, ખુમી

note: name for cno
en: Con
gu: કોન

note: name for cns
en: Asmat, Central
gu: અસ્માત, મધ્ય

note: name for cnx
en: Cornish, Middle
gu: કોર્નીશ, મધ્ય

note: name for coc
en: Cocopa
gu: કોકોપા

note: name for cof
en: Colorado
gu: કોલોરાડો

note: name for cog
en: Chong
gu: ચોન્ગ

note: name for coj
en: Cochimi
gu: કોચિમી

note: name for com
en: Comanche
gu: કોમાન્ચે

note: name for con
en: Cofán
gu: કોફાન

note: name for coo
en: Comox
gu: કોમોક્ષ

note: name for cop
en: Coptic
gu: કોપ્ટીક

note: name for cor
en: Cornish
gu: કોર્નીશ

note: name for cos
en: Corsican
gu: કોર્શિયન

note: name for cou
en: Wamey
gu: વામેય

note: name for cox
en: Nanti
gu: નાન્તી

note: name for coz
en: Chochotec
gu: ચોચોટેક

note: name for cpn
en: Cherepon
gu: ચેરેપોન

note: name for cra
en: Chara
gu: ચારા

note: name for crc
en: Lonwolwol
gu: લોનવોલવોલ

note: name for cre
en: Cree
gu: ક્રી

note: name for crf
en: Caramanta
gu: કૅરામાન્ટા

note: name for crg
en: Michif
gu: મિચફ

note: name for crs
en: Creole French, Seselwa
gu: ક્રિઓલ ફ્રેન્ચ, સેસેલ્વા

note: name for crv
en: Chaura
gu: ચૌરા

note: name for cry
en: Cori
gu: કોરી

note: name for csb
en: Kashubian
gu: કાશુબિયન

note: name for csf
en: Cuba Sign Language
gu: કુબા ચિહ્ન ભાષા

note: name for csh
en: Chin, Asho
gu: ચીન, ઍશો

note: name for csi
en: Miwok, Coast
gu: મિવોક, કોસ્ટ

note: name for csk
en: Jola-Kasa
gu: જોલા-કાસા

note: name for csl
en: Chinese Sign Language
gu: ચીની ચિહ્ન ભાષા

note: name for csn
en: Colombian Sign Language
gu: કોલોમ્બિઅન ચિહ્ન ભાષા

note: name for csq
en: Croatia Sign Language
gu: ક્રોઆટિઆ ચિહ્ન ભાષા

note: name for csr
en: Costa Rican Sign Language
gu: કોસ્ટા રિકાન ચિહ્ન ભાષા

note: name for css
en: Ohlone, Southern
gu: ઓહલોન, દક્ષિણ

note: name for cst
en: Ohlone, Northern
gu: ઓહલોન, ઉત્તર

note: name for ctc
en: Chetco
gu: ચેટ્કો

note: name for ctd
en: Chin, Tedim
gu: ચીન, ટેડિમ

note: name for ctu
en: Chol
gu: ચોલ

note: name for cug
en: Cung
gu: કુન્ગ

note: name for cuh
en: Chuka
gu: ચુકા

note: name for cul
en: Culina
gu: કુલિના

note: name for cum
en: Cumeral
gu: કુમેરાલ

note: name for cup
en: Cupeño
gu: કુપેનો

note: name for cuq
en: Cun
gu: કુન

note: name for cur
en: Chhulung
gu: છુલુન્ગ

note: name for cuv
en: Cuvok
gu: કુવોક

note: name for cuw
en: Chukwa
gu: ચુક્વા

note: name for cvg
en: Chug
gu: ચુગ

note: name for cwa
en: Kabwa
gu: કાબ્વા

note: name for cwe
en: Kwere
gu: ક્વેરે

note: name for cwg
en: Chewong
gu: ચેવોન્ગ

note: name for cya
en: Chatino, Nopala
gu: ચાતીનો, નોપાલા

note: name for cyb
en: Cayubaba
gu: કાયુબાબા

note: name for cym
en: Welsh
gu: વેલ્શ

note: name for cyo
en: Cuyonon
gu: કુયોનોન

note: name for czt
en: Chin, Zotung
gu: ચીન, ઝોટુન્ગ

note: name for dac
en: Dambi
gu: ડામ્બી

note: name for dad
en: Marik
gu: મારીક

note: name for daf
en: Dan
gu: ડાન

note: name for dai
en: Day
gu: ડે

note: name for dak
en: Dakota
gu: ડાકોટા

note: name for dal
en: Dahalo
gu: ડાહાલો

note: name for dam
en: Damakawa
gu: ડામાકાવા

note: name for dan
en: Danish
gu: ડેનિશ

note: name for dao
en: Chin, Daai
gu: ચીન, ડાઇ

note: name for dar
en: Dargwa
gu: દર્ગ્વા

note: name for das
en: Daho-Doo
gu: ડાહો-ડુ

note: name for dax
en: Dayi
gu: ડાયી

note: name for daz
en: Dao
gu: ડાઓ

note: name for dbb
en: Deno
gu: ડેનો

note: name for dbe
en: Dabe
gu: ડાબે

note: name for dbf
en: Edopi
gu: એડોપી

note: name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
gu: ડોગોન, ડોગુલ ડોમ

note: name for dbi
en: Doka
gu: ડોકા

note: name for dbj
en: Ida'an
gu: ઇડાન

note: name for dbm
en: Duguri
gu: ડુગુરી

note: name for dbo
en: Dulbu
gu: ડુલ્બુ

note: name for dbp
en: Duwai
gu: ડુવાઇ

note: name for dbq
en: Daba
gu: ડાબા

note: name for dbr
en: Dabarre
gu: ડાબાર્રે

note: name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
gu: ડોગોન, બોન્ડુમ ડોમ

note: name for dbv
en: Dungu
gu: ડુન્ગુ

note: name for dby
en: Dibiyaso
gu: ડિબીયાસો

note: name for dcc
en: Deccan
gu: ડેક્કન

note: name for ddd
en: Dongotono
gu: ડોન્ગોટોનો

note: name for ddg
en: Fataluku
gu: ફાટાલુકુ

note: name for ddj
en: Jaru
gu: જારુ

note: name for ddn
en: Dendi (Benin)
gu: ડેન્ગી (બેનિન)

note: name for ddo
en: Dido
gu: ડિડો

note: name for dds
en: Dogon, Donno So
gu: ડોગો, ડોન્નો સો

note: name for dec
en: Dagik
gu: ડાગિક

note: name for dee
en: Dewoin
gu: ડેવોઇ

note: name for deg
en: Degema
gu: ડેગેમા

note: name for deh
en: Dehwari
gu: ડેહવારી

note: name for dei
en: Demisa
gu: ડેમિસા

note: name for dek
en: Dek
gu: ડેક

note: name for del
en: Delaware
gu: ડેલાવારે

note: name for dem
en: Dem
gu: ડેમ

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
gu: સ્લેવ (અથાપાસ્કન)

note: name for des
en: Desano
gu: ડેસાનો

note: name for deu
en: German
gu: જર્મન

note: name for dev
en: Domung
gu: ડોમુન્ગ

note: name for dez
en: Dengese
gu: ડેન્ગેસે

note: name for dgb
en: Dogon, Bunoge
gu: ડોગોન, બુનોગે

note: name for dge
en: Degenan
gu: ડેગેનાન

note: name for dgg
en: Doga
gu: ડોગા

note: name for dgi
en: Dagara, Northern
gu: ડગારા, ઉત્તર

note: name for dgk
en: Dagba
gu: ડાગ્બા

note: name for dgn
en: Dagoman
gu: ડાગોમાન

note: name for dgo
en: Dogri (individual language)
gu: ડોગ્રી (વ્યક્તિગત ભાષા)

note: name for dgr
en: Dogrib
gu: ડોગ્રીબ

note: name for dgs
en: Dogoso
gu: ડોગોસો

note: name for dgu
en: Degaru
gu: ડેગારુ

note: name for dgx
en: Doghoro
gu: ડોઘોરો

note: name for dic
en: Dida, Lakota
gu: ડિડા, લાકોટા

note: name for did
en: Didinga
gu: ડિડિન્ગા

note: name for dig
en: Digo
gu: ડિગો

note: name for dih
en: Kumiai
gu: કુમિઆઇ

note: name for dii
en: Dimbong
gu: ડિમબોન્ગ

note: name for dij
en: Dai
gu: ડાઇ

note: name for dim
en: Dime
gu: ડિમે

note: name for din
en: Dinka
gu: ડિન્કા

note: name for dio
en: Dibo
gu: ડિબો

note: name for diq
en: Dimli (individual language)
gu: ડિમલી (વ્યક્તિગત ભાષા)

note: name for dir
en: Dirim
gu: ડિરિમ

note: name for dis
en: Dimasa
gu: ડિમાસા

note: name for diu
en: Diriku
gu: ડિરિકુ

note: name for div
en: Dhivehi
gu: ધિવેહી

note: name for diz
en: Ding
gu: ડિન્ગ

note: name for dje
en: Zarma
gu: ઝાર્મા

note: name for dkk
en: Dakka
gu: ડાક્કા

note: name for dkl
en: Dogon, Kolum So
gu: ડોગોન, કોલુમ સો

note: name for dlg
en: Dolgan
gu: ડોલ્ગાન

note: name for dma
en: Duma
gu: ડુમા

note: name for dmc
en: Dimir
gu: ડિમિર

note: name for dme
en: Dugwor
gu: ડુગ્વોર

note: name for dmk
en: Domaaki
gu: ડોમાકી

note: name for dml
en: Dameli
gu: ડામેલી

note: name for dmm
en: Dama
gu: ડામા

note: name for dmo
en: Kemezung
gu: કેમેઝુન્ગ

note: name for dmr
en: Damar, East
gu: ડામર, પૂર્વ

note: name for dmu
en: Dubu
gu: ડુબુ

note: name for dmv
en: Dumpas
gu: ડુમ્પાસ

note: name for dmx
en: Dema
gu: ડેમા

note: name for dmy
en: Demta
gu: ડેમ્ટા

note: name for dng
en: Dungan
gu: ડુન્ગાન

note: name for dnk
en: Dengka
gu: ડેન્ગ્કા

note: name for dnr
en: Danaru
gu: ડાનારુ

note: name for dnu
en: Danau
gu: ડાનાઉ

note: name for dnw
en: Dani, Western
gu: ડાની, પશ્ચિમ

note: name for dny
en: Dení
gu: ડેની

note: name for doa
en: Dom
gu: ડોમ

note: name for dob
en: Dobu
gu: ડોબુ

note: name for doc
en: Dong, Northern
gu: ડોન્ગ, ઉત્તર

note: name for dof
en: Domu
gu: ડોમુ

note: name for doh
en: Dong
gu: ડોન્ગ

note: name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
gu: ડોન્ગ્રી (મેક્રોભાષા)

note: name for dok
en: Dondo
gu: ડોન્ડો

note: name for dol
en: Doso
gu: ડોસો

note: name for doo
en: Dongo
gu: ડોન્ગો

note: name for dop
en: Lukpa
gu: લુક્પા

note: name for dot
en: Dass
gu: ડાસ

note: name for dov
en: Dombe
gu: ડોમ્બે

note: name for dow
en: Doyayo
gu: ડોયાયો

note: name for dox
en: Bussa
gu: બુસ્સા

note: name for doy
en: Dompo
gu: ડોમ્પો

note: name for doz
en: Dorze
gu: ડોર્ઝે

note: name for dpp
en: Papar
gu: પાપાર

note: name for drd
en: Darmiya
gu: ડર્મિયા

note: name for dre
en: Dolpo
gu: ડોલ્પો

note: name for drg
en: Rungus
gu: રુન્ગુસ

note: name for drh
en: Darkhat
gu: ડાર્કહાટ

note: name for drl
en: Darling
gu: ડાર્લિંગ

note: name for drn
en: Damar, West
gu: ડામર, પશ્ચિમ

note: name for drq
en: Dura
gu: ડુરા

note: name for drr
en: Dororo
gu: ડોરોરો

note: name for drs
en: Gedeo
gu: ગેડેઓ

note: name for drt
en: Drents
gu: ડ્રેન્ટ્સ

note: name for dru
en: Rukai
gu: રુકાઇ

note: name for drw
en: Darwazi
gu: ડારવાઝી

note: name for dry
en: Darai
gu: ડારાઇ

note: name for dsb
en: Sorbian, Lower
gu: સોર્બિયન, લોવર

note: name for dse
en: Dutch Sign Language
gu: ડચ ચિહ્ન ભાષા

note: name for dsi
en: Disa
gu: ડિસા

note: name for dsl
en: Danish Sign Language
gu: ડેનિશ ચિહ્ન ભાષા

note: name for dsn
en: Dusner
gu: ડુસ્નેર

note: name for dso
en: Desiya
gu: ડેસિયા

note: name for dta
en: Daur
gu: ડૌર

note: name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
gu: ડોગોન, ઍના ટિન્ગા

note: name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
gu: ડોગોન, ટેને કાન

note: name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
gu: ડોગોન, ટોમો કાન

note: name for dtp
en: Dusun, Central
gu: ડુસુન, મધ્ય

note: name for dtr
en: Lotud
gu: લોટુડ

note: name for dts
en: Dogon, Toro So
gu: ડોગોન, ટોરો સો

note: name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
gu: ડોગોન, ટોરો ટેગુ

note: name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
gu: ડોગોન, ટેબુલ ઉરે

note: name for dua
en: Duala
gu: ડ્યુલા

note: name for dub
en: Dubli
gu: ડુબ્લી

note: name for duc
en: Duna
gu: ડુના

note: name for dug
en: Duruma
gu: ડુરુમા

note: name for duh
en: Dungra Bhil
gu: ડુન્ગ્રી ભિલ

note: name for dui
en: Dumun
gu: ડુમુન

note: name for duj
en: Dhuwal
gu: ધુવાલ

note: name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
gu: ડચ, મધ્ય (ca. 1050-1350)

note: name for dun
en: Dusun Deyah
gu: ડુસુન ડેયાહ

note: name for duq
en: Dusun Malang
gu: ડુસુન માલાન્ગે

note: name for dus
en: Dumi
gu: ડુમી

note: name for duu
en: Drung
gu: ડ્રુન્ગ

note: name for duv
en: Duvle
gu: ડુવ્લે

note: name for duw
en: Dusun Witu
gu: ડુસુન વિટુ

note: name for duz
en: Duli
gu: ડુલી

note: name for dwa
en: Diri
gu: ડિરી

note: name for dwr
en: Dawro
gu: ડાર્વો

note: name for dww
en: Dawawa
gu: ડાવાવા

note: name for dya
en: Dyan
gu: ડ્યાન

note: name for dyd
en: Dyugun
gu: ડ્યુગુન

note: name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
gu: ડોગોન. યાન્ડા ડોમ

note: name for dyo
en: Jola-Fonyi
gu: જોલા-ફોન્યી

note: name for dyu
en: Dyula
gu: ડ્યુલા

note: name for dza
en: Tunzu
gu: ટુન્ઝુ

note: name for dzd
en: Daza
gu: ડાઝા

note: name for dzg
en: Dazaga
gu: ડાઝાગા

note: name for dzo
en: Dzongkha
gu: ડ્જોન્ગખા

note: name for ebo
en: Teke-Ebo
gu: ટેકે-એબો

note: name for ebu
en: Embu
gu: એમ્બુ

note: name for efi
en: Efik
gu: એફિક

note: name for ega
en: Ega
gu: એગા

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
gu: ઇજિપ્ટિયન (પ્રાચીન)

note: name for eka
en: Ekajuk
gu: ઇકાજુક

note: name for eke
en: Ekit
gu: એકીટ

note: name for ekg
en: Ekari
gu: એકારી

note: name for ekl
en: Kol
gu: કોલ

note: name for eko
en: Koti
gu: કોટી

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
gu: ગ્રીક, મોર્ડન (1453-)

note: name for elx
en: Elamite
gu: ઇલામાઇટ

note: name for eng
en: English
gu: અંગ્રેજી

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
gu: અંગ્રેજી, મધ્ય (1100-1500)

note: name for epo
en: Esperanto
gu: ઇસ્પેરાન્ટો

note: name for ero
en: Horpa
gu: હોર્પા

note: name for est
en: Estonian
gu: ઇસ્ટોનિયન

note: name for ets
en: Yekhee
gu: યેખે

note: name for etz
en: Semimi
gu: સેમિમિ

note: name for eus
en: Basque
gu: બાસ્ક્યુ

note: name for ewe
en: Ewe
gu: ઇવે

note: name for ewo
en: Ewondo
gu: ઇવોન્ડો

note: name for faa
en: Fasu
gu: ફાસુ

note: name for fad
en: Wagi
gu: વાગી

note: name for faf
en: Fagani
gu: ફાગાની

note: name for fak
en: Fang (Cameroon)
gu: ફાન્ગ (કમેરુન)

note: name for fal
en: Fali, South
gu: ફાલી, દક્ષિણ

note: name for fam
en: Fam
gu: ફામ

note: name for fao
en: Faroese
gu: ફારોજ

note: name for fap
en: Palor
gu: પાલોર

note: name for fas
en: Persian
gu: પર્સિયન

note: name for fat
en: Fanti
gu: ફાન્ટી

note: name for fau
en: Fayu
gu: ફાયુ

note: name for fax
en: Fala
gu: ફાલા

note: name for fer
en: Feroge
gu: ફેરોગે

note: name for fgr
en: Fongoro
gu: ફોન્ગોરો

note: name for fij
en: Fijian
gu: ફિજીઅન

note: name for fin
en: Finnish
gu: ફિનીશ

note: name for fip
en: Fipa
gu: ફીપા

note: name for fir
en: Firan
gu: ફિરાન

note: name for fiw
en: Fiwaga
gu: ફિવાગા

note: name for fli
en: Fali
gu: ફાલી

note: name for fll
en: Fali, North
gu: ફાલી, ઉત્તર

note: name for fni
en: Fania
gu: ફાનીયા

note: name for foi
en: Foi
gu: ફોઇ

note: name for fom
en: Foma
gu: ફોમા

note: name for fon
en: Fon
gu: ફોન

note: name for for
en: Fore
gu: ફોરે

note: name for fos
en: Siraya
gu: સિરાયા

note: name for fqs
en: Fas
gu: ફાસ

note: name for fra
en: French
gu: ફ્રેન્ચ

note: name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
gu: ફ્રેન્ચ, મધ્ય (ca. 1400-1600)

note: name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
gu: ફ્રેન્ચ, જૂનું (842-ca. 1400)

note: name for frq
en: Forak
gu: ફોરાક

note: name for fuf
en: Pular
gu: પુલાર

note: name for fuj
en: Ko
gu: કો

note: name for ful
en: Fulah
gu: ફુલાહ

note: name for fum
en: Fum
gu: ફુમ

note: name for fur
en: Friulian
gu: ફ્રીઉલીયન

note: name for fuu
en: Furu
gu: ફુરુ

note: name for fuy
en: Fuyug
gu: ફુયુગ

note: name for fvr
en: Fur
gu: ફુર

note: name for fwe
en: Fwe
gu: ફ્વે

note: name for gaa
en: Ga
gu: ગા

note: name for gab
en: Gabri
gu: ગાબ્રી

note: name for gaf
en: Gende
gu: ગેન્ડે

note: name for gai
en: Borei
gu: બોરેઇ

note: name for gal
en: Galoli
gu: ગાલોલી

note: name for gap
en: Gal
gu: ગાલ

note: name for gaq
en: Gata'
gu: ગાટા

note: name for gar
en: Galeya
gu: ગાલેયા

note: name for gat
en: Kenati
gu: કેનાટી

note: name for gau
en: Gadaba, Mudhili
gu: ગાડાબા, મુધિલી

note: name for gav
en: Gabutamon
gu: ગાબુટામોન

note: name for gaw
en: Nobonob
gu: નોબોનોબ

note: name for gay
en: Gayo
gu: ગાયો

note: name for gaz
en: Oromo, West Central
gu: ઓરોમો, પશ્ચિમ મધ્ય

note: name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
gu: ગ્બાયા (મધ્ચ આફ્રિકન રિપબ્લિક)

note: name for gbc
en: Garawa
gu: ગારાવા

note: name for gbh
en: Gbe, Defi
gu: ગ્બે, ડેફી

note: name for gbi
en: Galela
gu: ગાલેલા

note: name for gbj
en: Gadaba, Bodo
gu: ગાડાબા, બોડો

note: name for gbk
en: Gaddi
gu: ગડ્ડી

note: name for gbl
en: Gamit
gu: ગામીટ

note: name for gbn
en: Mo'da
gu: મોડા

note: name for gbo
en: Grebo, Northern
gu: ગ્રેબો, ઉત્તર

note: name for gbr
en: Gbagyi
gu: ગ્બાગ્યી

note: name for gbs
en: Gbe, Gbesi
gu: ગ્બે, ગ્બેસી

note: name for gbu
en: Gagadu
gu: ગાગાડુ

note: name for gbv
en: Gbanu
gu: ગ્બાનુ

note: name for gby
en: Gbari
gu: ગ્બારી

note: name for gcc
en: Mali
gu: માલી

note: name for gcn
en: Gaina
gu: ગૈના

note: name for gct
en: German, Colonia Tovar
gu: જર્મન, કોલોનિઆ ટોવાર

note: name for gda
en: Lohar, Gade
gu: લોહાર, ગાડે

note: name for gdb
en: Gadaba, Pottangi Ollar
gu: ગાડાબા, પોટાન્ગી ઓલાર

note: name for gdc
en: Gugu Badhun
gu: ગુગુ બાધુમ

note: name for gde
en: Gude
gu: ગુડે

note: name for gdf
en: Guduf-Gava
gu: ગુડુફ-ગાવા

note: name for gdi
en: Gundi
gu: ગુન્ડી

note: name for gdl
en: Dirasha
gu: ડિરાશા

note: name for gdm
en: Laal
gu: લાલ

note: name for gdq
en: Mehri
gu: મેર્હી

note: name for gdr
en: Wipi
gu: વિપી

note: name for gdu
en: Gudu
gu: ગુડુ

note: name for gdx
en: Godwari
gu: ગોડવારી

note: name for gea
en: Geruma
gu: ગેરુમા

note: name for geb
en: Kire
gu: કિરે

note: name for gec
en: Grebo, Gboloo
gu: ગ્રેબો, ગ્બોલો

note: name for ged
en: Gade
gu: ગાડે

note: name for gei
en: Gebe
gu: ગેબે

note: name for gej
en: Gen
gu: ગેન

note: name for gek
en: Yiwom
gu: યિવોમ

note: name for geq
en: Geme
gu: ગેમે

note: name for gew
en: Gera
gu: ગેરા

note: name for gez
en: Geez
gu: ગીઝ

note: name for gft
en: Gafat
gu: ગાફાટ

note: name for gga
en: Gao
gu: ગાઓ

note: name for ggb
en: Gbii
gu: ગ્બી

note: name for ggd
en: Gugadj
gu: ગુગાડ્જ

note: name for gge
en: Guragone
gu: ગુરાગોન

note: name for ggg
en: Gurgula
gu: ગુર્ગુલા

note: name for ggn
en: Gurung, Eastern
gu: ગુરુન્ગ, પૂર્વ

note: name for ggo
en: Gondi, Southern
gu: ગોન્ડી, દક્ષિણ

note: name for ggt
en: Gitua
gu: ગિતુઆ

note: name for ggu
en: Gagu
gu: ગાગુ

note: name for ggw
en: Gogodala
gu: ગોગોડાલા

note: name for ghe
en: Ghale, Southern
gu: ઘાલે, દક્ષિણ

note: name for ghh
en: Ghale, Northern
gu: ઘાલે, ઉત્તર

note: name for ghk
en: Karen, Geko
gu: કારેન, ગેકો

note: name for ghl
en: Ghulfan
gu: ઘુલ્ફાન

note: name for gho
en: Ghomara
gu: ઘોમારા

note: name for ghr
en: Ghera
gu: ઘેરા

note: name for ghs
en: Guhu-Samane
gu: ઘુહુ-સામાને

note: name for ght
en: Ghale, Kutang
gu: ઘાલે, કુટાન્ગ

note: name for gia
en: Kitja
gu: કિટ્જા

note: name for gib
en: Gibanawa
gu: ગિબાનાવા

note: name for gid
en: Gidar
gu: ગિદાર

note: name for gil
en: Gilbertese
gu: ગિલબેર્ટેજ

note: name for gin
en: Hinukh
gu: હિનુખ

note: name for gio
en: Gelao
gu: ગેલાઓ

note: name for giq
en: Gelao, Green
gu: ગેલાઓ, લીલુ

note: name for gir
en: Gelao, Red
gu: ગેલાઓ, લાલ

note: name for gis
en: Giziga, North
gu: ગિઝિગા, ઉત્તર

note: name for giw
en: Gelao, White
gu: ગેલાઓ, સફેદ

note: name for gix
en: Gilima
gu: ગિલીમા

note: name for giy
en: Giyug
gu: ગિયુગ

note: name for gji
en: Geji
gu: ગેજી

note: name for gjk
en: Koli, Kachi
gu: કોલી, કાચી

note: name for gjn
en: Gonja
gu: ગોન્જા

note: name for gju
en: Gujari
gu: ગુજરી

note: name for gka
en: Guya
gu: ગુયા

note: name for gkn
en: Gokana
gu: ગોકાના

note: name for glc
en: Bon Gula
gu: બોન ગુલા

note: name for gld
en: Nanai
gu: નાનાઇ

note: name for gle
en: Irish
gu: ઇરિશ

note: name for glg
en: Galician
gu: ગાલિસીયન

note: name for gli
en: Guliguli
gu: ગુલીગુલી

note: name for glj
en: Gula Iro
gu: ગુલા ઇરો

note: name for glk
en: Gilaki
gu: ગિલાકી

note: name for glo
en: Galambu
gu: ગાલામ્બુ

note: name for glu
en: Gula (Chad)
gu: ગુલા (ચાદ)

note: name for glv
en: Manx
gu: મૅન્ક્ષ

note: name for glw
en: Glavda
gu: ગ્લાવ્ડા

note: name for gly
en: Gule
gu: ગુલે

note: name for gma
en: Gambera
gu: ગામ્બેરા

note: name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
gu: જર્મન, મધ્ય ઊંચુ (ca. 1050-1500)

note: name for gmu
en: Gumalu
gu: ગુમાલુ

note: name for gmv
en: Gamo
gu: ગામો

note: name for gmx
en: Magoma
gu: માગોમા

note: name for gna
en: Kaansa
gu: કાન્સા

note: name for gnh
en: Lere
gu: લેરે

note: name for gnk
en: //Gana
gu: //ગાના

note: name for gnl
en: Gangulu
gu: ગાન્ગુલુ

note: name for gnm
en: Ginuman
gu: ગિનુમાન

note: name for gnn
en: Gumatj
gu: ગુમાત્જ

note: name for gno
en: Gondi, Northern
gu: ગોન્ડી, ઉત્તર

note: name for gnq
en: Gana
gu: ગાના

note: name for gnt
en: Guntai
gu: ગુન્તાઇ

note: name for gnz
en: Ganzi
gu: ગાન્ઝી

note: name for goa
en: Guro
gu: ગુરો

note: name for goc
en: Gorakor
gu: ગોરાકોર

note: name for god
en: Godié
gu: ગોડિએ

note: name for gof
en: Gofa
gu: ગોફા

note: name for gog
en: Gogo
gu: ગોગો

note: name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
gu: જર્મન, જૂનું ઊંચુ (ca. 750-1050)

note: name for goi
en: Gobasi
gu: ગોબાસી

note: name for goj
en: Gowlan
gu: ગોવ્લાન

note: name for gok
en: Gowli
gu: ગોવલી

note: name for gol
en: Gola
gu: ગોલા

note: name for gom
en: Konkani, Goan
gu: કોનકાની, ગોઆન

note: name for gon
en: Gondi
gu: ગોન્ડી

note: name for goq
en: Gorap
gu: ગોરાપ

note: name for gor
en: Gorontalo
gu: ગોરોન્તાલો

note: name for got
en: Gothic
gu: ગોથીક

note: name for gou
en: Gavar
gu: ગાવાર

note: name for gow
en: Gorowa
gu: ગોરોવા

note: name for gox
en: Gobu
gu: ગોબુ

note: name for goz
en: Gozarkhani
gu: ગોઝારખાની

note: name for gpa
en: Gupa-Abawa
gu: ગુપા-ઍબાવા

note: name for gqr
en: Gor
gu: ગોર

note: name for grb
en: Grebo
gu: ગ્રેબો

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
gu: ગ્રીક, પ્રાચીન (1453 સુધી)

note: name for grg
en: Madi
gu: માડી

note: name for gri
en: Ghari
gu: ઘારી

note: name for grn
en: Guarani
gu: ગૌરાની

note: name for gro
en: Groma
gu: ગ્રોમા

note: name for grq
en: Gorovu
gu: ગોરોવુ

note: name for grs
en: Gresi
gu: ગ્રેસી

note: name for grt
en: Garo
gu: ગારો

note: name for gru
en: Kistane
gu: કિસ્ટાને

note: name for grv
en: Grebo, Central
gu: ગ્રેબો, મધ્ય

note: name for grw
en: Gweda
gu: ગ્વેડા

note: name for grz
en: Guramalum
gu: ગુરામાલુમ

note: name for gsg
en: German Sign Language
gu: જર્મન ચિહ્ન ભાષા

note: name for gsl
en: Gusilay
gu: ગુસિલે

note: name for gsn
en: Gusan
gu: ગુસાન

note: name for gsp
en: Wasembo
gu: વાસેમ્બો

note: name for gss
en: Greek Sign Language
gu: ગ્રીક ચિહ્ન ભાષા

note: name for gsw
en: German, Swiss
gu: જર્મન, સ્વીસ

note: name for gua
en: Shiki
gu: શિકી

note: name for guc
en: Wayuu
gu: વાયુ

note: name for gue
en: Gurinji
gu: ગુરિન્જી

note: name for guj
en: Gujarati
gu: ગુજરાતી

note: name for guk
en: Gumuz
gu: ગુમુઝ

note: name for gur
en: Farefare
gu: ફારેફારે

note: name for gut
en: Maléku Jaíka
gu: માલેકુ જાઇકા

note: name for guu
en: Yanomamö
gu: યાનોમામો

note: name for guv
en: Gey
gu: ગે

note: name for guw
en: Gun
gu: ગુન

note: name for gve
en: Duwet
gu: ડુવેટ

note: name for gvf
en: Golin
gu: ગોલિન

note: name for gvj
en: Guajá
gu: ગૌજા

note: name for gvl
en: Gulay
gu: ગુલાય

note: name for gvm
en: Gurmana
gu: ગુરમાના

note: name for gvr
en: Gurung, Western
gu: ગુરુન્ગ, પશ્ચિમ

note: name for gvs
en: Gumawana
gu: ગુમાવાના

note: name for gvy
en: Guyani
gu: ગુયાની

note: name for gwa
en: Mbato
gu: મ્બાતો

note: name for gwb
en: Gwa
gu: ગ્વા

note: name for gwc
en: Kalami
gu: કાલામી

note: name for gwe
en: Gweno
gu: ગ્વેનો

note: name for gwf
en: Gowro
gu: ગોવરો

note: name for gwg
en: Moo
gu: મુ

note: name for gwj
en: /Gwi
gu: /ગ્વી

note: name for gwr
en: Gwere
gu: ગ્વેરે

note: name for gwu
en: Guwamu
gu: ગુવામુ

note: name for gww
en: Kwini
gu: ક્વિની

note: name for gyb
en: Garus
gu: ગારુસ

note: name for gye
en: Gyem
gu: ગ્યેમ

note: name for gyf
en: Gungabula
gu: ગુન્ગાબુલા

note: name for gyg
en: Gbayi
gu: ગ્બાયી

note: name for gyi
en: Gyele
gu: ગ્યેલે

note: name for gyl
en: Gayil
gu: ગાયિલ

note: name for gyy
en: Gunya
gu: ગુન્યા

note: name for gza
en: Ganza
gu: ગાન્ઝા

note: name for gzi
en: Gazi
gu: ગાઝી

note: name for gzn
en: Gane
gu: ગાને

note: name for haa
en: Han
gu: હાન

note: name for hab
en: Hanoi Sign Language
gu: હાનોઇ ચિહ્ન ભાષા

note: name for hac
en: Gurani
gu: ગુરાની

note: name for had
en: Hatam
gu: હાતામ

note: name for hae
en: Oromo, Eastern
gu: ઓરોમો, પૂર્વ

note: name for haf
en: Haiphong Sign Language
gu: હાઇફોન્ગ ચિહ્ન ભાષા

note: name for hag
en: Hanga
gu: હાન્ગા

note: name for hah
en: Hahon
gu: હાહોન

note: name for hai
en: Haida
gu: હૈડા

note: name for haj
en: Hajong
gu: હાજોન્ગ

note: name for hal
en: Halang
gu: હાલાન્ગ

note: name for ham
en: Hewa
gu: હેવા

note: name for hao
en: Hakö
gu: હાકો

note: name for hap
en: Hupla
gu: હુપ્લા

note: name for haq
en: Ha
gu: હા

note: name for har
en: Harari
gu: હારારી

note: name for has
en: Haisla
gu: હૈસ્લા

note: name for hau
en: Hausa
gu: હૌસા

note: name for hav
en: Havu
gu: હાવુ

note: name for haw
en: Hawaiian
gu: હવાઇઅન

note: name for hax
en: Haida, Southern
gu: હૈડા, દક્ષિણ

note: name for hay
en: Haya
gu: હાયા

note: name for hba
en: Hamba
gu: હામ્બા

note: name for hbb
en: Huba
gu: હુબા

note: name for hbn
en: Heiban
gu: હૈબાન

note: name for hbo
en: Hebrew, Ancient
gu: હેબ્રુ, પ્રાચીન

note: name for hbu
en: Habu
gu: હાબુ

note: name for hdn
en: Haida, Northern
gu: હૈડા, ઉત્તર

note: name for hds
en: Honduras Sign Language
gu: હોન્ડુરાસ ચિહ્ન ભાષા

note: name for heb
en: Hebrew
gu: હેબ્રુ

note: name for heg
en: Helong
gu: હેલોન્ગ

note: name for heh
en: Hehe
gu: હેહે

note: name for hem
en: Hemba
gu: હેમ્બા

note: name for her
en: Herero
gu: હેરેરો

note: name for hhr
en: Kerak
gu: કેરાક

note: name for hhy
en: Hoyahoya
gu: હોયાહોયા

note: name for hia
en: Lamang
gu: લામાન્ગ

note: name for hid
en: Hidatsa
gu: હિડાત્સા

note: name for hif
en: Hindi, Fiji
gu: હિન્દી

note: name for hig
en: Kamwe
gu: કામ્વે

note: name for hih
en: Pamosu
gu: પામોસુ

note: name for hii
en: Hinduri
gu: હિંદુરી

note: name for hij
en: Hijuk
gu: હિજુક

note: name for hil
en: Hiligaynon
gu: હિલિગેનૉન

note: name for hin
en: Hindi
gu: હિન્દી

note: name for hit
en: Hittite
gu: હિટ્ટિટે

note: name for hiw
en: Hiw
gu: હિવ

note: name for hji
en: Haji
gu: હાજી

note: name for hka
en: Kahe
gu: કાહે

note: name for hke
en: Hunde
gu: હુન્ડે

note: name for hla
en: Halia
gu: હાલિઆ

note: name for hlb
en: Halbi
gu: હાલ્બી

note: name for hmf
en: Hmong Don
gu: હ્મોન્ગ ડોન

note: name for hmj
en: Ge
gu: ગે

note: name for hmn
en: Hmong
gu: હ્મોન્ગ

note: name for hmo
en: Hiri Motu
gu: હિરી મોટુ

note: name for hmr
en: Hmar
gu: હ્માર

note: name for hmt
en: Hamtai
gu: હામ્તાઇ

note: name for hnd
en: Hindko, Southern
gu: હિન્ડકો, દક્ષિણ

note: name for hnh
en: //Ani
gu: //એની

note: name for hni
en: Hani
gu: હાની

note: name for hno
en: Hindko, Northern
gu: હિન્ડકો, ઉત્તર

note: name for hnu
en: Hung
gu: હુન્ગ

note: name for hoa
en: Hoava
gu: હોઆવા

note: name for hoc
en: Ho
gu: હો

note: name for hod
en: Holma
gu: હોલ્મા

note: name for hoe
en: Horom
gu: હોરોમ

note: name for hoh
en: Hobyót
gu: હોબ્યોટ

note: name for hoj
en: Hadothi
gu: હાડોથી

note: name for hol
en: Holu
gu: હોલુ

note: name for hom
en: Homa
gu: હોમા

note: name for hoo
en: Holoholo
gu: હોલોહોલો

note: name for hop
en: Hopi
gu: હોપી

note: name for hor
en: Horo
gu: હોરો

note: name for hot
en: Hote
gu: હોટે

note: name for hov
en: Hovongan
gu: હોવોન્ગન

note: name for how
en: Honi
gu: હોની

note: name for hoy
en: Holiya
gu: હોલિયા

note: name for hoz
en: Hozo
gu: હોઝો

note: name for hpo
en: Hpon
gu: હ્પોન

note: name for hre
en: Hre
gu: હ્રે

note: name for hrk
en: Haruku
gu: હારુકુ

note: name for hro
en: Haroi
gu: હારોઇ

note: name for hrr
en: Horuru
gu: હોરુરુ

note: name for hru
en: Hruso
gu: હ્રુસો

note: name for hrv
en: Croatian
gu: ક્રોએટિઅન

note: name for hti
en: Hoti
gu: હોટી

note: name for hts
en: Hadza
gu: હાડ્ઝા

note: name for htu
en: Hitu
gu: હિટુ

note: name for huf
en: Humene
gu: હુમેને

note: name for hui
en: Huli
gu: હુલી

note: name for huk
en: Hulung
gu: હુલુન્ગ

note: name for hul
en: Hula
gu: હુલા

note: name for hum
en: Hungana
gu: હુન્ગાના

note: name for hun
en: Hungarian
gu: હન્ગેરિયન

note: name for huo
en: Hu
gu: હુ

note: name for hup
en: Hupa
gu: હુપા

note: name for hut
en: Humla
gu: હુમ્લા

note: name for huw
en: Hukumina
gu: હુકુમિના

note: name for hvk
en: Haveke
gu: હાવેકે

note: name for hvn
en: Sabu
gu: સાબ

note: name for hwa
en: Wané
gu: વાને

note: name for hwo
en: Hwana
gu: હ્વાના

note: name for hya
en: Hya
gu: હ્યા

note: name for hye
en: Armenian
gu: અર્મેનિયન

note: name for iap
en: Iapama
gu: લાપામા

note: name for iar
en: Purari
gu: પુરારી

note: name for iba
en: Iban
gu: ઇબાન

note: name for ibl
en: Ibaloi
gu: ઇબાલોઇ

note: name for ibn
en: Ibino
gu: ઇબિનો

note: name for ibo
en: Igbo
gu: ઇગ્બો

note: name for ibu
en: Ibu
gu: ઇબુ

note: name for iby
en: Ibani
gu: ઇબાની

note: name for idb
en: Indo-Portuguese
gu: ઇન્ડો-પોર્ટુગીઝ

note: name for idc
en: Idon
gu: ઇડોન

note: name for ido
en: Ido
gu: ઇડો

note: name for idr
en: Indri
gu: ઇન્ડ્રી

note: name for ids
en: Idesa
gu: ઇડેસા

note: name for idt
en: Idaté
gu: ઇડાટે

note: name for idu
en: Idoma
gu: ઇડોમા

note: name for ife
en: Ifè
gu: ઇફે

note: name for iff
en: Ifo
gu: ઇફો

note: name for igw
en: Igwe
gu: ઇગ્વે

note: name for ihp
en: Iha
gu: ઇહા

note: name for ijc
en: Izon
gu: ઇઝોન

note: name for iki
en: Iko
gu: ઇકો

note: name for ikk
en: Ika
gu: ઇકા

note: name for ikl
en: Ikulu
gu: ઇકુલુ

note: name for iku
en: Inuktitut
gu: ઇનુક્ટિટુટ

note: name for ikw
en: Ikwere
gu: ઇક્વેરે

note: name for ilb
en: Ila
gu: ઇલા

note: name for ilo
en: Iloko
gu: ઇલોકો

note: name for ilw
en: Talur
gu: ટાલુર

note: name for ima
en: Malasar, Mala
gu: મલાસાર, માલા

note: name for iml
en: Miluk
gu: મિલુક

note: name for imn
en: Imonda
gu: ઇમોન્ડો

note: name for imo
en: Imbongu
gu: ઇમ્બોન્ગુ

note: name for imy
en: Milyan
gu: મિલ્યાન

note: name for inb
en: Inga
gu: ઇન્ગા

note: name for ind
en: Indonesian
gu: ઇન્ડોનેશિયન

note: name for inh
en: Ingush
gu: ઇન્ગુશ

note: name for inj
en: Inga, Jungle
gu: ઇન્ગા, જંગલ

note: name for inl
en: Indonesian Sign Language
gu: ઇન્ડોનેશિયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for ino
en: Inoke-Yate
gu: ઇનોકે-યાટે

note: name for inp
en: Iñapari
gu: ઇનાપારી

note: name for ins
en: Indian Sign Language
gu: ભારતીય ચિહ્ન ભાષા

note: name for int
en: Intha
gu: ઇન્થા

note: name for ior
en: Inor
gu: ઇનોર

note: name for iou
en: Tuma-Irumu
gu: ટુમા-ઇરુમુ

note: name for ipi
en: Ipili
gu: ઇપિલી

note: name for ipk
en: Inupiaq
gu: ઇનુપિઆક

note: name for ipo
en: Ipiko
gu: ઇપિકો

note: name for iru
en: Irula
gu: ઇરુલા

note: name for iry
en: Iraya
gu: ઇરાયા

note: name for isa
en: Isabi
gu: ઇસાબી

note: name for ise
en: Italian Sign Language
gu: ઇટાલિયન ચિહ્ન ભાષા

note: name for isg
en: Irish Sign Language
gu: ઇરિશ ચિહ્ન ભાષા

note: name for isl
en: Icelandic
gu: આઇસલૅન્ડિક

note: name for ism
en: Masimasi
gu: માસીમાસી

note: name for iso
en: Isoko
gu: ઇસોકો

note: name for ita
en: Italian
gu: ઇટાલિયન

note: name for ite
en: Itene
gu: ઇટેને

note: name for ito
en: Itonama
gu: ઇટોનામા

note: name for itr
en: Iteri
gu: ઇટેરી

note: name for itw
en: Ito
gu: ઇટો

note: name for itx
en: Itik
gu: ઇટિક

note: name for itz
en: Itzá
gu: ઇટ્ઝા

note: name for iwo
en: Iwur
gu: ઇવુર

note: name for iya
en: Iyayu
gu: લ્યાયુ

note: name for iyo
en: Mesaka
gu: મેસાકા

note: name for iyx
en: Yaka (Congo)
gu: યાકા (કોંગો)

note: name for izr
en: Izere
gu: ઇઝેરે

note: name for jab
en: Hyam
gu: હ્યામ

note: name for jac
en: Popti'
gu: પોપટી

note: name for jad
en: Jahanka
gu: ડાહાન્કા

note: name for jae
en: Yabem
gu: યાબેમ

note: name for jaf
en: Jara
gu: જારા

note: name for jah
en: Jah Hut
gu: જાહ હટ

note: name for jaj
en: Zazao
gu: ઝાઝાઓ

note: name for jak
en: Jakun
gu: જાકુન

note: name for jal
en: Yalahatan
gu: યાલાહાટાન

note: name for jaq
en: Yaqay
gu: યાકાય

note: name for jar
en: Jarawa (Nigeria)
gu: જારાવા (નાયજેરિયા)

note: name for jat
en: Jakati
gu: જાકાટી

note: name for jav
en: Javanese
gu: જાવાનીઝ

note: name for jax
en: Malay, Jambi
gu: મલય, જામ્બી

note: name for jaz
en: Jawe
gu: જાવે

note: name for jbn
en: Nafusi
gu: નાફુસી

note: name for jbo
en: Lojban
gu: લોજબાન

note: name for jbt
en: Jabutí
gu: જાબુટી

note: name for jbu
en: Jukun Takum
gu: જુકુન ટાકુમ

note: name for jda
en: Jad
gu: જાડ

note: name for jeb
en: Jebero
gu: જેબેરો

note: name for jee
en: Jerung
gu: જેરુન્ગ

note: name for jeg
en: Jeng
gu: જેન્ગ

note: name for jeh
en: Jeh
gu: જેહ

note: name for jek
en: Jeri Kuo
gu: જેરી કુઓ

note: name for jel
en: Yelmek
gu: યેલ્મેક

note: name for jer
en: Jere
gu: જેરે

note: name for jet
en: Manem
gu: માનેમ

note: name for jhi
en: Jehai
gu: જેહાઇ

note: name for jia
en: Jina
gu: જિના

note: name for jib
en: Jibu
gu: જિબુ

note: name for jic
en: Tol
gu: ટોલ

note: name for jid
en: Bu
gu: બુ

note: name for jie
en: Jilbe
gu: જિલ્બે

note: name for jil
en: Jilim
gu: જિલિમ

note: name for jim
en: Jimi (Cameroon)
gu: જિમિ (કમેરુન)

note: name for jit
en: Jita
gu: જિટા

note: name for jko
en: Kubo
gu: કુબો

note: name for jku
en: Labir
gu: લાબીર

note: name for jma
en: Dima
gu: ડિમા

note: name for jmc
en: Machame
gu: મચામે

note: name for jmd
en: Yamdena
gu: યામ્દેના

note: name for jml
en: Jumli
gu: જુમલિ

note: name for jmn
en: Naga, Makuri
gu: નાગા, માકુરી

note: name for jmr
en: Kamara
gu: કામારા

note: name for jms
en: Mashi (Nigeria)
gu: માશી (નાયજેરિયા)

note: name for jnj
en: Yemsa
gu: યેમ્સા

note: name for jnl
en: Rawat
gu: રાવાત

note: name for job
en: Joba
gu: જોબા

note: name for jod
en: Wojenaka
gu: વોજેનાકા

note: name for jor
en: Jorá
gu: જોરા

note: name for jow
en: Jowulu
gu: જોવુલુ

note: name for jpn
en: Japanese
gu: જાપાનીઝ

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
gu: જુડેઓ-પર્સિયન

note: name for jra
en: Jarai
gu: જારાઇ

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
gu: જુડેઓ-અરેબિક

note: name for jrr
en: Jiru
gu: જિરુ

note: name for jrt
en: Jorto
gu: જોર્ટો

note: name for jsl
en: Japanese Sign Language
gu: જાપાની ચિહ્ન ભાષા

note: name for jua
en: Júma
gu: જુમા

note: name for jub
en: Wannu
gu: વાન્નુ

note: name for juh
en: Hõne
gu: હોને

note: name for juk
en: Wapan
gu: વાપાન

note: name for jum
en: Jumjum
gu: જુમજુમ

note: name for juo
en: Jiba
gu: જિબા

note: name for jup
en: Hupdë
gu: હુપ્ડે

note: name for jur
en: Jurúna
gu: જુરુના

note: name for jus
en: Jumla Sign Language
gu: જુમ્લા ચિહ્ન ભાષા

note: name for jut
en: Jutish
gu: જુટિશ

note: name for juu
en: Ju
gu: જુ

note: name for juw
en: Wãpha
gu: વાપ્હા

note: name for juy
en: Juray
gu: જુરાય

note: name for jvd
en: Javindo
gu: જાવિન્ડો

note: name for jyy
en: Jaya
gu: જાયા

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
gu: કારા-ક્લાપક

note: name for kab
en: Kabyle
gu: કબાયલ

note: name for kac
en: Kachin
gu: કાચીન

note: name for kad
en: Kadara
gu: કાડારા

note: name for kaf
en: Katso
gu: કાટ્સો

note: name for kag
en: Kajaman
gu: કાજામાન

note: name for kai
en: Karekare
gu: કારેકારે

note: name for kan
en: Kannada
gu: કન્નડ

note: name for kas
en: Kashmiri
gu: કાશ્મીરી

note: name for kat
en: Georgian
gu: જોર્જિયન

note: name for kau
en: Kanuri
gu: કાનુરી

note: name for kaw
en: Kawi
gu: કાવી

note: name for kax
en: Kao
gu: કાઓ

note: name for kay
en: Kamayurá
gu: કામાયુરા

note: name for kaz
en: Kazakh
gu: કઝાખ

note: name for kba
en: Kalarko
gu: કાલાર્કો

note: name for kbd
en: Kabardian
gu: કાબાર્ડિઅન

note: name for kbe
en: Kanju
gu: કાન્જુ

note: name for kbg
en: Khamba
gu: ખામ્બા

note: name for kbh
en: Camsá
gu: કામ્સા

note: name for kbj
en: Kari
gu: કારી

note: name for kbl
en: Kanembu
gu: કાનેમ્બુ

note: name for kbm
en: Iwal
gu: ઇવાલ

note: name for kbo
en: Keliko
gu: કેલિકો

note: name for kbp
en: Kabiyé
gu: કાબીયે

note: name for kbq
en: Kamano
gu: કામાનો

note: name for kbr
en: Kafa
gu: કાફા

note: name for kbs
en: Kande
gu: કાન્ડે

note: name for kbu
en: Kabutra
gu: કાબુત્રાઞ

note: name for kbv
en: Dera (Indonesia)
gu: ડેરા (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for kby
en: Kanuri, Manga
gu: કાનુરી, માન્ગા

note: name for kbz
en: Duhwa
gu: ડુહ્વા

note: name for kca
en: Khanty
gu: ખાન્ટી

note: name for kcb
en: Kawacha
gu: કાવાચા

note: name for kcc
en: Lubila
gu: લુબિલા

note: name for kcf
en: Ukaan
gu: ઉકાન

note: name for kcg
en: Tyap
gu: ટ્યાપ

note: name for kch
en: Vono
gu: વોનો

note: name for kck
en: Kalanga
gu: કાલાન્ગા

note: name for kcn
en: Nubi
gu: નુબી

note: name for kcp
en: Kanga
gu: કાન્ગા

note: name for kcq
en: Kamo
gu: કામો

note: name for kcr
en: Katla
gu: કાટ્લા

note: name for kcv
en: Kete
gu: કેટે

note: name for kcw
en: Kabwari
gu: કાબવારી

note: name for kcz
en: Konongo
gu: કોનોન્ગો

note: name for kda
en: Worimi
gu: વોરિમી

note: name for kdc
en: Kutu
gu: કુટુ

note: name for kde
en: Makonde
gu: માકોન્ડે

note: name for kdf
en: Mamusi
gu: મામુસી

note: name for kdg
en: Seba
gu: સેબા

note: name for kdh
en: Tem
gu: ટેમ

note: name for kdi
en: Kumam
gu: કુમામ

note: name for kdk
en: Numee
gu: નુમે

note: name for kdm
en: Kagoma
gu: કાગોમા

note: name for kdn
en: Kunda
gu: કુન્ડા

note: name for kdq
en: Koch
gu: કોચ

note: name for kdt
en: Kuy
gu: કુય

note: name for kdu
en: Kadaru
gu: કાડારુ

note: name for kdv
en: Kado
gu: કાડો

note: name for kdw
en: Koneraw
gu: કોનેરો

note: name for kdx
en: Kam
gu: કામ

note: name for kdy
en: Keder
gu: કેડેર

note: name for kdz
en: Kwaja
gu: ક્વાજા

note: name for keb
en: Kélé
gu: કેલે

note: name for ked
en: Kerewe
gu: કેરેવે

note: name for keg
en: Tese
gu: ટેસે

note: name for kei
en: Kei
gu: કેઇ

note: name for kej
en: Kadar
gu: કડાર

note: name for kek
en: Kekchí
gu: કેકચી

note: name for kem
en: Kemak
gu: કેમાક

note: name for ken
en: Kenyang
gu: કેનયાન્ગ

note: name for keo
en: Kakwa
gu: કાકવા

note: name for keq
en: Kamar
gu: કામાર

note: name for ker
en: Kera
gu: કેરા

note: name for kes
en: Kugbo
gu: કુગ્બો

note: name for ket
en: Ket
gu: કેટ

note: name for kew
en: Kewa, West
gu: કેવા, પશ્ચિમ

note: name for kex
en: Kukna
gu: કુક્ના

note: name for key
en: Kupia
gu: કુપીઆ

note: name for kez
en: Kukele
gu: કુકેલે

note: name for kfa
en: Kodava
gu: કોડાવા

note: name for kfc
en: Konda-Dora
gu: કોન્ડવા-ડોરા

note: name for kfd
en: Koraga, Korra
gu: કોરાગા, કોરા

note: name for kfe
en: Kota (India)
gu: કોટા (ભારત)

note: name for kff
en: Koya
gu: કોયા

note: name for kfg
en: Kudiya
gu: કુડિયા

note: name for kfh
en: Kurichiya
gu: કુરીચિયા

note: name for kfi
en: Kurumba, Kannada
gu: કુરુમ્બા, કન્નડ

note: name for kfl
en: Kung
gu: કુંગ

note: name for kfm
en: Khunsari
gu: ખુનસારી

note: name for kfn
en: Kuk
gu: કુક

note: name for kfp
en: Korwa
gu: કોર્વા

note: name for kfq
en: Korku
gu: કોર્કુ

note: name for kfr
en: Kachchi
gu: કાચચી

note: name for kfs
en: Bilaspuri
gu: બિલાસપુરી

note: name for kfu
en: Katkari
gu: કાટકારી

note: name for kfv
en: Kurmukar
gu: કુર્મુકર

note: name for kfw
en: Naga, Kharam
gu: નાગા, ખરમ

note: name for kfx
en: Pahari, Kullu
gu: પહારી, કુલ્લુ

note: name for kfz
en: Koromfé
gu: કોરોમ્ફે

note: name for kga
en: Koyaga
gu: કોયાગા

note: name for kgb
en: Kawe
gu: કાવે

note: name for kgf
en: Kube
gu: કુબે

note: name for kgg
en: Kusunda
gu: કુસુંગા

note: name for kgj
en: Kham, Gamale
gu: ખામ, ગામાલે

note: name for kgk
en: Kaiwá
gu: કૈવા

note: name for kgo
en: Krongo
gu: ક્રોન્ગો

note: name for kgq
en: Kamoro
gu: કામોરો

note: name for kgu
en: Kobol
gu: કોબોલ

note: name for kgv
en: Karas
gu: કારાસ

note: name for kgw
en: Karon Dori
gu: કારોન ડોરી

note: name for kgx
en: Kamaru
gu: કામારુ

note: name for kha
en: Khasi
gu: ખાસી

note: name for khb
en: Lü
gu: લુ

note: name for khd
en: Kanum, Bädi
gu: કાનુમ, બાડી

note: name for khe
en: Korowai
gu: કોરોવાઇ

note: name for khf
en: Khuen
gu: ખુએન

note: name for khh
en: Kehu
gu: કેહુ

note: name for khj
en: Kuturmi
gu: કુટુર્મી

note: name for khl
en: Lusi
gu: લુસી

note: name for khm
en: Khmer, Central
gu: ખ્મેર, મધ્ય

note: name for khn
en: Khandesi
gu: ખાનદેશી

note: name for khp
en: Kapori
gu: કાપોરી

note: name for khs
en: Kasua
gu: કાસુઆ

note: name for kht
en: Khamti
gu: ખામ્તી

note: name for khw
en: Khowar
gu: ખોવાર

note: name for khx
en: Kanu
gu: કાનુ

note: name for kia
en: Kim
gu: કિમ

note: name for kid
en: Koshin
gu: કોશીન

note: name for kie
en: Kibet
gu: કિબેટ

note: name for kig
en: Kimaama
gu: કિમામા

note: name for kih
en: Kilmeri
gu: કિલ્મેરી

note: name for kik
en: Kikuyu
gu: કિકુયુ

note: name for kil
en: Kariya
gu: કારિયા

note: name for kim
en: Karagas
gu: કારાગાસ

note: name for kin
en: Kinyarwanda
gu: કિન્યારવાન્ડા

note: name for kip
en: Kham, Sheshi
gu: ખામ, શેશી

note: name for kis
en: Kis
gu: કિસ

note: name for kiv
en: Kimbu
gu: કિમ્બુ

note: name for kiz
en: Kisi
gu: કિસી

note: name for kja
en: Mlap
gu: મ્લાપ

note: name for kje
en: Kisar
gu: કિસાર

note: name for kjg
en: Khmu
gu: ખ્મુ

note: name for kjh
en: Khakas
gu: ખાકાસ

note: name for kji
en: Zabana
gu: ઝાબાના

note: name for kjm
en: Kháng
gu: ખાન્ગ

note: name for kjn
en: Kunjen
gu: કુન્જેન

note: name for kjr
en: Kurudu
gu: કુરુડુ

note: name for kjs
en: Kewa, East
gu: કેવા, પૂર્વ

note: name for kjx
en: Ramopa
gu: રામોપા

note: name for kka
en: Kakanda
gu: કાકાન્ડા

note: name for kkd
en: Kinuku
gu: કિનુકુ

note: name for kke
en: Kakabe
gu: કાકાબે

note: name for kkh
en: Khün
gu: ખુન

note: name for kki
en: Kagulu
gu: કાગુલુ

note: name for kkj
en: Kako
gu: કાકો

note: name for kkk
en: Kokota
gu: કોકોટા

note: name for kko
en: Karko
gu: કાર્કો

note: name for kkp
en: Gugubera
gu: ગુગુબેરા

note: name for kkr
en: Kir-Balar
gu: કિર-બાલાર

note: name for kkt
en: Koi
gu: કોઇ

note: name for kku
en: Tumi
gu: ટુમી

note: name for kkx
en: Kohin
gu: કોહીન

note: name for kkz
en: Kaska
gu: કાસ્કા

note: name for kle
en: Kulung (Nepal)
gu: કુલુન્ગ (નેપાલ)

note: name for klk
en: Kono (Nigeria)
gu: કોનો (નાઇજેરિયા)

note: name for klm
en: Kolom
gu: કોલોમ

note: name for klo
en: Kapya
gu: કાપ્યા

note: name for klp
en: Kamasa
gu: કામાસા

note: name for klq
en: Rumu
gu: રુમુ

note: name for kls
en: Kalasha
gu: કલાશા

note: name for klt
en: Nukna
gu: નુક્ના

note: name for klw
en: Lindu
gu: લિન્ડુ

note: name for klx
en: Koluwawa
gu: કોલુવાવા

note: name for kly
en: Kalao
gu: કાલાઓ

note: name for klz
en: Kabola
gu: કાબોલા

note: name for kma
en: Konni
gu: કોન્ની

note: name for kmb
en: Kimbundu
gu: કિમ્બુન્દુ

note: name for kmc
en: Dong, Southern
gu: ડોન્ગ, દક્ષિણ

note: name for kme
en: Bakole
gu: બાકોલે

note: name for kmg
en: Kâte
gu: કાટે

note: name for kmh
en: Kalam
gu: કાલામ

note: name for kmm
en: Kom (India)
gu: કોમ (ભારત)

note: name for kmo
en: Kwoma
gu: ક્વોમા

note: name for kmq
en: Kwama
gu: ક્વામા

note: name for kom
en: Komi
gu: કોમી

note: name for kon
en: Kongo
gu: કોન્ગો

note: name for kor
en: Korean
gu: કોરિયન

note: name for kos
en: Kosraean
gu: કોસ્રેયન

note: name for kpe
en: Kpelle
gu: ક્પેલ્લે

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
gu: કરાચય-બાલકર

note: name for krl
en: Karelian
gu: કારેલિયન

note: name for kru
en: Kurukh
gu: કુરુખ

note: name for kum
en: Kumyk
gu: કુમ્યક

note: name for kur
en: Kurdish
gu: કુર્દીશ

note: name for kut
en: Kutenai
gu: કુટેનાઇ

note: name for lad
en: Ladino
gu: લાદીનો

note: name for lah
en: Lahnda
gu: લાહન્દા

note: name for lam
en: Lamba
gu: લામ્બા

note: name for lao
en: Lao
gu: લાઓ

note: name for lat
en: Latin
gu: લેટિન

note: name for lav
en: Latvian
gu: લૅટવિયન

note: name for lez
en: Lezghian
gu: લેઝઘીઅન

note: name for lin
en: Lingala
gu: લિંગાલા

note: name for lit
en: Lithuanian
gu: લિથુઆનીઅન

note: name for lol
en: Mongo
gu: મોન્ગો

note: name for loz
en: Lozi
gu: લોઝી

note: name for lua
en: Luba-Lulua
gu: લુબા-લુલુઆ

note: name for lub
en: Luba-Katanga
gu: લુબા-કાટાન્ગા

note: name for lug
en: Ganda
gu: ગાન્ડા

note: name for lui
en: Luiseno
gu: લુઇસેનો

note: name for lun
en: Lunda
gu: લુન્ડા

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
gu: લુઓ (કેન્યા અને ટૅન્જાનિયા)

note: name for lus
en: Lushai
gu: લુશાઇ

note: name for mad
en: Madurese
gu: મદુરી

note: name for mag
en: Magahi
gu: માગાહી

note: name for mah
en: Marshallese
gu: માર્શલલિજ

note: name for mai
en: Maithili
gu: મૈથિલી

note: name for mak
en: Makasar
gu: માકાસાર

note: name for mal
en: Malayalam
gu: મલયાલમ

note: name for man
en: Mandingo
gu: માન્ડીન્ગો

note: name for mar
en: Marathi
gu: મરાઠી

note: name for mas
en: Masai
gu: મસાઇ

note: name for mdf
en: Moksha
gu: મોક્ષા

note: name for mdr
en: Mandar
gu: મન્દાર

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
gu: ઇરિશ, મધ્ય (900-1200)

note: name for min
en: Minangkabau
gu: મિનાનગ્કબૌ

note: name for mis
en: Uncoded languages
gu: અનકોડેડ ભાષાઓ

note: name for mkd
en: Macedonian
gu: મૅસિડોનિયન

note: name for mlf
en: Mal
gu: મલ

note: name for mlg
en: Malagasy
gu: માલાગસી

note: name for mlh
en: Mape
gu: મેપ

note: name for mlj
en: Miltu
gu: મિલ્તુ

note: name for mlm
en: Mulam
gu: મુલામ

note: name for mln
en: Malango
gu: માલાન્ગો

note: name for mlr
en: Vame
gu: વામે

note: name for mlt
en: Maltese
gu: માલ્તીઝ

note: name for mlv
en: Motlav
gu: મોતલાવ

note: name for mlw
en: Moloko
gu: મોલોકો

note: name for mma
en: Mama
gu: મામા

note: name for mmb
en: Momina
gu: મોમીના

note: name for mme
en: Mae
gu: માઇ

note: name for mmi
en: Musar
gu: મુસાર

note: name for mmk
en: Mukha-Dora
gu: મુખા-ડોરા

note: name for mmq
en: Musak
gu: મુસાક

note: name for mmx
en: Madak
gu: માદક

note: name for mnb
en: Muna
gu: મુના

note: name for mnc
en: Manchu
gu: માન્ચુ

note: name for mnd
en: Mondé
gu: મોન્દે

note: name for mne
en: Naba
gu: નાબા

note: name for mni
en: Manipuri
gu: મણિપુરી

note: name for mnm
en: Mapena
gu: માપેના

note: name for mnr
en: Mono (USA)
gu: મોનો (USA)

note: name for mns
en: Mansi
gu: માન્સી

note: name for mnu
en: Mer
gu: મેર

note: name for mnw
en: Mon
gu: મોન

note: name for mnz
en: Moni
gu: મોની

note: name for moc
en: Mocoví
gu: મોકોવી

note: name for mon
en: Mongolian
gu: મોંગોલિયન

note: name for moo
en: Monom
gu: મોનોમ્

note: name for mop
en: Mopán Maya
gu: મોપાન માયા

note: name for mor
en: Moro
gu: મોરો

note: name for mos
en: Mossi
gu: મોસ્સી

note: name for mot
en: Barí
gu: બારી

note: name for mou
en: Mogum
gu: મોગુમ

note: name for mpe
en: Majang
gu: માજાન્ગ

note: name for mpg
en: Marba
gu: માર્બા

note: name for mpq
en: Matís
gu: માતીસ

note: name for mqa
en: Maba (Indonesia)
gu: માબા (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for mqc
en: Mangole
gu: માન્ગોલે

note: name for mqf
en: Momuna
gu: મોમુના

note: name for mqj
en: Mamasa
gu: મામાસા

note: name for mqo
en: Modole
gu: મોડોલે

note: name for mqp
en: Manipa
gu: માનીપા

note: name for mqt
en: Mok
gu: મોક

note: name for mqv
en: Mosimo
gu: મોસીમો

note: name for mqw
en: Murupi
gu: મુરુપી

note: name for mqx
en: Mamuju
gu: મામુજા

note: name for mqz
en: Malasanga
gu: માસાસાન્ગા

note: name for mrb
en: Marino
gu: મરિનો

note: name for mrc
en: Maricopa
gu: મરિકોપા

note: name for mrd
en: Magar, Western
gu: મગાર, પશ્ચિમી

note: name for mrg
en: Miri
gu: મિરી

note: name for mrh
en: Chin, Mara
gu: ચીન, મારા

note: name for mri
en: Maori
gu: માઓરી

note: name for mrj
en: Mari, Western
gu: મારી, પશ્ચિમી

note: name for mrz
en: Marind
gu: મારિંદ

note: name for mse
en: Musey
gu: મુસેય

note: name for msi
en: Malay, Sabah
gu: મલય, સાબાહ

note: name for msl
en: Molof
gu: મોલોફ

note: name for msm
en: Manobo, Agusan
gu: માનોબો, અગુસાન

note: name for mso
en: Mombum
gu: મોમબુમ

note: name for msu
en: Musom
gu: મુસોમ

note: name for msv
en: Maslam
gu: મસ્લામ

note: name for msz
en: Momare
gu: મોમારે

note: name for mtc
en: Munit
gu: મુનિત

note: name for mtg
en: Una
gu: ઉના

note: name for mtj
en: Moskona
gu: માસ્કોના

note: name for mtl
en: Montol
gu: મોન્તોલ

note: name for mtm
en: Mator
gu: માતોર

note: name for mtr
en: Mewari
gu: મેવારી

note: name for mts
en: Yora
gu: યોરા

note: name for mtt
en: Mota
gu: મોતા

note: name for mty
en: Nabi
gu: નાબી

note: name for mua
en: Mundang
gu: મુન્દાન્ગ

note: name for mub
en: Mubi
gu: મુબી

note: name for mug
en: Musgu
gu: મુસ્ગુ

note: name for mui
en: Musi
gu: મુસી

note: name for muj
en: Mabire
gu: માબીરે

note: name for muk
en: Mugom
gu: મુગોમ

note: name for mul
en: Multiple languages
gu: ઘણીબધી ભાષાઓ

note: name for mum
en: Maiwala
gu: માઇવાલા

note: name for mup
en: Malvi
gu: માલ્વી

note: name for mus
en: Creek
gu: ક્રીક

note: name for muu
en: Yaaku
gu: યાકુ

note: name for muz
en: Mursi
gu: મુર્સી

note: name for mva
en: Manam
gu: માનામ

note: name for mvd
en: Mamboru
gu: મામ્બોરુ

note: name for mvh
en: Mire
gu: મીરે

note: name for mvi
en: Miyako
gu: મીયાકો

note: name for mvk
en: Mekmek
gu: મેકમેક

note: name for mvm
en: Muya
gu: મુયા

note: name for mvo
en: Marovo
gu: મારોવો

note: name for mvp
en: Duri
gu: દુરી

note: name for mvr
en: Marau
gu: મારાઉ

note: name for mvu
en: Marfa
gu: માર્ફા

note: name for mvv
en: Murut, Tagal
gu: મુરુત, તાગાલ

note: name for mwb
en: Juwal
gu: જુવાલ

note: name for mwi
en: Labo
gu: લાબો

note: name for mwj
en: Maligo
gu: માલીગો

note: name for mwl
en: Mirandese
gu: મિરાનડેજ

note: name for mwm
en: Sar
gu: સાર

note: name for mwr
en: Marwari
gu: માર્વરી

note: name for mwt
en: Moken
gu: મોકેન

note: name for mwy
en: Mosiro
gu: મોસીરો

note: name for mxd
en: Modang
gu: મોદાન્ગ

note: name for mxk
en: Monumbo
gu: મોનુમ્બો

note: name for mxm
en: Meramera
gu: મેરામેરા

note: name for mxn
en: Moi (Indonesia)
gu: મોઇ (ઇન્ડોનેશિયા)

note: name for mxw
en: Namo
gu: નામો

note: name for mya
en: Burmese
gu: બર્મિશ

note: name for myc
en: Mayeka
gu: માયેકા

note: name for myd
en: Maramba
gu: મારામ્બા

note: name for myg
en: Manta
gu: માન્તા

note: name for myh
en: Makah
gu: મકાહ

note: name for myi
en: Mina (India)
gu: મીના (ભારત)

note: name for myl
en: Moma
gu: મોમા

note: name for myr
en: Muniche
gu: મુનિચે

note: name for myv
en: Erzya
gu: ઇર્જ્યા

note: name for mzd
en: Malimba
gu: માલીમ્બા

note: name for mze
en: Morawa
gu: મોરાવા

note: name for mzm
en: Mumuye
gu: મુમુયે

note: name for mzp
en: Movima
gu: મોવીમા

note: name for mzr
en: Marúbo
gu: મારુબો

note: name for mzv
en: Manza
gu: માન્ઝા

note: name for mzw
en: Deg
gu: ડેગ

note: name for naa
en: Namla
gu: નોમ્લા

note: name for nac
en: Narak
gu: નરાક

note: name for naf
en: Nabak
gu: નાબાક

note: name for naj
en: Nalu
gu: નાલુ

note: name for nal
en: Nalik
gu: નાલીક

note: name for nan
en: Chinese, Min Nan
gu: ચાઇનીઝ, મીન નાન

note: name for nao
en: Naaba
gu: નાબા

note: name for nap
en: Neapolitan
gu: નીઅપૉલિટન

note: name for naq
en: Nama (Namibia)
gu: નામા (નામ્બીઆ)

note: name for nar
en: Iguta
gu: ઇગુતા

note: name for nau
en: Nauru
gu: નાઉરુ

note: name for nav
en: Navajo
gu: નાવાજો

note: name for nbc
en: Naga, Chang
gu: નાગા, ચેન્ગ

note: name for nbe
en: Naga, Konyak
gu: નાગા, કોન્યાક

note: name for nbf
en: Naxi
gu: નાક્ષી

note: name for nbi
en: Naga, Mao
gu: નાગા, માઓ

note: name for nbn
en: Kuri
gu: કુરી

note: name for nbt
en: Na
gu: ના

note: name for ncc
en: Ponam
gu: પોનામ

note: name for nce
en: Yale
gu: યાલે

note: name for nck
en: Nakara
gu: નાકારા

note: name for ncm
en: Nambo
gu: નાન્બો

note: name for nco
en: Sibe
gu: સીબે

note: name for ndi
en: Samba Leko
gu: સામ્બા લેકો

note: name for ndo
en: Ndonga
gu: ન્ડોન્ગા

note: name for ndu
en: Dugun
gu: દુગુન

note: name for nee
en: Kumak
gu: કુમાક

note: name for nej
en: Neko
gu: નેકો

note: name for nek
en: Neku
gu: નેકુ

note: name for nem
en: Nemi
gu: નેમી

note: name for nen
en: Nengone
gu: નેનગોન

note: name for nep
en: Nepali
gu: નેપાલી

note: name for net
en: Nete
gu: નેતે

note: name for new
en: Bhasa, Nepal
gu: ભાસા, નેપાલ

note: name for nex
en: Neme
gu: નેમે

note: name for ney
en: Neyo
gu: નેયો

note: name for nfa
en: Dhao
gu: ધાઓ

note: name for ngl
en: Lomwe
gu: લોમ્વે

note: name for nhb
en: Beng
gu: બેન્ગ

note: name for nhh
en: Nahari
gu: નાહારી

note: name for nhr
en: Naro
gu: નારો

note: name for nia
en: Nias
gu: નિયાસ

note: name for nib
en: Nakama
gu: નાકામા

note: name for nif
en: Nek
gu: નેક

note: name for nil
en: Nila
gu: નીલા

note: name for nim
en: Nilamba
gu: નીલામ્બા

note: name for nin
en: Ninzo
gu: નીન્ઝો

note: name for niq
en: Nandi
gu: નન્દી

note: name for nis
en: Nimi
gu: નીમી

note: name for niu
en: Niuean
gu: ન્યૂએન

note: name for niw
en: Nimo
gu: નીમો

note: name for nix
en: Hema
gu: હેમા

note: name for njh
en: Naga, Lotha
gu: નાગા, લોથા

note: name for njs
en: Nisa
gu: નીસા

note: name for nke
en: Duke
gu: ડુકે

note: name for nki
en: Naga, Thangal
gu: નાગા, થનગાલ

note: name for nkj
en: Nakai
gu: નાકાઇ

note: name for nkk
en: Nokuku
gu: નોકુકુ

note: name for nld
en: Dutch
gu: ડચ

note: name for nlg
en: Gela
gu: ગેલા

note: name for nli
en: Grangali
gu: ગ્રાન્ગાલી

note: name for nlj
en: Nyali
gu: ન્યાલી

note: name for nll
en: Nihali
gu: નિહાલી

note: name for nlx
en: Nahali
gu: નાહાલી

note: name for nma
en: Naga, Maram
gu: નાગા, મારામ

note: name for nmb
en: Nambas, Big
gu: નમ્બાસ, બીગ

note: name for nmk
en: Namakura
gu: નામાકુરા

note: name for nmo
en: Naga, Moyon
gu: નાગા, મોયોન

note: name for nmp
en: Nimanbur
gu: નીમાનબુર

note: name for nmq
en: Nambya
gu: નામબ્યા

note: name for nmr
en: Nimbari
gu: નિમ્બારી

note: name for nmw
en: Nimoa
gu: નીમોઆ

note: name for nmy
en: Namuyi
gu: નામુયી

note: name for nnb
en: Nande
gu: નાન્દે

note: name for nnm
en: Namia
gu: નામીઆ

note: name for nnw
en: Nuni, Southern
gu: નુની, દક્ષિણી

note: name for noc
en: Nuk
gu: નુક

note: name for nod
en: Thai, Northern
gu: થાઇ, ઉત્તરી

note: name for noe
en: Nimadi
gu: નીમાડી

note: name for nof
en: Nomane
gu: નોમાને

note: name for nog
en: Nogai
gu: નોગાઇ

note: name for noh
en: Nomu
gu: નોમુ

note: name for non
en: Norse, Old
gu: નોર્સ, જૂનું

note: name for nor
en: Norwegian
gu: નોર્વેગિયન

note: name for nos
en: Nisu, Eastern
gu: નીસુ, પૂર્વીય

note: name for noy
en: Noy
gu: નોય

note: name for noz
en: Nayi
gu: નાયી

note: name for nph
en: Naga, Phom
gu: નાગા, ફોમ

note: name for npo
en: Naga, Pochuri
gu: નાગા, પોચુરી

note: name for nps
en: Nipsan
gu: નીપ્સાન

note: name for npy
en: Napu
gu: નાપુ

note: name for nqn
en: Nen
gu: નેન

note: name for nrb
en: Nara
gu: નારા

note: name for nrc
en: Noric
gu: નોરીક

note: name for nrg
en: Narango
gu: નારાંગો

note: name for nri
en: Naga, Chokri
gu: નાગા, ચોકરી

note: name for nrm
en: Narom
gu: નારોમ

note: name for nrn
en: Norn
gu: નોર્ન

note: name for nrz
en: Lala
gu: લાલા

note: name for nsd
en: Nisu, Southern
gu: નીસુ, દક્ષિણી

note: name for nsn
en: Nehan
gu: નેહાન

note: name for nso
en: Sotho, Northern
gu: સોથો, ઉત્તરી

note: name for nsp
en: Nepalese Sign Language
gu: નેપાલી સાઇન ભાષા

note: name for nss
en: Nali
gu: નાલી

note: name for nst
en: Naga, Tase
gu: નાગા, તાસે

note: name for nsw
en: Navut
gu: નાવુત

note: name for nsy
en: Nasal
gu: નસાલ

note: name for ntm
en: Nateni
gu: નાતેની

note: name for ntr
en: Delo
gu: ડેલો

note: name for nuf
en: Nusu
gu: નુસુ

note: name for nug
en: Nungali
gu: નુન્ગાલી

note: name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
gu: નુપે-નુપે-તાકો

note: name for nur
en: Nukuria
gu: નુકુરીઆ

note: name for nuv
en: Nuni, Northern
gu: નુની, ઉત્તરી

note: name for nxe
en: Nage
gu: નાગે

note: name for nxi
en: Nindi
gu: નિન્દી

note: name for nxu
en: Narau
gu: નારાઉ

note: name for nxx
en: Nafri
gu: નાફરી

note: name for nym
en: Nyamwezi
gu: ન્યામવેઝી

note: name for nyn
en: Nyankole
gu: ન્યાનકોલે

note: name for nyo
en: Nyoro
gu: ન્યોરો

note: name for nzi
en: Nzima
gu: ન્ઝીમા

note: name for oaa
en: Orok
gu: ઑરોક

note: name for oac
en: Oroch
gu: ઓરોચ

note: name for obl
en: Oblo
gu: ઑબ્લો

note: name for oci
en: Occitan (post 1500)
gu: ઓસ્સીટન (પોસ્ટ 1500)

note: name for ofo
en: Ofo
gu: ઑફો

note: name for ogo
en: Khana
gu: ખાના

note: name for oji
en: Ojibwa
gu: ઓજીબ્વા

note: name for oku
en: Oku
gu: ઑકુ

note: name for old
en: Mochi
gu: મોચી

note: name for ole
en: Olekha
gu: ઑલેખા

note: name for olm
en: Oloma
gu: ઑલોમા

note: name for omi
en: Omi
gu: ઑમી

note: name for omk
en: Omok
gu: ઑમોક

note: name for oml
en: Ombo
gu: ઑમ્બો

note: name for omp
en: Manipuri, Old
gu: મણિપૂરી, જૂની

note: name for omr
en: Marathi, Old
gu: મરાઠી, જૂની

note: name for ona
en: Ona
gu: ઑના

note: name for ong
en: Olo
gu: ઑલો

note: name for ons
en: Ono
gu: ઑનો

note: name for oog
en: Ong
gu: ઑન્ગ

note: name for orc
en: Orma
gu: ઑર્મા

note: name for ori
en: Oriya
gu: ઓરિયા

note: name for orm
en: Oromo
gu: ઓરોમો

note: name for oro
en: Orokolo
gu: ઑરોકોલો

note: name for orr
en: Oruma
gu: ઑરુમા

note: name for orv
en: Russian, Old
gu: રશિયન, જૂની

note: name for orw
en: Oro Win
gu: ઑરો, વીન

note: name for orx
en: Oro
gu: ઑરો

note: name for orz
en: Ormu
gu: ઑર્મુ

note: name for osa
en: Osage
gu: ઓસાગે

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
gu: તુર્કીશ, ઓટ્ટોમાન (1500-1928)

note: name for oyb
en: Oy
gu: ઑય

note: name for pag
en: Pangasinan
gu: પાન્ગાસિનન

note: name for pai
en: Pe
gu: પે

note: name for pal
en: Pahlavi
gu: પહ્નાવી

note: name for pan
en: Panjabi
gu: પંજાબી

note: name for pap
en: Papiamento
gu: પાપીઆમેન્ટો

note: name for pau
en: Palauan
gu: પાલાઉઅન

note: name for pay
en: Pech
gu: પૅચ

note: name for pbo
en: Papel
gu: પાપેલ

note: name for pbz
en: Palu
gu: પાલુ

note: name for pcd
en: Picard
gu: પિકાર્ડ

note: name for peg
en: Pengo
gu: પેન્ગો

note: name for peh
en: Bonan
gu: બોનાન

note: name for pej
en: Pomo, Northern
gu: પોમો, ઉત્તરી

note: name for pel
en: Pekal
gu: પૅકાલ

note: name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
gu: પર્સિયન, જૂની (ca. 600-400 B.C.)

note: name for pep
en: Kunja
gu: કુન્જા

note: name for pgi
en: Pagi
gu: પાગી

note: name for pgu
en: Pagu
gu: પાગુ

note: name for phh
en: Phukha
gu: ફુખા

note: name for phk
en: Phake
gu: ફાકે

note: name for phn
en: Phoenician
gu: કોએનિશિયન

note: name for pli
en: Pali
gu: પાલી

note: name for pol
en: Polish
gu: પોલિશ

note: name for pon
en: Pohnpeian
gu: પોહ્નપૈયન

note: name for por
en: Portuguese
gu: પોર્ટુગીઝ

note: name for que
en: Quechua
gu: ક્વેચુઆ

note: name for raj
en: Rajasthani
gu: રાજસ્થાની

note: name for rap
en: Rapanui
gu: રાપાનુઇ

note: name for roh
en: Romansh
gu: રોમાન્શ

note: name for rom
en: Romany
gu: રોમની

note: name for ron
en: Romanian
gu: રોમાનિયન

note: name for run
en: Rundi
gu: રુન્દી

note: name for rus
en: Russian
gu: રશિયન

note: name for sad
en: Sandawe
gu: સન્દાવે

note: name for sag
en: Sango
gu: સાન્ગો

note: name for sah
en: Yakut
gu: યાકુટ

note: name for san
en: Sanskrit
gu: સંસ્કૃત

note: name for sas
en: Sasak
gu: સાસાક

note: name for sat
en: Santali
gu: સાન્તાલી

note: name for scn
en: Sicilian
gu: સિસીલિયન

note: name for sco
en: Scots
gu: સ્કોટ્સ

note: name for sel
en: Selkup
gu: સેલકપ

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
gu: ઇરિશ, જૂની (900 સુધી)

note: name for shn
en: Shan
gu: શાન

note: name for sid
en: Sidamo
gu: સીદામો

note: name for slk
en: Slovak
gu: સ્લોવાક

note: name for slv
en: Slovenian
gu: સ્લોવેનિયન

note: name for smj
en: Lule Sami
gu: લુલે સામી

note: name for smo
en: Samoan
gu: સામોઆન

note: name for smx
en: Samba
gu: સામ્બા

note: name for sna
en: Shona
gu: શોના

note: name for snd
en: Sindhi
gu: સિંધી

note: name for snk
en: Soninke
gu: સોનીન્કે

note: name for sog
en: Sogdian
gu: સોગદિયન

note: name for som
en: Somali
gu: સોમાલી

note: name for sot
en: Sotho, Southern
gu: સોથો, દક્ષિણી

note: name for sqi
en: Albanian
gu: અલ્બેનિયન

note: name for srd
en: Sardinian
gu: સાર્ડિયન

note: name for srn
en: Sranan Tongo
gu: સ્રનાન ટૉન્ગો

note: name for srp
en: Serbian
gu: સર્બિયન

note: name for srr
en: Serer
gu: સેરેર

note: name for ssw
en: Swati
gu: સ્વાતી

note: name for suk
en: Sukuma
gu: સુકુમા

note: name for sun
en: Sundanese
gu: સુડાનિ

note: name for sus
en: Susu
gu: સુસુ

note: name for sux
en: Sumerian
gu: સુમેરિયન

note: name for swe
en: Swedish
gu: સ્વેડિશ

note: name for syr
en: Syriac
gu: સિરીઆક

note: name for tah
en: Tahitian
gu: તાહિટીયન

note: name for tam
en: Tamil
gu: તમિલ

note: name for tat
en: Tatar
gu: તાતાર

note: name for tel
en: Telugu
gu: તેલુગુ

note: name for tem
en: Timne
gu: તીમ્ને

note: name for ten
en: Tama (Colombia)
gu: તામા (કોલંબિયા)

note: name for teo
en: Teso
gu: તેસો

note: name for tep
en: Tepecano
gu: તોપોકાનો

note: name for ter
en: Tereno
gu: ટેરેનો

note: name for tet
en: Tetum
gu: તેટુમ

note: name for tew
en: Tewa (USA)
gu: તેવા (USA)

note: name for tfo
en: Tefaro
gu: તેફારો

note: name for tgk
en: Tajik
gu: તાજીક

note: name for tgl
en: Tagalog
gu: તાગાલોગ

note: name for tgq
en: Tring
gu: ટ્રીંગ

note: name for tgs
en: Nume
gu: નુમે

note: name for tgx
en: Tagish
gu: તાગીશ

note: name for tgy
en: Togoyo
gu: તોગોયો

note: name for tha
en: Thai
gu: થાઇ

note: name for thf
en: Thangmi
gu: થાન્ગ્મી

note: name for thk
en: Tharaka
gu: થારાકા

note: name for thq
en: Tharu, Kochila
gu: થારુ, કોચિલા

note: name for thr
en: Tharu, Rana
gu: થારુ, રાના

note: name for ths
en: Thakali
gu: થાકાલી

note: name for thu
en: Thuri
gu: થુરી

note: name for thw
en: Thudam
gu: થુડામ

note: name for thx
en: The
gu: ધ

note: name for thy
en: Tha
gu: થા

note: name for tic
en: Tira
gu: તીરા

note: name for tig
en: Tigre
gu: ટિગ્રે

note: name for tik
en: Tikar
gu: તીકાર

note: name for tir
en: Tigrinya
gu: ટિગ્રીન્યા

note: name for tiv
en: Tiv
gu: તીવ

note: name for tkb
en: Buksa
gu: બુક્સા

note: name for tkl
en: Tokelau
gu: તોકેલાઉ

note: name for tli
en: Tlingit
gu: ત્લિંગિત

note: name for tmh
en: Tamashek
gu: તમાશેક

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
gu: ટોન્ગા (ન્યાસા)

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
gu: ટોન્ગા (ટોન્ગા ટાપુઓ)

note: name for tpi
en: Tok Pisin
gu: ટોક પિસીન

note: name for tsi
en: Tsimshian
gu: ત્સિમ્શિઅન

note: name for tsn
en: Tswana
gu: ત્સ્વાના

note: name for tso
en: Tsonga
gu: ત્સોન્ગા

note: name for tuk
en: Turkmen
gu: તુર્કમેન

note: name for tum
en: Tumbuka
gu: તુમ્બુકા

note: name for tur
en: Turkish
gu: તુર્કીશ

note: name for tvl
en: Tuvalu
gu: તુવાલુ

note: name for twi
en: Twi
gu: ત્વી

note: name for tyv
en: Tuvinian
gu: તુવિનીયન

note: name for udm
en: Udmurt
gu: ઉદમુર્ત

note: name for uga
en: Ugaritic
gu: ઉગારીટીક

note: name for ukr
en: Ukrainian
gu: યુક્રેનિયન

note: name for umb
en: Umbundu
gu: ઉમ્બુન્દુ

note: name for und
en: Undetermined
gu: નક્કી ન કરેલ

note: name for une
en: Uneme
gu: ઉનેમે

note: name for unp
en: Worora
gu: વોરોરા

note: name for urd
en: Urdu
gu: ઉર્દુ

note: name for urt
en: Urat
gu: ઉરાટ

note: name for urw
en: Sop
gu: સોપ

note: name for usa
en: Usarufa
gu: ઉસારુફા

note: name for ush
en: Ushojo
gu: ઉશોજો

note: name for uta
en: Otank
gu: ઓટાન્ક

note: name for uvl
en: Lote
gu: લોટે

note: name for uzb
en: Uzbek
gu: ઉઝબેક

note: name for vae
en: Vale
gu: વાલે

note: name for vaf
en: Vafsi
gu: વાફ્સી

note: name for vag
en: Vagla
gu: વાગ્લા

note: name for vai
en: Vai
gu: વાઇ

note: name for vam
en: Vanimo
gu: વાનિમો

note: name for van
en: Valman
gu: વાલ્મન

note: name for vao
en: Vao
gu: વાઓ

note: name for vas
en: Vasavi
gu: વાસાવી

note: name for vau
en: Vanuma
gu: વાનુમા

note: name for vay
en: Wayu
gu: વાયુ

note: name for ven
en: Venda
gu: વેન્દા

note: name for vep
en: Veps
gu: વેપ્સ

note: name for vgr
en: Vaghri
gu: વાઘરી

note: name for vie
en: Vietnamese
gu: વિયેતનામીઝ

note: name for vif
en: Vili
gu: વિલી

note: name for vin
en: Vinza
gu: વિન્ઝા

note: name for vit
en: Viti
gu: વિટી

note: name for viv
en: Iduna
gu: ઇડુના

note: name for vkk
en: Kaur
gu: કૌર

note: name for vkm
en: Kamakan
gu: કામાકાન

note: name for vmd
en: Koraga, Mudu
gu: કોરાગા, મુડુ

note: name for vmi
en: Miwa
gu: મિવા

note: name for vms
en: Moksela
gu: મોક્સેલા

note: name for vnk
en: Vano
gu: વાનો

note: name for vnp
en: Vunapu
gu: વુનાપુ

note: name for vol
en: Volapük
gu: વોલાપુક

note: name for vor
en: Voro
gu: વોરો

note: name for vot
en: Votic
gu: વોટીક

note: name for vro
en: Võro
gu: વોરો

note: name for vum
en: Vumbu
gu: વુમ્બુ

note: name for vun
en: Vunjo
gu: વુન્જો

note: name for vut
en: Vute
gu: વુટે

note: name for wab
en: Wab
gu: વાબ

note: name for wae
en: Walser
gu: વાલ્સેર

note: name for waf
en: Wakoná
gu: વાકોના

note: name for wah
en: Watubela
gu: વાટુબેલા

note: name for wai
en: Wares
gu: વારેસ

note: name for waj
en: Waffa
gu: વાફ્ફા

note: name for wan
en: Wan
gu: વાન

note: name for wao
en: Wappo
gu: વપ્પો

note: name for waq
en: Wageman
gu: વાગેમાન

note: name for was
en: Washo
gu: વાશો

note: name for wav
en: Waka
gu: વાકા

note: name for waw
en: Waiwai
gu: વાઇવાઇ

note: name for wax
en: Watam
gu: વાટામ

note: name for way
en: Wayana
gu: વાયાના

note: name for waz
en: Wampur
gu: વામપુર

note: name for wba
en: Warao
gu: વારાઓ

note: name for wbb
en: Wabo
gu: વાબો

note: name for wbf
en: Wara
gu: વારા

note: name for wbh
en: Wanda
gu: વાન્ડા

note: name for wbl
en: Wakhi
gu: વાખી

note: name for wbm
en: Wa
gu: વા

note: name for wbq
en: Waddar
gu: વડ્ડાર

note: name for wbr
en: Wagdi
gu: વાગડી

note: name for wbw
en: Woi
gu: વોઇ

note: name for wed
en: Wedau
gu: વેડાઉ

note: name for weh
en: Weh
gu: વેહ

note: name for wei
en: Were
gu: વેરે

note: name for wem
en: Gbe, Weme
gu: ગ્બે, વેમે

note: name for weo
en: Wemale, North
gu: વેમાલે, ઉત્તર

note: name for wer
en: Weri
gu: વેરી

note: name for wet
en: Perai
gu: પેરાઇ

note: name for wew
en: Wejewa
gu: વેજેવા

note: name for wfg
en: Yafi
gu: યાફી

note: name for wga
en: Wagaya
gu: વાગાયા

note: name for wic
en: Wichita
gu: વિચીતા

note: name for wil
en: Wilawila
gu: વિલાવિલા

note: name for wir
en: Wiraféd
gu: વિરાફેડ

note: name for wit
en: Wintu
gu: વિન્ટુ

note: name for wiu
en: Wiru
gu: વિરુ

note: name for wiw
en: Wirangu
gu: વિરાન્ગુ

note: name for wiy
en: Wiyot
gu: વિયોટ

note: name for wja
en: Waja
gu: વાજા

note: name for wji
en: Warji
gu: વાર્જી

note: name for wkd
en: Wakde
gu: વાક્ડે

note: name for wkw
en: Wakawaka
gu: વાકાવાકા

note: name for wla
en: Walio
gu: વાલિઓ

note: name for wle
en: Wolane
gu: વોલાને

note: name for wlk
en: Wailaki
gu: વૈલાકી

note: name for wll
en: Wali (Sudan)
gu: વાલી (સુદાન)

note: name for wlm
en: Welsh, Middle
gu: વેલ્શ, મધ્ય

note: name for wln
en: Walloon
gu: વલુન

note: name for wlo
en: Wolio
gu: વોલિઓ

note: name for wlw
en: Walak
gu: વાલાક

note: name for wly
en: Waling
gu: વાલીંગ

note: name for wmb
en: Wambaya
gu: વામ્બાયા

note: name for wmc
en: Wamas
gu: વામાસ

note: name for wme
en: Wambule
gu: વામ્બુલે

note: name for wmi
en: Wamin
gu: વામીન

note: name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
gu: મૈવા (ઇન્ડોન્શિયા)

note: name for wms
en: Wambon
gu: વામ્બોન

note: name for wmw
en: Mwani
gu: મ્વાની

note: name for wmx
en: Womo
gu: વોમો

note: name for wnb
en: Wanambre
gu: વાનામ્બ્રે

note: name for wne
en: Waneci
gu: વાનેકી

note: name for wnk
en: Wanukaka
gu: વાનુકાકા

note: name for wno
en: Wano
gu: વાનો

note: name for wnp
en: Wanap
gu: વાનાપ

note: name for wnu
en: Usan
gu: ઉસાન

note: name for wod
en: Wolani
gu: વોલાની

note: name for woi
en: Kamang
gu: કામાન્ગ

note: name for wok
en: Longto
gu: લોન્ગ્ટો

note: name for wol
en: Wolof
gu: વોલોફ

note: name for won
en: Wongo
gu: વોન્ગો

note: name for woo
en: Manombai
gu: માનોમ્બાઇ

note: name for wor
en: Woria
gu: વોરિયા

note: name for wpc
en: Maco
gu: માકો

note: name for wra
en: Warapu
gu: વારાપુ

note: name for wrg
en: Warungu
gu: વારુન્ગુ

note: name for wrp
en: Waropen
gu: વારોપેન

note: name for wrs
en: Waris
gu: વારીસ

note: name for wru
en: Waru
gu: વારુ

note: name for wrv
en: Waruna
gu: વારુના

note: name for wrw
en: Gugu Warra
gu: ગુગુ વાર્રા

note: name for wsa
en: Warembori
gu: વારેમ્બોરી

note: name for wsi
en: Wusi
gu: વુસી

note: name for wss
en: Wasa
gu: વાસા

note: name for wsu
en: Wasu
gu: વાસુ

note: name for wtf
en: Dumpu
gu: ડુમ્પુ

note: name for wtm
en: Mewati
gu: મેવાટી

note: name for wtw
en: Wotu
gu: વોટુ

note: name for wub
en: Wunambal
gu: વુનામ્બાલ

note: name for wud
en: Wudu
gu: વુડુ

note: name for wun
en: Bungu
gu: બુન્ગુ

note: name for wut
en: Wutung
gu: વુટુન્ગ

note: name for wux
en: Wulna
gu: વુલ્ના

note: name for wwa
en: Waama
gu: વામા

note: name for wwo
en: Wetamut
gu: વેટામુટ

note: name for www
en: Wawa
gu: વાવા

note: name for wyr
en: Wayoró
gu: વાયોરો

note: name for xab
en: Sambe
gu: સામ્બે

note: name for xam
en: /Xam
gu: /ક્ષામ

note: name for xan
en: Xamtanga
gu: ક્ષામ્ટાન્ગા

note: name for xao
en: Khao
gu: ખાઓ

note: name for xar
en: Karami
gu: કારામી

note: name for xas
en: Kamas
gu: કામાસ

note: name for xav
en: Xavánte
gu: ક્ષાવાન્ટે

note: name for xba
en: Kamba (Brazil)
gu: કામ્બા (બ્રાઝિલ)

note: name for xbi
en: Kombio
gu: કોમ્બીઓ

note: name for xbm
en: Breton, Middle
gu: બ્રેટન, મધ્ય

note: name for xbr
en: Kambera
gu: કામ્બેરા

note: name for xbw
en: Kambiwá
gu: કામ્બીવા

note: name for xcb
en: Cumbric
gu: કુમ્બ્રીક

note: name for xcy
en: Cayuse
gu: કાયુસે

note: name for xel
en: Kelo
gu: કેલો

note: name for xet
en: Xetá
gu: ક્ષેટા

note: name for xgr
en: Garza
gu: ગાર્ઝા

note: name for xha
en: Harami
gu: હારામી

note: name for xho
en: Xhosa
gu: ક્સ્હોસા

note: name for xhv
en: Khua
gu: ખુઆ

note: name for xii
en: Xiri
gu: ક્ષિરી

note: name for xka
en: Kalkoti
gu: કલકોટી

note: name for xke
en: Kereho
gu: કેરેહો

note: name for xkg
en: Kagoro
gu: કાગોરો

note: name for xkj
en: Kajali
gu: કાજાલી

note: name for xkq
en: Koroni
gu: કોરોની

note: name for xkt
en: Kantosi
gu: કાન્ટોસી

note: name for xku
en: Kaamba
gu: કામ્બા

note: name for xkw
en: Kembra
gu: કેમ્બ્રા

note: name for xkx
en: Karore
gu: કારોરે

note: name for xla
en: Kamula
gu: કામુલા

note: name for xlp
en: Lepontic
gu: લેપોન્ટીક

note: name for xmb
en: Mbonga
gu: મ્બોન્ગા

note: name for xme
en: Median
gu: મેડિયન

note: name for xmg
en: Mengaka
gu: મેન્ગાકા

note: name for xmj
en: Majera
gu: માજેરા

note: name for xmu
en: Kamu
gu: કામુ

note: name for xmx
en: Maden
gu: માડેન

note: name for xnr
en: Kangri
gu: કાન્ગ્રી

note: name for xns
en: Kanashi
gu: કાનાશી

note: name for xod
en: Kokoda
gu: કોકોડા

note: name for xog
en: Soga
gu: સોગા

note: name for xom
en: Komo (Sudan)
gu: કોમો (સુદાન)

note: name for xoo
en: Xukurú
gu: ક્ષુકુરુ

note: name for xop
en: Kopar
gu: કોપાર

note: name for xpu
en: Punic
gu: પુનિક

note: name for xpy
en: Puyo
gu: પુયો

note: name for xra
en: Krahô
gu: ક્રાહો

note: name for xre
en: Kreye
gu: ક્રેયે

note: name for xrw
en: Karawa
gu: કારાવા

note: name for xse
en: Sempan
gu: સેમ્પાન

note: name for xsh
en: Shamang
gu: શામાન્ગ

note: name for xsi
en: Sio
gu: સિઓ

note: name for xsj
en: Subi
gu: સુબી

note: name for xsm
en: Kasem
gu: કાસેમ

note: name for xso
en: Solano
gu: સોલાનો

note: name for xsp
en: Silopi
gu: સિલોપી

note: name for xsr
en: Sherpa
gu: શેર્પા

note: name for xsu
en: Sanumá
gu: સાનુમા

note: name for xsv
en: Sudovian
gu: સુડોવિયન

note: name for xua
en: Kurumba, Alu
gu: કુરુમ્બા, આલુ

note: name for xub
en: Kurumba, Betta
gu: કુરુમ્બા, બેટ્ટા

note: name for xug
en: Kunigami
gu: કુનીગામી

note: name for xuj
en: Kurumba, Jennu
gu: કુરુમ્બા, જેન્નુ

note: name for xve
en: Venetic
gu: વેનેટિક

note: name for xvn
en: Vandalic
gu: વાન્ડાલિક

note: name for xwa
en: Kwaza
gu: ક્વાઝા

note: name for xwc
en: Woccon
gu: વોક્કોન

note: name for xwg
en: Kwegu
gu: ક્વેગુ

note: name for xxb
en: Boro (Ghana)
gu: બોરો (ઘાના)

note: name for xxr
en: Koropó
gu: કોરોપો

note: name for xxt
en: Tambora
gu: ટામ્બોરા

note: name for yab
en: Yuhup
gu: યુહુપ

note: name for yad
en: Yagua
gu: યાગુઆ

note: name for yae
en: Pumé
gu: પુમે

note: name for yag
en: Yámana
gu: યામાના

note: name for yak
en: Yakima
gu: યાકિમા

note: name for yal
en: Yalunka
gu: યાલુન્કા

note: name for yam
en: Yamba
gu: યામ્બા

note: name for yao
en: Yao
gu: યાઓ

note: name for yap
en: Yapese
gu: યાપીઝ

note: name for yau
en: Yuwana
gu: યુવાના

note: name for yba
en: Yala
gu: યાલા

note: name for ybb
en: Yemba
gu: યેમ્બા

note: name for ybe
en: Yugur, West
gu: યુગુર, પશ્ચિમ

note: name for ybh
en: Yakha
gu: યાખા

note: name for ybi
en: Yamphu
gu: યામ્ફુ

note: name for ybj
en: Hasha
gu: હાશા

note: name for ybk
en: Bokha
gu: બોખા

note: name for ybl
en: Yukuben
gu: યુકુબેન

note: name for ybm
en: Yaben
gu: યાબેન

note: name for ybo
en: Yabong
gu: યાબોન્ગ

note: name for ybx
en: Yawiyo
gu: યાવિયો

note: name for ych
en: Chesu
gu: ચેસુ

note: name for ycl
en: Lolopo
gu: લોલોપો

note: name for ycn
en: Yucuna
gu: યુકુના

note: name for ycp
en: Chepya
gu: ચેપ્યા

note: name for yea
en: Ravula
gu: રાવુલા

note: name for yee
en: Yimas
gu: યિમાસ

note: name for yei
en: Yeni
gu: યેની

note: name for yel
en: Yela
gu: યેલા

note: name for yer
en: Tarok
gu: ટારોક

note: name for yet
en: Yetfa
gu: યેટ્ફા

note: name for yeu
en: Yerukula
gu: યેરુકુલા

note: name for yev
en: Yapunda
gu: યાપુન્ડા

note: name for yey
en: Yeyi
gu: યેયી

note: name for ygl
en: Yangum Gel
gu: યાન્ગુમ જેલ

note: name for ygm
en: Yagomi
gu: યાગોમી

note: name for ygp
en: Gepo
gu: ગેપો

note: name for yid
en: Yiddish
gu: યિડ્ડિશ

note: name for yip
en: Pholo
gu: ફોલો

note: name for yis
en: Yis
gu: યિસ

note: name for yit
en: Lalu, Eastern
gu: લાલુ, પૂર્વ

note: name for yiv
en: Nisu, Northern
gu: નીસુ, ઉત્તર

note: name for yka
en: Yakan
gu: યાકાન

note: name for yki
en: Yoke
gu: યોકે

note: name for ykm
en: Kap
gu: કાપ

note: name for yko
en: Yasa
gu: યાસા

note: name for ykr
en: Yekora
gu: યેકોરા

note: name for ykt
en: Kathu
gu: કાથુ

note: name for yky
en: Yakoma
gu: યાકોમા

note: name for yle
en: Yele
gu: યેલે

note: name for ylg
en: Yelogu
gu: યેલોગુ

note: name for yll
en: Yil
gu: યિલ

note: name for ylm
en: Limi
gu: લિમી

note: name for yma
en: Yamphe
gu: યામ્ફે

note: name for ymc
en: Muji, Southern
gu: મુજિ, દક્ષિણ

note: name for ymd
en: Muda
gu: મુડા

note: name for yme
en: Yameo
gu: યામેઓ

note: name for ymh
en: Mili
gu: મિલી

note: name for ymi
en: Moji
gu: મોજિ

note: name for ymk
en: Makwe
gu: માક્વે

note: name for ymn
en: Yamna
gu: યામ્ના

note: name for ymp
en: Yamap
gu: યામાપ

note: name for ymx
en: Muji, Northern
gu: મુજિ, ઉત્તર

note: name for ymz
en: Muzi
gu: મુઝી

note: name for yng
en: Yango
gu: યાન્ગો

note: name for ynh
en: Yangho
gu: યાન્ઘો

note: name for ynn
en: Yana
gu: યાના

note: name for yno
en: Yong
gu: યોન્ગ

note: name for yns
en: Yansi
gu: યાન્સી

note: name for ynu
en: Yahuna
gu: યાહુના

note: name for yob
en: Yoba
gu: યોબા

note: name for yog
en: Yogad
gu: યોગાડ

note: name for yoi
en: Yonaguni
gu: યોનાગુની

note: name for yok
en: Yokuts
gu: યોકુટ્સ

note: name for yol
en: Yola
gu: યોલા

note: name for yom
en: Yombe
gu: યોમ્બે

note: name for yor
en: Yoruba
gu: યોરુબા

note: name for yos
en: Yos
gu: યોસ

note: name for yox
en: Yoron
gu: યોરોન

note: name for yoy
en: Yoy
gu: યોય

note: name for ypa
en: Phala
gu: ફાલા

note: name for ypb
en: Phowa, Labo
gu: ફોવા, લાબો

note: name for ypg
en: Phola
gu: ફોલા

note: name for yph
en: Phupha
gu: ફુફા

note: name for ypm
en: Phuma
gu: ફુમા

note: name for ypn
en: Phowa, Ani
gu: ફોવા, એની

note: name for ypp
en: Phupa
gu: ફુપા

note: name for ypz
en: Phuza
gu: ફુઝા

note: name for yra
en: Yerakai
gu: યેરાકાઇ

note: name for yri
en: Yarí
gu: યારી

note: name for yrn
en: Yerong
gu: યેરોન્ગ

note: name for yrw
en: Yarawata
gu: યારાવાટા

note: name for ysn
en: Sani
gu: સાની

note: name for yta
en: Talu
gu: ટાલુ

note: name for ytp
en: Thopho
gu: થોફો

note: name for yub
en: Yugambal
gu: યુગામ્બાલ

note: name for yuc
en: Yuchi
gu: યુચી

note: name for yug
en: Yug
gu: યુગ

note: name for yui
en: Yurutí
gu: યુરુટી

note: name for yuk
en: Yuki
gu: યુકી

note: name for yul
en: Yulu
gu: યુલુ

note: name for yup
en: Yukpa
gu: યુક્પા

note: name for yur
en: Yurok
gu: યુરોક

note: name for yut
en: Yopno
gu: યોપ્નો

note: name for yuu
en: Yugh
gu: યુઘ

note: name for yuy
en: Yugur, East
gu: યુગુર, પૂર્વ

note: name for yuz
en: Yuracare
gu: યુરાકેર

note: name for yva
en: Yawa
gu: યાવા

note: name for ywl
en: Lalu, Western
gu: લાલુ, પશ્ચિમ

note: name for ywn
en: Yawanawa
gu: યાવાનાવા

note: name for ywr
en: Yawuru
gu: યાવુરુ

note: name for ywu
en: Nasu, Wumeng
gu: નાસુ, વુમેન્ગ

note: name for yzk
en: Zokhuo
gu: ઝોખુઓ

note: name for zaj
en: Zaramo
gu: ઝારામો

note: name for zak
en: Zanaki
gu: ઝાનાકી

note: name for zap
en: Zapotec
gu: ઝૅપોટેક

note: name for zaz
en: Zari
gu: ઝારી

note: name for zbc
en: Berawan, Central
gu: બેરાવાન, મધ્ય

note: name for zbt
en: Batui
gu: બટુઇ

note: name for zbw
en: Berawan, West
gu: બેરાવાન, પશ્ચિમ

note: name for zeg
en: Zenag
gu: ઝેનાગ

note: name for zen
en: Zenaga
gu: ઝેનાગા

note: name for zga
en: Kinga
gu: કિન્ગા

note: name for zgr
en: Magori
gu: માગોરી

note: name for zho
en: Chinese
gu: ચાઇનીઝ

note: name for zia
en: Zia
gu: ઝિયા

note: name for zim
en: Mesme
gu: મેસ્મે

note: name for zin
en: Zinza
gu: ઝિન્ઝા

note: name for zir
en: Ziriya
gu: ઝિરીયા

note: name for ziw
en: Zigula
gu: ઝિગુલા

note: name for zkb
en: Koibal
gu: કોઇબાલ

note: name for zkg
en: Koguryo
gu: કોગુર્યો

note: name for zko
en: Kott
gu: કોટ્ટ

note: name for zkt
en: Kitan
gu: કિટાન

note: name for zkz
en: Khazar
gu: ખઝાર

note: name for zma
en: Manda (Australia)
gu: માન્ડા (ઑસ્ટ્રેલિયા)

note: name for zmb
en: Zimba
gu: ઝિમ્બા

note: name for zmf
en: Mfinu
gu: મ્ફિનુ

note: name for zmh
en: Makolkol
gu: માકોલકોલ

note: name for zmo
en: Molo
gu: મોલો

note: name for zmq
en: Mituku
gu: મિટુકુ

note: name for zms
en: Mbesa
gu: મ્બેસા

note: name for zmu
en: Muruwari
gu: મુરુવારી

note: name for zmx
en: Bomitaba
gu: બોમીટાબા

note: name for zna
en: Zan Gula
gu: ઝાન ગુલા

note: name for zng
en: Mang
gu: માન્ગ

note: name for zom
en: Zou
gu: ઝોઉ

note: name for zra
en: Kara (Korea)
gu: કારા (કોરિઆ)

note: name for zrg
en: Mirgan
gu: મિર્ગાન

note: name for zro
en: Záparo
gu: ઝાપારો

note: name for zsu
en: Sukurum
gu: સુકુરુમ

note: name for zua
en: Zeem
gu: ઝીમ

note: name for zuh
en: Tokano
gu: ટોકાનો

note: name for zul
en: Zulu
gu: ઝુલુ

note: name for zum
en: Kumzari
gu: કુમઝારી

note: name for zun
en: Zuni
gu: ઝુની

note: name for zuy
en: Zumaya
gu: ઝુમાયા

note: name for zwa
en: Zay
gu: ઝાય

note: name for zza
en: Zaza
gu: ઝાઝા
