iso_639_3-3.10.1 - en to kn translation catalogue (6880 entries)

note: name for aaa
en: Ghotuo
kn: ಗೊಟುವೊ

note: name for aab
en: Alumu-Tesu
kn: ಅಲ್ಮು-ಟೆಸು

note: name for aac
en: Ari
kn: ಅರಿ

note: name for aad
en: Amal
kn: ಅಮಾಲ್

note: name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್, ಅರ್ಬರೀಶ್

note: name for aaf
en: Aranadan
kn: ಅರಾನಡನ್

note: name for aag
en: Ambrak
kn: ಅಂಬರಾಕ್

note: name for aah
en: Arapesh, Abu'
kn: ಅರ್ಹಪೇಶ್, ಅಬು

note: name for aai
en: Arifama-Miniafia
kn: ಅರಿಫಾಮಾ-ಮಿನಿಯಾಫಿಯ

note: name for aak
en: Ankave
kn: ಅಂಕಾವೆ

note: name for aal
en: Afade
kn: ಅಫೇಡ್

note: name for aam
en: Aramanik
kn: ಅರಾಮನಿಕ್

note: name for aan
en: Anambé
kn: ಅನಾನ್ಬೆ

note: name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಅಲ್ಜೀರಿಯನ್ ಸಹಾರನ್

note: name for aap
en: Arára, Pará
kn: ಅರಾರ, ಪಾರ

note: name for aaq
en: Abnaki, Eastern
kn: ಅಬ್ನಾಕಿ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for aar
en: Afar
kn: ಅಫಾರ್

note: name for aas
en: Aasáx
kn: ಆಸಾಕ್ಸ್

note: name for aat
en: Albanian, Arvanitika
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್, ಅರ್ವಾನಿಟಿಕ

note: name for aau
en: Abau
kn: ಅಬೌ

note: name for aaw
en: Solong
kn: ಸೊಲೊಂಗ್

note: name for aax
en: Mandobo Atas
kn: ಮಾಂಡೊಬೊ ಅಟಾಸ್

note: name for aaz
en: Amarasi
kn: ಎಮರಾಸಿ

note: name for aba
en: Abé
kn: ಅಬ್

note: name for abb
en: Bankon
kn: ಬ್ಯಾಂಕಾನ್

note: name for abc
en: Ayta, Ambala
kn: ಆಯ್ಟಾ, ಅಂಬಾಲ

note: name for abd
en: Agta, Camarines Norte
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಕೆಮರೀನ್ಸ್ ನೋರ್ಟ್

note: name for abe
en: Abnaki, Western
kn: ಅಬ್ನಾಕಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for abf
en: Abai Sungai
kn: ಅಬಾಯ್ ಸುಂಗಾಯ್

note: name for abg
en: Abaga
kn: ಅಬಾಗಾ

note: name for abh
en: Arabic, Tajiki
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ತಾಜಿಕ್

note: name for abi
en: Abidji
kn: ಅಬಿಜಿ

note: name for abj
en: Aka-Bea
kn: ಅಕಾ-ಬಿ

note: name for abk
en: Abkhazian
kn: ಅಬ್‌ಕೇಸಿಯನ್

note: name for abl
en: Lampung Nyo
kn: ಲಾಂಪುಂಗ್ ನ್ಯೊ

note: name for abm
en: Abanyom
kn: ಅಬಾನಿಯೋಮ್

note: name for abn
en: Abua
kn: ಅಬುವಾ

note: name for abo
en: Abon
kn: ಅಬೋನ್

note: name for abp
en: Ayta, Abenlen
kn: ಅಯ್ಟಾ, ಅಬೆನ್ಲೆನ್

note: name for abq
en: Abaza
kn: ಅಬಾಝಾ

note: name for abr
en: Abron
kn: ಆಬ್ರೋನ್

note: name for abs
en: Malay, Ambonese
kn: ಮಲೇಯ್, ಅಂಬೋನೀಸ್

note: name for abt
en: Ambulas
kn: ಅಂಬುಲಸ್

note: name for abu
en: Abure
kn: ಅಬುರ್

note: name for abv
en: Arabic, Baharna
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಬಹಾರ್ನಾ

note: name for abw
en: Pal
kn: ಪಾಲ್

note: name for abx
en: Inabaknon
kn: ಇನಾಬೆಕ್ನಾನ್

note: name for aby
en: Aneme Wake
kn: ಅನೀಮ್ ವೇಕ್

note: name for abz
en: Abui
kn: ಅಬುಯ್

note: name for aca
en: Achagua
kn: ಅಚಗುವಾ

note: name for acb
en: Áncá
kn: ಅಂಕಾ

note: name for acd
en: Gikyode
kn: ಗಿಕ್ಯೋಡ್

note: name for ace
en: Achinese
kn: ಆಚ್ಚಿನೀಸ್

note: name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್. ಸೈಂಟ್ ಲೂಸಿಯನ್

note: name for ach
en: Acoli
kn: ಎಕೊಲಿ

note: name for aci
en: Aka-Cari
kn: ಅಕಾ-ಕಾರಿ

note: name for ack
en: Aka-Kora
kn: ಅಕಾ-ಕೋರ

note: name for acl
en: Akar-Bale
kn: ಅಕಾರ್-ಬಾಲ್

note: name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಮೆಸೊಪೊಟಮಿಯನ್

note: name for acn
en: Achang
kn: ಅಚಾಂಗ್

note: name for acp
en: Acipa, Eastern
kn: ಅಚಿಪಾ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
kn: ಅರೇಬಿಕ್ ಟೈಝಿ-ಅಡೆನಿ

note: name for acr
en: Achi
kn: ಅಶಿ

note: name for acs
en: Acroá
kn: ಅಕ್ರೊವ

note: name for act
en: Achterhoeks
kn: ಅಕ್ಟೆರ್ಹೋಕ್ಸ್

note: name for acu
en: Achuar-Shiwiar
kn: ಅಶುವಾರ್-ಶಿವಿಯಾರ್

note: name for acv
en: Achumawi
kn: ಅಶುಮಾವಿ

note: name for acw
en: Arabic, Hijazi
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಹಿಜಾಝಿ

note: name for acx
en: Arabic, Omani
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಒಮಾನಿ

note: name for acy
en: Arabic, Cypriot
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸಿಪ್ರಿಯೋಟ್

note: name for acz
en: Acheron
kn: ಅಶೆರಾನ್

note: name for ada
en: Adangme
kn: ಅಡಾಗ್ಮೆ

note: name for adb
en: Adabe
kn: ಅಡಾಬೆ

note: name for add
en: Dzodinka
kn: ಡಿಝೊಡಿಂಕಾ

note: name for ade
en: Adele
kn: ಅಡೆಲೆ

note: name for adf
en: Arabic, Dhofari
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ದೊಫಾರಿ

note: name for adg
en: Andegerebinha
kn: ಎಂಡೆಗರ್ಬಿನಾ

note: name for adh
en: Adhola
kn: ಅಡೋಲ

note: name for adi
en: Adi
kn: ಅದಿ

note: name for adj
en: Adioukrou
kn: ಅದಿಯೊಕ್ರು

note: name for adl
en: Galo
kn: ಗಲೊ

note: name for adn
en: Adang
kn: ಅಡಾಂಗ್

note: name for ado
en: Abu
kn: ಅಬು

note: name for adp
en: Adap
kn: ಅಡಾಪ್

note: name for adq
en: Adangbe
kn: ಅಡಾಂಗ್ಬೆ

note: name for adr
en: Adonara
kn: ಅಡೊನರ

note: name for ads
en: Adamorobe Sign Language
kn: ಅಡಾಮೊರೊಬೆಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for adt
en: Adnyamathanha
kn: ಅಡ್ನ್ಯಾಮತಾನಾ

note: name for adu
en: Aduge
kn: ಅಡೂಗ್

note: name for adw
en: Amundava
kn: ಅಮುಂಡವಾ

note: name for adx
en: Tibetan, Amdo
kn: ಟಿಬೆಟಿಯನ್, ಆಮ್ಡೊ

note: name for ady
en: Adyghe
kn: ಅಡ್ಯಾಗೆ

note: name for adz
en: Adzera
kn: ಅಡ್ಸಿರಾ

note: name for aea
en: Areba
kn: ಅರೇಬಾ

note: name for aeb
en: Arabic, Tunisian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಟುನಿಶಿಯನ್

note: name for aec
en: Arabic, Saidi
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸೈದಿ

note: name for aed
en: Argentine Sign Language
kn: ಅರ್ಜಂಟೈನಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for aee
en: Pashayi, Northeast
kn: ಪಶಾಯಿ, ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟ್

note: name for aek
en: Haeke
kn: ಹಾಯ್ಕೆ

note: name for ael
en: Ambele
kn: ಅಂಬೀಲ್

note: name for aem
en: Arem
kn: ಅರೆಮ್

note: name for aen
en: Armenian Sign Language
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for aeq
en: Aer
kn: ಏರ್

note: name for aer
en: Arrernte, Eastern
kn: ಅರೆಂಟ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for aes
en: Alsea
kn: ಅಲ್ಸೆ

note: name for aeu
en: Akeu
kn: ಅಕೆಯು

note: name for aew
en: Ambakich
kn: ಅಂಬಾಕಿಶ್

note: name for aey
en: Amele
kn: ಅಮೀಲ್

note: name for aez
en: Aeka
kn: ಏಕಾ

note: name for afb
en: Arabic, Gulf
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಗಲ್ಫ್‌

note: name for afd
en: Andai
kn: ಅಂಡಾಯ್

note: name for afe
en: Putukwam
kn: ಪುಟುಕ್‌ವಾಮ್

note: name for afg
en: Afghan Sign Language
kn: ಅಫ್ಘನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for afh
en: Afrihili
kn: ಅಫ್ರಿಹಿಲಿ

note: name for afi
en: Akrukay
kn: ಅಕ್ರುಕೆ

note: name for afk
en: Nanubae
kn: ನನೂಬೆ

note: name for afn
en: Defaka
kn: ಡೆಫಾಕ

note: name for afo
en: Eloyi
kn: ಎಲೊಯಿ

note: name for afp
en: Tapei
kn: ಟಾಪಿ

note: name for afr
en: Afrikaans
kn: ಆಫ್ರಿಕಾನಾಸ್

note: name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್, ಆಫ್ರೊ-ಸೆಮಿನೋಲ್

note: name for aft
en: Afitti
kn: ಅಫಿಟಿ

note: name for afu
en: Awutu
kn: ಅವುಟು

note: name for afz
en: Obokuitai
kn: ಒಬೊಕುಯಿತಾಯ್

note: name for aga
en: Aguano
kn: ಅಗುವಾನೊ

note: name for agb
en: Legbo
kn: ಲೆಗ್ಬೊ

note: name for agc
en: Agatu
kn: ಅಗಾಟು

note: name for agd
en: Agarabi
kn: ಅಗರಾಬಿ

note: name for age
en: Angal
kn: ಅಂಗಾಲ್

note: name for agf
en: Arguni
kn: ಅರ್ಗುನಿ

note: name for agg
en: Angor
kn: ಅಂಗೊರ್

note: name for agh
en: Ngelima
kn: ಎನ್‌ಗೆಲಿಮಾ

note: name for agi
en: Agariya
kn: ಅಗಾರಿಯ

note: name for agj
en: Argobba
kn: ಅರ್ಗೊಬಾ

note: name for agk
en: Agta, Isarog
kn: ಅಗ್ತಾ, ಇಸಾರೋಗ್

note: name for agl
en: Fembe
kn: ಫೆಂಬ್

note: name for agm
en: Angaataha
kn: ಅಂಗಾಟಾ

note: name for agn
en: Agutaynen
kn: ಅಗುಟಾಯ್ನೆನ್

note: name for ago
en: Tainae
kn: ಟೈನೀ

note: name for agp
en: Paranan
kn: ಪರಾನಾನ್

note: name for agq
en: Aghem
kn: ಅಗೆಮ್

note: name for agr
en: Aguaruna
kn: ಅಗುವಾರುನ

note: name for ags
en: Esimbi
kn: ಎಸಿಂಬಿ

note: name for agt
en: Agta, Central Cagayan
kn: ಅಗ್ತಾ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಚಗಾಯನ್

note: name for agu
en: Aguacateco
kn: ಅಗುಕಾಟೆಕೊ

note: name for agv
en: Agta, Remontado
kn: ಅಗ್ಟಾ, ರೆಮೊಂಟಾಡೊ

note: name for agw
en: Kahua
kn: ಕಹುವಾ

note: name for agx
en: Aghul
kn: ಅಗುಲ್

note: name for agy
en: Alta, Southern
kn: ಅಲ್ಟಾ, ಸೌತರ್ನ್‌

note: name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಮೌ. ಇರಿಗಾ

note: name for aha
en: Ahanta
kn: ಅಹಂಟಾ

note: name for ahb
en: Axamb
kn: ಅಕ್ಸಾಂಬ್

note: name for ahg
en: Qimant
kn: ಕಿಮಾಂತ್

note: name for ahh
en: Aghu
kn: ಅಗು

note: name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
kn: ಏಝಿ, ಟಿಯಾಗ್ಬಾಮರಿನ್

note: name for ahk
en: Akha
kn: ಅಖಾ

note: name for ahl
en: Igo
kn: ಇಗೊ

note: name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
kn: ಏಝಿ, ಮೊಬುರಿನ್

note: name for ahn
en: Àhàn
kn: ಅಹಾನ್

note: name for aho
en: Ahom
kn: ಅಹೋಮ್

note: name for ahp
en: Aizi, Aproumu
kn: ಏಝಿ, ಅಪ್ರೌಮು

note: name for ahr
en: Ahirani
kn: ಹಿರಾನಿ

note: name for ahs
en: Ashe
kn: ಆಶ್

note: name for aht
en: Ahtena
kn: ಆಟೆನಾ

note: name for aia
en: Arosi
kn: ಅರೋಸಿ

note: name for aib
en: Ainu (China)
kn: ಏನ್ಯು (ಚೈನಾ)

note: name for aic
en: Ainbai
kn: ಏನಾಬಾಯ್

note: name for aid
en: Alngith
kn: ಅಲಂಗಿತ್

note: name for aie
en: Amara
kn: ಅಮಾರ

note: name for aif
en: Agi
kn: ಅಗಿ

note: name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಆಂಟಿಗುವಾ ಹಾಗು ಬರ್ಬುಡಾ

note: name for aih
en: Ai-Cham
kn: ಅಯ್-ಚಮ್

note: name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
kn: ನಿಯೊ-ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಅಸಿರಿಯಾನ್

note: name for aij
en: Lishanid Noshan
kn: ಲಿಶಾನಿಡ್ ನೋಶನ್

note: name for aik
en: Ake
kn: ಏಕ್

note: name for ail
en: Aimele
kn: ಏಮಿಲಿ

note: name for aim
en: Aimol
kn: ಏಮೋಲ್

note: name for ain
en: Ainu (Japan)
kn: ಏನ್ಯು (ಜಪಾನ್)

note: name for aio
en: Aiton
kn: ಏಟನ್

note: name for aip
en: Burumakok
kn: ಬುರುಮಕೋಕ್

note: name for aiq
en: Aimaq
kn: ಏಮ್ಯಾಕ್

note: name for air
en: Airoran
kn: ಏರೋರನ್

note: name for ais
en: Amis, Nataoran
kn: ಆಮಿಸ್. ನಟಾವೋರನ್

note: name for ait
en: Arikem
kn: ಅರಿಕೆಮ್

note: name for aiw
en: Aari
kn: ಆರಿ

note: name for aix
en: Aighon
kn: ಏಗಾನ್

note: name for aiy
en: Ali
kn: ಅಲಿ

note: name for aja
en: Aja (Sudan)
kn: ಅಜಾ (ಸುಡಾನ್)

note: name for ajg
en: Aja (Benin)
kn: ಅಜಾ (ಬೆನಿನ್)

note: name for aji
en: Ajië
kn: ಅಜಿ

note: name for ajp
en: Arabic, South Levantine
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸೌತ್‌ ಲೆವಾಂಟಿನಿ

note: name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಜ್ಯೂಡೊ-ಟುನೀಶಿಯನ್

note: name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಜ್ಯೂಡೊ-ಮೊರೆಕ್ಕನ್

note: name for ajw
en: Ajawa
kn: ಅಜಾವಾ

note: name for ajz
en: Karbi, Amri
kn: ಕರ್ಬಿ, ಅಮ್ರಿ

note: name for aka
en: Akan
kn: ಅಕಾನ್

note: name for akb
en: Batak Angkola
kn: ಬಾಟಕ್ ಆಂಗ್‌ಕೋಲ

note: name for akc
en: Mpur
kn: ಮಪುರ್

note: name for akd
en: Ukpet-Ehom
kn: ಅಕ್‌ಪೆಟ್-ಎಹೋಮ್

note: name for ake
en: Akawaio
kn: ಅಕವಾಯಿಯೊ

note: name for akf
en: Akpa
kn: ಅಕ್ಪಾ

note: name for akg
en: Anakalangu
kn: ಅನಕಾಲಂಗು

note: name for akh
en: Angal Heneng
kn: ಅಂಗಲ್ ಹೆನಂಗ್

note: name for aki
en: Aiome
kn: ಐಯೋಮ್

note: name for akj
en: Aka-Jeru
kn: ಅಕಾ-ಜೆರು

note: name for akk
en: Akkadian
kn: ಅಕೇಡಿಯನ್

note: name for akl
en: Aklanon
kn: ಅಕ್ಲಾನನ್

note: name for akm
en: Aka-Bo
kn: ಅಕಾ-ಬೊ

note: name for ako
en: Akurio
kn: ಅಕುರಿಯೊ

note: name for akp
en: Siwu
kn: ಸಿವು

note: name for akq
en: Ak
kn: ಅಕ್

note: name for akr
en: Araki
kn: ಅರಾಕಿ

note: name for aks
en: Akaselem
kn: ಅಕಾಸೆಲಮ್

note: name for akt
en: Akolet
kn: ಅಕೋಲೆಟ್

note: name for aku
en: Akum
kn: ಅಕಮ್

note: name for akv
en: Akhvakh
kn: ಅಕ್ವಾಖ್

note: name for akw
en: Akwa
kn: ಅಕ್ವಾ

note: name for akx
en: Aka-Kede
kn: ಅಕಾ-ಕೀಡ್

note: name for aky
en: Aka-Kol
kn: ಅಕಾ-ಕೋಲ್

note: name for akz
en: Alabama
kn: ಅಲಬಾಮ

note: name for ala
en: Alago
kn: ಅಲಗೊ

note: name for alc
en: Qawasqar
kn: ಕ್ವಾಸ್ಕಾರ್

note: name for ald
en: Alladian
kn: ಅಲಾಡಿಯನ್

note: name for ale
en: Aleut
kn: ಆಲಿಯೂಟ್

note: name for alf
en: Alege
kn: ಅಲೆಗೆ

note: name for alh
en: Alawa
kn: ಅಲಾವಾ

note: name for ali
en: Amaimon
kn: ಅಮೈಮೋನ್

note: name for alj
en: Alangan
kn: ಅಲಾಂಗನ್

note: name for alk
en: Alak
kn: ಅಲಾಕ್

note: name for all
en: Allar
kn: ಅಲಾರ್

note: name for alm
en: Amblong
kn: ಆಂಬ್ಲಾಂಗ್

note: name for aln
en: Albanian, Gheg
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್, ಗೆಗ್

note: name for alo
en: Larike-Wakasihu
kn: ಲರಿಕೆ-ವಕಸಿಹು

note: name for alp
en: Alune
kn: ಅಲೂನ್

note: name for alq
en: Algonquin
kn: ಅಲ್ಗಾಂಕ್ವಿನ್

note: name for alr
en: Alutor
kn: ಅಲೂಟರ್

note: name for als
en: Albanian, Tosk
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್, ಟೋಸ್ಕ್

note: name for alt
en: Altai, Southern
kn: ಅಲ್ಟಾಯ್, ಸದರ್ನ್

note: name for alu
en: 'Are'are
kn: ಅರೀಯರ್

note: name for alw
en: Alaba-K’abeena
kn: ಅಲಬಾ-ಕಬೀನಾ

note: name for alx
en: Amol
kn: ಅಮೋಲ್

note: name for aly
en: Alyawarr
kn: ಅಲ್ವಾವಾರ್

note: name for alz
en: Alur
kn: ಅಲುರ್

note: name for ama
en: Amanayé
kn: ಅಮಾನಯಿ

note: name for amb
en: Ambo
kn: ಅಂಬೊ

note: name for amc
en: Amahuaca
kn: ಅಮಾಹುವಾಕ

note: name for ame
en: Yanesha'
kn: ಯನೆಶಾ

note: name for amf
en: Hamer-Banna
kn: ಹಮೆರ್-ಬನ್ನಾ

note: name for amg
en: Amarag
kn: ಅಮರಾಗ್

note: name for amh
en: Amharic
kn: ಅಮ್ಹೇರಿಕ್

note: name for ami
en: Amis
kn: ಅಮಿಸ್

note: name for amj
en: Amdang
kn: ಅಮ್ಡಾಂಗ್

note: name for amk
en: Ambai
kn: ಅಂಬಾಯ್

note: name for aml
en: War-Jaintia
kn: ವಾರ್-ಜೈಂಟಿಯಾ

note: name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
kn: ಅಮಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for amn
en: Amanab
kn: ಅಮಾನಾಬ್

note: name for amo
en: Amo
kn: ಅಮೊ

note: name for amp
en: Alamblak
kn: ಅಲಾಂಬ್ಲಾಕ್

note: name for amq
en: Amahai
kn: ಅಮಾಹಾಯಿ

note: name for amr
en: Amarakaeri
kn: ಅಮರಕೇರಿ

note: name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
kn: ಅಮಾಮಿ-ಒಶಿಮ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for amt
en: Amto
kn: ಅಮ್ಟೊ

note: name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
kn: ಅಮುಜ್ಗೊ, ಗ್ವರೆರೊ

note: name for amv
en: Ambelau
kn: ಅಂಬೆಲಾವ್

note: name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
kn: ನಿಯೊ-ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಪಾಶ್ಚಿಮಾತ್ಯ

note: name for amx
en: Anmatyerre
kn: ಅನ್ಮಾಟಿರೀ

note: name for amy
en: Ami
kn: ಆಮಿ

note: name for amz
en: Atampaya
kn: ಅಟಂಪಾಯ

note: name for ana
en: Andaqui
kn: ಅಂಡಾಕಿ

note: name for anb
en: Andoa
kn: ಅಂಡೋವ

note: name for anc
en: Ngas
kn: ನಗಾಸ್

note: name for and
en: Ansus
kn: ಆನ್ಸುಸ್

note: name for ane
en: Xârâcùù
kn: ಕ್ಸರಾಕೂ

note: name for anf
en: Animere
kn: ಅನಿಮೀರ್

note: name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಹಳೆಯ (ca. 450-1100)

note: name for anh
en: Nend
kn: ನೆಂಡ್

note: name for ani
en: Andi
kn: ಆಂಡಿ

note: name for anj
en: Anor
kn: ಎನೋರ್

note: name for ank
en: Goemai
kn: ಗೊಮಯ್

note: name for anl
en: Anu
kn: ಅನು

note: name for anm
en: Anal
kn: ಅನಾಲ್

note: name for ann
en: Obolo
kn: ಒಬೊಲೊ

note: name for ano
en: Andoque
kn: ಆಂಟೋಕ್

note: name for anp
en: Angika
kn: ಅಂಗಿಕಾ

note: name for anq
en: Jarawa (India)
kn: ಜಾರವ (ಭಾರತ)

note: name for anr
en: Andh
kn: ಆಂದ್

note: name for ans
en: Anserma
kn: ಅನ್ಸೇರ್ಮಾ

note: name for ant
en: Antakarinya
kn: ಅಂಟಾಕರಿನ್ಯಾ

note: name for anu
en: Anuak
kn: ಅನುವಾಕ್

note: name for anv
en: Denya
kn: ಡೆನ್ಯಾ

note: name for anw
en: Anaang
kn: ಅನಾಂಗ್

note: name for anx
en: Andra-Hus
kn: ಅಂಡ್ರಾ-ಹಸ್

note: name for any
en: Anyin
kn: ಆನ್ಯಿನ್

note: name for anz
en: Anem
kn: ಆನೆಮ್

note: name for aoa
en: Angolar
kn: ಅಂಗೊಲಾರ್

note: name for aob
en: Abom
kn: ಅಬೊಮ್

note: name for aoc
en: Pemon
kn: ಪೆಮೋನ್

note: name for aod
en: Andarum
kn: ಆಂಡಾರಮ್

note: name for aoe
en: Angal Enen
kn: ಅಂಗಾಲ್ ಎನೆನ್

note: name for aof
en: Bragat
kn: ಬ್ರಗಟ್

note: name for aog
en: Angoram
kn: ಅಂಗೊರಾಮ್

note: name for aoh
en: Arma
kn: ಆರ್ಮಾ

note: name for aoi
en: Anindilyakwa
kn: ಅನಿಂದಿಲಿಯಾಕ್ವಾ

note: name for aoj
en: Mufian
kn: ಮುಫಿಯಾನ್

note: name for aok
en: Arhö
kn: ಅರೊ

note: name for aol
en: Alor
kn: ಎಲೋರ್

note: name for aom
en: Ömie
kn: ಒಮಿ

note: name for aon
en: Arapesh, Bumbita
kn: ಅರ್ಹಪೇಶ್, ಬುಂಬೀಟಾ

note: name for aor
en: Aore
kn: ಅರೊರ್

note: name for aos
en: Taikat
kn: ಟಾಯ್ಕಟ್

note: name for aot
en: A'tong
kn: ಎಟೋಂಗ್

note: name for aox
en: Atorada
kn: ಅಟೊರಡಾ

note: name for aoz
en: Uab Meto
kn: ಉವಾಬ್ ಮೆಟೊ

note: name for apb
en: Sa'a
kn: ಸಾ

note: name for apc
en: Arabic, North Levantine
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ನಾರ್ತ್ ಲೆವಾಂಟೈನ್

note: name for apd
en: Arabic, Sudanese
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸೂಡಾನೀಸ್

note: name for ape
en: Bukiyip
kn: ಬುಕಿಯಿಪ್

note: name for apg
en: Ampanang
kn: ಅಂಪಾನಾಂಗ್

note: name for aph
en: Athpariya
kn: ಅತ್‌ಪರಿಯಾ

note: name for api
en: Apiaká
kn: ಅಪಿಯಾಕ

note: name for apj
en: Apache, Jicarilla
kn: ಅಪಾಚಿ, ಜಿಕಾರಿಲಾ

note: name for apk
en: Apache, Kiowa
kn: ಅಪಾಚಿ, ಕಿಯೋವ

note: name for apl
en: Apache, Lipan
kn: ಅಪಾಚಿ, ಲಿಪಾನ್

note: name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
kn: ಅಪಾಚಿ, ಮಸ್ಕಾಲೆರೊ-ಶಿರಿಚಹುವಾ

note: name for apn
en: Apinayé
kn: ಅಪಿನಾಯೆ

note: name for apo
en: Apalik
kn: ಅಪಾಲಿಕ್

note: name for app
en: Apma
kn: ಅಪ್ಮಾ

note: name for apq
en: A-Pucikwar
kn: ಎ-ಪುಚಿಕ್‌ವಾರ್

note: name for apr
en: Arop-Lokep
kn: ಅರೋಪ್-ಲೋಕಪ್

note: name for aps
en: Arop-Sissano
kn: ಅರೋಪ್-ಸಿಸಾನೊ

note: name for apt
en: Apatani
kn: ಅಪಾಟನಿ

note: name for apu
en: Apurinã
kn: ಅಪುರಿನಾ

note: name for apv
en: Alapmunte
kn: ಅಲಾಪ್‌ಮುಂಟ್

note: name for apw
en: Apache, Western
kn: ಅಪಾಚಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for apx
en: Aputai
kn: ಅಪುಟಾಯಿ

note: name for apy
en: Apalaí
kn: ಅಪಲಾಯಿ

note: name for apz
en: Safeyoka
kn: ಸಫೆಯೋಕ

note: name for aqc
en: Archi
kn: ಆರ್ಚಿ

note: name for aqg
en: Arigidi
kn: ಅರಿಗಿಡಿ

note: name for aqm
en: Atohwaim
kn: ಅಟೊಹ್ವಾಯಿಮ್

note: name for aqn
en: Alta, Northern
kn: ಆಲ್ಟಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for aqp
en: Atakapa
kn: ಅಟಾಕಪಾ

note: name for aqr
en: Arhâ
kn: ಅರ್ಹಾ

note: name for ara
en: Arabic
kn: ಅರೇಬಿಕ್

note: name for arb
en: Arabic, Standard
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸ್ಟಾಂಡರ್ಡ್

note: name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
kn: ಅರಮಾಯಿಕ್, ಅಫೀಶಿಯಲ್ (700-300 BCE)

note: name for ard
en: Arabana
kn: ಅರಬಾನ

note: name for are
en: Arrarnta, Western
kn: ಅರಾಂಟಾ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for arg
en: Aragonese
kn: ಅರಗನೀ

note: name for arh
en: Arhuaco
kn: ಅರ್ಹುವಾಕೊ

note: name for ari
en: Arikara
kn: ಅರಿಕಾರ

note: name for arj
en: Arapaso
kn: ಅರಾಪಸೊ

note: name for ark
en: Arikapú
kn: ಅರಕಾಪು

note: name for arl
en: Arabela
kn: ಅರಬೇಲ

note: name for arn
en: Mapudungun
kn: ಮಪುಡಂಗನ್

note: name for aro
en: Araona
kn: ಅರವೋನ

note: name for arp
en: Arapaho
kn: ಅರಾಪಹೊ

note: name for arq
en: Arabic, Algerian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಅಲ್ಜೀರಿಯನ್

note: name for arr
en: Karo (Brazil)
kn: ಕಾರೊ (ಬ್ರಝಿಲ್)

note: name for ars
en: Arabic, Najdi
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ನಾಜ್ಡಿ

note: name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
kn: ಅರುವಾ (ಅಮೆಝೋನಾಸ್ ಸ್ಟೇಟ್)

note: name for arv
en: Arbore
kn: ಅರ್ಬೋರ್

note: name for arw
en: Arawak
kn: ಎರ್ವಾಕ್

note: name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
kn: ಅರುವಾ (ರೊಡೊನಿಯ ಸ್ಟೇಟ್)

note: name for ary
en: Arabic, Moroccan
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಮೊರಕ್ಕನ್

note: name for arz
en: Arabic, Egyptian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಈಜಿಪ್ಟಿಯನ್

note: name for asa
en: Asu (Tanzania)
kn: ಅಸು (ಟಾನ್ಸಾನಿಯನ್)

note: name for asb
en: Assiniboine
kn: ಅಸಿನಿಬೊಯ್ನ್

note: name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
kn: ಅಸ್ಮಾತ್, ಕಸುವಾರಿನ ಕೋಸ್ಟ್

note: name for asd
en: Asas
kn: ಅಸಾಸ್

note: name for ase
en: American Sign Language
kn: ಅಮೇರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for asf
en: Australian Sign Language
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for asg
en: Cishingini
kn: ಚಿಶಿಂಗಿನಿ

note: name for ash
en: Abishira
kn: ಅಬಿಶಿರಾ

note: name for asi
en: Buruwai
kn: ಬುರುವಾಯಿ

note: name for asj
en: Nsari
kn: ಎನ್‌ಸಾರಿ

note: name for ask
en: Ashkun
kn: ಅಶ್ಕನ್

note: name for asl
en: Asilulu
kn: ಅಸಿಲಿಲು

note: name for asm
en: Assamese
kn: ಅಸ್ಸಾಮಿ

note: name for asn
en: Asuriní, Xingú
kn: ಅಸುರಿನಿ, ಕ್ಸಿಂಗು

note: name for aso
en: Dano
kn: ಡಾನೊ

note: name for asp
en: Algerian Sign Language
kn: ಅಲ್ಜೇರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for asq
en: Austrian Sign Language
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for asr
en: Asuri
kn: ಅಸೂರಿ

note: name for ass
en: Ipulo
kn: ಇಪುಲೊ

note: name for ast
en: Asturian
kn: ಆಶ್ಚುರಿಯನ್

note: name for asu
en: Asurini, Tocantins
kn: ಅಸುರಿನಿ, ಟೊಕಾಂಟಿನ್ಸ್

note: name for asv
en: Asoa
kn: ಅಸೋವ

note: name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯನ್ ಅಬೋರಿಗಿನಿಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for asx
en: Muratayak
kn: ಮುರಟಯಾಕ್

note: name for asy
en: Asmat, Yaosakor
kn: ಅಸ್ಮಾಟ್, ಯವೋಸಕೋರ್

note: name for asz
en: As
kn: ಅಸ್‌

note: name for ata
en: Pele-Ata
kn: ಪೀಲೆ-ಅಟಾ

note: name for atb
en: Zaiwa
kn: ಝೈವಾ

note: name for atc
en: Atsahuaca
kn: ಅಟ್ಸಾಹುವಾಕ

note: name for atd
en: Manobo, Ata
kn: ಮನೊಬೊ, ಅಟಾ

note: name for ate
en: Atemble
kn: ಅಟೆಂಬ್ಲ್

note: name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
kn: ಇವ್ಬಿ ನಾರ್ತ್-ಒಕ್ಪೆಲಾ-ಅರ್ಹ್

note: name for ati
en: Attié
kn: ಅಟಿ

note: name for atj
en: Atikamekw
kn: ಅಟಿಕಮೇಕ್

note: name for atk
en: Ati
kn: ಅಟಿ

note: name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಮೌ. ಇರಾಯ

note: name for atm
en: Ata
kn: ಅಟಾ

note: name for atn
en: Ashtiani
kn: ಅಶ್ತಿಯಾನಿ

note: name for ato
en: Atong
kn: ಅಟಂಗ್

note: name for atp
en: Atta, Pudtol
kn: ಅಟಾ, ಪುಡೋಲ್

note: name for atq
en: Aralle-Tabulahan
kn: ಅರಾಲ್-ಟಬುಲಹಾನ್

note: name for atr
en: Waimiri-Atroari
kn: ವೈಮಿರಿ-ಅಟ್ರೊವಾರಿ

note: name for ats
en: Gros Ventre
kn: ಗ್ರೋ ವಾಂಟ್

note: name for att
en: Atta, Pamplona
kn: ಅಟಾ, ಪ್ಯಾಂಪ್ಲೋನ

note: name for atu
en: Reel
kn: ರೀಲ್

note: name for atv
en: Altai, Northern
kn: ಅಲ್ಟಾಯಿ, ತಾರ್ತರ್ನ್

note: name for atw
en: Atsugewi
kn: ಅಟ್ಸುಗೆವಿ

note: name for atx
en: Arutani
kn: ಅರುತಾನಿ

note: name for aty
en: Aneityum
kn: ಅನಿಟೈಯುಮ್

note: name for atz
en: Arta
kn: ಅರ್ಟಾ

note: name for aua
en: Asumboa
kn: ಅಸುಂಬೊವ

note: name for aub
en: Alugu
kn: ಆಲುಗು

note: name for auc
en: Waorani
kn: ವಾವೊರನಿ

note: name for aud
en: Anuta
kn: ಅನುಟಾ

note: name for aue
en: =/Kx'au//'ein
kn: ಕೌಕೌ

note: name for aug
en: Aguna
kn: ಅಗುನಾ

note: name for auh
en: Aushi
kn: ಔಶಿ

note: name for aui
en: Anuki
kn: ಅನುಕಿ

note: name for auj
en: Awjilah
kn: ಅವ್ಜಿಲಾಹ್

note: name for auk
en: Heyo
kn: ಹೆಯೊ

note: name for aul
en: Aulua
kn: ಔಲಾ

note: name for aum
en: Asu (Nigeria)
kn: ಅಸು (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for aun
en: One, Molmo
kn: ಓನೆ, ಮಾಲ್ಮೊ

note: name for auo
en: Auyokawa
kn: ಔಯೊಕಾವ

note: name for aup
en: Makayam
kn: ಮಕಾಯಮ್

note: name for auq
en: Anus
kn: ಅನೂಸ್

note: name for aur
en: Aruek
kn: ಅರುವೇಕ್

note: name for aut
en: Austral
kn: ಆಸ್ಟ್ರಲ್

note: name for auu
en: Auye
kn: ಔಯೆ

note: name for auw
en: Awyi
kn: ಅವ್ಯಿ

note: name for aux
en: Aurá
kn: ಔರಾ

note: name for auy
en: Awiyaana
kn: ಅವಿಯಾನ

note: name for auz
en: Arabic, Uzbeki
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಉಝ್ಬೇಕಿ

note: name for ava
en: Avaric
kn: ಅವೇರಿಕ್

note: name for avb
en: Avau
kn: ಅವಾಯು

note: name for avd
en: Alviri-Vidari
kn: ಅಲ್ವಿರಿ-ವಿಡಾರಿ

note: name for ave
en: Avestan
kn: ಅವೆಸ್ತಾನ್

note: name for avi
en: Avikam
kn: ಅವಿಕಮ್

note: name for avk
en: Kotava
kn: ಕೊಟೊವಾ

note: name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಈಜಿಪ್ಟಿಯನ್ ಬೆಡಾವಿ

note: name for avn
en: Avatime
kn: ಅವಾಟೈಮ್

note: name for avo
en: Agavotaguerra
kn: ಅಗಾವೊಟಗ್ವೆರಾ

note: name for avs
en: Aushiri
kn: ಔಶಿರಿ

note: name for avt
en: Au
kn: ಔ

note: name for avu
en: Avokaya
kn: ಅವೊಕಾಯ

note: name for avv
en: Avá-Canoeiro
kn: ಅವಾ-ಕೆನೋಯಿರಾ

note: name for awa
en: Awadhi
kn: ಅವಧಿ

note: name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
kn: ಅವಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for awc
en: Cicipu
kn: ಸಿಸಿಪು

note: name for awe
en: Awetí
kn: ಅವೆಟಿ

note: name for awh
en: Awbono
kn: ಅವ್ಬೊನೊ

note: name for awi
en: Aekyom
kn: ಏಕ್ಯೋಮ್

note: name for awk
en: Awabakal
kn: ಅವಾಬಕಲ್

note: name for awm
en: Arawum
kn: ಅರಾವಮ್

note: name for awn
en: Awngi
kn: ಅವಂಗಿ

note: name for awo
en: Awak
kn: ಅವಾಕ್

note: name for awr
en: Awera
kn: ಅವೇರ

note: name for aws
en: Awyu, South
kn: ಅವ್ಯು, ಸೌತ್‌

note: name for awt
en: Araweté
kn: ಅರಾವೀಟ್

note: name for awu
en: Awyu, Central
kn: ಅವ್ಯು, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for awv
en: Awyu, Jair
kn: ಅವ್ಯು, ಜೈರ್

note: name for aww
en: Awun
kn: ಅವನ್

note: name for awx
en: Awara
kn: ಅವಾರ

note: name for awy
en: Awyu, Edera
kn: ಅವ್ಯು, ಎಡೆರಾ

note: name for axb
en: Abipon
kn: ಅಬಿಪಾನ್

note: name for axg
en: Arára, Mato Grosso
kn: ಅರಾರ, ಮಾಟೊ ಗ್ರಾಸೊ

note: name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
kn: ಯಕ (ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for axm
en: Armenian, Middle
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯನ್, ಮಿಡಲ್

note: name for axx
en: Xaragure
kn: ಕ್ಸರಾಗೂರ್

note: name for aya
en: Awar
kn: ಅವಾರ್

note: name for ayb
en: Gbe, Ayizo
kn: ಗಬೇ, ಅಯಿಸೊ

note: name for ayc
en: Aymara, Southern
kn: ಐಮಾರಾ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for ayd
en: Ayabadhu
kn: ಅಯಾಬದು

note: name for aye
en: Ayere
kn: ಅಯೀರ್

note: name for ayg
en: Ginyanga
kn: ಗಿನಯಾಂಗಾ

note: name for ayh
en: Arabic, Hadrami
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಹದ್ರಾಮಿ

note: name for ayi
en: Leyigha
kn: ಲೆಯಿಗಾ

note: name for ayk
en: Akuku
kn: ಅಕೂಕು

note: name for ayl
en: Arabic, Libyan
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಲಿಬಿಯನ್

note: name for aym
en: Aymara
kn: ಐಮಾರ

note: name for ayn
en: Arabic, Sanaani
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸನಾನಿ

note: name for ayo
en: Ayoreo
kn: ಅಯೋರಿಯೊ

note: name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ನಾರ್ತ್ ಮೆಸಪಟೋಮಿಯನ್

note: name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
kn: ಅಯಿ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for ayr
en: Aymara, Central
kn: ಐಮಾರ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for ays
en: Ayta, Sorsogon
kn: ಅಯ್ಟಾ, ಸೊರ್ಸೊಗೋನ್

note: name for ayt
en: Ayta, Bataan
kn: ಅಯ್ಟಾ, ಬಟಾನ್

note: name for ayu
en: Ayu
kn: ಆಯು

note: name for ayx
en: Ayi (China)
kn: ಅಯಿ (ಚೈನಾ)

note: name for ayy
en: Ayta, Tayabas
kn: ಅಯ್ಟಾ, ಟಯಬಾಸ್

note: name for ayz
en: Mai Brat
kn: ಮಾಯ್ ಬ್ರಾಟ್

note: name for aza
en: Azha
kn: ಅಝಾ

note: name for azb
en: Azerbaijani, South
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನಿ, ಸೌತ್‌

note: name for aze
en: Azerbaijani
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನಿ

note: name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
kn: ಅಮೂಸ್ಗೊ, ಸ್ಯಾನ್ ಪೆಡ್ರೊ ಅಮೂಸ್ಗೊ

note: name for azj
en: Azerbaijani, North
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನಿ, ನಾರ್ತ್

note: name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
kn: ಅಮೂಸ್ಗೊ, ಇಪಾಲಪಾ

note: name for azo
en: Awing
kn: ಅವಿಂಗ್

note: name for azt
en: Atta, Faire
kn: ಅಟಾ, ಫೈರ್

note: name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್ ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

note: name for baa
en: Babatana
kn: ಬಬಟಾನ

note: name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
kn: ಬೈನೌಕ್-ಗುನ್ಯೂನೊ

note: name for bac
en: Badui
kn: ಬಡುಯಿ

note: name for bae
en: Baré
kn: ಬಾರ್

note: name for baf
en: Nubaca
kn: ನುಬಕಾ

note: name for bag
en: Tuki
kn: ಟುಕಿ

note: name for bah
en: Creole English, Bahamas
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಬಹಮಾಸ್

note: name for baj
en: Barakai
kn: ಬರಾಕಾಯ್

note: name for bak
en: Bashkir
kn: ಬಶ್ಕೀರ್

note: name for bal
en: Baluchi
kn: ಬಲೂಚಿ

note: name for bam
en: Bambara
kn: ಬಂಬಾರ

note: name for ban
en: Balinese
kn: ಬೆಲುನೀಸ್

note: name for bao
en: Waimaha
kn: ವೈಮಾಹ

note: name for bap
en: Bantawa
kn: ಬಂಟಾವಾ

note: name for bar
en: Bavarian
kn: ಬವಾರಿಯನ್

note: name for bas
en: Basa (Cameroon)
kn: ಬಾಸಾ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for bau
en: Bada (Nigeria)
kn: ಬಾಡ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for bav
en: Vengo
kn: ವೆಂಗೊ

note: name for baw
en: Bambili-Bambui
kn: ಬಾಂಬಿಲಿ-ಬಾಂಬುಯಿ

note: name for bax
en: Bamun
kn: ಬಾಮುನ್

note: name for bay
en: Batuley
kn: ಬಟುಲೆ

note: name for baz
en: Tunen
kn: ಟುನೆನ್

note: name for bba
en: Baatonum
kn: ಬಾಟೊನಮ್

note: name for bbb
en: Barai
kn: ಬಾರಾಯಿ

note: name for bbc
en: Batak Toba
kn: ಬಾಟಕ್ ಟೋಬ

note: name for bbd
en: Bau
kn: ಬೌ

note: name for bbe
en: Bangba
kn: ಬಾಂಗ್ಬಾ

note: name for bbf
en: Baibai
kn: ಬಾಯ್ಬಾಯಿ

note: name for bbg
en: Barama
kn: ಬಾರಾಮ

note: name for bbh
en: Bugan
kn: ಬುಗಾನ್

note: name for bbi
en: Barombi
kn: ಬರೊಂಬಿ

note: name for bbj
en: Ghomálá'
kn: ಗೊಮಾಲ

note: name for bbk
en: Babanki
kn: ಬಬಾಂಕಿ

note: name for bbl
en: Bats
kn: ಬ್ಯಾಟ್ಸ್

note: name for bbm
en: Babango
kn: ಬಬಾಂಗೊ

note: name for bbn
en: Uneapa
kn: ಉನೀಪಾ

note: name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
kn: ಬಾಬೊ ಮ್ಯಾಡಾರ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for bbp
en: Banda, West Central
kn: ಬಾಂಡಾ, ವೆಸ್ಟ್ ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for bbq
en: Bamali
kn: ಬಮಾಲಿ

note: name for bbr
en: Girawa
kn: ಗಿರಾವ

note: name for bbs
en: Bakpinka
kn: ಬಾಕ್ಪಿಂಕಾ

note: name for bbt
en: Mburku
kn: ಮಬುರ್ಕು

note: name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
kn: ಕುಲುಂಗ್ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for bbv
en: Karnai
kn: ಕರ್ನಾಯ್

note: name for bbw
en: Baba
kn: ಬಬಾ

note: name for bbx
en: Bubia
kn: ಬುಬಿಯಾ

note: name for bby
en: Befang
kn: ಬೆಫಾಂಗ್

note: name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಅರೇಬಿಕ್, ಬಬಾಲಿಯ

note: name for bca
en: Bai, Central
kn: ಬಾಯ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for bcb
en: Bainouk-Samik
kn: ಬೈನೋಕ್-ಸಾಮಿಕ್

note: name for bcc
en: Balochi, Southern
kn: ಬಲೂಚಿ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for bcd
en: Babar, North
kn: ಬಾಬರ್, ನಾರ್ತ್

note: name for bce
en: Bamenyam
kn: ಬಮೇನ್ಯಾಮ್

note: name for bcf
en: Bamu
kn: ಬಮು

note: name for bcg
en: Baga Binari
kn: ಬಗಾ ಬಿನಾರಿ

note: name for bch
en: Bariai
kn: ಬರಿಯಾಯ್

note: name for bci
en: Baoulé
kn: ಬೌಲೆ

note: name for bcj
en: Bardi
kn: ಬಾರ್ಡಿ

note: name for bck
en: Bunaba
kn: ಬುನಾಬ

note: name for bcl
en: Bicolano, Central
kn: ಬಿಕೊಲಾನೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for bcm
en: Bannoni
kn: ಬನೋನಿ

note: name for bcn
en: Bali (Nigeria)
kn: ಬಾಲಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for bco
en: Kaluli
kn: ಕಲುಲಿ

note: name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
kn: ಬಾಲಿ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for bcq
en: Bench
kn: ಬೆಂಚ್

note: name for bcr
en: Babine
kn: ಬಬೈನ್

note: name for bcs
en: Kohumono
kn: ಕೊಹುಮೋನು

note: name for bct
en: Bendi
kn: ಬೆಂಡಿ

note: name for bcu
en: Awad Bing
kn: ಅವಾಡ್ ಬಿಂಗ್

note: name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
kn: ಶೋ-ಮೈಂಡಾ-ನೈ

note: name for bcw
en: Bana
kn: ಬನಾ

note: name for bcy
en: Bacama
kn: ಬಕಾಮ

note: name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
kn: ಬೈನೋಕ್-ಗುನ್ಯಾಮೊಲೊ

note: name for bda
en: Bayot
kn: ಬೆಯೋಟ್

note: name for bdb
en: Basap
kn: ಬಸಾಪ್

note: name for bdc
en: Emberá-Baudó
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಬೌಡೊ

note: name for bdd
en: Bunama
kn: ಬುನಾಮ

note: name for bde
en: Bade
kn: ಬೇಡ್

note: name for bdg
en: Bonggi
kn: ಬೊಂಗಿ

note: name for bdh
en: Baka (Sudan)
kn: ಬಕಾ (ಸುಡಾನ್)

note: name for bdi
en: Burun
kn: ಬುರುನ್

note: name for bdj
en: Bai
kn: ಬಾಯ್

note: name for bdk
en: Budukh
kn: ಬುಡುಕ್

note: name for bdl
en: Bajau, Indonesian
kn: ಬಜಾವು, ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್

note: name for bdm
en: Buduma
kn: ಬುಡುಮ

note: name for bdn
en: Baldemu
kn: ಬಾಲ್ಡೆಮು

note: name for bdo
en: Morom
kn: ಮೊರೊಮ್

note: name for bdp
en: Bende
kn: ಬೆಂಡ್

note: name for bdq
en: Bahnar
kn: ಬನಾರ್

note: name for bdr
en: Bajau, West Coast
kn: ಬಜಾವು, ವೆಸ್ಟ್‌ ತೀರ

note: name for bds
en: Burunge
kn: ಬುರುಂಗ್

note: name for bdt
en: Bokoto
kn: ಬೊಕೊಟೊ

note: name for bdu
en: Oroko
kn: ಒರೊಕೊ

note: name for bdv
en: Bodo Parja
kn: ಬೊಡೊ ಪರ್ಜಾ

note: name for bdw
en: Baham
kn: ಬಹಾಮ್

note: name for bdx
en: Budong-Budong
kn: ಬುಡೊಂಗ್-ಬುಡೊಂಗ್

note: name for bdy
en: Bandjalang
kn: ಬಂಜಾಲಾಂಗ್

note: name for bdz
en: Badeshi
kn: ಬಡೆಶಿ

note: name for bea
en: Beaver
kn: ಬೀವರ್

note: name for beb
en: Bebele
kn: ಬೇಬಿಲ್

note: name for bec
en: Iceve-Maci
kn: ಇಸೀವ್-ಮಶಿ

note: name for bed
en: Bedoanas
kn: ಬೆಡೋನಸ್

note: name for bee
en: Byangsi
kn: ಬ್ಯಾಂಗ್ಸಿ

note: name for bef
en: Benabena
kn: ಬೆನಾಬೆನಾ

note: name for beg
en: Belait
kn: ಬೆಲಾಯಿಟ್

note: name for beh
en: Biali
kn: ಬಿಯಾಲಿ

note: name for bei
en: Bekati'
kn: ಬೆಕಾಟಿ

note: name for bej
en: Beja
kn: ಬೇಜಾ

note: name for bek
en: Bebeli
kn: ಬೀಬಲಿ

note: name for bel
en: Belarusian
kn: ಬೆಲಾರುಸಿಯನ್

note: name for bem
en: Bemba (Zambia)
kn: ಬೆಂಬಾ (ಜಾಂಬಿಯಾ)

note: name for ben
en: Bengali
kn: ಬೆಂಗಾಲಿ

note: name for beo
en: Beami
kn: ಬೆಯಾಮಿ

note: name for bep
en: Besoa
kn: ಬೆಸೋವ

note: name for beq
en: Beembe
kn: ಬೀಂಬ್

note: name for bes
en: Besme
kn: ಬೆಸ್ಮ್

note: name for bet
en: Béte, Guiberoua
kn: ಬಿಟ್, ಗ್ವಿಬೆರೋವ

note: name for beu
en: Blagar
kn: ಬ್ಲಗಾರ್

note: name for bev
en: Bété, Daloa
kn: ಬೀಟ್, ಡಲೋವ

note: name for bew
en: Betawi
kn: ಬೆಟಾವಿ

note: name for bex
en: Jur Modo
kn: ಜೂರ್ ಮೊಡೊ

note: name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
kn: ಬೆಲಿ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for bez
en: Bena (Tanzania)
kn: ಬೆನಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for bfa
en: Bari
kn: ಬಾರಿ

note: name for bfb
en: Bareli, Pauri
kn: ಬರೇಲಿ, ಪೌರಿ

note: name for bfc
en: Bai, Northern
kn: ಬಾಯ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for bfd
en: Bafut
kn: ಬಫುಟ್

note: name for bfe
en: Betaf
kn: ಬೆಟಾಫ್

note: name for bff
en: Bofi
kn: ಬೋಫಿ

note: name for bfg
en: Kayan, Busang
kn: ಕಯಾನ್, ಬುಸಾಂಗ್

note: name for bfh
en: Blafe
kn: ಬ್ಲೇಫ್

note: name for bfi
en: British Sign Language
kn: ಬ್ರಿಟಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for bfj
en: Bafanji
kn: ಬಫಾಂಜಿ

note: name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
kn: ಬಾನ್ ಕೋರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for bfl
en: Banda-Ndélé
kn: ಬಾಂಡಾ-ಎನ್‌ಡೆಲ್

note: name for bfm
en: Mmen
kn: ಮಮೆನ್

note: name for bfn
en: Bunak
kn: ಬುನಾಕ್

note: name for bfo
en: Birifor, Malba
kn: ಬಿರಿಫೋರ್, ಮಲ್ಬಾ

note: name for bfp
en: Beba
kn: ಬೆಬಾ

note: name for bfq
en: Badaga
kn: ಬಡಾಗಾ

note: name for bfr
en: Bazigar
kn: ಬಾಸಿಗಾರ್

note: name for bfs
en: Bai, Southern
kn: ಬಾಯ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for bft
en: Balti
kn: ಬಾಲ್ಟಿ

note: name for bfu
en: Gahri
kn: ಗಾಹ್ರಿ

note: name for bfw
en: Bondo
kn: ಬೊಂಡೊ

note: name for bfy
en: Bagheli
kn: ಬಗೇಲಿ

note: name for bfz
en: Pahari, Mahasu
kn: ಪಹಾರಿ, ಮಹಾಸು

note: name for bga
en: Gwamhi-Wuri
kn: ಗ್ವಾಮಿ-ವುರಿ

note: name for bgb
en: Bobongko
kn: ಬೊಬೊಂಗೊ

note: name for bgc
en: Haryanvi
kn: ಹರ್ಯಾನ್ವಿ

note: name for bgd
en: Bareli, Rathwi
kn: ಬರೇಲಿ, ರಾತ್ವಿ

note: name for bge
en: Bauria
kn: ಬೌರಿಯಾ

note: name for bgf
en: Bangandu
kn: ಬಂಗಾಂಡು

note: name for bgg
en: Bugun
kn: ಬುಗುನ್

note: name for bgi
en: Giangan
kn: ಗಿಯಾಂಗನ್

note: name for bgj
en: Bangolan
kn: ಬಂಗೊಲನ್

note: name for bgk
en: Bit
kn: ಬಿಟ್

note: name for bgl
en: Bo (Laos)
kn: ಬೊ (ಲಾವೋಸ್)

note: name for bgm
en: Baga Mboteni
kn: ಬಗಾ ಮಬೋಟಿನಿ

note: name for bgn
en: Balochi, Western
kn: ಬಲೂಚಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for bgo
en: Baga Koga
kn: ಬಗಾ ಕೋಗ

note: name for bgp
en: Balochi, Eastern
kn: ಬಲೂಚಿ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for bgq
en: Bagri
kn: ಬಾಗ್ರಿ

note: name for bgr
en: Chin, Bawm
kn: ಶಿನ್, ಬಾಮ್

note: name for bgs
en: Tagabawa
kn: ಟಗಾಬಾವ

note: name for bgt
en: Bughotu
kn: ಬುಗೋಟು

note: name for bgu
en: Mbongno
kn: ಮಬಾಂಗ್ನೊ

note: name for bgv
en: Warkay-Bipim
kn: ವಾರ್ಕೆ-ಬಿಪಿಮ್

note: name for bgw
en: Bhatri
kn: ಭಾತ್ರಿ

note: name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
kn: ಟರ್ಕಿಶ್, ಬಾಲ್ಕನ್ ಗಗೌಸ್

note: name for bgy
en: Benggoi
kn: ಬೆಂಗೋಯಿ

note: name for bgz
en: Banggai
kn: ಬಂಗಾಯಿ

note: name for bha
en: Bharia
kn: ಭರಿಯ

note: name for bhb
en: Bhili
kn: ಭಿಲಿ

note: name for bhc
en: Biga
kn: ಬಿಗಾ

note: name for bhd
en: Bhadrawahi
kn: ಬಾದ್ರವಾಹಿ

note: name for bhe
en: Bhaya
kn: ಭಾಯಾ

note: name for bhf
en: Odiai
kn: ಒಡಿಯಾಯಿ

note: name for bhg
en: Binandere
kn: ಬಿನಾಂಡೀರ್

note: name for bhh
en: Bukharic
kn: ಬುಕಾರಿಕ್

note: name for bhi
en: Bhilali
kn: ಭಿಲಾಲಿ

note: name for bhj
en: Bahing
kn: ಬಾಹಿಂಗ್

note: name for bhk
en: Bicolano, Albay
kn: ಬಿಕೊಲಾನೊ, ಅಲ್ಬೇ

note: name for bhl
en: Bimin
kn: ಬಿಮಿನ್

note: name for bhm
en: Bathari
kn: ಬತಾರಿ

note: name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
kn: ನಿಯೊ-ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಬೋಟಾನ್

note: name for bho
en: Bhojpuri
kn: ಭೋಜ್‌ಪುರಿ

note: name for bhp
en: Bima
kn: ಬಿಮಾ

note: name for bhq
en: Tukang Besi South
kn: ಟುಕಾಂಗ್ ಬೆಸಿ ಸೌತ್

note: name for bhr
en: Malagasy, Bara
kn: ಮಲಗಸಿ, ಬರಾ

note: name for bhs
en: Buwal
kn: ಬುವಾಲ್

note: name for bht
en: Bhattiyali
kn: ಭಟ್ಟಿಯಾಲಿ

note: name for bhu
en: Bhunjia
kn: ಭುಂಜಿಯಾ

note: name for bhv
en: Bahau
kn: ಬಹಾವ್

note: name for bhw
en: Biak
kn: ಬಿಯಾಕ್

note: name for bhx
en: Bhalay
kn: ಭಾಲೆ

note: name for bhy
en: Bhele
kn: ಭೀಲಿ

note: name for bhz
en: Bada (Indonesia)
kn: ಬಾಡಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for bia
en: Badimaya
kn: ಬಡಿಮಾಯ

note: name for bib
en: Bissa
kn: ಬಿಸಾ

note: name for bic
en: Bikaru
kn: ಬಿಕಾರು

note: name for bid
en: Bidiyo
kn: ಬಿಡಿಯೊ

note: name for bie
en: Bepour
kn: ಬೆಪೋರ್

note: name for bif
en: Biafada
kn: ಬಿಯಾಫದಾ

note: name for big
en: Biangai
kn: ಬಿಯಂಗಯಿ

note: name for bij
en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
kn: ವಗಾಟ್-ಯ-ಬಿಜಿಮ್-ಲೆಗೀರಿ

note: name for bik
en: Bikol
kn: ಬಿಕೋಲ್

note: name for bil
en: Bile
kn: ಬಿಲೆ

note: name for bim
en: Bimoba
kn: ಬಿಮೋಬ

note: name for bin
en: Bini
kn: ಬಿನಿ

note: name for bio
en: Nai
kn: ನೈ

note: name for bip
en: Bila
kn: ಬಿಲಾ

note: name for biq
en: Bipi
kn: ಬಿಪಿ

note: name for bir
en: Bisorio
kn: ಬಿಸೋರಿಯೊ

note: name for bis
en: Bislama
kn: ಬಿಸ್ಲಾಮ

note: name for bit
en: Berinomo
kn: ಬೆರಿನೊಮೊ

note: name for biu
en: Biete
kn: ಬಿಯೇಟ್

note: name for biv
en: Birifor, Southern
kn: ಬಿರಿಫೋರ್, ಸದರ್ನ್

note: name for biw
en: Kol (Cameroon)
kn: ಕೋಲ್ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for bix
en: Bijori
kn: ಬಿಜೋರಿ

note: name for biy
en: Birhor
kn: ಬಿರೋರ್

note: name for biz
en: Baloi
kn: ಬಲೋಯ್

note: name for bja
en: Budza
kn: ಬುಡ್ಸಾ

note: name for bjb
en: Banggarla
kn: ಬಂಗಾರ್ಲಾ

note: name for bjc
en: Bariji
kn: ಬರಿಜಿ

note: name for bjd
en: Bandjigali
kn: ಬಾಂಜಿಗಲಿ

note: name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
kn: ಮಿಯೆನ್, ಬಿಯಾವೊ-ಜಿಯಾವೊ

note: name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
kn: ನಿಯೊ-ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಬರ್ಜಾನಿ ಜ್ಯೂಯಿಸ್

note: name for bjg
en: Bidyogo
kn: ಬಿಡ್ಯೊಗೊ

note: name for bjh
en: Bahinemo
kn: ಬಹಿನೆಮೊ

note: name for bji
en: Burji
kn: ಬುರ್ಜಿ

note: name for bjj
en: Kanauji
kn: ಕನೌಜಿ

note: name for bjk
en: Barok
kn: ಬರೋಕ್

note: name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
kn: ಬುಲು (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for bjm
en: Bajelani
kn: ಬಜೆಲಾನಿ

note: name for bjn
en: Banjar
kn: ಬಂಜಾರ್

note: name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
kn: ಬಾಂಡಾ, ಮಿಡ್‌-ಸದರ್ನ್‌

note: name for bjq
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
kn: ಮಲಗಸಿ, ಸದರ್ನ್‌ ಬೆಟ್ಸಿಮಿಸರಕ

note: name for bjr
en: Binumarien
kn: ಬಿನುಮಾರಿಯನ್

note: name for bjs
en: Bajan
kn: ಬಜಾನ್

note: name for bjt
en: Balanta-Ganja
kn: ಬಲಾಂಟ-ಗಂಜಾ

note: name for bju
en: Busuu
kn: ಬುಸು

note: name for bjv
en: Bedjond
kn: ಬೆಡೋಂಡ್

note: name for bjw
en: Bakwé
kn: ಬಕ್ವೆ

note: name for bjx
en: Itneg, Banao
kn: ಇಟ್ನೆಗ್, ಬನಾವೊ

note: name for bjy
en: Bayali
kn: ಬಯಾಲಿ

note: name for bjz
en: Baruga
kn: ಬರುಗಾ

note: name for bka
en: Kyak
kn: ಕ್ಯಾಕ್

note: name for bkb
en: Finallig
kn: ಫಿನಾಲಿಗ್

note: name for bkc
en: Baka (Cameroon)
kn: ಬಕಾ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for bkd
en: Binukid
kn: ಬಿನುಕಿಡ್

note: name for bkf
en: Beeke
kn: ಬೀಕ್

note: name for bkg
en: Buraka
kn: ಬುರಕಾ

note: name for bkh
en: Bakoko
kn: ಬಕೊಕೊ

note: name for bki
en: Baki
kn: ಬಕಿ

note: name for bkj
en: Pande
kn: ಪಂಡೆ

note: name for bkk
en: Brokskat
kn: ಬ್ರೊಕ್ಸಾಟ್

note: name for bkl
en: Berik
kn: ಬೆರಿಕ್

note: name for bkm
en: Kom (Cameroon)
kn: ಕೋಮ್ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for bkn
en: Bukitan
kn: ಬುಕಿತಾನ್

note: name for bko
en: Kwa'
kn: ಕ್ವಾ

note: name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
kn: ಬೊಕೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for bkq
en: Bakairí
kn: ಬಕೈರ್

note: name for bkr
en: Bakumpai
kn: ಬಕುಂಪಾಯಿ

note: name for bks
en: Sorsogon, Masbate
kn: ಸರ್ಸೋಗಾನ್, ಮಾಸ್ಬೇಟ್

note: name for bkt
en: Boloki
kn: ಬೊಲೊಕಿ

note: name for bku
en: Buhid
kn: ಬುಹಿದ್

note: name for bkv
en: Bekwarra
kn: ಬೆಕ್ವಾರ

note: name for bkw
en: Bekwil
kn: ಬೆಕ್ವಿಲ್

note: name for bkx
en: Baikeno
kn: ಬೈಕೆನೊ

note: name for bky
en: Bokyi
kn: ಬೊಕ್ಯಿ

note: name for bkz
en: Bungku
kn: ಬುಂಗು

note: name for bla
en: Siksika
kn: ಸಿಕ್ಸಿಕಾ

note: name for blb
en: Bilua
kn: ಬಿಲುವಾ

note: name for blc
en: Bella Coola
kn: ಬೆಲ ಕೂಲ

note: name for bld
en: Bolango
kn: ಬೊಲೊಂಗೊ

note: name for ble
en: Balanta-Kentohe
kn: ಬಲಾಂಟ-ಕೆಂಟೋಹ್

note: name for blf
en: Buol
kn: ಬುವೋಲ್

note: name for blg
en: Balau
kn: ಬಲಾವ್

note: name for blh
en: Kuwaa
kn: ಕುವಾ

note: name for bli
en: Bolia
kn: ಬೋಲಿಯ

note: name for blj
en: Bolongan
kn: ಬೊಲೊಂಗನ್

note: name for blk
en: Karen, Pa'o
kn: ಕರೇನ್, ಪಾವೊ

note: name for bll
en: Biloxi
kn: ಬಿಲೋಕ್ಸ್‍

note: name for blm
en: Beli (Sudan)
kn: ಬೆಲಿ (ಸುಡಾನ್)

note: name for bln
en: Bicolano, Southern Catanduanes
kn: ಬಿಕಾಲನೊ, ಸತರ್ನ್ ಕಟಾಂಡುವೇನ್ಸ್

note: name for blo
en: Anii
kn: ಅನಿ

note: name for blp
en: Blablanga
kn: ಬ್ಲಬ್ಲಾಂಗ

note: name for blq
en: Baluan-Pam
kn: ಬಲುವಾನ್-ಪ್ಯಾಮ್

note: name for blr
en: Blang
kn: ಬ್ಲಾಂಗ್

note: name for bls
en: Balaesang
kn: ಬಲೇಸಂಗ್

note: name for blt
en: Tai Dam
kn: ಟಾಯ್ ಡ್ಯಾಮ್

note: name for blv
en: Bolo
kn: ಬೊಲೊ

note: name for blw
en: Balangao
kn: ಬಲಾಂಬವೊ

note: name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
kn: ಅಯ್ಟಾ, ಮ್ಯಾಗ್-ಇಂಡಿ

note: name for bly
en: Notre
kn: ನಾಟರ್

note: name for blz
en: Balantak
kn: ಬಲಾಂಟಕ್

note: name for bma
en: Lame
kn: ಲಾಮೆ

note: name for bmb
en: Bembe
kn: ಬೆಂಬ್

note: name for bmc
en: Biem
kn: ಬಿಯೆಮ್

note: name for bmd
en: Manduri, Baga
kn: ಮಂಡುರಿ, ಬಾಗ

note: name for bme
en: Limassa
kn: ಲಿಮಾಸ

note: name for bmf
en: Bom
kn: ಬಾಮ್

note: name for bmg
en: Bamwe
kn: ಬಾಮ್ವೆ

note: name for bmh
en: Kein
kn: ಕೀನ್

note: name for bmi
en: Bagirmi
kn: ಬಾಗಿರ್ಮಿ

note: name for bmj
en: Bote-Majhi
kn: ಬೊಟೆ-ಮಾಜಿ

note: name for bmk
en: Ghayavi
kn: ಗಯಾವಿ

note: name for bml
en: Bomboli
kn: ಬಾಂಬೊಲಿ

note: name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
kn: ಮಲಗಸಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಬೆಟ್ಸಿಮಿಸರಕ

note: name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
kn: ಬಿನ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for bmo
en: Bambalang
kn: ಬಂಬಾಲಾಂಗ್

note: name for bmp
en: Bulgebi
kn: ಬುಲ್ಗೆಬಿ

note: name for bmq
en: Bomu
kn: ಬೊಮು

note: name for bmr
en: Muinane
kn: ಮುಯಿನೇನ್

note: name for bms
en: Kanuri, Bilma
kn: ಕನೂರಿ, ಬಿಲ್ಮಾ

note: name for bmt
en: Biao Mon
kn: ಬಿಯಾವೊ ಮಾನ್

note: name for bmu
en: Burum-Mindik
kn: ಬುರುಮ್-ಮಿಂಡಿಕ್

note: name for bmv
en: Bum
kn: ಬಮ್

note: name for bmw
en: Bomwali
kn: ಬೊಮ್ವಾಲಿ

note: name for bmx
en: Baimak
kn: ಬೈಮಾಕ್

note: name for bmy
en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
kn: ಬೆಂಬಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for bmz
en: Baramu
kn: ಬರಮು

note: name for bna
en: Bonerate
kn: ಬೊನೆರೇಟ್

note: name for bnb
en: Bookan
kn: ಬೂಕನ್

note: name for bnc
en: Bontoc, Central
kn: ಬೊಂಟಾಕ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for bnd
en: Banda (Indonesia)
kn: ಬಾಂಡಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for bne
en: Bintauna
kn: ಬಿಂಟೌನ

note: name for bnf
en: Masiwang
kn: ಮಸಿವಾಂಗ್

note: name for bng
en: Benga
kn: ಬೆಂಗಾ

note: name for bni
en: Bangi
kn: ಬಾಂಗಿ

note: name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
kn: ಟಾಬುಯಿಡ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for bnk
en: Bierebo
kn: ಬಿರೆಬೊ

note: name for bnl
en: Boon
kn: ಬೂನ್

note: name for bnm
en: Batanga
kn: ಬಟಾಂಗಾ

note: name for bnn
en: Bunun
kn: ಬುನುನ್

note: name for bno
en: Bantoanon
kn: ಬಂಟೊವ್ನಾನ್

note: name for bnp
en: Bola
kn: ಬೋಲ

note: name for bnq
en: Bantik
kn: ಬಾಂಟಿಕ್

note: name for bnr
en: Butmas-Tur
kn: ಬುಟ್ಮಾಸ್-ಟೂರ್

note: name for bns
en: Bundeli
kn: ಬುಂಡೇಲಿ

note: name for bnu
en: Bentong
kn: ಬೆಂಟೊಂಗ್

note: name for bnv
en: Bonerif
kn: ಬೊನೆರಿಫ್

note: name for bnw
en: Bisis
kn: ಬಿಸಿಸ್

note: name for bnx
en: Bangubangu
kn: ಬಾಂಗುಬಾಂಗು

note: name for bny
en: Bintulu
kn: ಬಿಂಟುಲು

note: name for bnz
en: Beezen
kn: ಬೀಸನ್

note: name for boa
en: Bora
kn: ಬೋರ

note: name for bob
en: Aweer
kn: ಅವೀರ್

note: name for bod
en: Tibetan
kn: ಟಿಬೇಟಿಯನ್

note: name for boe
en: Mundabli
kn: ಮುಂಡಾಬ್ಲಿ

note: name for bof
en: Bolon
kn: ಬೊಲೊನ್

note: name for bog
en: Bamako Sign Language
kn: ಬಾಮಾಕೊ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for boh
en: Boma
kn: ಬೋಮ

note: name for boi
en: Barbareño
kn: ಬಾರ್ಬರೆನೊ

note: name for boj
en: Anjam
kn: ಅಂಜಾಮ್

note: name for bok
en: Bonjo
kn: ಬೊಂಜೊ

note: name for bol
en: Bole
kn: ಬೋಲ್

note: name for bom
en: Berom
kn: ಬೆರೋಮ್

note: name for bon
en: Bine
kn: ಬೈನ್

note: name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
kn: ಬೊಸೊ, ಟಿಮ್‌ಶೀವ್

note: name for bop
en: Bonkiman
kn: ಬಾಂಕಿಮಾನ್

note: name for boq
en: Bogaya
kn: ಬೊಗಾಯ

note: name for bor
en: Borôro
kn: ಬೊರೊರೊ

note: name for bos
en: Bosnian
kn: ಬೋಸ್ನಿಯನ್

note: name for bot
en: Bongo
kn: ಬೊಂಗೊ

note: name for bou
en: Bondei
kn: ಬೋಂಡಿ

note: name for bov
en: Tuwuli
kn: ಟುವುಲಿ

note: name for bow
en: Rema
kn: ರಿಮಾ

note: name for box
en: Buamu
kn: ಬುವಾಮು

note: name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
kn: ಬೋಡೊ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
kn: ಬೊಸಿ, ಟಿಯಾಕ್ಸೊ

note: name for bpa
en: Dakaka
kn: ಡಕಾಕ

note: name for bpb
en: Barbacoas
kn: ಬಾರ್ಬಕವೋಸ್

note: name for bpd
en: Banda-Banda
kn: ಬಾಂಡಾ-ಬಾಂಡ

note: name for bpg
en: Bonggo
kn: ಬಾಂಗೊ

note: name for bph
en: Botlikh
kn: ಬಾಟ್ಲಿಕ್

note: name for bpi
en: Bagupi
kn: ಬಗುಪಿ

note: name for bpj
en: Binji
kn: ಬಿಂಜಿ

note: name for bpk
en: Orowe
kn: ಒರೊವ್

note: name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
kn: ಬ್ರೋಮ್ ಪರ್ಲಿಂಗ್ ಲಗರ್ ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for bpm
en: Biyom
kn: ಬಿಯೋಮ್

note: name for bpn
en: Dzao Min
kn: ಝಾವೊ ಮಿನ್

note: name for bpo
en: Anasi
kn: ಅನಾಸಿ

note: name for bpp
en: Kaure
kn: ಕೌರ್

note: name for bpq
en: Malay, Banda
kn: ಮಲೇಯ್, ಬಾಂಡಾ

note: name for bpr
en: Blaan, Koronadal
kn: ಬ್ಲಾನ್, ಕೊರೊನಾಡಾಲ್

note: name for bps
en: Blaan, Sarangani
kn: ಬ್ಲಾನ್, ಸರಂಗನಿ

note: name for bpt
en: Barrow Point
kn: ಬಾರೊವ್ ಪಾಯಿಂಟ್

note: name for bpu
en: Bongu
kn: ಬೊಂಗು

note: name for bpv
en: Marind, Bian
kn: ಮಾರಿಂಡ್, ಬಿಯಾನ್

note: name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
kn: ಬೊ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for bpx
en: Bareli, Palya
kn: ಬರೇಲಿ, ಪಾಲ್ಯ

note: name for bpy
en: Bishnupriya
kn: ಬಿಶ್ನುಪ್ರಿಯ

note: name for bpz
en: Bilba
kn: ಬಿಲ್ಬಾ

note: name for bqa
en: Tchumbuli
kn: ಚುಂಬುಲಿ

note: name for bqb
en: Bagusa
kn: ಬಹುಸಾ

note: name for bqc
en: Boko (Benin)
kn: ಬೊಕೊ (ಬೆನಿನ್)

note: name for bqd
en: Bung
kn: ಬುಂಗ್

note: name for bqf
en: Baga Kaloum
kn: ಬಗಾ ಕಲೌಮ್

note: name for bqg
en: Bago-Kusuntu
kn: ಬಗೊ-ಕುಸುಂಟು

note: name for bqh
en: Baima
kn: ಬೈಮಾ

note: name for bqi
en: Bakhtiari
kn: ಬೊಕ್ಟಿಯಾರಿ

note: name for bqj
en: Bandial
kn: ಬಂಡಿಯಲ್

note: name for bqk
en: Banda-Mbrès
kn: ಬಂಡಾ-ಮಬ್ರೆಸ್

note: name for bql
en: Bilakura
kn: ಬಿಲಾಕುರ

note: name for bqm
en: Wumboko
kn: ವುಂಬೊಕು

note: name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for bqo
en: Balo
kn: ಬಲೊ

note: name for bqp
en: Busa
kn: ಬುಸಾ

note: name for bqq
en: Biritai
kn: ಬಿರಿಟಾಯ್

note: name for bqr
en: Burusu
kn: ಬುರುಸು

note: name for bqs
en: Bosngun
kn: ಬೊಸ್ನಗನ್

note: name for bqt
en: Bamukumbit
kn: ಬಾಮುಕುಂಬಿಟ್

note: name for bqu
en: Boguru
kn: ಬೊಗೂರು

note: name for bqv
en: Begbere-Ejar
kn: ಬೆಗ್‌ಬೀರ್-ಎಜಾರ್

note: name for bqw
en: Buru (Nigeria)
kn: ಬುರು (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for bqx
en: Baangi
kn: ಬಾಂಗಿ

note: name for bqy
en: Bengkala Sign Language
kn: ಬೆಂಕಾಲದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for bqz
en: Bakaka
kn: ಬಕಾಕ

note: name for bra
en: Braj
kn: ಬ್ರಜ್

note: name for brb
en: Lave
kn: ಲೇವ್

note: name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಡಚ್, ಬರ್ಬೀಸ್

note: name for brd
en: Baraamu
kn: ಬರಾಮು

note: name for bre
en: Breton
kn: ಬ್ರೆಟನ್

note: name for brf
en: Bera
kn: ಬಿರಾ

note: name for brg
en: Baure
kn: ಬೌರ್

note: name for brh
en: Brahui
kn: ಬ್ರಹೂಯ್

note: name for bri
en: Mokpwe
kn: ಮಾಕ್‌ಪ್ವೆ

note: name for brj
en: Bieria
kn: ಬೀಯೆರಿಯ

note: name for brk
en: Birked
kn: ಬಿರ್ಕಡ್

note: name for brl
en: Birwa
kn: ಬಿರ್ವಾ

note: name for brm
en: Barambu
kn: ಬರಾಂಬು

note: name for brn
en: Boruca
kn: ಬೊರುಚ

note: name for bro
en: Brokkat
kn: ಬ್ರೊಕಟ್

note: name for brp
en: Barapasi
kn: ಬರಪಾಸಿ

note: name for brq
en: Breri
kn: ಬ್ರೆರಿ

note: name for brr
en: Birao
kn: ಬಿರಾವೊ

note: name for brs
en: Baras
kn: ಬರಾಸ್

note: name for brt
en: Bitare
kn: ಬಿಟಾರೆ

note: name for bru
en: Bru, Eastern
kn: ಬ್ರು, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for brv
en: Bru, Western
kn: ಬ್ರು, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for brw
en: Bellari
kn: ಬೆಲ್ಲಾರಿ

note: name for brx
en: Bodo (India)
kn: ಬೊಡೊ (ಭಾರತ)

note: name for bry
en: Burui
kn: ಬುರುಯಿ

note: name for brz
en: Bilbil
kn: ಬಿಲ್‌ಬಿಲ್

note: name for bsa
en: Abinomn
kn: ಅಬಿನಾಮ್

note: name for bsb
en: Bisaya, Brunei
kn: ಬಿಸಾಯ, ಬ್ರೂನೈ

note: name for bsc
en: Bassari
kn: ಬಸಾರಿ

note: name for bse
en: Wushi
kn: ವುಶಿ

note: name for bsf
en: Bauchi
kn: ಬೌಶಿ

note: name for bsg
en: Bashkardi
kn: ಬಾಶ್ಕಾರ್ಡಿ

note: name for bsh
en: Kati
kn: ಕಾಟಿ

note: name for bsi
en: Bassossi
kn: ಬಸೋಸಿ

note: name for bsj
en: Bangwinji
kn: ಬಾಂಗ್ವಿಂಜಿ

note: name for bsk
en: Burushaski
kn: ಬುರುಶಾಸ್ಕಿ

note: name for bsl
en: Basa-Gumna
kn: ಬಾಸಾ-ಗುಮ್ನಾ

note: name for bsm
en: Busami
kn: ಬುಸಾಮಿ

note: name for bsn
en: Barasana-Eduria
kn: ಬರಾಸನಾ-ಎಡುರಿಯ

note: name for bso
en: Buso
kn: ಬುಸೊ

note: name for bsp
en: Baga Sitemu
kn: ಬಗಾ ಸಿಟೇಮು

note: name for bsq
en: Bassa
kn: ಬಸಾ

note: name for bsr
en: Bassa-Kontagora
kn: ಬಸಾ-ಕೊಂಟಗೊರೊ

note: name for bss
en: Akoose
kn: ಅಕೂಸ್

note: name for bst
en: Basketo
kn: ಬಾಸ್ಕೆಟೊ

note: name for bsu
en: Bahonsuai
kn: ಬಹೋನ್ಸುವಾಯಿ

note: name for bsv
en: Baga Sobané
kn: ಬಗಾ ಸೊಬೇನ್

note: name for bsw
en: Baiso
kn: ಬೈಸೊ

note: name for bsx
en: Yangkam
kn: ಯಾಂಗ್‌ಕಮ್

note: name for bsy
en: Bisaya, Sabah
kn: ಬಿಸಾಯ, ಸಬಾಹ್

note: name for bta
en: Bata
kn: ಬಟಾ

note: name for btb
en: Beti (Cameroon)
kn: ಬೆಟಿ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for btc
en: Bati (Cameroon)
kn: ಬಟಿ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for btd
en: Batak Dairi
kn: ಬಾಟಕ್ ಡೈರಿ

note: name for bte
en: Gamo-Ningi
kn: ಗಮೊ-ನಿಂಗಿ

note: name for btf
en: Birgit
kn: ಬಿರ್ಗಿಟ್

note: name for btg
en: Bété, Gagnoa
kn: ಬೀಟ್, ಗಗ್ನೋವ

note: name for bth
en: Bidayuh, Biatah
kn: ಬಿಡಾಯುಹ್, ಬಿಯಾಟ

note: name for bti
en: Burate
kn: ಬುರೇಟ್

note: name for btj
en: Malay, Bacanese
kn: ಮಲೇಯ್, ಬೆಕಾನೀಸ್

note: name for btl
en: Bhatola
kn: ಭಟೋಲ

note: name for btm
en: Batak Mandailing
kn: ಬಾಟಕ್ ಮಾಂಡೇಲಿಂಗ್

note: name for btn
en: Ratagnon
kn: ರಟಾಗ್ನಾನ್

note: name for bto
en: Bicolano, Iriga
kn: ಬಿಕೊಲಾನೊ, ಇರಿಗಾ

note: name for btp
en: Budibud
kn: ಬುಡಿಬುಡ್

note: name for btq
en: Batek
kn: ಬಾಟೆಕ್

note: name for btr
en: Baetora
kn: ಬೆಟೊರ

note: name for bts
en: Batak Simalungun
kn: ಬಾಟಕ್ ಸಿಮಾಲುಂಗನ್

note: name for btt
en: Bete-Bendi
kn: ಬೆಟೆ-ಬೆಂಡಿ

note: name for btu
en: Batu
kn: ಬಾಟು

note: name for btv
en: Bateri
kn: ಬಟೆರಿ

note: name for btw
en: Butuanon
kn: ಬುಟುವಾನಾನ್

note: name for btx
en: Batak Karo
kn: ಬಾಟಕ್ ಕಾರೊ

note: name for bty
en: Bobot
kn: ಬೊಬೊಟ್

note: name for btz
en: Batak Alas-Kluet
kn: ಬಾಟಕ್ ಅಲಾಸ-ಕ್ಲುಯೆಟ್

note: name for bua
en: Buriat
kn: ಬುರಿಯಾತ್

note: name for bub
en: Bua
kn: ಬುವಾ

note: name for buc
en: Bushi
kn: ಬುಶಿ

note: name for bud
en: Ntcham
kn: ಎನ್‌ಚಾಮ್

note: name for bue
en: Beothuk
kn: ಬಿಯೋತಕ್

note: name for buf
en: Bushoong
kn: ಬುಶೂಂಗ್

note: name for bug
en: Buginese
kn: ಬಗಿನೀಸ್

note: name for buh
en: Bunu, Younuo
kn: ಬುನು, ಯುನುವೊ

note: name for bui
en: Bongili
kn: ಬೊಂಗಿಲಿ

note: name for buj
en: Basa-Gurmana
kn: ಬಾಸಾ-ಗುರ್ಮಾನ

note: name for buk
en: Bugawac
kn: ಬುಗಾವಾಕ್

note: name for bul
en: Bulgarian
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯನ್

note: name for bum
en: Bulu (Cameroon)
kn: ಬುಲು (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for bun
en: Sherbro
kn: ಶೆರ್ಬೊ

note: name for buo
en: Terei
kn: ಟೆರಿ

note: name for bup
en: Busoa
kn: ಬುಸೊವ

note: name for buq
en: Brem
kn: ಬ್ರೆಮ್

note: name for bus
en: Bokobaru
kn: ಬೊಕೊಬಾರು

note: name for but
en: Bungain
kn: ಬುಂಗೇನ್

note: name for buu
en: Budu
kn: ಬುಡು

note: name for buv
en: Bun
kn: ಬುನ್

note: name for buw
en: Bubi
kn: ಬುಬಿ

note: name for bux
en: Boghom
kn: ಬೊಗಾಮ್

note: name for buy
en: Bullom So
kn: ಬುಲೋಮ್ ಸೊ

note: name for buz
en: Bukwen
kn: ಬುಕ್ವನ್

note: name for bva
en: Barein
kn: ಬರೇನ್

note: name for bvb
en: Bube
kn: ಬುಬೆ

note: name for bvc
en: Baelelea
kn: ಬೆಲೆಲಿಯಾ

note: name for bvd
en: Baeggu
kn: ಬಯೆಗು

note: name for bve
en: Malay, Berau
kn: ಮಲೇಯ್, ಬೆರೌ

note: name for bvf
en: Boor
kn: ಬೂರ್

note: name for bvg
en: Bonkeng
kn: ಬೊಂಕೆಂಗ್

note: name for bvh
en: Bure
kn: ಬುರೆ

note: name for bvi
en: Belanda Viri
kn: ಬೆಲಾಂಡಾ ವಿರಿ

note: name for bvj
en: Baan
kn: ಬಾನ್

note: name for bvk
en: Bukat
kn: ಬುಕಾಟ್

note: name for bvl
en: Bolivian Sign Language
kn: ಬೋಲಿವಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for bvm
en: Bamunka
kn: ಬಮುಂಕಾ

note: name for bvn
en: Buna
kn: ಬುನಾ

note: name for bvo
en: Bolgo
kn: ಬೊಲ್ಗೊ

note: name for bvq
en: Birri
kn: ಬಿರಿ

note: name for bvr
en: Burarra
kn: ಬುರಾರಾ

note: name for bvt
en: Bati (Indonesia)
kn: ಬಾಟಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for bvu
en: Malay, Bukit
kn: ಮಲೇಯ್, ಬುಕಿಟ್

note: name for bvv
en: Baniva
kn: ಬನಿವಾ

note: name for bvw
en: Boga
kn: ಬೋಗಾ

note: name for bvx
en: Dibole
kn: ಡಿಬೋಲ್

note: name for bvz
en: Bauzi
kn: ಬೌಝಿ

note: name for bwa
en: Bwatoo
kn: ಬ್ವಾಟೊ

note: name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
kn: ನಮೋಸಿ-ನೈಟಸಿರಿ-ಸೆರುವಾ

note: name for bwc
en: Bwile
kn: ಬಿವಿಲ್

note: name for bwd
en: Bwaidoka
kn: ಬ್ವಾಯಿಡೋಕ

note: name for bwe
en: Karen, Bwe
kn: ಕರೇನ್, ಬ್ವೆ

note: name for bwf
en: Boselewa
kn: ಬೋಸೆಲೆವಾ

note: name for bwg
en: Barwe
kn: ಬಾರ್ವೆ

note: name for bwh
en: Bishuo
kn: ಬಿಶುವೊ

note: name for bwi
en: Baniwa
kn: ಬನಿವಾ

note: name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
kn: ಬ್ವಾಮು, ಲಾ ಲಾ

note: name for bwk
en: Bauwaki
kn: ಬೌವಕಿ

note: name for bwl
en: Bwela
kn: ಬ್ವೆಲಾ

note: name for bwm
en: Biwat
kn: ಬಿವಾಟ್

note: name for bwn
en: Bunu, Wunai
kn: ಬುನು, ವುನಾಯ್

note: name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
kn: ಬೊರೊ (ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ)

note: name for bwp
en: Mandobo Bawah
kn: ಮಂಡೊಬೊ, ಬವಾಹ್

note: name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
kn: ಬೊಬೊ ಮಡಾರೆ, ಸದರ್ನ್

note: name for bwr
en: Bura-Pabir
kn: ಬುರಾ-ಪಬಿರ್

note: name for bws
en: Bomboma
kn: ಬಾಂಬೊಮ

note: name for bwt
en: Bafaw-Balong
kn: ಬಫಾವ-ಬಲಾಂಗ್

note: name for bwu
en: Buli (Ghana)
kn: ಬುಲಿ (ಘಾನಾ)

note: name for bww
en: Bwa
kn: ಬ್ವಾ

note: name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
kn: ಬುನು, ಬು-ನಾವೊ

note: name for bwy
en: Bwamu, Cwi
kn: ಬ್ವಾಮು, ಚ್ವಿ

note: name for bwz
en: Bwisi
kn: ಬ್ವಿಸಿ

note: name for bxa
en: Bauro
kn: ಬೌರೊ

note: name for bxb
en: Bor, Belanda
kn: ಬೋರ್, ಬೆಲಂಡಾ

note: name for bxc
en: Molengue
kn: ಮೊಲಿಂಗು

note: name for bxd
en: Pela
kn: ಪೆಲಾ

note: name for bxe
en: Birale
kn: ಬಿರಾಲೆ

note: name for bxf
en: Bilur
kn: ಬಿಲುರ್

note: name for bxg
en: Bangala
kn: ಬಂಗಾಲಾ

note: name for bxh
en: Buhutu
kn: ಬಹುಟು

note: name for bxi
en: Pirlatapa
kn: ಪಿರ್ಲಾಟಪಾ

note: name for bxj
en: Bayungu
kn: ಬಯುಂಗು

note: name for bxk
en: Bukusu
kn: ಬುಕುಸು

note: name for bxl
en: Jalkunan
kn: ಜಲ್ಕುನಾನ್

note: name for bxm
en: Buriat, Mongolia
kn: ಬುರಿಯಾತ್, ಮಂಗೋಲಿಯಾ

note: name for bxn
en: Burduna
kn: ಬುರ್ಡುನಾ

note: name for bxo
en: Barikanchi
kn: ಬರಿಕಾಂಚಿ

note: name for bxp
en: Bebil
kn: ಬೆಬಿಲ್

note: name for bxq
en: Beele
kn: ಬೀಲಿ

note: name for bxr
en: Buriat, Russia
kn: ಬುರಿಯಾತ್, ರಷ್ಯಾ

note: name for bxs
en: Busam
kn: ಬುಸಾಮ್

note: name for bxu
en: Buriat, China
kn: ಬುರಿಯಾತ್, ಚೈನಾ

note: name for bxv
en: Berakou
kn: ಬೆರಾಕೌ

note: name for bxw
en: Bankagooma
kn: ಬಂಕಾಗೂಮ

note: name for bxx
en: Borna (Democratic Republic of Congo)
kn: ಬೊರ್ನಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for bxz
en: Binahari
kn: ಬಿನಾಹರಿ

note: name for bya
en: Batak
kn: ಬಾಟಕ್

note: name for byb
en: Bikya
kn: ಬಿಕ್ಯಾ

note: name for byc
en: Ubaghara
kn: ಉಬಾಗರಾ

note: name for byd
en: Benyadu'
kn: ಬೆನ್ಯಾದು

note: name for bye
en: Pouye
kn: ಪೌಯು

note: name for byf
en: Bete
kn: ಬೀಟ್

note: name for byg
en: Baygo
kn: ಬಾಯ್ಗೊ

note: name for byh
en: Bujhyal
kn: ಬುಜ್ಯಾಲ್

note: name for byi
en: Buyu
kn: ಬುಯು

note: name for byj
en: Bina (Nigeria)
kn: ಬಿನಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for byk
en: Biao
kn: ಬಿಯಾವೊ

note: name for byl
en: Bayono
kn: ಬಯಾನೊ

note: name for bym
en: Bidyara
kn: ಬಿಡ್ಯಾರ

note: name for byn
en: Bilin
kn: ಬಿಲಿನ್

note: name for byo
en: Biyo
kn: ಬಿಯೊ

note: name for byp
en: Bumaji
kn: ಬುಮಾಜಿ

note: name for byq
en: Basay
kn: ಬಸಾಯ್

note: name for byr
en: Baruya
kn: ಬರುಯ

note: name for bys
en: Burak
kn: ಬುರಾಕ್

note: name for byt
en: Berti
kn: ಬರ್ಟಿ

note: name for byv
en: Medumba
kn: ಮೆಡುಂಬಾ

note: name for byw
en: Belhariya
kn: ಬೆಲ್ಹಾರಿಯಾ

note: name for byx
en: Qaqet
kn: ಕಾಕೆಟ್

note: name for byy
en: Buya
kn: ಬುಯಾ

note: name for byz
en: Banaro
kn: ಬನಾರೊ

note: name for bza
en: Bandi
kn: ಬಂಡಿ

note: name for bzb
en: Andio
kn: ಅಂಡಿಯೊ

note: name for bzd
en: Bribri
kn: ಬ್ರಿಬ್ರಿ

note: name for bze
en: Bozo, Jenaama
kn: ಬೊಝೊ, ಜೆನಾಮ

note: name for bzf
en: Boikin
kn: ಬೊಯ್ಕಿನ್

note: name for bzg
en: Babuza
kn: ಬಬುಝಾ

note: name for bzh
en: Buang, Mapos
kn: ಬುವಾಂಗ್, ಮಾಪೋಸ್

note: name for bzi
en: Bisu
kn: ಬಿಸು

note: name for bzj
en: Kriol English, Belize
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಬೆಲೀಸ್

note: name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ನಿಕರಾಗುವ

note: name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
kn: ಬೊವಾನೊ (ಸುಲಾವೆಸಿ)

note: name for bzm
en: Bolondo
kn: ಬೊಲಾಂಡೊ

note: name for bzn
en: Boano (Maluku)
kn: ಬೊವಾನೊ (ಮಲುಕು)

note: name for bzo
en: Bozaba
kn: ಬೊಝೊಬಾ

note: name for bzp
en: Kemberano
kn: ಕೆಂಬರಾನೊ

note: name for bzq
en: Buli (Indonesia)
kn: ಬುಲಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for bzr
en: Biri
kn: ಬಿರಿ

note: name for bzs
en: Brazilian Sign Language
kn: ಬ್ರಝಿಲಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for bzt
en: Brithenig
kn: ಬ್ರಿತೆನಿಗ್

note: name for bzu
en: Burmeso
kn: ಬರ್ಮೆಸೊ

note: name for bzv
en: Bebe
kn: ಬೆಬೆ

note: name for bzw
en: Basa (Nigeria)
kn: ಬಾಸಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for bzx
en: Bozo, Hainyaxo
kn: ಬೊಝೊ, ಹೈನ್ಯಾಕ್ಸೊ

note: name for bzy
en: Obanliku
kn: ಒಬಾನ್ಲಿಕು

note: name for bzz
en: Evant
kn: ಎವಾಂಟ್

note: name for caa
en: Chortí
kn: ಶೋರ್ಟಿ

note: name for cab
en: Garifuna
kn: ಗರಿಫುನಾ

note: name for cac
en: Chuj
kn: ಶುಜ್

note: name for cad
en: Caddo
kn: ಕಾಡೊ

note: name for cae
en: Lehar
kn: ಲೆಹಾರ್

note: name for caf
en: Carrier, Southern
kn: ಕ್ಯಾರಿಯರ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for cag
en: Nivaclé
kn: ನಿವಾಕಲ್

note: name for cah
en: Cahuarano
kn: ಚಹುವಾರನೊ

note: name for caj
en: Chané
kn: ಶಾನೆ

note: name for cak
en: Kaqchikel
kn: ಕಕ್ಛಿಕೆಲ್

note: name for cal
en: Carolinian
kn: ಕರೋಲಿನಿಯನ್

note: name for cam
en: Cemuhî
kn: ಶೆಮುಹಿ

note: name for can
en: Chambri
kn: ಶಂಬ್ರಿ

note: name for cao
en: Chácobo
kn: ಶಕೊಬೊ

note: name for cap
en: Chipaya
kn: ಶಿಪಿಯ

note: name for caq
en: Nicobarese, Car
kn: ನಿಕೋಬಾರೀಸ್, ಕಾರ್

note: name for car
en: Carib, Galibi
kn: ಚಾರಿಬ್, ಗಾಲಿಬಿ

note: name for cas
en: Tsimané
kn: ಸಿಮಾನೆ

note: name for cat
en: Catalan
kn: ಕೆಟಲಾನ್

note: name for cav
en: Cavineña
kn: ಚವಾನೆನಾ

note: name for caw
en: Callawalla
kn: ಕಾಲಾವಾಲಾ

note: name for cax
en: Chiquitano
kn: ಶಿಕಿಟಾನೊ

note: name for cay
en: Cayuga
kn: ಕೆಯೋಗ

note: name for caz
en: Canichana
kn: ಕನಿಶಾನಾ

note: name for cbb
en: Cabiyarí
kn: ಚಬಿಯರಿ

note: name for cbc
en: Carapana
kn: ಕರಾಪನಾ

note: name for cbd
en: Carijona
kn: ಚರಿಜೊನಾ

note: name for cbe
en: Chipiajes
kn: ಶಿಪಿಯಾಜಸ್

note: name for cbg
en: Chimila
kn: ಶಿಮಿಲಾ

note: name for cbh
en: Cagua
kn: ಕಗುವಾ

note: name for cbi
en: Chachi
kn: ಚಾಚಿ

note: name for cbj
en: Ede Cabe
kn: ಎಡ್ ಕ್ಯಾಬೆ

note: name for cbk
en: Chavacano
kn: ಶವಾಕಾನೊ

note: name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
kn: ಶಿನ್, ಬುವಾಲ್ಕಾವ್

note: name for cbn
en: Nyahkur
kn: ನ್ಯಾಕರ್

note: name for cbo
en: Izora
kn: ಇಝೊರ

note: name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
kn: ಕಾಶಿಬೊ-ಕಾಕಟೈಬೊ

note: name for cbs
en: Cashinahua
kn: ಕಶಿನಹುವ

note: name for cbt
en: Chayahuita
kn: ಶಯಾಹುಯಿಟ

note: name for cbu
en: Candoshi-Shapra
kn: ಚಂಡೋಶಿ-ಶಾಪ್ರಾ

note: name for cbv
en: Cacua
kn: ಕಕುವಾ

note: name for cby
en: Carabayo
kn: ಕರಬಯೊ

note: name for cca
en: Cauca
kn: ಕೌಕಾ

note: name for ccc
en: Chamicuro
kn: ಶಮಿಕುರೊ

note: name for ccd
en: Creole, Cafundo
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್, ಕಫುಂಡೊ

note: name for cce
en: Chopi
kn: ಶೋಪಿ

note: name for ccg
en: Daka, Samba
kn: ಡಾಕಾ, ಸಾಂಬಾ

note: name for cch
en: Atsam
kn: ಅಟ್ಸಾಮ್

note: name for ccj
en: Kasanga
kn: ಕಸಂಗಾ

note: name for ccl
en: Cutchi-Swahili
kn: ಕುಚಿ-ಸ್ವಹಿಲಿ

note: name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಮಲೇಯ್, ಮಲಕ್ಕನ್

note: name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಕೊಮಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for ccp
en: Chakma
kn: ಶಕ್ಮಾ

note: name for ccq
en: Chaungtha
kn: ಚೌಂಗ್ತಾ

note: name for ccr
en: Cacaopera
kn: ಕಕಾವೊಪೆರಾ

note: name for cda
en: Choni
kn: ಶೋನಿ

note: name for cde
en: Chenchu
kn: ಚೆಂಚು

note: name for cdf
en: Chiru
kn: ಶಿರು

note: name for cdg
en: Chamari
kn: ಚಮಾರಿ

note: name for cdh
en: Chambeali
kn: ಶಂಬೀಲಿ

note: name for cdi
en: Chodri
kn: ಚೋದ್ರಿ

note: name for cdj
en: Churahi
kn: ಶುರಾಹಿ

note: name for cdm
en: Chepang
kn: ಶೆಪಾಂಗ್

note: name for cdn
en: Chaudangsi
kn: ಚೌಡಾಂಗ್ಸಿ

note: name for cdo
en: Chinese, Min Dong
kn: ಚೈನೀಸ್, ಮಿನ್ ಡಾಂಗ್

note: name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
kn: ಸಿಂಡಾ-ರೆಗಿ-ತಿಯಾಲ್

note: name for cds
en: Chadian Sign Language
kn: ಶಾಡಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for cdy
en: Chadong
kn: ಶಡೋಂಗ್

note: name for cdz
en: Koda
kn: ಕೋಡಾ

note: name for cea
en: Chehalis, Lower
kn: ಶೆಹಾಲಿಸ್, ಕೆಳಗಿನ

note: name for ceb
en: Cebuano
kn: ಶೆಬುವಾನೊ

note: name for ceg
en: Chamacoco
kn: ಶಮಾಕೊಕೊ

note: name for cen
en: Cen
kn: ಶೆನ್

note: name for ces
en: Czech
kn: ಜೆಕ್

note: name for cet
en: Centúúm
kn: ಶೆಂಟೂಮ್

note: name for cfa
en: Dijim-Bwilim
kn: ಡಿಜಿಮ್-ಬ್ವಿಲಿಮ್

note: name for cfd
en: Cara
kn: ಕಾರ

note: name for cfg
en: Como Karim
kn: ಕೊಮೊ ಕರಿಮ್

note: name for cfm
en: Chin, Falam
kn: ಶಿನ್, ಫಾಲಮ್

note: name for cga
en: Changriwa
kn: ಶಾಂಗ್ರಿವಾ

note: name for cgc
en: Kagayanen
kn: ಕಗೇಯಾನೆನ್

note: name for cgg
en: Chiga
kn: ಶಿಗಾ

note: name for cgk
en: Chocangacakha
kn: ಶೊಕಾಂಗಕಖಾ

note: name for cha
en: Chamorro
kn: ಶಮೊರೊ

note: name for chb
en: Chibcha
kn: ಶಿಬ್‌ಚಾ

note: name for chc
en: Catawba
kn: ಕಟಾವ್ಬಾ

note: name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
kn: ಶೋಟಾಲ್, ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್ ಓಕ್ಸಾಕಾ

note: name for che
en: Chechen
kn: ಶೇಶೆನ್

note: name for chf
en: Chontal, Tabasco
kn: ಶೋಂಟಾಲ್, ಟಬಾಸ್ಕೋ

note: name for chg
en: Chagatai
kn: ಚಗಾಟಿ

note: name for chh
en: Chinook
kn: ಶಿನೂಕ್

note: name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಒಜಿಟ್ಲಾನ್

note: name for chk
en: Chuukese
kn: ಚವಾಕೀಸ್

note: name for chl
en: Cahuilla
kn: ಚಹುಯಿಲಾ

note: name for chm
en: Mari (Russia)
kn: ಮಾರಿ (ರಷ್ಯಾ)

note: name for chn
en: Chinook jargon
kn: ಶಿನೋಕ್ ಜಾರ್ಗಾನ್

note: name for cho
en: Choctaw
kn: ಚಾಕ್ಟಾ

note: name for chp
en: Chipewyan
kn: ಶಿಪೆವ್ಯಾನ್

note: name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಕ್ಯುಯಿಟೋಪೆಕ್

note: name for chr
en: Cherokee
kn: ಚೆರೂಕಿ

note: name for cht
en: Cholón
kn: ಶೊಲೋನ್

note: name for chu
en: Slavonic, Old
kn: ಸ್ಲೆವೋನಿಕ್, ಹಳೆಯ

note: name for chv
en: Chuvash
kn: ಶುವಾಶ್

note: name for chw
en: Chuwabu
kn: ಶುವಾಬು

note: name for chx
en: Chantyal
kn: ಶಂಟ್ಯಾಲ್

note: name for chy
en: Cheyenne
kn: ಶೆಯನ್

note: name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಒಝುಮಾಶಿನ್

note: name for cia
en: Cia-Cia
kn: ಸಿಯಾ-ಸಿಯಾ

note: name for cib
en: Gbe, Ci
kn: ಗ್ಬೆ, ಶಿ

note: name for cic
en: Chickasaw
kn: ಶಿಕಾಸಾ

note: name for cid
en: Chimariko
kn: ಶಿಮಾರಿಕೊ

note: name for cie
en: Cineni
kn: ಚಿನೆನಿ

note: name for cih
en: Chinali
kn: ಶಿನಾಲಿ

note: name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
kn: ಕಿನೌರಿ, ಚಿಟ್ಕುಲಿ

note: name for cim
en: Cimbrian
kn: ಚಿಂಬ್ರಿಯಾನ್

note: name for cin
en: Cinta Larga
kn: ಸಿಂಟಾ ಲಾರ್ಗ

note: name for cip
en: Chiapanec
kn: ಶಿಯಾಪನೆಕ್

note: name for cir
en: Tiri
kn: ಟಿರಿ

note: name for ciw
en: Chippewa
kn: ಚಿಪುವಾ

note: name for ciy
en: Chaima
kn: ಶೈಮಾ

note: name for cja
en: Cham, Western
kn: ಚಮ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for cje
en: Chru
kn: ಶ್ರು

note: name for cjh
en: Chehalis, Upper
kn: ಶೆಹಾಲೀಸ್, ಮೇಲಿನ

note: name for cji
en: Chamalal
kn: ಶಮಾಲಾಲ್

note: name for cjk
en: Chokwe
kn: ಶೊಕ್ವೆ

note: name for cjm
en: Cham, Eastern
kn: ಚಮ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for cjn
en: Chenapian
kn: ಶೆನಾಪಿಯಾನ್

note: name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
kn: ಅಶ್ನೆನಿಂಕಾ ಪಜೊನಲ್

note: name for cjp
en: Cabécar
kn: ಕಬೆಕಾರ್

note: name for cjr
en: Chorotega
kn: ಶೊರೊಟೆಗಾ

note: name for cjs
en: Shor
kn: ಶೋರ್

note: name for cjv
en: Chuave
kn: ಶೌವೆ

note: name for cjy
en: Chinese, Jinyu
kn: ಚೈನೀಸ್, ಜಿನ್ಯು

note: name for cka
en: Chin, Khumi Awa
kn: ಶಿನ್, ಖುಮಿ ಅವಾ

note: name for ckb
en: Kurdish, Central
kn: ಕುರ್ದಿಶ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for ckh
en: Chak
kn: ಶಾಕ್

note: name for ckl
en: Cibak
kn: ಚಿಬಾಕ್

note: name for cko
en: Anufo
kn: ಅನುಫೊ

note: name for ckq
en: Kajakse
kn: ಕಜಾಕ್ಸೆ

note: name for ckr
en: Kairak
kn: ಕೈರಾಕ್

note: name for cks
en: Tayo
kn: ಟಯೊ

note: name for ckt
en: Chukot
kn: ಶುಕೋಟ್

note: name for cku
en: Koasati
kn: ಕೊಯಾಸಟಿ

note: name for ckv
en: Kavalan
kn: ಕ್ಯಾವಲನ್

note: name for ckx
en: Caka
kn: ಕಕಾ

note: name for cky
en: Cakfem-Mushere
kn: ಕಕ್ಫೆಮ್-ಮುಶೆರಿ

note: name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
kn: ಕಾಕ್ಶಿಕ್ವೆಲ್-ಕ್ವಿಶೆ ಮಿಶ್ರಿತ ಭಾಷೆ

note: name for cla
en: Ron
kn: ರಾನ್

note: name for clc
en: Chilcotin
kn: ಶಿಲ್ಕೋಟಿನ್

note: name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
kn: ನಿಯೊ-ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಶಾಲ್ಡೀನ್

note: name for cle
en: Chinantec, Lealao
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಲೆಯಾಲವೊ

note: name for clh
en: Chilisso
kn: ಶಿಲಿಸೊ

note: name for cli
en: Chakali
kn: ಶಕಾಲಿ

note: name for clk
en: Idu-Mishmi
kn: ಇಡು-ಮಿಶ್ಮಿ

note: name for cll
en: Chala
kn: ಚಾಲಾ

note: name for clm
en: Clallam
kn: ಕ್ಲಾಲಮ್

note: name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
kn: ಶೋಂಟಾಲ್, ಲೋಲ್ಯಾಂಡ್ ಓಕ್ಸಾಕಾ

note: name for clu
en: Caluyanun
kn: ಕಲುಯಾನಮ್

note: name for clw
en: Chulym
kn: ಶುಲುಲಿಮ್

note: name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
kn: ಶಾಟಿನೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for cma
en: Maa
kn: ಮಾ

note: name for cme
en: Cerma
kn: ಶೆರ್ಮಾ

note: name for cmg
en: Mongolian, Classical
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್, ಪುರಾತನ

note: name for cmi
en: Emberá-Chamí
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಶಾಮಿ

note: name for cmk
en: Chimakum
kn: ಶಿಮಾಕುಮ್

note: name for cml
en: Campalagian
kn: ಕಂಪಾಲಗಿಯಾನ್

note: name for cmm
en: Michigamea
kn: ಮಿಚಿಗಮೆಯಾ

note: name for cmn
en: Chinese, Mandarin
kn: ಚೈನೀಸ್, ಮ್ಯಾಂಡ್ರಿನ್

note: name for cmo
en: Mnong, Central
kn: ನಾಂಗ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for cmr
en: Chin, Mro
kn: ಶಿನ್, ಮ್ರೊ

note: name for cms
en: Messapic
kn: ಮೆಸಾಪಿಕ್

note: name for cmt
en: Camtho
kn: ಕಾಮ್ತೊ

note: name for cna
en: Changthang
kn: ಚಾಂಗ್‌ತಾಂಗ್

note: name for cnb
en: Chin, Chinbon
kn: ಶಿನ್, ಶಿನ್ಬಾನ್

note: name for cnc
en: Côông
kn: ಕೂಂಗ್

note: name for cng
en: Qiang, Northern
kn: ಕಿಯಾಂಗ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for cnh
en: Chin, Haka
kn: ಶಿನ್, ಹಕಾ

note: name for cni
en: Asháninka
kn: ಅಶಾನಿಂಕಾ

note: name for cnk
en: Chin, Khumi
kn: ಶಿನ್, ಕುಮಿ

note: name for cnl
en: Chinantec, Lalana
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಲಾಲನಾ

note: name for cno
en: Con
kn: ಕಾನ್

note: name for cns
en: Asmat, Central
kn: ಅಸ್ಮಾಟ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಟೆಪೆಟೊಟುಟ್ಲಾ

note: name for cnu
en: Chenoua
kn: ಶೆನೋವ

note: name for cnw
en: Chin, Ngawn
kn: ಶಿನ್, ಎನ್‌ಗಾನ್

note: name for cnx
en: Cornish, Middle
kn: ಕಾರ್ನಿಶ್, ಮಿಡಲ್

note: name for coa
en: Malay, Cocos Islands
kn: ಮಲೇಯ್, ಕೊಕೋಸ್ ದ್ವೀಪಗಳು

note: name for cob
en: Chicomuceltec
kn: ಶಿಕೊಮುಚೆಲ್ಟೆಕ್

note: name for coc
en: Cocopa
kn: ಕೊಕೊಪಾ

note: name for cod
en: Cocama-Cocamilla
kn: ಕೊಕಮಾ-ಕೊಕಾಮಿಲಾ

note: name for coe
en: Koreguaje
kn: ಕೊರೆಗುವಾಜೆ

note: name for cof
en: Colorado
kn: ಕೊಲರಾಡೊ

note: name for cog
en: Chong
kn: ಶೋಂಗ್

note: name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
kn: ಶೋನಿ-ಡಿಝಿಹನಾ-ಕೌಮಾ

note: name for coj
en: Cochimi
kn: ಚೊಶಿಮಿ

note: name for cok
en: Cora, Santa Teresa
kn: ಕೊರ, ಸಾಂಟಾ ಟೆರೆಸಾ

note: name for col
en: Columbia-Wenatchi
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ-ವೆನಾಚಿ

note: name for com
en: Comanche
kn: ಕುಮ್ಯಾಂಚೆ

note: name for con
en: Cofán
kn: ಕೊಫಾನ್

note: name for coo
en: Comox
kn: ಕೊಮಾಕ್ಸ್‍

note: name for cop
en: Coptic
kn: ಕಾಪ್ಟಿಕ್

note: name for coq
en: Coquille
kn: ಕೊಕ್ವಿಲ್

note: name for cor
en: Cornish
kn: ಕಾರ್ನಿಶ್

note: name for cos
en: Corsican
kn: ಕೋರ್ಸಿಕನ್

note: name for cot
en: Caquinte
kn: ಕಾಕ್ವಿಂಟ್

note: name for cou
en: Wamey
kn: ವಾಮೆಯ್

note: name for cov
en: Cao Miao
kn: ಕಾವೊ ಮಿಯಾವೊ

note: name for cow
en: Cowlitz
kn: ಕೊವ್ಲಿಸ್

note: name for cox
en: Nanti
kn: ನಾಂಟಿ

note: name for coy
en: Coyaima
kn: ಕೊಯಾಯಿಮಾ

note: name for coz
en: Chochotec
kn: ಶೊಶೊಟೆಕ್

note: name for cpa
en: Chinantec, Palantla
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಪಲಾಂಟ್ಲಾ

note: name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
kn: ಅಶೆನಿಂಕಾ, ಉಕಯಲಿ-ಯುರುವಾ

note: name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
kn: ಅಜಿನಿಂಕಾ ಅಪುರುಕಯಲಿ

note: name for cpg
en: Greek, Cappadocian
kn: ಗ್ರೀಕ್, ಕೆಪಾಡೋಶಿಯನ್

note: name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
kn: ಪಿಡ್ಜಿನ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಚೈನೀಸ್

note: name for cpn
en: Cherepon
kn: ಶೆರೆಪೊನ್

note: name for cps
en: Capiznon
kn: ಕಾಪಿಸ್ನೊನ್

note: name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
kn: ಅಶೆನಿಂಕಾ, ಪಿಶಿಸ್

note: name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
kn: ಚೈನೀಸ್, ಪು-ಕ್ಸಿಯಾನ್

note: name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
kn: ಅಶೆನಿಂಕಾ, ಸೌತ್‌ ಉಕಾಯಲಿ

note: name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಶುವಾಂಕ್ವಿಯಾಂಡಿಯನ್ ಕ್ಲಸ್ಟರ್

note: name for cqu
en: Quechua, Chilean
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಚಿಲಿಯನ್

note: name for cra
en: Chara
kn: ಶಾರಾ

note: name for crb
en: Carib, Island
kn: ಕಾರಿಬ್, ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for crc
en: Lonwolwol
kn: ಲೊಂನ್ವೊಲ್ವೊಲ್

note: name for crd
en: Coeur d'Alene
kn: ಕಾಯರ್ ಡಿ'ಅಲನ್

note: name for cre
en: Cree
kn: ಕ್ರೀ

note: name for crf
en: Caramanta
kn: ಕರಮಾಂಟ

note: name for crg
en: Michif
kn: ಮಿಶ್ಚಿಫ್

note: name for crh
en: Turkish, Crimean
kn: ಟರ್ಕಿಶ್, ಕ್ರಿಮೀನ್

note: name for cri
en: Sãotomense
kn: ಸಾವೊಟೊಮೆನ್ಸ್

note: name for crj
en: Cree, Southern East
kn: ಕ್ರೀ, ಸದರ್ನ್‌ ಈಸ್ಟ್

note: name for crk
en: Cree, Plains
kn: ಕ್ರೀ, ಪ್ಲೈನ್‌ಗಳು

note: name for crl
en: Cree, Northern East
kn: ಕ್ರೀ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಈಸ್ಟ್

note: name for crm
en: Cree, Moose
kn: ಕ್ರೀ, ಮೂಸ್

note: name for crn
en: Cora, El Nayar
kn: ಕೊರಾ, ಎಲ್ ನಯಾರ್

note: name for cro
en: Crow
kn: ಕ್ರೊ

note: name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
kn: ಶೊರೋಟ್, ಇಯೊವುಜ್ವಾ

note: name for crr
en: Algonquian, Carolina
kn: ಅಲ್ಗೋಂಗ್‌ಕೀವೆನ್, ಕರೋಲಿನಾ

note: name for crs
en: Creole French, Seselwa
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ಸೆಸೆಲ್ವಾ

note: name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
kn: ಶೊರೋಟ್, ಇಯೊಜ್ವಾಜ್ವಾ

note: name for crv
en: Chaura
kn: ಶೌರಾ

note: name for crw
en: Chrau
kn: ಶ್ರೌ

note: name for crx
en: Carrier
kn: ಕ್ಯಾರಿಯರ್

note: name for cry
en: Cori
kn: ಕೊರಿ

note: name for crz
en: Cruzeño
kn: ಕ್ರುಸೆನೊ

note: name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಶಿಲ್ಟಾಪೆಕ್

note: name for csb
en: Kashubian
kn: ಕಶುಬಿಯನ್

note: name for csc
en: Catalan Sign Language
kn: ಕೆಟಲಾನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for csd
en: Chiangmai Sign Language
kn: ಶಿಯಾಂಗ್ಮಯಿ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for cse
en: Czech Sign Language
kn: ಚೆಕ್‌ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for csf
en: Cuba Sign Language
kn: ಕ್ಯೂಬಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for csg
en: Chilean Sign Language
kn: ಚಿಲಿಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for csh
en: Chin, Asho
kn: ಶಿನ್, ಅಶೊ

note: name for csi
en: Miwok, Coast
kn: ಮಿವೋಕ್, ಕೋಸ್ಟ್

note: name for csk
en: Jola-Kasa
kn: ಜೊಲಾ-ಕಸಾ

note: name for csl
en: Chinese Sign Language
kn: ಚೈನಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for csm
en: Miwok, Central Sierra
kn: ಮಿವೋಕ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಸಿಯೆರಾ

note: name for csn
en: Colombian Sign Language
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for cso
en: Chinantec, Sochiapan
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಸೊಶಿಯಾಪನ್

note: name for csq
en: Croatia Sign Language
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for csr
en: Costa Rican Sign Language
kn: ಕೋಸ್ಟಾ ರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for css
en: Ohlone, Southern
kn: ಓಲೋನ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for cst
en: Ohlone, Northern
kn: ಓಲೋನ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for csw
en: Cree, Swampy
kn: ಕ್ರೀ, ಸ್ವಾಂಪಿ

note: name for csy
en: Chin, Siyin
kn: ಶಿನ್, ಸಿಯಿನ್

note: name for csz
en: Coos
kn: ಕೂಸ್

note: name for cta
en: Chatino, Tataltepec
kn: ಶಾಟಿನೊ, ಟಟಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for ctc
en: Chetco
kn: ಶೆಟ್ಕೊ

note: name for ctd
en: Chin, Tedim
kn: ಶಿನ್, ಟೆಡಿಮ್

note: name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಟೆಪಿನಪಾ

note: name for ctg
en: Chittagonian
kn: ಚಿತ್ತಗೋನಿಯನ್

note: name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಟ್ಲಕೊಟ್ಸಿಂಟೆಪೆಕ್

note: name for ctm
en: Chitimacha
kn: ಶಿಟಿಮಾಶಾ

note: name for ctn
en: Chhintange
kn: ಶಿಂಟಾಂಗೆ

note: name for cto
en: Emberá-Catío
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಕಾಟಿಯೊ

note: name for ctp
en: Chatino, Western Highland
kn: ಶಾಟಿನೊ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for cts
en: Bicolano, Northern Catanduanes
kn: ಬಿಕೊಲಾನೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಕಟಾಂಡುವೇನ್ಸ್

note: name for ctt
en: Chetti, Wayanad
kn: ಚೆಟ್ಟಿ, ವಯನಾಡ್

note: name for ctu
en: Chol
kn: ಶೊಲ್

note: name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
kn: ಶಾಟಿನೊ, ಝಕಾಟೆಪಕ್

note: name for cua
en: Cua
kn: ಕುವಾ

note: name for cub
en: Cubeo
kn: ಕುಬೆಯೊ

note: name for cuc
en: Chinantec, Usila
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ಉಸಿಲಾ

note: name for cug
en: Cung
kn: ಕುಂಗ್

note: name for cuh
en: Chuka
kn: ಶುಕಾ

note: name for cui
en: Cuiba
kn: ಕುಯಿಬಾ

note: name for cuj
en: Mashco Piro
kn: ಮಾಶ್ಕೊ ಪಿರೊ

note: name for cuk
en: Kuna, San Blas
kn: ಕುನಾ ಸ್ಯಾನ್ ಬ್ಲಾಸ್

note: name for cul
en: Culina
kn: ಕುಲಿನಾ

note: name for cum
en: Cumeral
kn: ಕುಮೆರಾಲ್

note: name for cuo
en: Cumanagoto
kn: ಕುಮಾನಾಗೊಟೊ

note: name for cup
en: Cupeño
kn: ಕುಪೆನೊ

note: name for cuq
en: Cun
kn: ಕುನ್

note: name for cur
en: Chhulung
kn: ಶುಲುಂಗ್

note: name for cut
en: Cuicatec, Teutila
kn: ಕುಯಿಕಾಟೆಕ್, ಟೆಯುಟಿಲಾ

note: name for cuu
en: Tai Ya
kn: ಟಾಯ್ ಯಾ

note: name for cuv
en: Cuvok
kn: ಕುವೊಕ್

note: name for cuw
en: Chukwa
kn: ಶುಕ್ವಾ

note: name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
kn: ಕುಯಿಕಾಟೆಕ್, ಟೆಪೆಯುಕ್ಸಿಲಾ

note: name for cvg
en: Chug
kn: ಶುಗ್

note: name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
kn: ಶಿನಾಂಟೆಕ್, ವ್ಯಾಲೆ ನ್ಯಾಶನಲ್

note: name for cwa
en: Kabwa
kn: ಕಬ್ವಾ

note: name for cwb
en: Maindo
kn: ಮಯಿಂಡೊ

note: name for cwd
en: Cree, Woods
kn: ಕ್ರೀ, ವುಡ್ಸ್

note: name for cwe
en: Kwere
kn: ಕ್ವೆರೆ

note: name for cwg
en: Chewong
kn: ಶೆವೊಂಗ್

note: name for cwt
en: Kuwaataay
kn: ಕುವಾಟಾಯ್

note: name for cya
en: Chatino, Nopala
kn: ಶಾಟಿನೊ, ನೊಪಾಲ

note: name for cyb
en: Cayubaba
kn: ಕಯುಬಾಬ

note: name for cym
en: Welsh
kn: ವೆಲ್ಷ್

note: name for cyo
en: Cuyonon
kn: ಕುಯೊನೊನ್

note: name for czh
en: Chinese, Huizhou
kn: ಚೈನೀಸ್, ಹುಯ್ಸೌವ್

note: name for czk
en: Knaanic
kn: ಕ್ನಾನಿಕ್

note: name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
kn: ಶಾಟಿನೊ, ಝೆಂಝೊಂಟೆಪೆಕ್

note: name for czo
en: Chinese, Min Zhong
kn: ಚೈನೀಸ್, ಮಿನ್ ಜಾಂಗ್

note: name for czt
en: Chin, Zotung
kn: ಶಿನ್, ಝೊಟುಂಗ್

note: name for daa
en: Dangaléat
kn: ಡಂಗಾಲೀಟ್

note: name for dac
en: Dambi
kn: ಡಾಂಬಿ

note: name for dad
en: Marik
kn: ಮಾರಿಕ್

note: name for dae
en: Duupa
kn: ಡೂಪಾ

note: name for daf
en: Dan
kn: ಡಾನ್

note: name for dag
en: Dagbani
kn: ಡಾಗ್ಬನಿ

note: name for dah
en: Gwahatike
kn: ಗ್ವಾಹಾಟಿಕೆ

note: name for dai
en: Day
kn: ಡೇ

note: name for daj
en: Daju, Dar Fur
kn: ಡಾಜು, ದರ್ ಫುರ್

note: name for dak
en: Dakota
kn: ಡಕೋಟ

note: name for dal
en: Dahalo
kn: ದಹಾಲೊ

note: name for dam
en: Damakawa
kn: ದಮಕಾವ

note: name for dan
en: Danish
kn: ಡಾನಿಶ್

note: name for dao
en: Chin, Daai
kn: ಶಿಲ್, ಡಾಯಿ

note: name for dap
en: Nisi (India)
kn: ನಿಸಿ (ಭಾರತ)

note: name for daq
en: Maria, Dandami
kn: ಮಾರಿಯ, ದಂಡಾಮಿ

note: name for dar
en: Dargwa
kn: ಡಾರ್ಗ್ವಾ

note: name for das
en: Daho-Doo
kn: ದಹೊ-ದೂ

note: name for dau
en: Daju, Dar Sila
kn: ದಾಜು, ದರ್ ಸಿಲಾ

note: name for dav
en: Taita
kn: ಟೈಟಾ

note: name for daw
en: Davawenyo
kn: ಡವಾವೆನ್ಯೊ

note: name for dax
en: Dayi
kn: ಡಾಯಿ

note: name for daz
en: Dao
kn: ಡಾವೊ

note: name for dba
en: Bangi Me
kn: ಬಾಂಗಿ ಮೆ

note: name for dbb
en: Deno
kn: ಡೆನೊ

note: name for dbd
en: Dadiya
kn: ಡಡಿಯಾ

note: name for dbe
en: Dabe
kn: ಡಾಬೆ

note: name for dbf
en: Edopi
kn: ಎಡೋಪಿ

note: name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
kn: ಡೊಗೊನ್, ಡೊಗುಲ್ ಡೊಮ್

note: name for dbi
en: Doka
kn: ಡೊಕಾ

note: name for dbj
en: Ida'an
kn: ಇಡಾನ್

note: name for dbl
en: Dyirbal
kn: ಡಿರ್ಬಾಲ್

note: name for dbm
en: Duguri
kn: ಡುಗುರಿ

note: name for dbn
en: Duriankere
kn: ಡುರಿಯಾಂಕಿರ್

note: name for dbo
en: Dulbu
kn: ಡುಲ್ಬು

note: name for dbp
en: Duwai
kn: ಡುವಾಯಿ

note: name for dbq
en: Daba
kn: ಡಾಬಾ

note: name for dbr
en: Dabarre
kn: ಡಾಬಾರೆ

note: name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
kn: ಡೊಗೊನ್, ಬೊಂಡುಮ್ ಡೊಮ್

note: name for dbv
en: Dungu
kn: ಡುಂಗು

note: name for dby
en: Dibiyaso
kn: ಡಿಬಿಯಾಸೊ

note: name for dcc
en: Deccan
kn: ಡೆಕ್ಕನ್

note: name for dcr
en: Negerhollands
kn: ನೆಗೆರ್ಹೊಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

note: name for ddd
en: Dongotono
kn: ಡೊಂಗೊಟೊನೊ

note: name for dde
en: Doondo
kn: ಡೂಂಡೊ

note: name for ddg
en: Fataluku
kn: ಫಟಾಲುಕು

note: name for ddi
en: Diodio
kn: ಡಿಯೊಡಿಯೊ

note: name for ddj
en: Jaru
kn: ಜಾರು

note: name for ddn
en: Dendi (Benin)
kn: ಡೆಂಡಿ (ಬೆನಿನ್)

note: name for ddo
en: Dido
kn: ಡಿಡೊ

note: name for dds
en: Dogon, Donno So
kn: ಡೊಗೊನ್, ಡೊನೊ ಸೊ

note: name for ddw
en: Dawera-Daweloor
kn: ಡವೆರಾ-ಡವೆಲೂರ್

note: name for dec
en: Dagik
kn: ಡಾಗಿಕ್

note: name for ded
en: Dedua
kn: ಡೆಡುವಾ

note: name for dee
en: Dewoin
kn: ಡವೊಯಿನ್

note: name for def
en: Dezfuli
kn: ಡೆಸ್ಫುಲಿ

note: name for deg
en: Degema
kn: ಡಗೆಮಾ

note: name for deh
en: Dehwari
kn: ದೆವಾರಿ

note: name for dei
en: Demisa
kn: ಡೆಮಿಸಾ

note: name for dek
en: Dek
kn: ಡೆಕ್

note: name for del
en: Delaware
kn: ಡೆಲಾವೇರ್

note: name for dem
en: Dem
kn: ಡೆಮ್

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
kn: ಸ್ಲೇವ್ (ಅತಬಾಸ್ಕನ್)

note: name for dep
en: Delaware, Pidgin
kn: ಡೆಲಾವೇರ್, ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
kn: ಡೆಂಡಿ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for der
en: Deori
kn: ಡಿಯೋರಿ

note: name for des
en: Desano
kn: ಡೆಸಾನೊ

note: name for deu
en: German
kn: ಜರ್ಮನ್

note: name for dev
en: Domung
kn: ಡೊಮುಂಗ್

note: name for dez
en: Dengese
kn: ಡೆಂಗೀಸ್

note: name for dga
en: Dagaare, Southern
kn: ದಾಗಾರೆ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for dgb
en: Dogon, Bunoge
kn: ಡೊಗೊನ್, ಬುನೋಗ್

note: name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಕಸಿಗುರಾನ್ ಡುಮುಗಾಟ್

note: name for dgd
en: Dagaari Dioula
kn: ಡಗಾರಿ ಡಿಯೊಲ

note: name for dge
en: Degenan
kn: ಡೆಗೆನಾನ್

note: name for dgg
en: Doga
kn: ಡೊಗಾ

note: name for dgh
en: Dghwede
kn: ದಗ್ವೆಡ್

note: name for dgi
en: Dagara, Northern
kn: ಡಗಾರಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for dgk
en: Dagba
kn: ಡಾಗ್ಬಾ

note: name for dgn
en: Dagoman
kn: ಡಗೊಮಾನ್

note: name for dgo
en: Dogri (individual language)
kn: ಡೋಗ್ರಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

note: name for dgr
en: Dogrib
kn: ಡೋಗ್ರಿಬ್

note: name for dgs
en: Dogoso
kn: ಡೊಗೊಸೊ

note: name for dgu
en: Degaru
kn: ಡೆಗಾರು

note: name for dgx
en: Doghoro
kn: ಡೊಗಾರೊ

note: name for dgz
en: Daga
kn: ಡಾಗಾ

note: name for dha
en: Dhanwar (India)
kn: ದಾನ್ವಾರ್ (ಭಾರತ)

note: name for dhd
en: Dhundari
kn: ದುಂಡಾರಿ

note: name for dhg
en: Dhangu
kn: ಧಾಂಗು

note: name for dhi
en: Dhimal
kn: ಧಿಮಾಲ್

note: name for dhl
en: Dhalandji
kn: ಧಲಾಂಜಿ

note: name for dhm
en: Zemba
kn: ಝೆಂಬಾ

note: name for dhn
en: Dhanki
kn: ಧಾಂಕಿ

note: name for dho
en: Dhodia
kn: ದೋಡಿಯ

note: name for dhr
en: Dhargari
kn: ದಾರ್ಗಾರಿ

note: name for dhs
en: Dhaiso
kn: ಧೈಸೊ

note: name for dhu
en: Dhurga
kn: ದುರ್ಗಾ

note: name for dhv
en: Dehu
kn: ದೆಹು

note: name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
kn: ದಾನ್ವಾರ್ (ನೇಪಾಲ್)

note: name for dia
en: Dia
kn: ಡಯಾ

note: name for dib
en: Dinka, South Central
kn: ಡಿಂಕಾ, ಸೌತ್‌ ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for dic
en: Dida, Lakota
kn: ಡಿಡಾ, ಲಕೋಟ

note: name for did
en: Didinga
kn: ಡಿಡಿಂಗಾ

note: name for dif
en: Dieri
kn: ಡೈಯೆರಿ

note: name for dig
en: Digo
kn: ಡಿಗೊ

note: name for dih
en: Kumiai
kn: ಕುಮಿಯಾಯಿ

note: name for dii
en: Dimbong
kn: ಡಿಂಬೊಂಗ್

note: name for dij
en: Dai
kn: ಡಾಯಿ

note: name for dik
en: Dinka, Southwestern
kn: ಡಿಂಕಾ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for dil
en: Dilling
kn: ಡಿಲಿಂಗ್

note: name for dim
en: Dime
kn: ಡಿಮ್

note: name for din
en: Dinka
kn: ಡಿಂಕಾ

note: name for dio
en: Dibo
kn: ಡಿಬೊ

note: name for dip
en: Dinka, Northeastern
kn: ಡಿಂಕಾ, ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for diq
en: Dimli (individual language)
kn: ಡಿಮ್ಲಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

note: name for dir
en: Dirim
kn: ಡಿರಿಮ್

note: name for dis
en: Dimasa
kn: ಡಿಮಾಸ

note: name for dit
en: Dirari
kn: ಡಿರಾರಿ

note: name for diu
en: Diriku
kn: ಡಿರಿಕು

note: name for div
en: Dhivehi
kn: ದಿವೇಹಿ

note: name for diw
en: Dinka, Northwestern
kn: ಡಿಂಕಾ, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for dix
en: Dixon Reef
kn: ಡಿಕ್ಸನ್ ರೀಫ್

note: name for diy
en: Diuwe
kn: ಡಿಯುವೆ

note: name for diz
en: Ding
kn: ಡಿಂಗ್

note: name for djb
en: Djinba
kn: ಡಿಜಿಂಬಾ

note: name for djc
en: Daju, Dar Daju
kn: ಡಾಜು, ಡಾರ್ ಡಾಜು

note: name for djd
en: Djamindjung
kn: ಡಜಾಮಿಂಡ್ಜಂಗ

note: name for dje
en: Zarma
kn: ಝರ್ಮಾ

note: name for djf
en: Djangun
kn: ಡಿಜಾಂಗುನ್

note: name for dji
en: Djinang
kn: ಡಿಜಿನಾಂಗ್

note: name for djj
en: Djeebbana
kn: ಡಜೀಬ್ಬನಾ

note: name for djk
en: Aukan
kn: ಔಕಾನ್

note: name for djl
en: Djiwarli
kn: ಡಜಿವಾರ್ಲಿ

note: name for djm
en: Dogon, Jamsay
kn: ಡೊಗೊನ್, ಜಾಮ್ಸೆ

note: name for djn
en: Djauan
kn: ಡಿಜಾವನ್

note: name for djo
en: Jangkang
kn: ಜಾಂಗ್‌ಕಾಂಗ್

note: name for djr
en: Djambarrpuyngu
kn: ಡಿಜಾಂಬರುಪುಯಂಗು

note: name for dju
en: Kapriman
kn: ಕಾಪ್ರಿಮಾನ್

note: name for djw
en: Djawi
kn: ಡಿಜಾವಿ

note: name for dka
en: Dakpakha
kn: ಡಾಕ್ಪಾಖಾ

note: name for dkk
en: Dakka
kn: ಡಾಕಾ

note: name for dkl
en: Dogon, Kolum So
kn: ಡೊಗೊನ್, ಕೊಲುಮ್ ಸೊ

note: name for dkr
en: Kuijau
kn: ಕುಯಿಜಾವ್

note: name for dks
en: Dinka, Southeastern
kn: ಡಿಂಕಾ, ಸೌತ್‌ ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for dkx
en: Mazagway
kn: ಮಝಾಗವೆ

note: name for dlg
en: Dolgan
kn: ಡೊಲ್ಗನ್

note: name for dlm
en: Dalmatian
kn: ಡಾಲ್ಮೇಶಿಯನ್

note: name for dln
en: Darlong
kn: ಡಾರ್ಲೊಂಗ್

note: name for dma
en: Duma
kn: ಡುಮಾ

note: name for dmc
en: Dimir
kn: ಡಿಮಿರ್

note: name for dme
en: Dugwor
kn: ಡುಗ್ವೊರ್

note: name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
kn: ಕಿನಾಬಟಾಂಗನ್, ಅಪ್ಪರ್

note: name for dmk
en: Domaaki
kn: ಡೊಮಾಕಿ

note: name for dml
en: Dameli
kn: ದಮೇಲಿ

note: name for dmm
en: Dama
kn: ಡಮಾ

note: name for dmo
en: Kemezung
kn: ಕೆಮೆಝುಂಗ್

note: name for dmr
en: Damar, East
kn: ದಾಮರ್, ಈಸ್ಟ್

note: name for dms
en: Dampelas
kn: ಡಾಂಪೆಲಾಸ್

note: name for dmu
en: Dubu
kn: ಡುಬು

note: name for dmv
en: Dumpas
kn: ಡುಂಪಾಸ್

note: name for dmx
en: Dema
kn: ಡೆಮಾ

note: name for dmy
en: Demta
kn: ಡೆಂಟಾ

note: name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
kn: ದಾನಿ, ಅಪ್ಪರ್ ಗ್ರಾಂಡ್ ವ್ಯಾಲಿ

note: name for dnd
en: Daonda
kn: ಡವೊಂಡಾ

note: name for dne
en: Ndendeule
kn: ಎನ್‌ಡೆಂಡೂಲ್

note: name for dng
en: Dungan
kn: ಡುಂಗನ್

note: name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
kn: ದಾನಿ, ಲೋಯರ್ ಗ್ರಾಂಡ್ ವ್ಯಾಲಿ

note: name for dnk
en: Dengka
kn: ಡೆಂಗ್ಕಾ

note: name for dnn
en: Dzùùngoo
kn: ಡಝೂಂಗು

note: name for dnr
en: Danaru
kn: ದನಾರು

note: name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
kn: ದಾನಿ, ಮಿಡ್ ಗ್ರಾಂಡ್ ವ್ಯಾಲಿ

note: name for dnu
en: Danau
kn: ದನೌ

note: name for dnw
en: Dani, Western
kn: ದಾನಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for dny
en: Dení
kn: ಡೆನಿ

note: name for doa
en: Dom
kn: ಡಾಮ್

note: name for dob
en: Dobu
kn: ಡೊಬು

note: name for doc
en: Dong, Northern
kn: ಡಾಂಗ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for doe
en: Doe
kn: ಡೊಯಿ

note: name for dof
en: Domu
kn: ಡೊಮು

note: name for doh
en: Dong
kn: ಡೊಂಗ್

note: name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
kn: ಡೋಗ್ರಿ (ಮೈಕ್ರೋಭಾಷೆ)

note: name for dok
en: Dondo
kn: ಡೊಂಡೊ

note: name for dol
en: Doso
kn: ಡೊಸೊ

note: name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
kn: ಟೌರ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for doo
en: Dongo
kn: ಡೊಂಗೊ

note: name for dop
en: Lukpa
kn: ಲುಕ್ಪಾ

note: name for doq
en: Dominican Sign Language
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for dor
en: Dori'o
kn: ಡೊರಿಯೊ

note: name for dos
en: Dogosé
kn: ಡೊಗೊಸ್

note: name for dot
en: Dass
kn: ಡಾಸ್

note: name for dov
en: Dombe
kn: ಡೊಂಬ್

note: name for dow
en: Doyayo
kn: ಡೊಯಾಯೊ

note: name for dox
en: Bussa
kn: ಬುಸಾ

note: name for doy
en: Dompo
kn: ಡೊಂಪೊ

note: name for doz
en: Dorze
kn: ಡೋರ್ಝ್

note: name for dpp
en: Papar
kn: ಪಾಪರ್

note: name for drb
en: Dair
kn: ಡೈರ್

note: name for drd
en: Darmiya
kn: ಡರ್ಮಿಯಾ

note: name for dre
en: Dolpo
kn: ಡೊಲ್ಪೊ

note: name for drg
en: Rungus
kn: ರುಂಗುಸ್

note: name for drh
en: Darkhat
kn: ಡರ್ಕಾಟ್

note: name for drl
en: Darling
kn: ಡಾರ್ಲಿಂಗ್

note: name for drn
en: Damar, West
kn: ದಾಮರ್, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
kn: ಮೆಲಾನೌ, ಡಾರೊ-ಮಟು

note: name for drq
en: Dura
kn: ಡುರಾ

note: name for drr
en: Dororo
kn: ಡೊರೊರೊ

note: name for drs
en: Gedeo
kn: ಗೆಡಿಯೊ

note: name for drt
en: Drents
kn: ಡ್ರೆಂಟ್ಸ್

note: name for dru
en: Rukai
kn: ರುಕಾಯಿ

note: name for drw
en: Darwazi
kn: ಡರ್ವಾಝಿ

note: name for dry
en: Darai
kn: ಡಾರಯಿ

note: name for dsb
en: Sorbian, Lower
kn: ಸೋರ್ಬಿಯನ್, ಲೋಯರ್

note: name for dse
en: Dutch Sign Language
kn: ಡಚ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for dsh
en: Daasanach
kn: ಡಸಾನಶ್

note: name for dsi
en: Disa
kn: ಡಿಸಾ

note: name for dsl
en: Danish Sign Language
kn: ಡ್ಯಾನಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for dsn
en: Dusner
kn: ಡುಸ್ನೆರ್

note: name for dso
en: Desiya
kn: ಡೆಸಿಯಾ

note: name for dta
en: Daur
kn: ಡೌರ್

note: name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
kn: ಡೊಗೊನ್, ಅನಾ ಟಿಂಗಾ

note: name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
kn: ಡೊಗೊನ್, ಟೆನ್ ಕಾನ್

note: name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
kn: ಡೊಗೊನ್, ಟೊಮೊ ಕಾನ್

note: name for dtp
en: Dusun, Central
kn: ದುಸಾನ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for dtr
en: Lotud
kn: ಲೊಟುಡ್

note: name for dts
en: Dogon, Toro So
kn: ಡೊಗೊನ್, ಟೊರೊ ಸೊ

note: name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
kn: ಡೊಗೊನ್, ಟೊರೊ ಟೆಗು

note: name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
kn: ಡೊಗೊನ್, ಟೆಬುಲ್ ಉರೆ

note: name for dua
en: Duala
kn: ಡುವಾಲ

note: name for dub
en: Dubli
kn: ಡುಬ್ಲಿ

note: name for duc
en: Duna
kn: ಡುನಾ

note: name for dud
en: Hun-Saare
kn: ಹುನ್-ಸಾರೆ

note: name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಉಮಿರೆ ಡುಮಾಗೆಟ್

note: name for duf
en: Dumbea
kn: ಡುಂಬಿಯಾ

note: name for dug
en: Duruma
kn: ಡುರುಮಾ

note: name for duh
en: Dungra Bhil
kn: ಡುಂಗ್ರಾ ಭಿಲ್

note: name for dui
en: Dumun
kn: ಡುಮುನ್

note: name for duj
en: Dhuwal
kn: ಧುವಾಲ್

note: name for duk
en: Duduela
kn: ಡುಡುಯೆಲಾ

note: name for dul
en: Agta, Alabat Island
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಅಲಾಬಟ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
kn: ಡಚ್, ಮಿಡ್‌ (ca. 1050-1350)

note: name for dun
en: Dusun Deyah
kn: ಡುಸುನ್ ಡೆಯಾಹ್

note: name for duo
en: Agta, Dupaninan
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಡುಪಾನಿನಾನ್

note: name for dup
en: Duano
kn: ಡುವಾನೊ

note: name for duq
en: Dusun Malang
kn: ಡುಸುನ್ ಮಲಾಂಗ್

note: name for dur
en: Dii
kn: ಡಿ

note: name for dus
en: Dumi
kn: ಡುಮಿ

note: name for duu
en: Drung
kn: ಡ್ರುಂಗ್

note: name for duv
en: Duvle
kn: ಡುವ್ಲ್

note: name for duy
en: Agta, Dicamay
kn: ಅಗ್ಟಾ, ಡಿಕಾಮೆ

note: name for duz
en: Duli
kn: ಡುಲಿ

note: name for dva
en: Duau
kn: ಡುವಾವು

note: name for dwa
en: Diri
kn: ಡಿರಿ

note: name for dwl
en: Dogon, Walo Kumbe
kn: ಡೊಗೊನ್, ವಾಲೊ ಕುಂಬ್

note: name for dwr
en: Dawro
kn: ಡವ್ರೊ

note: name for dws
en: Dutton World Speedwords
kn: ಡುಟೊನ್ ವರ್ಲ್ಡ್ ಸ್ಪೀಡ್‌ವರ್ಡ್ಸ್

note: name for dww
en: Dawawa
kn: ಡವಾವಾ

note: name for dya
en: Dyan
kn: ಡ್ಯಾನ್

note: name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
kn: ಅಗ್ಟಾ, ವಿಲಾ ವಿಕಿಯೊಸ

note: name for dyi
en: Senoufo, Djimini
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಡಿಜಿಮಿನಿ

note: name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
kn: ಡೊಗೊನ್, ಯಂಡಾ ಡಾಮ್

note: name for dyn
en: Dyangadi
kn: ಡ್ಯಾಂಗಡಿ

note: name for dyo
en: Jola-Fonyi
kn: ಜೋಲಾ-ಫೋನಿ

note: name for dyu
en: Dyula
kn: ಡ್ಯೂಲ

note: name for dzd
en: Daza
kn: ಡಾಝಾ

note: name for dzg
en: Dazaga
kn: ಡಝಾಗ

note: name for dzo
en: Dzongkha
kn: ಜೋಂಗ್‌ಕಾ

note: name for ebg
en: Ebughu
kn: ಡಬುಗು

note: name for ebo
en: Teke-Ebo
kn: ಟೆಕೆ-ಎಬೊ

note: name for ebr
en: Ebrié
kn: ಎಬ್ರಿ

note: name for ebu
en: Embu
kn: ಎಂಬು

note: name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
kn: ಈಕ್ವೆಡೋರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for eee
en: E
kn: ಇ

note: name for efa
en: Efai
kn: ಎಫಾಲಿ

note: name for efe
en: Efe
kn: ಏಫ್

note: name for efi
en: Efik
kn: ಇಫಿಕ್

note: name for ega
en: Ega
kn: ಎಗಾ

note: name for egl
en: Emilian
kn: ಎಮಿಲಿಯನ್

note: name for ego
en: Eggon
kn: ಎಗಾನ್

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
kn: ಈಜಿಪ್ಟಿಯನ್ (ಪುರಾತನ)

note: name for eiv
en: Askopan
kn: ಆಸ್ಕೊಪಾನ್

note: name for eja
en: Ejamat
kn: ಎಜಾಮೆಟ್

note: name for eka
en: Ekajuk
kn: ಇಕಾಜುಕ್

note: name for eke
en: Ekit
kn: ಎಕಿಟ್

note: name for ekg
en: Ekari
kn: ಎಕಾರಿ

note: name for eki
en: Eki
kn: ಎಕಿ

note: name for ekk
en: Estonian, Standard
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯನ್, ಶಿಷ್ಟ

note: name for ekl
en: Kol
kn: ಕೋಲ್

note: name for ekm
en: Elip
kn: ಎಲಿಪ್

note: name for eko
en: Koti
kn: ಕೋಟಿ

note: name for ekp
en: Ekpeye
kn: ಎಕ್ಪೇಯೆ

note: name for ekr
en: Yace
kn: ಯಾಚ್

note: name for eky
en: Kayah, Eastern
kn: ಕಯಾಹ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ele
en: Elepi
kn: ಎಲೆಪಿ

note: name for elh
en: El Hugeirat
kn: ಎಲ್‌ ಹುಗೆಯಿರಾಟ್

note: name for elk
en: Elkei
kn: ಎಲ್ಕೆಯಿ

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
kn: ಗ್ರೀಕ್, ನವೀನ (1453-)

note: name for elm
en: Eleme
kn: ಎಲೀಮ್

note: name for elo
en: El Molo
kn: ಎಲ್ ಮೊಲೊ

note: name for elu
en: Elu
kn: ಎಲು

note: name for elx
en: Elamite
kn: ಎಲಾಮೈಟ್

note: name for emb
en: Embaloh
kn: ಎಂಬಾಲೊಹ್

note: name for eme
en: Emerillon
kn: ಎಮೆರಿಲಾನ್

note: name for emg
en: Meohang, Eastern
kn: ಮಿಯೊಹಾಂಗ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for emi
en: Mussau-Emira
kn: ಮುಸಾವ್-ಎಮಿರಾ

note: name for emk
en: Maninkakan, Eastern
kn: ಮನಿಂಕಾಕನ್. ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for emn
en: Eman
kn: ಎಮಾನ್

note: name for emo
en: Emok
kn: ಎಮೊಕ್

note: name for emp
en: Emberá, Northern
kn: ಎಂಬೆರಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
kn: ಯೂಪಿಕ್, ಪೆಸಿಫಿಕ್ ಗಲ್ಫ್

note: name for emu
en: Muria, Eastern
kn: ಮುರಿಯಾ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for emy
en: Mayan, Epigraphic
kn: ಮಯನ್, ಎಪಿಗ್ರಾಫಿಕ್

note: name for ena
en: Apali
kn: ಅಪಾಲಿ

note: name for enb
en: Markweeta
kn: ಮಾರ್ಕ್ವೀಟಾ

note: name for enc
en: En
kn: ಎನ್

note: name for end
en: Ende
kn: ಎಂಡ್

note: name for enf
en: Enets, Forest
kn: ಇನೆಟ್ಸ್, ಫಾರೆಸ್ಟ್

note: name for eng
en: English
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್

note: name for enh
en: Enets, Tundra
kn: ಇನೆಟ್ಸ್, ತಂಡ್ರಾ

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಮಿಡ್‌ (1100-1500)

note: name for enn
en: Engenni
kn: ಎಂಗೆನಿ

note: name for eno
en: Enggano
kn: ಎಂಗಾನೊ

note: name for enq
en: Enga
kn: ಎನ್‌ಗಾ

note: name for enr
en: Emumu
kn: ಎಮುಮು

note: name for enu
en: Enu
kn: ಎನು

note: name for env
en: Enwan (Edu State)
kn: ಎನ್ವಾನ್ (ಎಡು ಸ್ಟೇಟ್)

note: name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
kn: ಎನ್ವಾನ್ (ಅಕ್ವಾ ಇಬೊಮ್ ಸ್ಟೇಟ್)

note: name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
kn: ಬೆಟಿ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

note: name for epi
en: Epie
kn: ಎಪಿ

note: name for epo
en: Esperanto
kn: ಎಸ್ಪರ್ಯಾಂಟೊ

note: name for era
en: Eravallan
kn: ಎರಾವಾಲನ್

note: name for erg
en: Sie
kn: ಸಿಯೆ

note: name for erh
en: Eruwa
kn: ಎರುವಾ

note: name for eri
en: Ogea
kn: ಒಗೆಯಾ

note: name for erk
en: Efate, South
kn: ಎಫೇಟ್, ಸೌತ್‌

note: name for ero
en: Horpa
kn: ಹೊರ್ಪಾ

note: name for err
en: Erre
kn: ಎರಿ

note: name for ers
en: Ersu
kn: ಎರ್ಸು

note: name for ert
en: Eritai
kn: ಎರಿಟಯಿ

note: name for ese
en: Ese Ejja
kn: ಎಸ್ ಎಜ್ಜಾ

note: name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
kn: ಇನುಪಿಯಾಟನ್, ನಾರ್ತ್ ಅಲಾಸ್ಕನ್

note: name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
kn: ಇನುಪಿಯಾಟನ್, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟ್ ಅಲಸ್ಕಾ

note: name for esl
en: Egypt Sign Language
kn: ಈಜಿಪ್ಟಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for esm
en: Esuma
kn: ಎಸುಮಾ

note: name for esn
en: Salvadoran Sign Language
kn: ಸಾಲ್ವೆಡೋರಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for eso
en: Estonian Sign Language
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for esq
en: Esselen
kn: ಎಸೆಲೆನ್

note: name for ess
en: Yupik, Central Siberian
kn: ಯೂಪಿಕ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಸೈಬೀರಿಯನ್

note: name for est
en: Estonian
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯನ್

note: name for esu
en: Yupik, Central
kn: ಯೂಪಿಕ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for eth
en: Ethiopian Sign Language
kn: ಇತಿಯೋಪಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for etn
en: Eton (Vanuatu)
kn: ಏಟನ್ (ವನೌಟು)

note: name for eto
en: Eton (Cameroon)
kn: ಏಟನ್ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for eus
en: Basque
kn: ಬಾಸ್ಕ್ಯೂ

note: name for ewe
en: Ewe
kn: ಎವೆ

note: name for ewo
en: Ewondo
kn: ಎವೊಂಡೊ

note: name for fah
en: Fali, Baissa
kn: ಫಾಲಿ, ಬೈಸಾ

note: name for fak
en: Fang (Cameroon)
kn: ಫಾಂಗ್ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for fal
en: Fali, South
kn: ಫಾಲಿ, ಸೌತ್‌

note: name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
kn: ಫಾಂಗ್ (ಈಕ್ವೆಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನಿ)

note: name for fao
en: Faroese
kn: ಫರೋಯೀಸ್

note: name for fas
en: Persian
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್

note: name for fat
en: Fanti
kn: ಫಾಂತಿ

note: name for fay
en: Fars, Southwestern
kn: ಫಾರ್ಸ್, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್‌

note: name for faz
en: Fars, Northwestern
kn: ಫಾರ್ಸ್, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for fcs
en: Quebec Sign Language
kn: ಕ್ಯೂಬೆಕ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for fij
en: Fijian
kn: ಫಿಜಿಯನ್

note: name for fin
en: Finnish
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್

note: name for fit
en: Finnish, Tornedalen
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್, ಟಾರ್ನೆಡಾಲೆನ್

note: name for fkv
en: Finnish, Kven
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್,

note: name for fli
en: Fali
kn: ಫಾಲಿ

note: name for fll
en: Fali, North
kn: ಫಾಲಿ, ನಾರ್ತ್

note: name for fmu
en: Muria, Far Western
kn: ಮುರಿಯ, ಫಾರ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for fon
en: Fon
kn: ಫಾನ್

note: name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಫರ್ನಾಂಡೊ ಪೊ

note: name for fra
en: French
kn: ಫ್ರೆಂಚ್

note: name for frc
en: French, Cajun
kn: ಫ್ರೆಂಚ್, ಚಜುನ್

note: name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
kn: ಫ್ರೆಂಚ್, ಮಿಡ್‌ (ca. 1400-1600)

note: name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
kn: ಫ್ರೆಂಚ್, ಹಳೆಯ (842-ca. 1400)

note: name for frr
en: Frisian, Northern
kn: ಫ್ರಿಸಿಯನ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for frs
en: Frisian, Eastern
kn: ಫ್ರಿಸಿಯನ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for fry
en: Frisian, Western
kn: ಫ್ರಿಸಿಯನ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for fse
en: Finnish Sign Language
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for fsl
en: French Sign Language
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
kn: ಫಿನ್ಯಾಂಡ್-ಸ್ವೀಡಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for fud
en: Futuna, East
kn: ಫುಟುನಾ, ಈಸ್ಟ್

note: name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
kn: ಫಲ್‌ಫುಲ್ಡ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ನೈಜರ್

note: name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
kn: ಫಲ್‌ಫುಲ್ಡ್, ಬಗಿರ್ಮಿ

note: name for fuj
en: Ko
kn: ಕೊ

note: name for ful
en: Fulah
kn: ಫುಲಾಹ್

note: name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
kn: ಫಲ್‌ಫುಲ್ಡ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌-ಈಸ್ಟರ್ನ್ ನೈಜರ್

note: name for fur
en: Friulian
kn: ಫ್ರಿಲಿಯನ್

note: name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
kn: ಫಲ್‌ಫುಲ್ಡ್, ನೈಜೀರೀಯನ್

note: name for gaa
en: Ga
kn: ಗಾ

note: name for gan
en: Chinese, Gan
kn: ಚೈನೀಸ್, ಗಾನ್

note: name for gas
en: Garasia, Adiwasi
kn: ಗರಾಸಿಯ, ಆದಿವಾಸಿ

note: name for gau
en: Gadaba, Mudhili
kn: ಗಡಾಬಾ, ಮುದಿಲಿ

note: name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
kn: ಒರೊಮೊ, ಬೊರಾನ-ಅರ್ಸಿ-ಗುಜಿ

note: name for gay
en: Gayo
kn: ಗಯೊ

note: name for gaz
en: Oromo, West Central
kn: ಒರೊಮೊ, ವೆಸ್ಟ್‌ ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
kn: ಗಬಾಯ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for gbf
en: Gaikundi
kn: ಗಾಯ್ಕುಂಡಿ

note: name for gbh
en: Gbe, Defi
kn: ಗಬೇ, ಡೆಫಿ

note: name for gbo
en: Grebo, Northern
kn: ಗ್ರೆಬೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
kn: ಗಬಾಯ-ಬೊಸಾಂಗೊವ

note: name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
kn: ಗಬಾಯ-ಬೋಸೌಮ್

note: name for gbs
en: Gbe, Gbesi
kn: ಗಬೇ, ಗಬೇಸಿ

note: name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
kn: ಗಬೇ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಎಕ್ಸವಾಲ

note: name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
kn: ದರಿ,

note: name for gcc
en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

note: name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ಗ್ವಾಡೆಲೌಪಿಯನ್

note: name for gcl
en: Creole English, Grenadian
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಗ್ರೆನಾಡಿಯನ್

note: name for gcr
en: Creole French, Guianese
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ಗಿನೀಸ್

note: name for gct
en: German, Colonia Tovar
kn: ಜರ್ಮನ್, ಕೊಲೊನಿಯಾ ಟೋವಾರ್

note: name for gdq
en: Mehri
kn: ಮೆಹ್ರಿ

note: name for gdx
en: Godwari
kn: ಗೋದ್ವಾರಿ

note: name for gec
en: Grebo, Gboloo
kn: ಗ್ರೆಬೊ, ಗೊಲೊ

note: name for geh
en: German, Hutterite
kn: ಜರ್ಮನ್, ಹುಟರೈಟ್

note: name for gez
en: Geez
kn: ಗೀಝ್

note: name for ggo
en: Gondi, Southern
kn: ಗೊಂಡಿ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for ghe
en: Ghale, Southern
kn: ಗಾಲೆ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for ghh
en: Ghale, Northern
kn: ಗಾಲೆ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ght
en: Ghale, Kutang
kn: ಗಾಲೆ, ಕುಟಾಂಗ್

note: name for gil
en: Gilbertese
kn: ಗಿಲ್ಬರ್ಟೀಸ್

note: name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
kn: ಗಿಮಿ (ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್)

note: name for gip
en: Gimi (West New Britain)
kn: ಗಿಮಿ (ವೆಸ್ಟ್‌ ನ್ಯೂ ಬ್ರಿಟನ್)

note: name for gis
en: Giziga, North
kn: ಗಿಝಿಗ, ನಾರ್ತ್

note: name for gix
en: Gilima
kn: ಗಿಲಿಮಾ

note: name for giz
en: Giziga, South
kn: ಗಿಝಿಗಾ, ಸೌತ್‌

note: name for gju
en: Gujari
kn: ಗುಜಾರಿ

note: name for gkp
en: Kpelle, Guinea
kn: ಕುಪೆಲ್, ಗಿನಿ

note: name for gla
en: Gaelic, Scottish
kn: ಗೇಳಿಕ್, ಸ್ಕಾಟಿಶ್

note: name for gle
en: Irish
kn: ಐರಿಶ್

note: name for glg
en: Galician
kn: ಗೆಲಿಸಿಯಾನ್

note: name for glh
en: Pashayi, Northwest
kn: ಪಶಾಯಿ, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟ್

note: name for glu
en: Gula (Chad)
kn: ಗುಲಾ (ಚಾಡ್)

note: name for glv
en: Manx
kn: ಮ್ಯಾಂಕ್ಸ್

note: name for gmd
en: Mághdì
kn: ಮಗಧಿ

note: name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
kn: ಜರ್ಮನ್, ಮಿಡಲ್ ಹೈ (ca. 1050-1500)

note: name for gml
en: German, Middle Low
kn: ಜರ್ಮನ್, ಮಿಡಲ್ ಲೋ

note: name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
kn: ಗಬಾಯ-ಬೊಡೊಮೊ

note: name for gmy
en: Greek, Mycenaean
kn: ಗ್ರೀಕ್, ಮಿಸಿನೀಯನ್

note: name for gno
en: Gondi, Northern
kn: ಗೊಂಡಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
kn: ಗೌರಾನಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಬೊಲಿವಿಯನ್

note: name for goa
en: Guro
kn: ಗೂರೊ

note: name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
kn: ಜರ್ಮನ್, ಓಲ್ಡ್ ಹೈ (ca. 750-1050)

note: name for gom
en: Konkani, Goan
kn: ಕೊಂಕಣಿ, ಗೋವನ್

note: name for gon
en: Gondi
kn: ಗೊಂಡಿ

note: name for gor
en: Gorontalo
kn: ಗೊರೊಂಟಾಲೊ

note: name for got
en: Gothic
kn: ಗಾತಿಕ್

note: name for goz
en: Gozarkhani
kn: ಗೋಝರ್ಖಾನಿ

note: name for gqn
en: Guana (Brazil)
kn: ಗೌನಾ (ಬ್ರಝಿಲ್)

note: name for gra
en: Garasia, Rajput
kn: ಗರಾಸಿಯ, ರಾಜ್ಪುತ್

note: name for grb
en: Grebo
kn: ಗ್ರೆಬೊ

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
kn: ಗ್ರೀಕ್, ಪುರಾತನ (1453 ವರೆಗೆ)

note: name for gri
en: Ghari
kn: ಘಾರಿ

note: name for grj
en: Grebo, Southern
kn: ಗ್ರೆಬೊ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for grn
en: Guarani
kn: ಗ್ವರಾನಿ

note: name for grv
en: Grebo, Central
kn: ಗ್ರೆಬೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for gry
en: Grebo, Barclayville
kn: ಗ್ರೆಬೊ, ಬಾರ್ಕ್ಲೆವಿಲ್

note: name for gse
en: Ghanaian Sign Language
kn: ಘಾನಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for gsg
en: German Sign Language
kn: ಜರ್ಮನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for gso
en: Gbaya, Southwest
kn: ಗಬಾಯ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for gss
en: Greek Sign Language
kn: ಗ್ರೀಕ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for gsw
en: German, Swiss
kn: ಜರ್ಮನ್, ಸ್ವಿಸ್

note: name for gua
en: Shiki
kn: ಶಿಕಿ

note: name for gue
en: Gurinji
kn: ಗುರಿಂಜಿ

note: name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
kn: ಗೌರಾನಿ, ಪರುಗ್ವೆಯನ್

note: name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
kn: ಗೌರಾನಿ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಬೊಲಿವಿಯನ್

note: name for guj
en: Gujarati
kn: ಗುಜರಾತಿ

note: name for gul
en: Creole English, Sea Island
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಸೀ ದ್ವೀಪ

note: name for gun
en: Guaraní, Mbyá
kn: ಗೌರಾನಿ, ಬ್ಯಾ

note: name for gus
en: Guinean Sign Language
kn: ಗಿನಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for guw
en: Gun
kn: ಗುನ್

note: name for guz
en: Gusii
kn: ಗೂಸಿ

note: name for gva
en: Guana (Paraguay)
kn: ಗ್ವಾನಾ (ಪರುಗ್ವೆ)

note: name for gvc
en: Guanano
kn: ಗ್ವಾನಾನೊ

note: name for gvf
en: Golin
kn: ಗೊಲಿನ್

note: name for gvj
en: Guajá
kn: ಗೌಜಾ

note: name for gvl
en: Gulay
kn: ಗುಲೇ

note: name for gvm
en: Gurmana
kn: ಗುರ್ಮಾನ

note: name for gvr
en: Gurung, Western
kn: ಗುರುಂಗ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for gvy
en: Guyani
kn: ಗುಯಾನಿ

note: name for gwc
en: Kalami
kn: ಕಲಾಮಿ

note: name for gya
en: Gbaya, Northwest
kn: ಗಬಾಯ, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟ್

note: name for gyn
en: Creole English, Guyanese
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಗಯಾನೀಸ್

note: name for gyy
en: Gunya
kn: ಗುನ್ಯಾ

note: name for gzi
en: Gazi
kn: ಗಾಝಿ

note: name for haa
en: Han
kn: ಹಾನ್

note: name for hab
en: Hanoi Sign Language
kn: ಹನೋಯಿ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hac
en: Gurani
kn: ಗುರಾನಿ

note: name for had
en: Hatam
kn: ಹತಾಮ್

note: name for hae
en: Oromo, Eastern
kn: ಒರೊಮೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for haf
en: Haiphong Sign Language
kn: ಹೈಪಾಂಗ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hag
en: Hanga
kn: ಹಾಂಗಾ

note: name for hah
en: Hahon
kn: ಹಹೋನ್

note: name for hai
en: Haida
kn: ಹೈಡಾ

note: name for haj
en: Hajong
kn: ಹಜೋಂಗ್

note: name for hak
en: Chinese, Hakka
kn: ಚೈನೀಸ್, ಹಕ್ಕಾ

note: name for hal
en: Halang
kn: ಹಲಾಂಗ್

note: name for haq
en: Ha
kn: ಹಾ

note: name for har
en: Harari
kn: ಹರಾರಿ

note: name for has
en: Haisla
kn: ಹೈಸ್ಲಾ

note: name for hat
en: Creole, Haitian
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್, ಹೈತಿಯನ್

note: name for hau
en: Hausa
kn: ಹೌಸಾ

note: name for hav
en: Havu
kn: ಹವು

note: name for haw
en: Hawaiian
kn: ಹವಾಯೆನ್

note: name for hax
en: Haida, Southern
kn: ಹೈಡಾ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for hay
en: Haya
kn: ಹಯಾ

note: name for haz
en: Hazaragi
kn: ಹಝಾರಗಿ

note: name for hba
en: Hamba
kn: ಹಾಂಬಾ

note: name for hbb
en: Huba
kn: ಹ್ಯೂಬ

note: name for hbn
en: Heiban
kn: ಹೀಬಿಯನ್

note: name for hbo
en: Hebrew, Ancient
kn: ಹೀಬ್ರೂ, ಪುರಾತನ

note: name for hbs
en: Serbo-Croatian
kn: ಸರ್ಬೊ-ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್

note: name for hbu
en: Habu
kn: ಹಬು

note: name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಹಿಂದಿ, ಅಂಡಮಾನ್

note: name for hdn
en: Haida, Northern
kn: ಹೈಡಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for hds
en: Honduras Sign Language
kn: ಹೋಂಡುರಾಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for heb
en: Hebrew
kn: ಹೀಬ್ರೂ

note: name for heg
en: Helong
kn: ಹೆಲಾಂಗ್

note: name for heh
en: Hehe
kn: ಹೆಹೆ

note: name for hem
en: Hemba
kn: ಹೆಂಬಾ

note: name for her
en: Herero
kn: ಹೆರೋರೊ

note: name for hhi
en: Hoia Hoia
kn: ಹೊಯ ಹೋಯ

note: name for hhr
en: Kerak
kn: ಕೆರಾಕ್

note: name for hhy
en: Hoyahoya
kn: ಹೋಯಹೋಯ

note: name for hia
en: Lamang
kn: ಲಮಾಂಗ್

note: name for hib
en: Hibito
kn: ಹಿಬಿಟೊ

note: name for hif
en: Hindi, Fiji
kn: ಹಿಂದಿ, ಫಿಜಿ

note: name for hii
en: Hinduri
kn: ಹಿಂಡುರಿ

note: name for hil
en: Hiligaynon
kn: ಹಿಲಿಗೇನಾನ್

note: name for hin
en: Hindi
kn: ಹಿಂದಿ

note: name for hir
en: Himarimã
kn: ಹಿಮಾರಿಮಾ

note: name for hit
en: Hittite
kn: ಹಿಟೇಟಿ

note: name for hji
en: Haji
kn: ಹಾಜಿ

note: name for hka
en: Kahe
kn: ಕಹೆ

note: name for hke
en: Hunde
kn: ಹುಂಡೆ

note: name for hkk
en: Hunjara-Kaina Ke
kn: ಹಂಜಾರ-ಕೈನಾ ಕೆ

note: name for hks
en: Hong Kong Sign Language
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hla
en: Halia
kn: ಹುಲಿಯ

note: name for hlb
en: Halbi
kn: ಹಲ್ಬಿ

note: name for hld
en: Halang Doan
kn: ಹಲಾಂಗ್ ಡೋನ್

note: name for hma
en: Miao, Southern Mashan
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸದರ್ನ್‌ ಮಶಾನ್

note: name for hmc
en: Miao, Central Huishui
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಹುಯ್‌ಶುಯಿ

note: name for hmd
en: Miao, Large Flowery
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಲಾರ್ಜ್ ಫ್ಲವರಿ

note: name for hme
en: Miao, Eastern Huishui
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹುಯ್‌ಶುಯಿ

note: name for hmf
en: Hmong Don
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಡಾನ್

note: name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
kn: ಹಮಾಂಗ್, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಗುಯಾಂಗ್

note: name for hmh
en: Miao, Southwestern Huishui
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಹುಯ್‌ಶುಯಿ

note: name for hmi
en: Miao, Northern Huishui
kn: ಮಿಯಾವೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಹುಯ್‌ಶುಯಿ

note: name for hmj
en: Ge
kn: ಗಿ

note: name for hmk
en: Maek
kn: ಮಯೇಕ್

note: name for hml
en: Miao, Luopohe
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಲೌಪೋಹ್

note: name for hmm
en: Miao, Central Mashan
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಮಶಾನ್

note: name for hmn
en: Hmong
kn: ಹಮಾಂಗ್

note: name for hmo
en: Hiri Motu
kn: ಹಿರಿ ಮೋಟು

note: name for hmp
en: Miao, Northern Mashan
kn: ಮಿಯಾವೊ, ದಕ್ಷಿನ ಮಶಾನ್

note: name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಕ್ವಿಡಾಂಗ್

note: name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸದರ್ನ್‌ ಕ್ವಿಡಾಂಗ್

note: name for hmt
en: Hamtai
kn: ಹಮಾಟಾಯಿ

note: name for hmu
en: Hamap
kn: ಹಮಾಪ್

note: name for hmv
en: Hmong Dô
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಡೊ

note: name for hmw
en: Miao, Western Mashan
kn: ಮಿಯಾವೊ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಕ್ವಿಡಾಂಗ್

note: name for hmy
en: Miao, Southern Guiyang
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸದರ್ನ್‌ ಗುಯಾಂಗ್

note: name for hmz
en: Miao, Sinicized
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸಿನಿಸೈಸಡ್

note: name for hna
en: Mina (Cameroon)
kn: ಮಿನಾ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for hnd
en: Hindko, Southern
kn: ಹಿಂಡ್ಕೊ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for hne
en: Chhattisgarhi
kn: ಚತ್ತೀಸ್‌ಗರಿ

note: name for hni
en: Hani
kn: ಹನಿ

note: name for hnj
en: Hmong Njua
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಜುವಾ

note: name for hnn
en: Hanunoo
kn: ಹನುನೂ

note: name for hno
en: Hindko, Northern
kn: ಹಿಂಡ್ಕೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for hns
en: Hindustani, Caribbean
kn: ಹಿಂದುಸ್ತಾನಿ, ಕೆರೇಬಿಯನ್

note: name for hnu
en: Hung
kn: ಹಂಗ್

note: name for hoa
en: Hoava
kn: ಹೋವ

note: name for hob
en: Mari (Madang Province)
kn: ಮಾರಿ (ಮಡಾಂಗ್ ಪ್ರದೇಶ)

note: name for hoc
en: Ho
kn: ಹೊ

note: name for hod
en: Holma
kn: ಹೋಲ್ಮಾ

note: name for hoe
en: Horom
kn: ಹೊರೊಮ್

note: name for hoj
en: Hadothi
kn: ಹಡೊತಿ

note: name for hol
en: Holu
kn: ಹೊಲು

note: name for hom
en: Homa
kn: ಹೊಮ

note: name for hoo
en: Holoholo
kn: ಹೊಲೊಹೊಲೊ

note: name for hop
en: Hopi
kn: ಹೋಪಿ

note: name for hor
en: Horo
kn: ಹೊರೊ

note: name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
kn: ಹೋ ಚಿ ಮಿನ್ ಸಿಟಿ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hot
en: Hote
kn: ಹೊತೆ

note: name for hov
en: Hovongan
kn: ಹೊವಾಂಗನ್

note: name for how
en: Honi
kn: ಹೊನಿ

note: name for hoy
en: Holiya
kn: ಹೋಲಿಯ

note: name for hoz
en: Hozo
kn: ಹೊಝೊ

note: name for hps
en: Hawai'i Pidgin Sign Language
kn: ಹವಾಯಿ ಪಿಡ್ಜಿನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hrm
en: Miao, Horned
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಹಾರ್ನಡ್

note: name for hro
en: Haroi
kn: ಹರೊಯಿ

note: name for hrr
en: Horuru
kn: ಹೊರುರು

note: name for hrv
en: Croatian
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್

note: name for hrz
en: Harzani
kn: ಹರ್ಸಾನಿ

note: name for hsb
en: Sorbian, Upper
kn: ಸೋರ್ಬಿಯನ್, ಅಪ್ಪರ್

note: name for hsh
en: Hungarian Sign Language
kn: ಹಂಗೇರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hsl
en: Hausa Sign Language
kn: ಹೌಸಾ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for hsn
en: Chinese, Xiang
kn: ಚೈನೀಸ್, ಕ್ಸಿಯಾಂಗ್

note: name for hss
en: Harsusi
kn: ಹರ್ಸುಸಿ

note: name for hti
en: Hoti
kn: ಹೊತಿ

note: name for hts
en: Hadza
kn: ಹಾಡ್ಜಾ

note: name for htu
en: Hitu
kn: ಹಿಟು

note: name for htx
en: Hittite, Middle
kn: ಹಿಟೇಟಿ, ಮಿಡಲ್

note: name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
kn: ಹೌವೆ, ಸ್ಯಾನ್ ಫ್ರಾನ್ಸಿಸ್ಕೊ ಡೆಲ್ ಮಾರ್

note: name for huf
en: Humene
kn: ಹುಮೆನೆ

note: name for huh
en: Huilliche
kn: ಹುಲೀಶೆ

note: name for hui
en: Huli
kn: ಹೂಲಿ

note: name for huj
en: Miao, Northern Guiyang
kn: ಮಿಯಾವೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಗುಯಾಂಗ್

note: name for hul
en: Hula
kn: ಹುಲಾ

note: name for hum
en: Hungana
kn: ಹುಂಗಾನ

note: name for hun
en: Hungarian
kn: ಹಂಗೇರಿಯನ್

note: name for huo
en: Hu
kn: ಹು

note: name for hup
en: Hupa
kn: ಹೂಪಾ

note: name for hut
en: Humla
kn: ಹುಮ್ಲಾ

note: name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
kn: ಹೌವೆ, ಸ್ಯಾನ್ ಮಟೆಯೊ ಡೆಲ್ ಮಾರ್

note: name for huw
en: Hukumina
kn: ಹುಕುಮಿನ

note: name for huy
en: Hulaulá
kn: ಹುಲೌಲಾ

note: name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
kn: ಹೈತಿಯನ್ ವೋಡೋನ್ ಸಾಂಸ್ಕೃತಿಕ ಭಾಷೆ

note: name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
kn: ಹೌವೆ, ಸ್ಯಾನ್ ಡಿಯೋನಿಸಿಯೊ ಡೆಲ್ ಮಾರ್

note: name for hvn
en: Sabu
kn: ಸಬು

note: name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
kn: ಹೌವೆ, ಸ್ಯಾಂಟಾ ಮಾರಿಯ ಡೆಲ್ ಮಾರ್

note: name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಹವಾಯಿ

note: name for hye
en: Armenian
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯನ್

note: name for iap
en: Iapama
kn: ಲಪಾಮ

note: name for iar
en: Purari
kn: ಪುರಾರಿ

note: name for iba
en: Iban
kn: ಇಬಾನ್

note: name for ibb
en: Ibibio
kn: ಇಬೀಬಿಯೊ

note: name for ibm
en: Agoi
kn: ಅಗೋಯಿ

note: name for ibo
en: Igbo
kn: ಇಗ್ಬೊ

note: name for icl
en: Icelandic Sign Language
kn: ಐಲ್ಯಾಂಡಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for icr
en: Creole English, Islander
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಐಲ್ಯಾಂಡರ್

note: name for idb
en: Indo-Portuguese
kn: ಇಂಡೊ-ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

note: name for idi
en: Idi
kn: ಐಡಿ

note: name for ido
en: Ido
kn: ಐಡೊ

note: name for idr
en: Indri
kn: ಇಂಡ್ರಿ

note: name for ihb
en: Iha Based Pidgin
kn: ಇಹಾ ಆಧರಿತ ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for ihp
en: Iha
kn: ಇಹಾ

note: name for iii
en: Yi, Sichuan
kn: ಯಿ, ಸಿಚುವಾನ್

note: name for ijs
en: Ijo, Southeast
kn: ಇಜೊ, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟ್

note: name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
kn: ಇನಕ್ಟ್‌ಟುಟ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಕೆನಡಿಯನ್

note: name for iki
en: Iko
kn: ಇಕೊ

note: name for ikk
en: Ika
kn: ಇಕಾ

note: name for ikl
en: Ikulu
kn: ಇಕುಲು

note: name for ikt
en: Inuktitut, Western Canadian
kn: ಇನಕ್ಟ್‌ಟುಟ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಕೆನಡಿಯನ್

note: name for iku
en: Inuktitut
kn: ಇನಕ್ಟ್‌ಟುಟ್

note: name for ikx
en: Ik
kn: ಇಕ್

note: name for ile
en: Interlingue
kn: ಇಂಟರ್ಲಿಂಗುವೆ

note: name for ill
en: Iranun
kn: ಇರಾನನ್

note: name for ilo
en: Iloko
kn: ಇಲೋಕೊ

note: name for ils
en: International Sign
kn: ಅಂತರಾಷ್ಟ್ರೀಯ ಸಂಕೇಥ

note: name for ima
en: Malasar, Mala
kn: ಮಲಾಸಾರ್, ಮಾಲ

note: name for iml
en: Miluk
kn: ಮೈಲುಕ್

note: name for ims
en: Marsian
kn: ಮಾರ್ಸಿಯನ್

note: name for imy
en: Milyan
kn: ಮಿಲ್ಯಾನ್

note: name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
kn: ಇಂಟರ್ಲಿಂಗುವಾ (ಅಂತಾರಾಷ್ಟ್ರೀಯ ಪೂರಕ ಭಾಷಾ ಸಂಸ್ಥೆ)

note: name for ind
en: Indonesian
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್

note: name for inh
en: Ingush
kn: ಇಂಗುಶ್

note: name for inj
en: Inga, Jungle
kn: ಇಂಗಾ, ಜಂಗಲ್

note: name for inl
en: Indonesian Sign Language
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ins
en: Indian Sign Language
kn: ಭಾರತೀಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for int
en: Intha
kn: ಇಂತಾ

note: name for ior
en: Inor
kn: ಇನೋರ್

note: name for iow
en: Iowa-Oto
kn: ಅಯೋವ-ಓಟಾ

note: name for ipk
en: Inupiaq
kn: ಇನುಪಿಯಾಕ್

note: name for ise
en: Italian Sign Language
kn: ಇಟಲಿಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for isg
en: Irish Sign Language
kn: ಐರಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for isl
en: Icelandic
kn: ಐಲ್ಯಾಂಡಿಕ್

note: name for isr
en: Israeli Sign Language
kn: ಇಸ್ರೇಲಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ita
en: Italian
kn: ಇಟಾಲಿಯನ್

note: name for itk
en: Judeo-Italian
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಇಟಾಲಿಯನ್

note: name for iyx
en: Yaka (Congo)
kn: ಯಾಕ (ಕಾಂಗೋ)

note: name for jam
en: Creole English, Jamaican
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಜಮೈಕನ್

note: name for jar
en: Jarawa (Nigeria)
kn: ಜರಾವಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for jas
en: Javanese, New Caledonian
kn: ಜಾವಾನೀಸ್, ನ್ಯೂ ಕೆಲಡೋನಿಯನ್

note: name for jat
en: Jakati
kn: ಜಕಾಟಿ

note: name for jav
en: Javanese
kn: ಜಾವಾನೀಸ್

note: name for jax
en: Malay, Jambi
kn: ಮಲೇಯ್, ಜಾಂಬಿ

note: name for jbo
en: Lojban
kn: ಲಾಜ್ಬಿಯನ್

note: name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
kn: ಜಮೈಕಾದ ದೇಶದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for jgb
en: Ngbee
kn: ಎನ್‌ಗಬೇ

note: name for jge
en: Judeo-Georgian
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಜಾರ್ಜಿಯನ್

note: name for jhs
en: Jhankot Sign Language
kn: ಜಾಂಕೋಟ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for jim
en: Jimi (Cameroon)
kn: ಜಿಮಿ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for jiv
en: Shuar
kn: ಶೋವರ್

note: name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
kn: ಜಿಮಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for jms
en: Mashi (Nigeria)
kn: ಮಾಶಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಜಕ್ಸ್‌ಟ್ಲಹುವಾಕಾ

note: name for jna
en: Jangshung
kn: ಜಾಂಗ್‌ಶುವಾಂಗ್

note: name for jnd
en: Jandavra
kn: ಜಾಂಡಾವ್ರಾ

note: name for job
en: Joba
kn: ಜೋಬಾ

note: name for jor
en: Jorá
kn: ಜೋರಾ

note: name for jos
en: Jordanian Sign Language
kn: ಜೋರ್ಡೋನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for jow
en: Jowulu
kn: ಜೊವುಲು

note: name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
kn: ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಜ್ಯೂಯಿಶ್ ಪ್ಯಾಲಿಸ್ತೀನಿಯನ್

note: name for jpn
en: Japanese
kn: ಜಾಪನೀಸ್

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಪರ್ಶಿಯನ್

note: name for jqr
en: Jaqaru
kn: ಜಕಾರು

note: name for jra
en: Jarai
kn: ಜರಾಯ್

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಅರೇಬಿಕ್

note: name for jrr
en: Jiru
kn: ಜಿರು

note: name for jrt
en: Jorto
kn: ಜೊರ್ಟೊ

note: name for jsl
en: Japanese Sign Language
kn: ಜಪಾನಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for jua
en: Júma
kn: ಜೂಮಾ

note: name for jub
en: Wannu
kn: ವಾನು

note: name for juh
en: Hõne
kn: ಹೋನ್

note: name for juk
en: Wapan
kn: ವಾಪನ್

note: name for jul
en: Jirel
kn: ಜಿರೆಲ್

note: name for jum
en: Jumjum
kn: ಜುಮ್‌ಜುಮ್

note: name for jun
en: Juang
kn: ಜುವಾಂಗ್

note: name for juo
en: Jiba
kn: ಜಿಬಾ

note: name for jur
en: Jurúna
kn: ಜುರುನಾ

note: name for jus
en: Jumla Sign Language
kn: ಜುಮ್ಲಾ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for jut
en: Jutish
kn: ಜುಟಿಶ್

note: name for jvn
en: Javanese, Caribbean
kn: ಜಾವಾನೀಸ್, ಕೆರೆಬಿಯನ್

note: name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಜ್ಯೂಡೊ-ಯೆಮಿನಿ

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
kn: ಕರಾ-ಕಲ್ಪಕ್

note: name for kab
en: Kabyle
kn: ಕಬೈಲ್

note: name for kah
en: Kara (Central African Republic)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for kam
en: Kamba (Kenya)
kn: ಕಾಂಬಾ (ಕೀನ್ಯಾ)

note: name for kan
en: Kannada
kn: ಕನ್ನಡ

note: name for kas
en: Kashmiri
kn: ಕಾಶ್ಮೀರಿ

note: name for kat
en: Georgian
kn: ಜಾರ್ಜಿಯನ್

note: name for kau
en: Kanuri
kn: ಕನೂರಿ

note: name for kaw
en: Kawi
kn: ಕಾವಿ

note: name for kaz
en: Kazakh
kn: ಕಜಕ್

note: name for kbd
en: Kabardian
kn: ಕಬಾರ್ಡಿಯನ್

note: name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for kbv
en: Dera (Indonesia)
kn: ಡೆರಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for kby
en: Kanuri, Manga
kn: ಕನೂರಿ, ಮಾಂಗಾ

note: name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
kn: ಕೆಲಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
kn: ಗುಲಾ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for kcu
en: Kami (Tanzania)
kn: ಕಾಮಿ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕೆಲಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for kew
en: Kewa, West
kn: ಕೆವಾ, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for kfe
en: Kota (India)
kn: ಕೋಟ (ಭಾರತ)

note: name for kfi
en: Kurumba, Kannada
kn: ಕುರುಂಬ, ಕನ್ನಡ

note: name for kfl
en: Kung
kn: ಕುಂಗ್

note: name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
kn: ಕೊರೊ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

note: name for kgh
en: Kalinga, Upper Tanudan
kn: ಕಲಿಂಗಾ, ಅಪ್ಪರ್ ಟನುಡಾನ್

note: name for kgi
en: Selangor Sign Language
kn: ಸೆಲಂಗೋರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for kha
en: Khasi
kn: ಖಾಸಿ

note: name for khg
en: Tibetan, Khams
kn: ಟಿಬೇಟಿಯನ್, ಖಾಂಸ್

note: name for khk
en: Mongolian, Halh
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್, ಹಾಲ್

note: name for khm
en: Khmer, Central
kn: ಕಮೇರ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕೆಲೆ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for kin
en: Kinyarwanda
kn: ಕಿನ್ಯಾರ್ವಾಂಡ

note: name for kis
en: Kis
kn: ಕಿಸ್

note: name for kiw
en: Kiwai, Northeast
kn: ಕಿವಾಯ್, ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟ್

note: name for kiy
en: Kirikiri
kn: ಕಿರಿಕಿರಿ

note: name for kiz
en: Kisi
kn: ಕಿಸಿ

note: name for kjc
en: Konjo, Coastal
kn: ಕೋಂಜೊ, ಕೋಸ್ಟಲ್

note: name for kje
en: Kisar
kn: ಕಿಸಾರ್

note: name for kjf
en: Khalaj
kn: ಖಲಾಜ್

note: name for kjk
en: Konjo, Highland
kn: ಕೋಜೊ, ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for kjl
en: Kham, Western Parbate
kn: ಖಾಮ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಪಾರ್ಬೇಟ್

note: name for kjm
en: Kháng
kn: ಖಾಂಗ್

note: name for kjn
en: Kunjen
kn: ಕುಂಜೆನ್

note: name for kjo
en: Kinnauri, Harijan
kn: ಕಿನೌರಿ, ಹರಿಜನ್

note: name for kjq
en: Keres, Western
kn: ಕೀರ್ಸ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for kjr
en: Kurudu
kn: ಕುರೂಡ್

note: name for kjs
en: Kewa, East
kn: ಕೆವಾ, ಈಸ್ಟ್

note: name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
kn: ಕರೇನ್, ಫ್ರಾಯಿ ವೊ

note: name for kju
en: Kashaya
kn: ಕಶಾಯ

note: name for kka
en: Kakanda
kn: ಕಕಾಂಡ

note: name for kkd
en: Kinuku
kn: ಕಿನುಕು

note: name for kke
en: Kakabe
kn: ಕಕಾಬೆ

note: name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
kn: ಕಲಿಂಗ, ಮಬಾಕ ಕಣಿವೆ

note: name for kkh
en: Khün
kn: ಖುನ್

note: name for kki
en: Kagulu
kn: ಕಗುಲು

note: name for kkj
en: Kako
kn: ಕಾಕೊ

note: name for kkk
en: Kokota
kn: ಕೊಕೊಟಾ

note: name for kkl
en: Yale, Kosarek
kn: ಯಾಲೆ, ಕೊಸಾರಕ್

note: name for kkm
en: Kiong
kn: ಕಿಯೊಂಗ್

note: name for kkn
en: Kon Keu
kn: ಕೊನ್ ಕೆಯು

note: name for kko
en: Karko
kn: ಕಾರ್ಕೊ

note: name for kkp
en: Gugubera
kn: ಗುಗುಬೆರಾ

note: name for kkq
en: Kaiku
kn: ಕೈಕು

note: name for kkr
en: Kir-Balar
kn: ಕಿರ್-ಬಲಾರ್

note: name for kks
en: Giiwo
kn: ಗೀವೊ

note: name for kkt
en: Koi
kn: ಕೋಯಿ

note: name for kku
en: Tumi
kn: ಟುಮಿ

note: name for kkv
en: Kangean
kn: ಕಂಗೀನ್

note: name for kkx
en: Kohin
kn: ಕೊಹಿನ್

note: name for kkz
en: Kaska
kn: ಕಾಸ್ಕಾ

note: name for klb
en: Kiliwa
kn: ಕಿಲಿವಾ

note: name for klc
en: Kolbila
kn: ಕೊಲ್ಬಿಲಾ

note: name for kle
en: Kulung (Nepal)
kn: ಕುಲುಂಗ್ (ನೇಪಾಲ್)

note: name for klf
en: Kendeje
kn: ಕೆಂಡೆಜೆ

note: name for klg
en: Kalagan, Tagakaulu
kn: ಕಲಾಗನ್, ಟಗಾಕೌಲು

note: name for klh
en: Weliki
kn: ವೆೆಲಿಕಿ

note: name for kli
en: Kalumpang
kn: ಕಲುಂಪಾಂಗ್

note: name for klj
en: Khalaj, Turkic
kn: ಖಲಾಜ್, ಟರ್ಕಿಕ್

note: name for klk
en: Kono (Nigeria)
kn: ಕೊನೊ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for kll
en: Kalagan, Kagan
kn: ಕಲಗನ್, ಕಗನ್

note: name for klm
en: Kolom
kn: ಕೊಲೊಮ್

note: name for kln
en: Kalenjin
kn: ಕಲೆಂಜಿನ್

note: name for klo
en: Kapya
kn: ಕಪ್ಯಾ

note: name for klp
en: Kamasa
kn: ಕಮಾಸ

note: name for klq
en: Rumu
kn: ರುಮು

note: name for klr
en: Khaling
kn: ಖಾಲಿಂಗ್

note: name for kls
en: Kalasha
kn: ಕಲಾಶ

note: name for klt
en: Nukna
kn: ನುಕ್ನಾ

note: name for klu
en: Klao
kn: ಕ್ಲಾವೊ

note: name for klv
en: Maskelynes
kn: ಮಸ್ಕೆಲಿನೆಸ್

note: name for klw
en: Lindu
kn: ಲಿಂಡು

note: name for klx
en: Koluwawa
kn: ಕೊಲುವಾವ

note: name for kly
en: Kalao
kn: ಕಲವೊ

note: name for klz
en: Kabola
kn: ಕಬೊಲಾ

note: name for kma
en: Konni
kn: ಕೊನ್ನಿ

note: name for kmb
en: Kimbundu
kn: ಕಿಂಬುಂಡು

note: name for kmc
en: Dong, Southern
kn: ಡೊಂಗ್, ಸದರ್ನ್

note: name for kmd
en: Kalinga, Madukayang
kn: ಕಳಿಂಗಾ, ಮಡುಕಯಾಂಗ್

note: name for kme
en: Bakole
kn: ಬಕೋಲ್

note: name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
kn: ಕರೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for kmg
en: Kâte
kn: ಕಾಟೆ

note: name for kmh
en: Kalam
kn: ಕಲಾಮ್

note: name for kmi
en: Kami (Nigeria)
kn: ಕಮಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for kmj
en: Kumarbhag Paharia
kn: ಕುಮಾರ್ಭಾಗ್ ಪಹಾರಿಯ

note: name for kmk
en: Kalinga, Limos
kn: ಕಳಿಂಗಾ, ಲಿಮೋಸ್

note: name for kml
en: Kalinga, Lower Tanudan
kn: ಕಲಿಂಗ, ಲೋಯರ್ ಟನುಡಾನ್

note: name for kmm
en: Kom (India)
kn: ಕೋಮ್ (ಭಾರತ)

note: name for kmo
en: Kwoma
kn: ಕ್ವೊಮಾ

note: name for kmp
en: Gimme
kn: ಗಿಮ್‌

note: name for kmq
en: Kwama
kn: ಕ್ವಾಮ

note: name for kmr
en: Kurdish, Northern
kn: ಕುರ್ದಿಶ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for kms
en: Kamasau
kn: ಕಮಾಸೌ

note: name for kmu
en: Kanite
kn: ಕನೈಟ್

note: name for kmv
en: Creole French, Karipúna
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ಕರಿಪ್ಯೂನ

note: name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕೊಮೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for kmx
en: Waboda
kn: ವಬೊಡ

note: name for kmy
en: Koma
kn: ಕೊಮ

note: name for kmz
en: Khorasani Turkish
kn: ಖೊರಾಸನಿ ಟರ್ಕಿಶ್

note: name for kna
en: Dera (Nigeria)
kn: ಡೆರಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
kn: ಕಳಿಂಗಾ, ಲಬುವಾಗನ್

note: name for knc
en: Kanuri, Central
kn: ಕನೂರಿ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for knd
en: Konda
kn: ಕೊಂಡಾ

note: name for kne
en: Kankanaey
kn: ಕಂಕಾನಯೆ

note: name for knf
en: Mankanya
kn: ಮಂಕಾನ್ಯಾ

note: name for kng
en: Koongo
kn: ಕೂಂಗೊ

note: name for kni
en: Kanufi
kn: ಕನುಫಿ

note: name for knj
en: Kanjobal, Western
kn: ಕಂಜೋಬಾಲ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for knk
en: Kuranko
kn: ಕುರಾಂಕೊ

note: name for knl
en: Keninjal
kn: ಕೆನಿಂಜಾಲ್

note: name for knm
en: Kanamarí
kn: ಕನಮಾರಿ

note: name for knn
en: Konkani (individual language)
kn: ಕೊಂಕಣಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

note: name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
kn: ಕೊನೊ (ಸಿಯೋರ ಲಿಯೋನ್)

note: name for knp
en: Kwanja
kn: ಕ್ವಾಂಜಾ

note: name for knq
en: Kintaq
kn: ಕಿಂಟಾಕ್

note: name for knr
en: Kaningra
kn: ಕನಿಂಗ್ರಾ

note: name for kns
en: Kensiu
kn: ಕೆನಿಸು

note: name for knt
en: Katukína, Panoan
kn: ಕಟುಕಿನಾ, ಪನೊವನ್

note: name for knu
en: Kono (Guinea)
kn: ಕೊನೊ (ಗಿನಿ)

note: name for knv
en: Tabo
kn: ಟಾಬೊ

note: name for knw
en: Kung-Ekoka
kn: ಕುಂಗ್-ಎಕೋಕ

note: name for knx
en: Kendayan
kn: ಕೆಂಡಾಯನ್

note: name for kny
en: Kanyok
kn: ಕನ್ಯೊಕ್

note: name for knz
en: Kalamsé
kn: ಕಲಾಮ್ಸೆ

note: name for koa
en: Konomala
kn: ಕೊನೊಮಲ

note: name for koc
en: Kpati
kn: ಕಪಾಟಿ

note: name for kod
en: Kodi
kn: ಕೊಡಿ

note: name for koe
en: Kacipo-Balesi
kn: ಕಾಚಿಪೊ-ಬಲೆಸಿ

note: name for kof
en: Kubi
kn: ಕುಬಿ

note: name for koh
en: Koyo
kn: ಕೊಯೊ

note: name for koi
en: Komi-Permyak
kn: ಕೋಮಿ-ಪೆರ್ಮ್ಯಾಕ್

note: name for koj
en: Sara Dunjo
kn: ಸರಾ ಡುಂಜೊ

note: name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
kn: ಕೊಂಕಣಿ (ಮ್ಯಾಕ್ರೊಭಾಷೆ)

note: name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
kn: ಕೋಲ್ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for kom
en: Komi
kn: ಕೋಮಿ

note: name for kon
en: Kongo
kn: ಕಾಂಗೊ

note: name for koo
en: Konzo
kn: ಕೊಂಝೊ

note: name for kop
en: Kwato
kn: ಕ್ವಾಟೊ

note: name for koq
en: Kota (Gabon)
kn: ಕೋಡಾ (ಗೆಬೋನ್)

note: name for kor
en: Korean
kn: ಕೊರಿಯನ್

note: name for kos
en: Kosraean
kn: ಕೊಸ್ರಿಯನ್

note: name for kot
en: Lagwan
kn: ಲಗ್ವಾನ್

note: name for kou
en: Koke
kn: ಕೋಕ್

note: name for kov
en: Kudu-Camo
kn: ಕುಡೊ-ಕಾಮೊ

note: name for kow
en: Kugama
kn: ಕುಗಮಾ

note: name for kox
en: Coxima
kn: ಕೊಕ್ಸಿಮಾ

note: name for koy
en: Koyukon
kn: ಕೊಯುಕೊನ್

note: name for koz
en: Korak
kn: ಕೊರಾಕ್

note: name for kpa
en: Kutto
kn: ಕುಟೊ

note: name for kpb
en: Kurumba, Mullu
kn: ಕರುಂಬಾ, ಮುಲ್ಲು

note: name for kpc
en: Curripaco
kn: ಕುರಿಪಾಕೊ

note: name for kpd
en: Koba
kn: ಕೊಬಾ

note: name for kpe
en: Kpelle
kn: ಕುಪೆಲ್

note: name for kpf
en: Komba
kn: ಕೊಂಬಾ

note: name for kpg
en: Kapingamarangi
kn: ಕಪಿಂಗಾಮರಾಂಗಿ

note: name for kph
en: Kplang
kn: ಕಪ್ಲಾಂಗ್

note: name for kpi
en: Kofei
kn: ಕೊಫೆ

note: name for kpj
en: Karajá
kn: ಕರಾಜ

note: name for kpk
en: Kpan
kn: ಕಪಾನ್

note: name for kpl
en: Kpala
kn: ಕಪಾಲ

note: name for kpm
en: Koho
kn: ಕೊಹೊ

note: name for kpn
en: Kepkiriwát
kn: ಕೆಪ್‌ಕಿರಿವಾಟ್

note: name for kpo
en: Ikposo
kn: ಇಕ್‌ಪೊಸೊ

note: name for kpp
en: Karen, Paku
kn: ಕರೆನ್, ಪಾಕು

note: name for kpq
en: Korupun-Sela
kn: ಕೊರುಪನ್-ಸೆಲಾ

note: name for kpr
en: Korafe-Yegha
kn: ಕೊರಾಫ್-ಯೆಗಾ

note: name for kps
en: Tehit
kn: ಟೆರಿಟ್

note: name for kpt
en: Karata
kn: ಕರಾಟ

note: name for kpu
en: Kafoa
kn: ಕಫೋಯ

note: name for kpv
en: Komi-Zyrian
kn: ಕೋಮಿ-ಝಿರಿಯಾನ್

note: name for kpw
en: Kobon
kn: ಕೊಬೊನ್

note: name for kpx
en: Koiali, Mountain
kn: ಕೊಯಿಯಾಲಿ, ಮೌಟೇನ್

note: name for kpy
en: Koryak
kn: ಕೊರ್ಯಾಕ್

note: name for kpz
en: Kupsabiny
kn: ಕುಪ್ಸಬಿನಿ

note: name for kqa
en: Mum
kn: ಮುಮ್

note: name for kqb
en: Kovai
kn: ಕೊವಾಯಿ

note: name for kqc
en: Doromu-Koki
kn: ಡೊರೊಮು-ಕೊಕಿ

note: name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
kn: ಕೊಯ್ ಸಂಜಾಕ್ ಸೂರತ್

note: name for kqe
en: Kalagan
kn: ಕಲಾಗನ್

note: name for kqf
en: Kakabai
kn: ಕಕಾಬಾಯಿ

note: name for kqg
en: Khe
kn: ಖೆ

note: name for kqh
en: Kisankasa
kn: ಕಿಸಂಕಸಾ

note: name for kqi
en: Koitabu
kn: ಕೊಯಿಟಬು

note: name for kqj
en: Koromira
kn: ಕೊರೊಮಿರಾ

note: name for kqk
en: Gbe, Kotafon
kn: ಗಬೇ, ಕೊಟಾಫನ್

note: name for kql
en: Kyenele
kn: ಕೈನೀಲ್

note: name for kqm
en: Khisa
kn: ಖಿಸಾ

note: name for kqn
en: Kaonde
kn: ಕವೋಂಡ್

note: name for kqo
en: Krahn, Eastern
kn: ಕ್ರಾನ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for kqp
en: Kimré
kn: ಕಿಮ್ರೆ

note: name for kqq
en: Krenak
kn: ಕ್ರೆನಾಕ್

note: name for kqr
en: Kimaragang
kn: ಕಿಮರಗಾಂಗ್

note: name for kqs
en: Kissi, Northern
kn: ಕಿಸ್ಸಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for kqt
en: Kadazan, Klias River
kn: ಕಡಾಝನ್, ಕ್ಲಿಯಾಸ್ ರಿವರ್

note: name for kqu
en: Seroa
kn: ಸೆರೊವ

note: name for kqv
en: Okolod
kn: ಒಕೊಲೊಡ್

note: name for kqw
en: Kandas
kn: ಕಂಡಾಸ್

note: name for kqx
en: Mser
kn: ಮ್ಸೆರ್

note: name for kqy
en: Koorete
kn: ಕೂರೆಟ್

note: name for kqz
en: Korana
kn: ಕೊರಾನ

note: name for kra
en: Kumhali
kn: ಕುಮಾಲಿ

note: name for krb
en: Karkin
kn: ಕರ್ಕಿನ್

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
kn: ಕರಾಚೆ-ಬಾಲ್ಕರ್

note: name for krd
en: Kairui-Midiki
kn: ಕೈರುಯಿ-ಮಿಡಿಕಿ

note: name for kre
en: Panará
kn: ಪನಾರ

note: name for krf
en: Koro (Vanuatu)
kn: ಕೊರೊ (ವನೌಟು)

note: name for krh
en: Kurama
kn: ಕುರುಮಾ

note: name for kri
en: Krio
kn: ಕ್ರಿಯೊ

note: name for krj
en: Kinaray-A
kn: ಕಿನಾರೆ-A

note: name for krk
en: Kerek
kn: ಕೆರಿಕ್

note: name for krl
en: Karelian
kn: ಕರೇಲಿಯನ್

note: name for krm
en: Krim
kn: ಕ್ರಿಮ್

note: name for krn
en: Sapo
kn: ಸಾಪೊ

note: name for krp
en: Korop
kn: ಕೊರೊಪ್

note: name for krr
en: Kru'ng 2
kn: ಕ್ರುಂಗ್ 2

note: name for krs
en: Gbaya (Sudan)
kn: ಗಬಾಯ (ಸುಡಾನ್)

note: name for krt
en: Kanuri, Tumari
kn: ಕನೂರಿ, ಟುಮರಿ

note: name for kru
en: Kurukh
kn: ಕುರುಖ್

note: name for krv
en: Kavet
kn: ಕವೆಟ್

note: name for krw
en: Krahn, Western
kn: ಕ್ರಾನ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for krx
en: Karon
kn: ಕರೊನ್

note: name for kry
en: Kryts
kn: ಕ್ರಿಟ್ಸ್

note: name for krz
en: Kanum, Sota
kn: ಕನುಮ್, ಸೋಟ

note: name for ksa
en: Shuwa-Zamani
kn: ಶುವಾ-ಝಮಾನಿ

note: name for ksb
en: Shambala
kn: ಶಾಂಬಲಾ

note: name for ksc
en: Kalinga, Southern
kn: ಕಳಿಂಗ, ಸದರ್ನ್

note: name for ksd
en: Kuanua
kn: ಕುವಾನುವಾ

note: name for kse
en: Kuni
kn: ಕುನಿ

note: name for ksf
en: Bafia
kn: ಬಫಿಯಾ

note: name for ksg
en: Kusaghe
kn: ಕುಸಗೆ

note: name for ksh
en: Kölsch
kn: ಕೊಲ್ಶ್

note: name for ksi
en: Krisa
kn: ಕ್ರಿಸಾ

note: name for ksj
en: Uare
kn: ಉಯರೆ

note: name for ksk
en: Kansa
kn: ಕನ್ಸಾ

note: name for ksl
en: Kumalu
kn: ಕುಮಲು

note: name for ksm
en: Kumba
kn: ಕುಂಬಾ

note: name for ksn
en: Kasiguranin
kn: ಕಸಿಗುರಾನಿನ್

note: name for kso
en: Kofa
kn: ಕೊಫಾ

note: name for ksp
en: Kaba
kn: ಕಬಾ

note: name for ksq
en: Kwaami
kn: ಕ್ವಾಮಿ

note: name for ksr
en: Borong
kn: ಬೊರೊಂಗ್

note: name for kss
en: Kisi, Southern
kn: ಕಿಸಿ, ಸದರ್ನ್

note: name for kst
en: Winyé
kn: ವಿನ್ಯೆ

note: name for ksu
en: Khamyang
kn: ಖಮ್ಯಾಂಗ್

note: name for ksv
en: Kusu
kn: ಕುಸು

note: name for ksw
en: Karen, S'gaw
kn: ಕರೆನ್, ಸಗಾವ್

note: name for ksx
en: Kedang
kn: ಕೆಡಾಂಗ್

note: name for ksy
en: Kharia Thar
kn: ಖಾರಿಯಾ ತಾರ್

note: name for ksz
en: Kodaku
kn: ಕೊಡಾಕು

note: name for kta
en: Katua
kn: ಕಟುವಾ

note: name for ktb
en: Kambaata
kn: ಕಂಬಾಟ

note: name for ktc
en: Kholok
kn: ಕೊಲೊಕ್

note: name for ktd
en: Kokata
kn: ಕೊಕಾಟ

note: name for kte
en: Nubri
kn: ನುಬ್ರಿ

note: name for ktf
en: Kwami
kn: ಕ್ವಾಮಿ

note: name for ktg
en: Kalkutung
kn: ಕಲ್ಕುಟುಂಗ್

note: name for kth
en: Karanga
kn: ಕರಾಂಗಾ

note: name for kti
en: Muyu, North
kn: ಮುಯು, ನಾರ್ತ್

note: name for ktj
en: Krumen, Plapo
kn: ಕ್ರುಮೆನ್, ಪ್ಲಾಪೊ

note: name for ktk
en: Kaniet
kn: ಕನಿಯೆಟ್

note: name for ktl
en: Koroshi
kn: ಕೊರೊಶಿ

note: name for ktm
en: Kurti
kn: ಕುರ್ಟಿ

note: name for ktn
en: Karitiâna
kn: ಕರಿಟಿಯಾನ

note: name for kto
en: Kuot
kn: ಕುವೋಟ್

note: name for ktp
en: Kaduo
kn: ಕಡುವೊ

note: name for ktq
en: Katabaga
kn: ಕಟಾಬಗಾ

note: name for ktr
en: Kota Marudu Tinagas
kn: ಕೊಟು ಮರುಡು ಟಿನಾಗಾಸ್

note: name for kts
en: Muyu, South
kn: ಮುಯು, ಸೌತ್‌

note: name for ktt
en: Ketum
kn: ಕೆಟಮ್

note: name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕಿಟುಬಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for ktv
en: Katu, Eastern
kn: ಕಾಟು, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ktw
en: Kato
kn: ಕಾಟೊ

note: name for ktx
en: Kaxararí
kn: ಕಕ್ಸರರಿ

note: name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
kn: ಕಾಂಗೊ (ಬಸ್-ಉಯೆಲೆ ಜಿಲ್ಲೆ)

note: name for kua
en: Kuanyama
kn: ಕುಯನ್ಯಮಾ

note: name for kub
en: Kutep
kn: ಕುಟೆಪ್

note: name for kuc
en: Kwinsu
kn: ಕ್ವಿನ್ಸು

note: name for kud
en: 'Auhelawa
kn: ಔಹೆಲವಾ

note: name for kue
en: Kuman
kn: ಕುಮಾನ್

note: name for kuf
en: Katu, Western
kn: ಕಟು, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for kug
en: Kupa
kn: ಕುಪಾ

note: name for kuh
en: Kushi
kn: ಕುಶಿ

note: name for kui
en: Kuikúro-Kalapálo
kn: ಕುಯಿಕುರೊ-ಕಲಾಪಾಲೊ

note: name for kuj
en: Kuria
kn: ಕುರಿಯಾ

note: name for kuk
en: Kepo'
kn: ಕೆಪೊ

note: name for kul
en: Kulere
kn: ಕುಲೇರ್

note: name for kum
en: Kumyk
kn: ಕುಮಿಕ್‌

note: name for kun
en: Kunama
kn: ಕುನಾಮ

note: name for kuo
en: Kumukio
kn: ಕುಮುಕಿಯೊ

note: name for kup
en: Kunimaipa
kn: ಕುನಿಮೈಪಾ

note: name for kuq
en: Karipuna
kn: ಕರಿಪುನಾ

note: name for kur
en: Kurdish
kn: ಕುರ್ದಿಶ್

note: name for kus
en: Kusaal
kn: ಕುಸಾಲ್

note: name for kut
en: Kutenai
kn: ಕುಟೆನಾಯ್

note: name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
kn: ಕುಸ್ಕೊಕ್ವಿಮ್, ಅಪ್ಪರ್

note: name for kuv
en: Kur
kn: ಕೂರ್

note: name for kuw
en: Kpagua
kn: ಕಪಗುವಾ

note: name for kux
en: Kukatja
kn: ಕುಕಾಟ್ಜಾ

note: name for kuy
en: Kuuku-Ya'u
kn: ಕೂಕು-ಯಾವು

note: name for kuz
en: Kunza
kn: ಕುಂಝಾ

note: name for kva
en: Bagvalal
kn: ಬಗ್ವಾಲಾಲ್

note: name for kvb
en: Kubu
kn: ಕುಬು

note: name for kvc
en: Kove
kn: ಕೋವ್

note: name for kvd
en: Kui (Indonesia)
kn: ಕುಯಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for kve
en: Kalabakan
kn: ಕಲಾಬಾಕನ್

note: name for kvf
en: Kabalai
kn: ಕಬಾಲಾಯಿ

note: name for kvg
en: Kuni-Boazi
kn: ಕುನಿ-ಬೊಯಾಝಿ

note: name for kvh
en: Komodo
kn: ಕೊಮೊಡೊ

note: name for kvi
en: Kwang
kn: ಕ್ವಾಂಗ್

note: name for kvj
en: Psikye
kn: ಪ್ಸಿಕ್ಯೆ

note: name for kvk
en: Korean Sign Language
kn: ಕೊರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for kvl
en: Karen, Brek
kn: ಕರೆನ್, ಬ್ರೆಕ್

note: name for kvm
en: Kendem
kn: ಕೆಂಡೆಮ್

note: name for kvn
en: Kuna, Border
kn: ಕುನಾ, ಬಾರ್ಡರ್

note: name for kvo
en: Dobel
kn: ಡೊಬೆಲ್

note: name for kvp
en: Kompane
kn: ಕೊಂಪಾನೆ

note: name for kvq
en: Karen, Geba
kn: ಕರೆನ್, ಗೆಬಾ

note: name for kvr
en: Kerinci
kn: ಕೆರಿಂಕಿ

note: name for kvs
en: Kunggara
kn: ಕುಂಗಾರಾ

note: name for kvt
en: Karen, Lahta
kn: ಕರೆನ್, ಲಾಹ್ಟಾ

note: name for kvu
en: Karen, Yinbaw
kn: ಕರೆನ್, ಯಿನ್ವಾವ್

note: name for kvv
en: Kola
kn: ಕೊಲಾ

note: name for kvw
en: Wersing
kn: ವರ್ಸಿಂಗ್

note: name for kvx
en: Koli, Parkari
kn: ಕೊಲಿ, ಪರ್ಕಾರಿ

note: name for kvy
en: Karen, Yintale
kn: ಕರೆನ್, ಯಿಂಟೇಲ್

note: name for kvz
en: Tsakwambo
kn: ಟ್ಸಕ್ವಾಂಬೊ

note: name for kwa
en: Dâw
kn: ಡಾವ್

note: name for kwb
en: Kwa
kn: ಕ್ವಾ

note: name for kwc
en: Likwala
kn: ಲಿಕ್ವಾಲ

note: name for kwd
en: Kwaio
kn: ಕ್ವಾಯಿಯೊ

note: name for kwe
en: Kwerba
kn: ಕ್ವೆರ್ಬಾ

note: name for kwf
en: Kwara'ae
kn: ಕ್ವಾರಾಯೆ

note: name for kwg
en: Sara Kaba Deme
kn: ಸರಾ ಕಾಬಾ ಡೆಮೆ

note: name for kwh
en: Kowiai
kn: ಕೊವುಯಾಯಿ

note: name for kwi
en: Awa-Cuaiquer
kn: ಅವಾ-ಕುಯಿಕ್ವೆರ್

note: name for kwj
en: Kwanga
kn: ಕ್ವಾಂಗಾ

note: name for kwk
en: Kwakiutl
kn: ಕ್ವಾಕಿಯೋಡಲ್

note: name for kwl
en: Kofyar
kn: ಕೊಫ್ಯಾರ್

note: name for kwm
en: Kwambi
kn: ಕ್ವಾಂಬಿ

note: name for kwn
en: Kwangali
kn: ಕ್ವಾಂಗಾಲಿ

note: name for kwo
en: Kwomtari
kn: ಕ್ವೊಂಟಾರಿ

note: name for kwp
en: Kodia
kn: ಕೋಡಿಯ

note: name for kwq
en: Kwak
kn: ಕ್ವಾಕ್

note: name for kwr
en: Kwer
kn: ಕ್ವೆರ್

note: name for kws
en: Kwese
kn: ಕ್ವೀಸ್

note: name for kwt
en: Kwesten
kn: ಕ್ವೆಸ್ಟೆನ್

note: name for kwu
en: Kwakum
kn: ಕ್ವಾಕುಮ್

note: name for kwv
en: Sara Kaba Náà
kn: ಸರಾ ಕಾನಾ ನಾ

note: name for kww
en: Kwinti
kn: ಕ್ವಿಂಟಿ

note: name for kwx
en: Khirwar
kn: ಕಿರ್ವಾರ್

note: name for kwy
en: Kongo, San Salvador
kn: ಕಾಂಗೊ, ಸ್ಯಾನ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

note: name for kwz
en: Kwadi
kn: ಕ್ವಾಡಿ

note: name for kxa
en: Kairiru
kn: ಕೈರಿರು

note: name for kxb
en: Krobu
kn: ಕ್ರೊಬು

note: name for kxc
en: Konso
kn: ಕೊನ್ಸೊ

note: name for kxd
en: Brunei
kn: ಬ್ರೂನೈ

note: name for kxe
en: Kakihum
kn: ಕಕಿಹುಮ್

note: name for kxf
en: Karen, Manumanaw
kn: ಕರೆನ್, ಮನುಮಾನವ್

note: name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
kn: ಕರೊ (ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ)

note: name for kxi
en: Murut, Keningau
kn: ಮುರುಟ್, ಕೆನಿಂಗೌ

note: name for kxj
en: Kulfa
kn: ಕುಲ್ಫಾ

note: name for kxk
en: Karen, Zayein
kn: ಕರೆನ್, ಝಯೆನ್

note: name for kxl
en: Kurux, Nepali
kn: ಕುರುಕ್ಸ್, ನೇಪಾಲಿ

note: name for kxm
en: Khmer, Northern
kn: ಕಮೇರ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for kxn
en: Melanau, Kanowit-Tanjong
kn: ಮೆಲಾನೌ, ಕನೊವಿಟ್-ಟಂಜೊಂಗ್

note: name for kxo
en: Kanoé
kn: ಕನೊಯಿ

note: name for kxp
en: Koli, Wadiyara
kn: ಕೊಲಿ, ವಡಿಯಾರ

note: name for kxq
en: Kanum, Smärky
kn: ಕಾನುಮ್, ಸ್ಮಾರ್ಕಿ

note: name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
kn: ಕೊರೊ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for kxs
en: Kangjia
kn: ಕಾಂಗ್ಜಿಯಾ

note: name for kxt
en: Koiwat
kn: ಕೊಯಿವಾಟ್

note: name for kxu
en: Kui (India)
kn: ಕುಯಿ (ಭಾರತ)

note: name for kxv
en: Kuvi
kn: ಕುವಿ

note: name for kxw
en: Konai
kn: ಕೊನಾಯಿ

note: name for kxx
en: Likuba
kn: ಲಿಕುಬಾ

note: name for kxy
en: Kayong
kn: ಕೆಯೊಂಗ್

note: name for kxz
en: Kerewo
kn: ಕೆರೆವೊ

note: name for kya
en: Kwaya
kn: ಕ್ವಾಯಾ

note: name for kyb
en: Kalinga, Butbut
kn: ಕಳಿಂಗಾ, ಬುಟ್‌ಬುಟ್

note: name for kyc
en: Kyaka
kn: ಕ್ಯಾಕಾ

note: name for kyd
en: Karey
kn: ಕರೇಯ್

note: name for kye
en: Krache
kn: ಕ್ರಾಶೆ

note: name for kyf
en: Kouya
kn: ಕೌಯಾ

note: name for kyg
en: Keyagana
kn: ಕೆಯಾಗಾನ

note: name for kyh
en: Karok
kn: ಕರೊಕ್

note: name for kyi
en: Kiput
kn: ಕಿಪುಟ್

note: name for kyj
en: Karao
kn: ಕರಾವೊ

note: name for kyk
en: Kamayo
kn: ಕಮಾಯೊ

note: name for kyl
en: Kalapuya
kn: ಕಲಾಪುಯಾ

note: name for kym
en: Kpatili
kn: ಕಪಾಟಿಲಿ

note: name for kyn
en: Karolanos
kn: ಕರೊಲನೊಸ್

note: name for kyo
en: Kelon
kn: ಕೆಲೊನ್

note: name for kyp
en: Kang
kn: ಕಾಂಗ್

note: name for kyq
en: Kenga
kn: ಕೆಂಗಾ

note: name for kyr
en: Kuruáya
kn: ಕುರುವಯಾ

note: name for kys
en: Kayan, Baram
kn: ಕಯಾನ್, ಬಾರಾಮ್

note: name for kyt
en: Kayagar
kn: ಕಯಾಗರ್

note: name for kyu
en: Kayah, Western
kn: ಕಯಾಹ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for kyv
en: Kayort
kn: ಕೆಯೋರ್ಟ್

note: name for kyw
en: Kudmali
kn: ಕುಡ್ಮಾಲಿ

note: name for kyx
en: Rapoisi
kn: ರಪೊಯಿಸಿ

note: name for kyy
en: Kambaira
kn: ಕಂಬೈರಾ

note: name for kyz
en: Kayabí
kn: ಕಯಾಬಿ

note: name for kza
en: Karaboro, Western
kn: ಕರಬೊರೊ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for kzb
en: Kaibobo
kn: ಕೈಬೊಬೊ

note: name for kzc
en: Kulango, Bondoukou
kn: ಕುಲಾಂಗೊ, ಬೊಂಡೌಕೊ

note: name for kzd
en: Kadai
kn: ಕಡಾಯಿ

note: name for kze
en: Kosena
kn: ಕೊಸೆನಾ

note: name for kzf
en: Kaili, Da'a
kn: ಕೈಲಿ, ಡಾ

note: name for kzg
en: Kikai
kn: ಕಿಕಾಯ್

note: name for kzh
en: Kenuzi-Dongola
kn: ಕೆನುಝಿ-ಡೊಂಗೊಲಾ

note: name for kzi
en: Kelabit
kn: ಕೆಲಾಬಿಟ್

note: name for kzj
en: Kadazan, Coastal
kn: ಕಡಾಝನ್, ಕೋಸ್ಟಲ್

note: name for kzk
en: Kazukuru
kn: ಕಝುಕುರು

note: name for kzl
en: Kayeli
kn: ಕಯೆಲಿ

note: name for kzm
en: Kais
kn: ಕೈಸ್

note: name for kzn
en: Kokola
kn: ಕೊಕೊಲಾ

note: name for kzo
en: Kaningi
kn: ಕನಿಂಗಿ

note: name for kzp
en: Kaidipang
kn: ಕೈಡಿಪಾಂಗ್

note: name for kzq
en: Kaike
kn: ಕೈಕೆ

note: name for kzr
en: Karang
kn: ಕರಾಂಗ್

note: name for kzs
en: Dusun, Sugut
kn: ಡುಸನ್, ಸುಗುಟ್

note: name for kzt
en: Dusun, Tambunan
kn: ಡುಸುನ್, ಟಂಬುನಾನ್

note: name for kzu
en: Kayupulau
kn: ಕಯುಪುಲಾವ್

note: name for kzv
en: Komyandaret
kn: ಕೊಮ್ಯಾಂಡರೆಟ್

note: name for kzw
en: Karirí-Xocó
kn: ಕರಿರೊ-ಕ್ಸೊಕೊ

note: name for kzx
en: Kamarian
kn: ಕಮಾರಿಯನ್

note: name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
kn: ಕಾಂಗೊ (ತ್ಶೊಪೊ ಜಿಲ್ಲೆ)

note: name for kzz
en: Kalabra
kn: ಕಲಾಬ್ರಾ

note: name for laa
en: Subanun, Lapuyan
kn: ಸುಬಾನುನ್, ಲಪುಯಾನ್

note: name for lab
en: Linear A
kn: ಲೀನಿಯರ್ A

note: name for lac
en: Lacandon
kn: ಲಕಾಂಡನ್

note: name for lad
en: Ladino
kn: ಲಾಡಿನೊ

note: name for lae
en: Pattani
kn: ಪಟಾನಿ

note: name for laf
en: Lafofa
kn: ಲಫೋಫಾ

note: name for lag
en: Langi
kn: ಲಾಂಗಿ

note: name for lah
en: Lahnda
kn: ಲಾಂಡಾ

note: name for lai
en: Lambya
kn: ಲಾಂಬ್ಯಾ

note: name for laj
en: Lango (Uganda)
kn: ಲಾಂಗೊ (ಉಗಾಂಡ)

note: name for lak
en: Laka (Nigeria)
kn: ಲಾಕಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for lal
en: Lalia
kn: ಲಾಲಿಯಾ

note: name for lam
en: Lamba
kn: ಲಾಂಬ

note: name for lan
en: Laru
kn: ಲಾರು

note: name for lao
en: Lao
kn: ಲಾವೋ

note: name for lap
en: Laka (Chad)
kn: ಲಾಕಾ (ಚಾಡ್)

note: name for laq
en: Qabiao
kn: ಕಾಬಿಯೊ

note: name for lar
en: Larteh
kn: ಲಾರ್ಟೆ

note: name for las
en: Lama (Togo)
kn: ಲಾಮಾ (ಟೊಗೊ)

note: name for lat
en: Latin
kn: ಲ್ಯಾಟಿನ್

note: name for lau
en: Laba
kn: ಲಬಾ

note: name for lav
en: Latvian
kn: ಲಾಟ್ವಿಯನ್

note: name for law
en: Lauje
kn: ಲೌಜೆ

note: name for lax
en: Tiwa
kn: ಟಿವಾ

note: name for lay
en: Lama (Myanmar)
kn: ಲಾಮಾ (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

note: name for laz
en: Aribwatsa
kn: ಅರಿಬ್ವಾಟ್ಸಾ

note: name for lba
en: Lui
kn: ಲುಯಿ

note: name for lbb
en: Label
kn: ಲೇಬಲ್

note: name for lbc
en: Lakkia
kn: ಲಕ್ಕಿಯಾ

note: name for lbe
en: Lak
kn: ಲಾಕ್

note: name for lbf
en: Tinani
kn: ಟಿನಾನಿ

note: name for lbg
en: Laopang
kn: ಲಾವೊಪಾಂಗ್

note: name for lbi
en: La'bi
kn: ಲಾ'ಅಬಿ

note: name for lbj
en: Ladakhi
kn: ಲಡಾಕಿ

note: name for lbm
en: Lodhi
kn: ಲೋಧಿ

note: name for lbn
en: Lamet
kn: ಲಾಮೆಟ್

note: name for lbo
en: Laven
kn: ಲಾವೆನ್

note: name for lbq
en: Wampar
kn: ವಾಂಪಾರ್

note: name for lbr
en: Lorung, Northern
kn: ಲೊರುಂಗ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for lbs
en: Libyan Sign Language
kn: ಲಿಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for lbt
en: Lachi
kn: ಲಾಶಿ

note: name for lbu
en: Labu
kn: ಲಾಬು

note: name for lbv
en: Lavatbura-Lamusong
kn: ಲವಾಟ್ಬುರಾ-ಲಮುಸೊಂಗ್

note: name for lbw
en: Tolaki
kn: ಟೊಲಾಕಿ

note: name for lbx
en: Lawangan
kn: ಲವಾಂಗನ್

note: name for lby
en: Lamu-Lamu
kn: ಲಾಮು-ಲಾಮು

note: name for lbz
en: Lardil
kn: ಲಾರ್ಡಿಲ್

note: name for lcc
en: Legenyem
kn: ಲೆಗೆನ್ಯೆಮ್

note: name for lcd
en: Lola
kn: ಲೊಲಾ

note: name for lce
en: Loncong
kn: ಲೊಂಕೊಂಗ್

note: name for lcf
en: Lubu
kn: ಲುಬು

note: name for lch
en: Luchazi
kn: ಲುಶಾಸಿ

note: name for lcl
en: Lisela
kn: ಲಿಸೆಲಾ

note: name for lcm
en: Tungag
kn: ಟುಂಗಾಗ್

note: name for lcp
en: Lawa, Western
kn: ಲಾವಾ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for lcq
en: Luhu
kn: ಲುಹು

note: name for lcs
en: Lisabata-Nuniali
kn: ಲಿಸಾಬಟಾ-ನುನಿಯಾಲಿ

note: name for ldb
en: Idun
kn: ಇಡುನ್

note: name for ldd
en: Luri
kn: ಲುರಿ

note: name for ldg
en: Lenyima
kn: ಲೆನ್ಯಿಮಾ

note: name for ldh
en: Lamja-Dengsa-Tola
kn: ಲಂಜಾ-ಡೆಂಗ್ಸಾ-ಟೊಲಾ

note: name for ldi
en: Laari
kn: ಲಾರಿ

note: name for ldj
en: Lemoro
kn: ಲೆಮೊರೊ

note: name for ldk
en: Leelau
kn: ಲೆಲಾವ್

note: name for ldl
en: Kaan
kn: ಕಾನ್

note: name for ldm
en: Landoma
kn: ಲಾಂಡೊಮ

note: name for ldn
en: Láadan
kn: ಲಾಡಾನ್

note: name for ldo
en: Loo
kn: ಲೂ

note: name for ldp
en: Tso
kn: ತ್ಸೊ

note: name for ldq
en: Lufu
kn: ಲುಫು

note: name for lea
en: Lega-Shabunda
kn: ಲೆಗಾ-ಶಾಬುಂಡಾ

note: name for leb
en: Lala-Bisa
kn: ಲಾಲಾ-ಬಿಸಾ

note: name for lec
en: Leco
kn: ಲೆಕೊ

note: name for led
en: Lendu
kn: ಲೆಂಡು

note: name for lee
en: Lyélé
kn: ಲೈಯೆಲಿ

note: name for lef
en: Lelemi
kn: ಲೆಲೆಮಿ

note: name for leg
en: Lengua
kn: ಲೆಂಗುವಾ

note: name for leh
en: Lenje
kn: ಲೆಂಜೆ

note: name for lei
en: Lemio
kn: ಲೆಮಿಯೊ

note: name for lej
en: Lengola
kn: ಲೆಂಗೊಲ

note: name for lek
en: Leipon
kn: ಲಿಪೊನ್

note: name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
kn: ಲೆಲೆ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for lem
en: Nomaande
kn: ನೊಮಾಂಡ್

note: name for len
en: Lenca
kn: ಲೆಂಕಾ

note: name for leo
en: Leti (Cameroon)
kn: ಲೆಟಿ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for lep
en: Lepcha
kn: ಲೆಪ್ಚ

note: name for leq
en: Lembena
kn: ಲೆಂಬೆಲಾ

note: name for ler
en: Lenkau
kn: ಲೆಂಕೌ

note: name for les
en: Lese
kn: ಲೆಸೆ

note: name for let
en: Lesing-Gelimi
kn: ಲೆಸಿಂಗ್-ಗೆಲಿಮಿ

note: name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
kn: ಕರಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for lev
en: Lamma
kn: ಲಾಮಾ

note: name for lew
en: Kaili, Ledo
kn: ಕೈಲಿ, ಲೆಡೊ

note: name for lex
en: Luang
kn: ಲುವಾಂಗ್

note: name for ley
en: Lemolang
kn: ಲೆಮೊಲಾಂಗ್

note: name for lez
en: Lezghian
kn: ಲೆಸ್ಗಿಯನ್

note: name for lfa
en: Lefa
kn: ಲೆಫಾ

note: name for lfn
en: Lingua Franca Nova
kn: ಲಿಂಗುವಾ ಫ್ರಾಂಕಾ ನೋವಾ

note: name for lga
en: Lungga
kn: ಲುಂಗಾ

note: name for lgb
en: Laghu
kn: ಲಗು

note: name for lgg
en: Lugbara
kn: ಲುಗ್ಬರಾ

note: name for lgh
en: Laghuu
kn: ಲಗೂ

note: name for lgi
en: Lengilu
kn: ಲೆಂಗಿಲು

note: name for lgk
en: Lingarak
kn: ಲಿಂಗಾರಾಕ್

note: name for lgl
en: Wala
kn: ವಲಾ

note: name for lgm
en: Lega-Mwenga
kn: ಲೆಗಾ-ಮ್ವೆಂಗಾ

note: name for lgn
en: Opuuo
kn: ಒಪುವೊ

note: name for lgq
en: Logba
kn: ಲೊಗ್ಬಾ

note: name for lgr
en: Lengo
kn: ಲೆಂಗೊ

note: name for lgt
en: Pahi
kn: ಪಾಹಿ

note: name for lgu
en: Longgu
kn: ಲೊಂಗು

note: name for lgz
en: Ligenza
kn: ಲಿಗೆಂಝಾ

note: name for lha
en: Laha (Viet Nam)
kn: ಲಹಾ (ವಿಯೆಟ್ ನಾಮ್)

note: name for lhh
en: Laha (Indonesia)
kn: ಲಹಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for lhi
en: Lahu Shi
kn: ಲಾಹೂ, ಶಿ

note: name for lhl
en: Lohar, Lahul
kn: ಲೊಹಾರ್, ಲಹುಲ್

note: name for lhm
en: Lhomi
kn: ಲೋಮಿ

note: name for lhn
en: Lahanan
kn: ಲಹಾನಾನ್

note: name for lhp
en: Lhokpu
kn: ಲೊಕ್ಪು

note: name for lhs
en: Mlahsö
kn: ಮ್ಲಾಹ್ಸೊ

note: name for lht
en: Lo-Toga
kn: ಲೊ-ಟೊಗಾ

note: name for lhu
en: Lahu
kn: ಲಾಹು

note: name for lia
en: Limba, West-Central
kn: ಲಿಂಬಾ, ವೆಸ್ಟ್‌-ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for lib
en: Likum
kn: ಲಿಕುಮ್

note: name for lic
en: Hlai
kn: ಹ್ಲಾಯ್

note: name for lid
en: Nyindrou
kn: ನಿಯಿಂಡ್ರೊವ್

note: name for lie
en: Likila
kn: ಲಿಕಿಲಾ

note: name for lif
en: Limbu
kn: ಲಿಂಬು

note: name for lig
en: Ligbi
kn: ಲಿಗ್ಬಿ

note: name for lih
en: Lihir
kn: ಲಿಹಿರ್

note: name for lii
en: Lingkhim
kn: ಲಿಂಗ್ಕಿಮ್

note: name for lij
en: Ligurian
kn: ಲಿಗುರಿಯಾನ್

note: name for lik
en: Lika
kn: ಲಿಕಾ

note: name for lil
en: Lillooet
kn: ಲಿಲೊಯೆಟ್

note: name for lim
en: Limburgan
kn: ಲಿಂಬುರ್ಗಾನ್

note: name for lin
en: Lingala
kn: ಲಿಂಗಾಲ

note: name for lio
en: Liki
kn: ಲಿಕಿ

note: name for lip
en: Sekpele
kn: ಸೆಕ್ಪೇಲ್

note: name for liq
en: Libido
kn: ಲಿಬಿಡೊ

note: name for lir
en: English, Liberian
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಲಿಬಿರಿಯನ್

note: name for lis
en: Lisu
kn: ಲಿಸು

note: name for lit
en: Lithuanian
kn: ಲಿತುವಾನಿಯನ್

note: name for liu
en: Logorik
kn: ಲೊಗೊರಿಕ್

note: name for liv
en: Liv
kn: ಲಿವ್

note: name for liw
en: Col
kn: ಕೊಲ್

note: name for lix
en: Liabuku
kn: ಲಿಯಾಬುಕು

note: name for liy
en: Banda-Bambari
kn: ಬಾಂಡಾ-ಬಂಬಾರಿ

note: name for liz
en: Libinza
kn: ಲಿಬಿಂಝಾ

note: name for lje
en: Rampi
kn: ರಾಂಪಿ

note: name for lji
en: Laiyolo
kn: ಲೈಯೊಲೊ

note: name for ljl
en: Li'o
kn: ಲಿಯೊ

note: name for ljp
en: Lampung Api
kn: ಲಾಂಪುಂಗ್ ಅಪಿ

note: name for lka
en: Lakalei
kn: ಲಕಾಲೆ

note: name for lkb
en: Kabras
kn: ಕಬ್ರಾಸ್

note: name for lkc
en: Kucong
kn: ಕುಚೊಂಗ್

note: name for lkd
en: Lakondê
kn: ಲಕೊಂಡ್

note: name for lke
en: Kenyi
kn: ಕೆನ್ಯಿ

note: name for lkh
en: Lakha
kn: ಲಾಖಾ

note: name for lki
en: Laki
kn: ಲಾಕಿ

note: name for lkj
en: Remun
kn: ರೆಮುನ್

note: name for lkl
en: Laeko-Libuat
kn: ಲಯೆಕೊ-ಲಿಬುವಾಟ್

note: name for lkn
en: Lakon
kn: ಲಕೊನ್

note: name for lko
en: Khayo
kn: ಖಾಯೊ

note: name for lkr
en: Päri
kn: ಪಾರಿ

note: name for lks
en: Kisa
kn: ಕಿಸಾ

note: name for lkt
en: Lakota
kn: ಲಕೊಟಾ

note: name for lky
en: Lokoya
kn: ಲೊಕೊಯಾ

note: name for lla
en: Lala-Roba
kn: ಲಾಲಾ-ರೊಬಾ

note: name for llb
en: Lolo
kn: ಲೊಲೊ

note: name for llc
en: Lele (Guinea)
kn: ಲೆಲೆ (ಗಿನಿ)

note: name for lld
en: Ladin
kn: ಲಾಡಿನ್

note: name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
kn: ಲೆಲೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for llf
en: Hermit
kn: ಹರ್ಮಿಟ್

note: name for llg
en: Lole
kn: ಲೋಲ್

note: name for llh
en: Lamu
kn: ಲಾಮು

note: name for lli
en: Teke-Laali
kn: ಟೆಕೆ-ಲಾಲಿ

note: name for llk
en: Lelak
kn: ಲೆಲಾಕ್

note: name for lll
en: Lilau
kn: ಲಿಲೌ

note: name for llm
en: Lasalimu
kn: ಲಸಾಲಿಮು

note: name for lln
en: Lele (Chad)
kn: ಲೆಲೆ (ಚಾಡ್)

note: name for llo
en: Khlor
kn: ಕ್ಲೊರ್

note: name for llp
en: Efate, North
kn: ಎಫೇಟ್, ನಾರ್ತ್

note: name for llq
en: Lolak
kn: ಲೊಲಾಕ್

note: name for lls
en: Lithuanian Sign Language
kn: ಲಿತುವಾನಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for llu
en: Lau
kn: ಲೌ

note: name for llx
en: Lauan
kn: ಲೌವಾನ್

note: name for lma
en: Limba, East
kn: ಲಿಂಬಾ, ಈಸ್ಟ್

note: name for lmb
en: Merei
kn: ಮಿರೇ

note: name for lmc
en: Limilngan
kn: ಲಿಮಿಲಂಗನ್

note: name for lmd
en: Lumun
kn: ಲುಮುನ್

note: name for lme
en: Pévé
kn: ಪೀವ್

note: name for lmf
en: Lembata, South
kn: ಲೆಂಬಾಟ, ಸೌತ್‌

note: name for lmg
en: Lamogai
kn: ಲಮೊಗಾಯಿ

note: name for lmh
en: Lambichhong
kn: ಲಾಂಬಿಶೋಂಗ್

note: name for lmi
en: Lombi
kn: ಲೊಂಬಿ

note: name for lmj
en: Lembata, West
kn: ಲೆಂಬಾಟ, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for lmk
en: Lamkang
kn: ಲಮ್ಕಾಂಗ್

note: name for lml
en: Hano
kn: ಹನೊ

note: name for lmm
en: Lamam
kn: ಲಾಮಾಮ್

note: name for lmn
en: Lambadi
kn: ಲಂಬಾಡಿ

note: name for lmo
en: Lombard
kn: ಲೊಂಬಾರ್ಡ್

note: name for lmp
en: Limbum
kn: ಲಿಂಬುಮ್

note: name for lmq
en: Lamatuka
kn: ಲಮಾಟುಕಾ

note: name for lmr
en: Lamalera
kn: ಲಮಾಲೆರಾ

note: name for lmu
en: Lamenu
kn: ಲಮೆನು

note: name for lmv
en: Lomaiviti
kn: ಲೊಮಾಯಿಟಿ

note: name for lmw
en: Miwok, Lake
kn: ಮಿವೊಕ್, ಲೇಕ್

note: name for lmx
en: Laimbue
kn: ಲಾಯಿಂಬು

note: name for lmy
en: Lamboya
kn: ಲಂಬೋಯಾ

note: name for lmz
en: Lumbee
kn: ಲುಂಬೀ

note: name for lna
en: Langbashe
kn: ಲಾಂಗ್ಬಾಶೆ

note: name for lnb
en: Mbalanhu
kn: ಮಬಾಲನು

note: name for lnd
en: Lundayeh
kn: ಲುಂಡೆಯೆಹ್

note: name for lng
en: Langobardic
kn: ಲಾಂಗೊಬಾರ್ಡಿಕ್

note: name for lnh
en: Lanoh
kn: ಲಾನೊಹ್

note: name for lni
en: Lantanai
kn: ಲಂಟಾನಾಯ್

note: name for lnj
en: Leningitij
kn: ಲೆನಿಂಗಿಟಿಜ್

note: name for lnl
en: Banda, South Central
kn: ಬಾಂಡಾ, ಸೌತ್‌ ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for lnm
en: Langam
kn: ಲಾಂಗಾಮ್

note: name for lnn
en: Lorediakarkar
kn: ಲೊರೆಡಿಯಕಾರ್ಕಾರ್

note: name for lno
en: Lango (Sudan)
kn: ಲ್ಯಾಂಗೊ (ಸುಡಾನ್)

note: name for lns
en: Lamnso'
kn: ಲಾಂನ್ಸೊ

note: name for lnu
en: Longuda
kn: ಲೊಂಗುಡಾ

note: name for lnz
en: Lonzo
kn: ಲೊಂಝೊ

note: name for loa
en: Loloda
kn: ಲೊಲುಡಾ

note: name for lob
en: Lobi
kn: ಲೊಬಿ

note: name for loc
en: Inonhan
kn: ಇನೊಂಹನ್

note: name for loe
en: Coastal
kn: ಕೋಸ್ಟಲ್

note: name for lof
en: Logol
kn: ಲೊಗೋಲ್

note: name for log
en: Logo
kn: ಲೋಗೊ

note: name for loh
en: Narim
kn: ನಾರಿಮ್

note: name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
kn: ಲೋಮಾ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

note: name for loj
en: Lou
kn: ಲೌ

note: name for lok
en: Loko
kn: ಲೊಕೊ

note: name for lol
en: Mongo
kn: ಮುಂಗೊ

note: name for lom
en: Loma (Liberia)
kn: ಲೋಮ (ಲಿಬಿರಿಯಾ)

note: name for lon
en: Lomwe, Malawi
kn: ಲೋಮ್ವೆ, ಮಲಾವಿ

note: name for loo
en: Lombo
kn: ಲೋಂಬಾ

note: name for lop
en: Lopa
kn: ಲೋಪಾ

note: name for loq
en: Lobala
kn: ಲೊಬಾಲ

note: name for lor
en: Téén
kn: ಟೀನ್

note: name for los
en: Loniu
kn: ಲೊನಿಯು

note: name for lot
en: Otuho
kn: ಒಟುಹೊ

note: name for lou
en: Creole French, Louisiana
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ಲೌಸಿಯಾನ

note: name for lov
en: Lopi
kn: ಲೊಪಿ

note: name for low
en: Lobu, Tampias
kn: ಲೊಬು, ಟಂಪಿಯಾಸ್

note: name for lox
en: Loun
kn: ಲೌನ್

note: name for loy
en: Lowa
kn: ಲೋವಾ

note: name for loz
en: Lozi
kn: ಲೋಝಿ

note: name for lpa
en: Lelepa
kn: ಲೆಲೆಪಾ

note: name for lpe
en: Lepki
kn: ಲೆಪ್ಕಿ

note: name for lpn
en: Naga, Long Phuri
kn: ನಾಗಾ, ಲಾಂಗ್ ಫುರಿ

note: name for lpo
en: Lipo
kn: ಲಿಪೊ

note: name for lpx
en: Lopit
kn: ಲೊಪಿಟ್

note: name for lra
en: Rara Bakati'
kn: ರಾರಾ ಬಕಾಟಿ

note: name for lrc
en: Luri, Northern
kn: ಲುರಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for lre
en: Laurentian
kn: ಲೌರೆಂಶಿಯನ್

note: name for lrg
en: Laragia
kn: ಲರಾಗಿಯ

note: name for lri
en: Marachi
kn: ಮರಾಚಿ

note: name for lrk
en: Loarki
kn: ಲೊವಾರ್ಕಿ

note: name for lrl
en: Lari
kn: ಲಾರಿ

note: name for lrm
en: Marama
kn: ಮರಾಮಾ

note: name for lrn
en: Lorang
kn: ಲೊರಾಂಗ್

note: name for lro
en: Laro
kn: ಲಾರೊ

note: name for lrr
en: Lorung, Southern
kn: ಲೊರುಂಗ್, ಸದರ್ನ್

note: name for lrt
en: Malay, Larantuka
kn: ಮಲೇಯ್, ಲಾರಾಂಟುಕ

note: name for lrv
en: Larevat
kn: ಲರೆವಟ್

note: name for lrz
en: Lemerig
kn: ಲೆಮೆರಿಗ್

note: name for lsa
en: Lasgerdi
kn: ಲಸ್ಗೆರ್ಡಿ

note: name for lsd
en: Lishana Deni
kn: ಲಿಶಾನಾ ಡೆನಿ

note: name for lse
en: Lusengo
kn: ಲುಸೆಂಗೊ

note: name for lsg
en: Lyons Sign Language
kn: ಲಿಯೋನ್ಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for lsh
en: Lish
kn: ಲಿಶ್

note: name for lsi
en: Lashi
kn: ಲಶಿ

note: name for lsl
en: Latvian Sign Language
kn: ಲಾಟ್ವಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for lsm
en: Saamia
kn: ಸಾಮಿಯ

note: name for lso
en: Laos Sign Language
kn: ಲಾವೋಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for lsp
en: Panamanian Sign Language
kn: ಪನಾಮೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for lsr
en: Aruop
kn: ಅರೌಪ್

note: name for lss
en: Lasi
kn: ಲಾಸಿ

note: name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಹಾಗು ಟೊಬ್ಯಾಗೊ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ltc
en: Chinese, Late Middle
kn: ಚೈನೀಸ್, ಲೇಟ್ ಮಿಡಲ್

note: name for lti
en: Leti (Indonesia)
kn: ಲೆಟಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯ)

note: name for ltn
en: Latundê
kn: ಲಟುಂಡೆ

note: name for lto
en: Tsotso
kn: ಟ್ಸೊಟ್ಸೊ

note: name for lts
en: Tachoni
kn: ಟಶೋನಿ

note: name for ltu
en: Latu
kn: ಲಾಟು

note: name for ltz
en: Luxembourgish
kn: ಲಕ್ಷೆಂಬರ್ಗಿಶ್

note: name for lua
en: Luba-Lulua
kn: ಲುಬಾ-ಲುಲುವಾ

note: name for lub
en: Luba-Katanga
kn: ಲುಬಾ-ಕಟಾಂಗಾ

note: name for luc
en: Aringa
kn: ಅರಿಂಗಾ

note: name for lud
en: Ludian
kn: ಲುಡಿಯಾನ್

note: name for lue
en: Luvale
kn: ಲುವಾಲೆ

note: name for luf
en: Laua
kn: ಲೌವಾ

note: name for lug
en: Ganda
kn: ಗಾಂಡಾ

note: name for lui
en: Luiseno
kn: ಲುಯಿಸೆನೊ

note: name for luj
en: Luna
kn: ಲುನಾ

note: name for luk
en: Lunanakha
kn: ಲುನಾನಖಾ

note: name for lul
en: Olu'bo
kn: ಒಲುಬೊ

note: name for lum
en: Luimbi
kn: ಲುಯಿಂಬಿ

note: name for lun
en: Lunda
kn: ಲುಂಡಾ

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
kn: ಲುವೊ (ಕೀನ್ಯಾ ಹಾಗು ಟಾಂಜಾನಿಯ)

note: name for lup
en: Lumbu
kn: ಲುಂಬು

note: name for luq
en: Lucumi
kn: ಲುಕುಮಿ

note: name for lur
en: Laura
kn: ಲೌರಾ

note: name for lus
en: Lushai
kn: ಲುಶಾಯ್

note: name for lut
en: Lushootseed
kn: ಲುಶೂಟ್ಸೀಡ್

note: name for luu
en: Lumba-Yakkha
kn: ಲುಂಬಾ-ಯಾಕಾ

note: name for luv
en: Luwati
kn: ಲುವಾಟಿ

note: name for luw
en: Luo (Cameroon)
kn: ಲುವೊ (ಕೆಮರೋನ್)

note: name for luy
en: Luyia
kn: ಲುಯಿಯಾ

note: name for luz
en: Luri, Southern
kn: ಲುರಿ, ಸದರ್ನ್

note: name for lva
en: Maku'a
kn: ಮಕುವಾ

note: name for lvk
en: Lavukaleve
kn: ಲವುಕಾಲೀವ್

note: name for lvu
en: Levuka
kn: ಲೆವುಕಾ

note: name for lwa
en: Lwalu
kn: ಲ್ವಾಲು

note: name for lwe
en: Lewo Eleng
kn: ಲೆವೊ ಎಲೆಂಗ್

note: name for lwg
en: Wanga
kn: ವಾಂಗಾ

note: name for lwh
en: Lachi, White
kn: ಲಾಚಿ, ವೈಟ್

note: name for lwl
en: Lawa, Eastern
kn: ಲವಾ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for lwm
en: Laomian
kn: ಲಾವೊಮಿಯಾನ್

note: name for lwo
en: Luwo
kn: ಲುವೊ

note: name for lwt
en: Lewotobi
kn: ಲೆವೊಟೊಬಿ

note: name for lww
en: Lewo
kn: ಲೆವೊ

note: name for lya
en: Layakha
kn: ಲಿಯಾಖ

note: name for lyg
en: Lyngngam
kn: ಲಿಂಗ್‌ಗಾಮ್

note: name for lyn
en: Luyana
kn: ಲುಯಾನ

note: name for lzh
en: Chinese, Literary
kn: ಚೈನೀಸ್, ಲಿಟರರಿ

note: name for lzl
en: Litzlitz
kn: ಲಿಟ್ಸ್‌ಲಿಟ್ಸ್‌

note: name for lzn
en: Naga, Leinong
kn: ನಗಾ, ಲಿನೊಂಗ್

note: name for lzz
en: Laz
kn: ಲಾಸ್

note: name for maa
en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
kn: ಮಝಾಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಜೆರೊನಿಮೊ ಟೆಕೊಟ್ಲ್

note: name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಯುಟಾಂಡುಶಿ

note: name for mad
en: Madurese
kn: ಮದುರೀಸ್

note: name for mae
en: Bo-Rukul
kn: ಬೊ-ರುಕುಲ್

note: name for maf
en: Mafa
kn: ಮಫಾ

note: name for mag
en: Magahi
kn: ಮಗಾಹಿ

note: name for mah
en: Marshallese
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ಲೀಸ್

note: name for mai
en: Maithili
kn: ಮೈಥಿಲಿ

note: name for maj
en: Mazatec, Jalapa De Díaz
kn: ಮಝಾಟೆಕ್, ಜಲಾಪಾ ಡೆ ಡಿಯಾಸ್

note: name for mak
en: Makasar
kn: ಮಕಾಸರ್

note: name for mal
en: Malayalam
kn: ಮಲೆಯಾಳಂ

note: name for mam
en: Mam
kn: ಮಾಮ್

note: name for man
en: Mandingo
kn: ಮ್ಯಾಂಡಿಂಗೊ

note: name for maq
en: Mazatec, Chiquihuitlán
kn: ಮಝಾಟೆಕ್, ಶಿಕ್ವಿಹುಯಿಟ್ಲಾನ್

note: name for mar
en: Marathi
kn: ಮರಾಠಿ

note: name for mas
en: Masai
kn: ಮಸಾಯಿ

note: name for mat
en: Matlatzinca, San Francisco
kn: ಮಾಟ್ಲಾಟ್ಸಿಂಕಾ, ಸ್ಯಾನ್ ಫ್ರಾನ್ಸಿಸ್ಕೊ

note: name for mau
en: Mazatec, Huautla
kn: ಮಝಾಟೆಕ್, ಹುವಾಟ್ಲಾ

note: name for mav
en: Sateré-Mawé
kn: ಸಾಟೀರ್-ಮಾವ್

note: name for maw
en: Mampruli
kn: ಮಾಂಪ್ರುಲಿ

note: name for max
en: Malay, North Moluccan
kn: ಮಲೇಯ್, ನಾರ್ತ್ ಮೊಲಕ್ಕನ್

note: name for maz
en: Mazahua, Central
kn: ಮಝುವಾ, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for mba
en: Higaonon
kn: ಹಿಗವೊನೊನ್

note: name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
kn: ಮನೊಬೊ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಬುಕಿಡಾನ್

note: name for mbc
en: Macushi
kn: ಮಕುಶಿ

note: name for mbd
en: Manobo, Dibabawon
kn: ಮನೊಬೊ, ಡಿಬಾಬವೊನ್

note: name for mbe
en: Molale
kn: ಮೊಲಾಲ್

note: name for mbf
en: Malay, Baba
kn: ಮಲೇಯ್, ಬಾಬಾ

note: name for mbh
en: Mangseng
kn: ಮಾಂಗ್ಸೆಂಗ್

note: name for mbi
en: Manobo, Ilianen
kn: ಮನೊಬೊ, ಇಲಿಯಾನೆನ್

note: name for mbj
en: Nadëb
kn: ನಾಡೆಬ್

note: name for mbk
en: Malol
kn: ಮಲೊಲ್

note: name for mbl
en: Maxakalí
kn: ಮಾಕ್ಸಾಕಲಿ

note: name for mbm
en: Ombamba
kn: ಒಂಬಾಂಬಾ

note: name for mbn
en: Macaguán
kn: ಮಕಾಗುವಾನ್

note: name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
kn: ಬೊ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for mbp
en: Malayo
kn: ಮಲಯೊ

note: name for mbq
en: Maisin
kn: ಮೈಸಿನ್

note: name for mbr
en: Nukak Makú
kn: ನುಕುಕ್ ಮಾಕು

note: name for mbs
en: Manobo, Sarangani
kn: ಮನೋಬೊ, ಸರಂಗಾನಿ

note: name for mbt
en: Manobo, Matigsalug
kn: ಮನೊಬೊ, ಮಟಿಗ್ಸಾಲುಗ್

note: name for mbu
en: Mbula-Bwazza
kn: ಮಬುಲಾ-ಬ್ವಾಝಾ

note: name for mbv
en: Mbulungish
kn: ಮಬುಲುಂಗಿಶ್

note: name for mbw
en: Maring
kn: ಮಾರಿಂಗ್

note: name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
kn: ಮಾರಿ (ಈಸ್ಟ್ ಸೆಪಿಕ್ ಪ್ರದೇಶ)

note: name for mby
en: Memoni
kn: ಮೆಮೊನಿ

note: name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಅಮೋಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for mca
en: Maca
kn: ಮಕಾ

note: name for mcb
en: Machiguenga
kn: ಮಶಿಗ್ವೆಂಗಾ

note: name for mcc
en: Bitur
kn: ಬಿಟುರ್

note: name for mcd
en: Sharanahua
kn: ಶರಾನಹುವಾ

note: name for mce
en: Mixtec, Itundujia
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಇಟುಂಡುಜಿಯ

note: name for mcf
en: Matsés
kn: ಮಟ್ಸೀಸ್

note: name for mcg
en: Mapoyo
kn: ಮಪೊಯೊ

note: name for mch
en: Maquiritari
kn: ಮಕ್ವಿರಿಟಾರಿ

note: name for mci
en: Mese
kn: ಮೀಸ್

note: name for mcj
en: Mvanip
kn: ಮ್ವಾನಿಪ್

note: name for mck
en: Mbunda
kn: ಮಬುಂಡಾ

note: name for mcl
en: Macaguaje
kn: ಮಕಾಗುವಾಜ್

note: name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್, ಮಲಕ್ಕಾನ್

note: name for mcn
en: Masana
kn: ಮಸಾನಾ

note: name for mco
en: Mixe, Coatlán
kn: ಮಿಕ್ಸೆ, ಕೊಯಟ್ಲಾನ್

note: name for mcp
en: Makaa
kn: ಮಕಾ

note: name for mcq
en: Ese
kn: ಎಸಿ

note: name for mcr
en: Menya
kn: ಮೆನ್ಯಾ

note: name for mcs
en: Mambai
kn: ಮಂಬಾಯಿ

note: name for mct
en: Mengisa
kn: ಮೆಂಗಿಸಾ

note: name for mcu
en: Mambila, Cameroon
kn: ಮಾಂಬಿಲಾ, ಕೆಮರೂನ್

note: name for mcv
en: Minanibai
kn: ಮಿನಾನಿಬಾಯಿ

note: name for mcw
en: Mawa (Chad)
kn: ಮವಾ (ಚಾಡ್)

note: name for mcx
en: Mpiemo
kn: ಮಪಿಯೆಮೊ

note: name for mcy
en: Watut, South
kn: ವಟುಟ್, ಸೌತ್‌

note: name for mcz
en: Mawan
kn: ಮವಾನ್

note: name for mda
en: Mada (Nigeria)
kn: ಮಾಡಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for mdb
en: Morigi
kn: ಮೊರಿಗಿ

note: name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
kn: ಮಲೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for mdd
en: Mbum
kn: ಮಬುಮ್

note: name for mde
en: Maba (Chad)
kn: ಮಬಾ (ಚಾಡ್)

note: name for mdf
en: Moksha
kn: ಮೋಕ್ಷಾ

note: name for mdg
en: Massalat
kn: ಮಸಾಲಟ್

note: name for mdh
en: Maguindanao
kn: ಮಗುಯಿಂಡನವೊ

note: name for mdi
en: Mamvu
kn: ಮಾಮ್ವು

note: name for mdj
en: Mangbetu
kn: ಮಾಂಗ್ಬೆಟು

note: name for mdk
en: Mangbutu
kn: ಮಾಂಗ್ಬುಟು

note: name for mdl
en: Maltese Sign Language
kn: ಮಾಲ್ಟೀಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mdm
en: Mayogo
kn: ಮಯೊಗೊ

note: name for mdn
en: Mbati
kn: ಮಬಾಟಿ

note: name for mdp
en: Mbala
kn: ಮಬಾಲ

note: name for mdq
en: Mbole
kn: ಮಬೊಲ್

note: name for mdr
en: Mandar
kn: ಮೆಂಡಾರ್

note: name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
kn: ಮರಿಯ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for mdt
en: Mbere
kn: ಮಬೇರ್

note: name for mdu
en: Mboko
kn: ಮಬೊಕೊ

note: name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸಾಂಟಾ ಲೂಸಿಯ ಮೊಂಟೆವರ್ಡ್

note: name for mdw
en: Mbosi
kn: ಮಬೊಸಿ

note: name for mdx
en: Dizin
kn: ಡಿಝಿನ್

note: name for mdy
en: Male (Ethiopia)
kn: ಮಲೆ (ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ)

note: name for mdz
en: Suruí Do Pará
kn: ಸುರುಯಿ ಡೊ ಪಾರಾ

note: name for mea
en: Menka
kn: ಮೆಂಕಾ

note: name for meb
en: Ikobi-Mena
kn: ಇಕೋಬಿ-ಮೆನಾ

note: name for mec
en: Mara
kn: ಮಾರಾ

note: name for med
en: Melpa
kn: ಮೆಲ್ಪಾ

note: name for mee
en: Mengen
kn: ಮೆಂಗೆನ್

note: name for mef
en: Megam
kn: ಮೆಗಾಮ್

note: name for meg
en: Mea
kn: ಮಿಯಾ

note: name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಟ್ಲಾಕ್ಸಿಯಾಕೊ

note: name for mei
en: Midob
kn: ಮಿಡೋಬ್

note: name for mej
en: Meyah
kn: ಮೆಯಾಹ್

note: name for mek
en: Mekeo
kn: ಮಿಕಿಯೊ

note: name for mel
en: Melanau, Central
kn: ಮೆಲಾವು, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for mem
en: Mangala
kn: ಮಂಗಾಲಾ

note: name for men
en: Mende (Sierra Leone)
kn: ಮೆಂಡೀ (ಸಿಯೋರ ಲಿಯೋನ್)

note: name for meo
en: Malay, Kedah
kn: ಮಲೇಯ್, ಕೆಡಾಹ್

note: name for mep
en: Miriwung
kn: ಮಿರಿವುಂಗ್

note: name for meq
en: Merey
kn: ಮೆರೆಯ್

note: name for mer
en: Meru
kn: ಮೆರು

note: name for mes
en: Masmaje
kn: ಮಸ್ಮಜೆ

note: name for met
en: Mato
kn: ಮಾಟೊ

note: name for meu
en: Motu
kn: ಮೊಟು

note: name for mev
en: Mann
kn: ಮಾನ್

note: name for mew
en: Maaka
kn: ಮಾಕಾ

note: name for mey
en: Hassaniyya
kn: ಹಸಾನಿಯಾ

note: name for mez
en: Menominee
kn: ಮೆನೋಮಿನೀ

note: name for mfa
en: Malay, Pattani
kn: ಮಲಯ, ಪಟ್ಟಾನಿ

note: name for mfb
en: Bangka
kn: ಬಂಗ್ಕಾ

note: name for mfc
en: Mba
kn: ಮಬಾ

note: name for mfd
en: Mendankwe-Nkwen
kn: ಮೆಂಡಾಂಕ್ವೆ-ನಕ್ವೆನ್

note: name for mfe
en: Morisyen
kn: ಮೊರಿಸಿನ್

note: name for mff
en: Naki
kn: ನಾಕಿ

note: name for mfg
en: Mixifore
kn: ಮಿಕ್ಸಿಫೋರ್

note: name for mfh
en: Matal
kn: ಮಾಟಾಲ್

note: name for mfi
en: Wandala
kn: ವಾಂಡಾಲಾ

note: name for mfj
en: Mefele
kn: ಮೆಫೇಲ್

note: name for mfk
en: Mofu, North
kn: ಮೋಫು, ನಾರ್ತ್

note: name for mfl
en: Putai
kn: ಪುಟಾಯಿ

note: name for mfm
en: Marghi South
kn: ಮಾರ್ಗಿ ಸೌತ್‌

note: name for mfn
en: Mbembe, Cross River
kn: ಮಬೆಂಬೆ, ಕ್ರಾಸ್ ರಿವರ್

note: name for mfp
en: Malay, Makassar
kn: ಮಲೇಯ್, ಮಕಸಾರ್

note: name for mfq
en: Moba
kn: ಮೊಬಾ

note: name for mfr
en: Marithiel
kn: ಮರಿತೆಲ್

note: name for mfs
en: Mexican Sign Language
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mft
en: Mokerang
kn: ಮೊಕೆರಾಂಗ್

note: name for mfu
en: Mbwela
kn: ಮಬ್ವೆಲಾ

note: name for mfv
en: Mandjak
kn: ಮಾಂಡ್ಜಾಕ್

note: name for mfw
en: Mulaha
kn: ಮುಲಾಹಾ

note: name for mfx
en: Melo
kn: ಮೆಲೊ

note: name for mfy
en: Mayo
kn: ಮಯೊ

note: name for mfz
en: Mabaan
kn: ಮಬಾನ್

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
kn: ಐರಿಶ್, ಮಿಡ್‌ (900-1200)

note: name for mgb
en: Mararit
kn: ಮರಾರಿಟ್

note: name for mgc
en: Morokodo
kn: ಮೊರೊಕೊಡೊ

note: name for mgd
en: Moru
kn: ಮೊರು

note: name for mge
en: Mango
kn: ಮ್ಯಾಂಗೊ

note: name for mgf
en: Maklew
kn: ಮಾಕ್ಲೀವ್

note: name for mgg
en: Mpongmpong
kn: ಮಪಾಂಗ್‌ಮಪಾಂಗ್

note: name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
kn: ಮಖುವಾ-ಮೀಟೊ

note: name for mgi
en: Lijili
kn: ಲಿಜಿಲಿ

note: name for mgj
en: Abureni
kn: ಅಬುರೆನಿ

note: name for mgk
en: Mawes
kn: ಮಾವೆಸ್

note: name for mgl
en: Maleu-Kilenge
kn: ಮಲೆಯು-ಕಿಲೆಂಗ್

note: name for mgm
en: Mambae
kn: ಮಂಬಾಯೆ

note: name for mgn
en: Mbangi
kn: ಮಬಾಂಗಿ

note: name for mgo
en: Meta'
kn: ಮೆಟಾ

note: name for mgp
en: Magar, Eastern
kn: ಮಾಗಾರ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for mgq
en: Malila
kn: ಮಲಿಲಾ

note: name for mgr
en: Mambwe-Lungu
kn: ಮಾಂಬ್ವೆ-ಲುಂಗು

note: name for mgs
en: Manda (Tanzania)
kn: ಮಾಂಡಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for mgt
en: Mongol
kn: ಮೊಂಗೊಲ್

note: name for mgu
en: Mailu
kn: ಮೈಲು

note: name for mgv
en: Matengo
kn: ಮಟೆಂಗೊ

note: name for mgw
en: Matumbi
kn: ಮಟುಂಬಿ

note: name for mgx
en: Omati
kn: ಒಮಾಟಿ

note: name for mgy
en: Mbunga
kn: ಮಬುಂಗಾ

note: name for mgz
en: Mbugwe
kn: ಮಬುಬ್ವೆ

note: name for mha
en: Manda (India)
kn: ಮಾಂಡಾ (ಭಾರತ)

note: name for mhb
en: Mahongwe
kn: ಮಹಾಂಗ್ವೆ

note: name for mhc
en: Mocho
kn: ಮೊಶೊ

note: name for mhd
en: Mbugu
kn: ಮಬುಗು

note: name for mhe
en: Besisi
kn: ಬೆಸಿಸಿ

note: name for mhf
en: Mamaa
kn: ಮಾಮಾ

note: name for mhg
en: Margu
kn: ಮಾರ್ಗು

note: name for mhh
en: Maskoy Pidgin
kn: ಮಸ್ಕೊಯ್ ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for mhi
en: Ma'di
kn: ಮಾಡಿ

note: name for mhj
en: Mogholi
kn: ಮೊಗೊಲಿ

note: name for mhk
en: Mungaka
kn: ಮುಂಗಾಕಾ

note: name for mhl
en: Mauwake
kn: ಮೌವಾಕ್

note: name for mhm
en: Makhuwa-Moniga
kn: ಮಕುವಾ-ಮೊನಿಗಾ

note: name for mhn
en: Mócheno
kn: ಮೊಶೆನೊ

note: name for mho
en: Mashi (Zambia)
kn: ಮಾಶಿ (ಜಾಂಬಿಯಾ)

note: name for mhp
en: Malay, Balinese
kn: ಮಲಯ್, ಬೆಲುನೀಸ್

note: name for mhq
en: Mandan
kn: ಮಂಡಾನ್

note: name for mhr
en: Mari, Eastern
kn: ಮಾರಿ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for mhs
en: Buru (Indonesia)
kn: ಬುರು (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for mht
en: Mandahuaca
kn: ಮಂಡಾಹುವಕ

note: name for mhu
en: Deng, Darang
kn: ಡೆಂಗ್ ಡರಾಂಗ್

note: name for mhx
en: Maru
kn: ಮಾರು

note: name for mhy
en: Ma'anyan
kn: ಮಾನ್ಯಾನ್

note: name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
kn: ಮೊರ್ (ಮೊರ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್)

note: name for mia
en: Miami
kn: ಮಿಯಾಮಿ

note: name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಅಟಾಟ್ಲಾಹುಕಾ

note: name for mic
en: Mi'kmaq
kn: ಮಿಕ್‌ಮ್ಯಾಕ್

note: name for mid
en: Mandaic
kn: ಮಂಡಾಯಿಕ್

note: name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಒಕೊಟೆಪಕ್

note: name for mif
en: Mofu-Gudur
kn: ಮೊಫು-ಗುಡುರ್

note: name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಮಿಗೆಲ್ ಎಲ್ ಗ್ರಾಂಡ್

note: name for mih
en: Mixtec, Chayuco
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಶಯುಕೊ

note: name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಶಿಗ್ಮೆಕ್ಯಾಟಿಟ್ಲಾನ್

note: name for mij
en: Abar
kn: ಅಬಾರ್

note: name for mik
en: Mikasuki
kn: ಮಿಕಾಸುಕಿ

note: name for mil
en: Mixtec, Peñoles
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಪೆನೋಲ್ಸ್

note: name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಅಲಾಕಟ್ಲಾಟ್ಸಲಾ

note: name for min
en: Minangkabau
kn: ಮಾನಾಂಗಕಾಬೊ

note: name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಪಿನೊಟೆಪಾ ನ್ಯಾಶನಲ್

note: name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಅಪಾಸ್ಕೊ-ಅಪೊಲಾ

note: name for miq
en: Mískito
kn: ಮಿಸ್ಕಿಟೊ

note: name for mir
en: Mixe, Isthmus
kn: ಮಿಕ್ಸೆ, ಇಸ್ತಮಸ್

note: name for mis
en: Uncoded languages
kn: ಕೋಡ್ ಮಾಡದಿರುವ ಭಾಷೆಗಳು

note: name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸದರ್ನ್‌ ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

note: name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಕಕಾಲೋಕ್ಸ್‌ಟೆಪೆಕ್

note: name for miw
en: Akoye
kn: ಅಕೋಯೆ

note: name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಪೆಕ್

note: name for miy
en: Mixtec, Ayutla
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಅಯುಟ್

note: name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಕೋಟ್ಸೊಸ್ಪಾನ್

note: name for mja
en: Mahei
kn: ಮಹೆಯಿ

note: name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್ ಕೊಲರಾಡೊ

note: name for mjd
en: Maidu, Northwest
kn: ಮೈಡು, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟ್

note: name for mje
en: Muskum
kn: ಮುಸ್ಕುಮ್

note: name for mjg
en: Tu
kn: ಟು

note: name for mjh
en: Mwera (Nyasa)
kn: ಮ್ವೆರಾ (ನ್ಯಾಸ)

note: name for mji
en: Kim Mun
kn: ಕಿಮ್ ಮುನ್

note: name for mjj
en: Mawak
kn: ಮವಾಕ್

note: name for mjk
en: Matukar
kn: ಮಟುಕಾರ್

note: name for mjl
en: Mandeali
kn: ಮಾಂಡೇಲಿ

note: name for mjm
en: Medebur
kn: ಮಿಡೆಬುರ್

note: name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
kn: ಮಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for mjo
en: Malankuravan
kn: ಮಲಾಂಕುರವಾನ್

note: name for mjp
en: Malapandaram
kn: ಮಲಾಪಂಡಾರಮ್

note: name for mjq
en: Malaryan
kn: ಮಲಾರ್ಯಾನ್

note: name for mjr
en: Malavedan
kn: ಮಲಾವೆಡನ್

note: name for mjs
en: Miship
kn: ಮಿಶಿಪ್

note: name for mjt
en: Sauria Paharia
kn: ಸೌರಿಯಾ ಪಹಾರಿಯಾ

note: name for mju
en: Manna-Dora
kn: ಮನಾ-ಡೊರಾ

note: name for mjv
en: Mannan
kn: ಮನಾನ್

note: name for mjw
en: Karbi
kn: ಕರ್ಬಿ

note: name for mjx
en: Mahali
kn: ಮಹಾಲಿ

note: name for mjy
en: Mahican
kn: ಮಹಿಕನ್

note: name for mjz
en: Majhi
kn: ಮಾಜಿ

note: name for mkb
en: Mal Paharia
kn: ಮಾಲ್ ಪಹಾರಿಯ

note: name for mkc
en: Siliput
kn: ಸಿಲಿಪುಟ್

note: name for mkd
en: Macedonian
kn: ಮೆಸಡೋನಿಯನ್

note: name for mke
en: Mawchi
kn: ಮಾವ್ಚಿ

note: name for mkf
en: Miya
kn: ಮಿಯಾ

note: name for mkg
en: Mak (China)
kn: ಮ್ಯಾಕ್ (ಚೈನಾ)

note: name for mki
en: Dhatki
kn: ದಾಟ್ಕಿ

note: name for mkj
en: Mokilese
kn: ಮೊಕಿಲೀಸ್

note: name for mkk
en: Byep
kn: ಬೈಯೆಪ್

note: name for mkl
en: Mokole
kn: ಮೊಕೊಲ್

note: name for mkm
en: Moklen
kn: ಮೊಕ್ಲೆನ್

note: name for mkn
en: Malay, Kupang
kn: ಮಲೇಯ್, ಕುಪಾಂಗ್

note: name for mko
en: Mingang Doso
kn: ಮಿಂಗಾಂಗ್ ಡೊಸೊ

note: name for mkp
en: Moikodi
kn: ಮೊಯಿಕೊಡಿ

note: name for mkq
en: Miwok, Bay
kn: ಮಿವೊಕ್, ಬೇ

note: name for mkr
en: Malas
kn: ಮಲಾಸ್

note: name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸಿಲಾಕೆಯೊಪಾನ್

note: name for mkt
en: Vamale
kn: ವಮೇಲ್

note: name for mku
en: Maninka, Konyanka
kn: ಮನಿಂಕಾ, ಕೊನ್ಯಾಂಕಾ

note: name for mkv
en: Mafea
kn: ಮಫೆಯಾ

note: name for mkw
en: Kituba (Congo)
kn: ಕಿಟುಬಾ (ಕಾಂಗೋ)

note: name for mkx
en: Manobo, Cinamiguin
kn: ಮನೊಬೊ, ಸಿನಾಮಿಗುಯಿನ್

note: name for mky
en: Makian, East
kn: ಮಕಿಯಾನ್, ಈಸ್ಟ್

note: name for mkz
en: Makasae
kn: ಮಕಾಸೆ

note: name for mla
en: Malo
kn: ಮಾಲೊ

note: name for mlb
en: Mbule
kn: ಮಬುಲ್

note: name for mlc
en: Cao Lan
kn: ಕವೊ ಲಾನ್

note: name for mld
en: Malakhel
kn: ಮಲಾಕೆಲ್

note: name for mle
en: Manambu
kn: ಮನಾಂಬು

note: name for mlf
en: Mal
kn: ಮಾಲ್

note: name for mlg
en: Malagasy
kn: ಮಲಗಸಿ

note: name for mlh
en: Mape
kn: ಮಾಪೆ

note: name for mli
en: Malimpung
kn: ಮಲಿಂಪುಂಗ್

note: name for mlj
en: Miltu
kn: ಮಿಲ್ಟು

note: name for mlk
en: Ilwana
kn: ಇಲ್ವಾನ

note: name for mll
en: Malua Bay
kn: ಮಲುವಾ ಬೇ

note: name for mlm
en: Mulam
kn: ಮುಲಾಮ್

note: name for mln
en: Malango
kn: ಮಲಂಗೊ

note: name for mlo
en: Mlomp
kn: ಮ್ಲಾಂಪ್

note: name for mlp
en: Bargam
kn: ಬರ್ಗಾಮ್

note: name for mlq
en: Maninkakan, Western
kn: ಮಾನಿಂಕಾಕನ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for mlr
en: Vame
kn: ವೇಮ್

note: name for mls
en: Masalit
kn: ಮಸಾಲಿಟ್

note: name for mlt
en: Maltese
kn: ಮಾಲ್ಟೀಸ್

note: name for mlu
en: To'abaita
kn: ಟೊವಾಬೈಟಾ

note: name for mlv
en: Motlav
kn: ಮೊಟ್ಲಾವ್

note: name for mlw
en: Moloko
kn: ಮೊಲೊಕೊ

note: name for mlx
en: Malfaxal
kn: ಮಲ್ಫಾಕ್ಸಾನ್

note: name for mlz
en: Malaynon
kn: ಮಲಯ್ನೊನ್

note: name for mma
en: Mama
kn: ಮಾಮಾ

note: name for mmb
en: Momina
kn: ಮೊಮಿನಾ

note: name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
kn: ಮಝಹುವ, ಮಿಚಾವೊಕಾನ್

note: name for mmd
en: Maonan
kn: ಮವೊನಾನ್

note: name for mme
en: Mae
kn: ಮಯೆ

note: name for mmf
en: Mundat
kn: ಮುಂಡಾಟ್

note: name for mmg
en: Ambrym, North
kn: ಆಂಬ್ರಿಮ್, ನಾರ್ತ್

note: name for mmh
en: Mehináku
kn: ಮೆಹಿನಾಕು

note: name for mmi
en: Musar
kn: ಮುಸಾರ್

note: name for mmj
en: Majhwar
kn: ಮಜ್‌ವಾರ್

note: name for mmk
en: Mukha-Dora
kn: ಮುಖಾ-ಡೋರ

note: name for mml
en: Man Met
kn: ಮಾನ್ ಮೆಟ್

note: name for mmm
en: Maii
kn: ಮಾಯಿ

note: name for mmn
en: Mamanwa
kn: ಮಮಾನ್ವಾ

note: name for mmo
en: Buang, Mangga
kn: ಬುವಾಂಗ್, ಮಾಂಗಾ

note: name for mmp
en: Siawi
kn: ಸಿಯಾವಿ

note: name for mmq
en: Musak
kn: ಮುಸಾಕ್

note: name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
kn: ಮಿಯಾವು, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಕ್ಸಿಯಾಂಗ್ಸಿ

note: name for mmt
en: Malalamai
kn: ಮಾಲಾಲಾಮೈ

note: name for mmu
en: Mmaala
kn: ಮಮಾಲ

note: name for mmv
en: Miriti
kn: ಮಿರಿಟಿ

note: name for mmw
en: Emae
kn: ಎಮಾಯೆ

note: name for mmx
en: Madak
kn: ಮಡಾಕ್

note: name for mmy
en: Migaama
kn: ಮಿಗಾಮಾ

note: name for mmz
en: Mabaale
kn: ಮಬಾಲೆ

note: name for mna
en: Mbula
kn: ಮಬುಲಾ

note: name for mnb
en: Muna
kn: ಮುನಾ

note: name for mnc
en: Manchu
kn: ಮಂಚು

note: name for mnd
en: Mondé
kn: ಮೊಂಡ್

note: name for mne
en: Naba
kn: ನಬಾ

note: name for mnf
en: Mundani
kn: ಮುಂಡಾನಿ

note: name for mng
en: Mnong, Eastern
kn: ಮನಾಂಗ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
kn: ಮೊನೊ (ಡೆಮೋಕ್ರಾಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೊ)

note: name for mni
en: Manipuri
kn: ಮಣಿಪುರಿ

note: name for mnj
en: Munji
kn: ಮುಂಜಿ

note: name for mnk
en: Mandinka
kn: ಮಂಡಿಂಕಾ

note: name for mnl
en: Tiale
kn: ಟಿಯಾಲ್

note: name for mnm
en: Mapena
kn: ಮಪೆನಾ

note: name for mnn
en: Mnong, Southern
kn: ಮನಾಂಗ್, ಸದರ್ನ್

note: name for mnp
en: Chinese, Min Bei
kn: ಚೈನೀಸ್, ಮಿನ್ ಬಿ

note: name for mnq
en: Minriq
kn: ಮಿನ್ರಿಕ್

note: name for mnr
en: Mono (USA)
kn: ಮೋನೊ (USA)

note: name for mns
en: Mansi
kn: ಮಾನ್ಸಿ

note: name for mnt
en: Maykulan
kn: ಮಯ್ಕುಲಾನ್

note: name for mnu
en: Mer
kn: ಮೆರ್

note: name for mnv
en: Rennell-Bellona
kn: ರೆನೆಲ್-ಬೆಲೊನಾ

note: name for mnw
en: Mon
kn: ಮೊನ್

note: name for mnx
en: Manikion
kn: ಮನಿಕಿಯೊನ್

note: name for mny
en: Manyawa
kn: ಮನ್ಯಾವಾ

note: name for mnz
en: Moni
kn: ಮೊನಿ

note: name for moc
en: Mocoví
kn: ಮೊಕೊವಿ

note: name for mod
en: Mobilian
kn: ಮೊಬಿಲಿಯನ್

note: name for moe
en: Montagnais
kn: ಮಾಂಟನ್ಯೇಯ್

note: name for mof
en: Mohegan-Montauk-Narragansett
kn: ಮೊಂಟೌಕ್-ನರಾಗನ್ಸೆಟ್

note: name for mog
en: Mongondow
kn: ಮೊಂಗೊಂಡೊವ್

note: name for moh
en: Mohawk
kn: ಮೊಹಾಕ್

note: name for moj
en: Monzombo
kn: ಮೊಂಝೊಂಬೊ

note: name for mok
en: Morori
kn: ಮೊರೊರಿ

note: name for mom
en: Monimbo
kn: ಮೊನಿಂಬೊ

note: name for mon
en: Mongolian
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್

note: name for moo
en: Monom
kn: ಮೊನೊಮ್

note: name for mop
en: Mopán Maya
kn: ಮೊಪಾನ್ ಮಯಾ

note: name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
kn: ಮೊರ್ (ಬೊಂಬೆರಾಯಿ ಪೆನಿನ್ಸುಲಾ)

note: name for mor
en: Moro
kn: ಮೊರೊ

note: name for mos
en: Mossi
kn: ಮೋಸಿ

note: name for mot
en: Barí
kn: ಬಾರಿ

note: name for mou
en: Mogum
kn: ಮೊಗುಮ್

note: name for mov
en: Mohave
kn: ಮೊಹಾವೆ

note: name for mow
en: Moi (Congo)
kn: ಮೊಯಿ (ಕಾಂಗೋ)

note: name for mox
en: Molima
kn: ಮೊಲಿಮಾ

note: name for moy
en: Shekkacho
kn: ಶೆಕಾಶೊ

note: name for moz
en: Mukulu
kn: ಮುಕುಲು

note: name for mpb
en: Mullukmulluk
kn: ಮುಲುಕ್ಮುಲುಕ್

note: name for mpc
en: Mangarayi
kn: ಮಂಗಾರಯಿ

note: name for mpd
en: Machinere
kn: ಮಶಿನೀರ್

note: name for mpe
en: Majang
kn: ಮಜಾಂಗ್

note: name for mpg
en: Marba
kn: ಮಾರ್ಬಾ

note: name for mph
en: Maung
kn: ಮವುಂಗ್

note: name for mpj
en: Martu Wangka
kn: ಮಾರ್ಟು ವಾಂಗ್ಕಾ

note: name for mpk
en: Mbara (Chad)
kn: ಬಾರಾ (ಚಾಡ್)

note: name for mpl
en: Watut, Middle
kn: ವಟೌಟ್, ಮಿಡಲ್

note: name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಯೊಸೊಂಡುವ

note: name for mpn
en: Mindiri
kn: ಮಿಂಡಿರಿ

note: name for mpo
en: Miu
kn: ಮಿಯು

note: name for mpp
en: Migabac
kn: ಮಿಗಾಬ್ಯಾಕ್

note: name for mpq
en: Matís
kn: ಮಾಟಿಸ್

note: name for mpr
en: Vangunu
kn: ವಾಂಗುನು

note: name for mps
en: Dadibi
kn: ಡಾಡಿಬಿ

note: name for mpt
en: Mian
kn: ಮಿಯಾನ್

note: name for mpu
en: Makuráp
kn: ಮಕುರಾಪ್

note: name for mpv
en: Mungkip
kn: ಮುಂಗ್‌ಕಿಪ್

note: name for mpw
en: Mapidian
kn: ಮಪಿಡಿಯನ್

note: name for mpx
en: Misima-Paneati
kn: ಮಿಸಿಮಾ-ಪನೇಟಿ

note: name for mpy
en: Mapia
kn: ಮಾಪಿಯಾ

note: name for mqa
en: Maba (Indonesia)
kn: ಮಾಬಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for mqc
en: Mangole
kn: ಮಂಗೊಲ್

note: name for mqe
en: Matepi
kn: ಮಟೆಪಿ

note: name for mqf
en: Momuna
kn: ಮೊಮುನಾ

note: name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
kn: ಮಲೇಯ್, ಕೊಟ ಬಾಂಗನ್ ಕುಟಾಯಿ

note: name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟ್ಲಾಝೊಯಾಲ್ಟಪಕ್

note: name for mqi
en: Mariri
kn: ಮರಿರಿ

note: name for mqj
en: Mamasa
kn: ಮಮಾಸ

note: name for mqk
en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
kn: ಮನೊಬೊ, ರಾಜಾಹ್ ಕಬುನ್ಸುವಾನ್

note: name for mqm
en: Marquesan, South
kn: ಮಾರ್ಕೇಸನ್, ಸೌತ್‌

note: name for mqn
en: Moronene
kn: ಮೊರೊನೀನ್

note: name for mqo
en: Modole
kn: ಮೊಡೊಲ್

note: name for mqp
en: Manipa
kn: ಮನಿಪಾ

note: name for mqq
en: Minokok
kn: ಮಿನೋಕೊಕ್

note: name for mqr
en: Mander
kn: ಮಾಂಡೇರ್

note: name for mqs
en: Makian, West
kn: ಮಕಿಯಾನ್, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for mqt
en: Mok
kn: ಮೋಕ್

note: name for mqu
en: Mandari
kn: ಮಂಡಾರಿ

note: name for mqv
en: Mosimo
kn: ಮೊಸಿಮೊ

note: name for mqw
en: Murupi
kn: ಮುರುಪಿ

note: name for mqx
en: Mamuju
kn: ಮಮುಜು

note: name for mqy
en: Manggarai
kn: ಮಾಂಗಾರಯಿ

note: name for mqz
en: Malasanga
kn: ಮಲಸಂಗಾ

note: name for mra
en: Mlabri
kn: ಮ್ಲಾಬ್ರಿ

note: name for mrb
en: Marino
kn: ಮರಿನೊ

note: name for mrc
en: Maricopa
kn: ಮರಿಕೊಪಾ

note: name for mrd
en: Magar, Western
kn: ಮಗರ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
kn: ಮಾರ್ತಾಸ್ ವೈನ್‌ಯಾರ್ಡ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mrf
en: Elseng
kn: ಎಲ್ಸೆಂಗ್

note: name for mrg
en: Miri
kn: ಮಿರಿ

note: name for mrh
en: Chin, Mara
kn: ಶಿನ್, ಮಾರ

note: name for mri
en: Maori
kn: ಮವೋರಿ

note: name for mrj
en: Mari, Western
kn: ಮಾರಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for mrl
en: Mortlockese
kn: ಮೊರ್ಟ್ಲೊಕೀಸ್

note: name for mrm
en: Merlav
kn: ಮರ್ಲಾವ್

note: name for mrn
en: Cheke Holo
kn: ಶೆಕೆ, ಹೊಲೊ

note: name for mro
en: Mru
kn: ಮ್ರು

note: name for mrp
en: Morouas
kn: ಮೊರೊಯುಸ್

note: name for mrq
en: Marquesan, North
kn: ಮಾರ್ಕೇಸನ್, ನಾರ್ತ್

note: name for mrr
en: Maria (India)
kn: ಮಾರಿಯ (ಭಾರತ)

note: name for mrs
en: Maragus
kn: ಮರಾಗುಸ್

note: name for mrt
en: Marghi Central
kn: ಮಾರ್ಗಿ ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for mru
en: Mono (Cameroon)
kn: ಮೋನೊ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for mrv
en: Mangareva
kn: ಮಂಗಾರೆವಾ

note: name for mrw
en: Maranao
kn: ಮರಾನವೊ

note: name for mrx
en: Maremgi
kn: ಮರೆಮ್ಗಿ

note: name for mry
en: Mandaya, Karaga
kn: ಮಂಡಾಯ, ಕರಗಾ

note: name for mrz
en: Marind
kn: ಮಾರಿಂಡ್

note: name for msa
en: Malay (macrolanguage)
kn: ಮಲೇಯ್ (ಮ್ಯಾಕ್ರೊಭಾಷೆ)

note: name for msb
en: Masbatenyo
kn: ಮಸ್ಬಾಟೆನ್ಯೊ

note: name for msc
en: Maninka, Sankaran
kn: ಮನಿಂಕಾ, ಸಂಕರನ್

note: name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
kn: ಯುಕಾಟೆಕ್ ಮಯಾ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mse
en: Musey
kn: ಮುಸೆ

note: name for msf
en: Mekwei
kn: ಮೆಕ್ವೆಯಿ

note: name for msg
en: Moraid
kn: ಮೊರಾಯಿಡ್

note: name for msh
en: Malagasy, Masikoro
kn: ಮಲಗಸಿ, ಮಸಿಕೊರೊ

note: name for msi
en: Malay, Sabah
kn: ಮಲೇಯ್, ಸಬಾಹ್

note: name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
kn: ಮಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for msk
en: Mansaka
kn: ಮನ್ಸಾಕಾ

note: name for msl
en: Molof
kn: ಮೊಲೊಫ್

note: name for msm
en: Manobo, Agusan
kn: ಮನೊಬೊ, ಅಗುಸಾನ್

note: name for msn
en: Vurës
kn: ವೂರ್ಸ್

note: name for mso
en: Mombum
kn: ಮೊಂಬಮ್

note: name for msp
en: Maritsauá
kn: ಮಾರಿಟ್ಸವುವಾ

note: name for msq
en: Caac
kn: ಕಾಕ್

note: name for msr
en: Mongolian Sign Language
kn: ಮಾಂಗೋಲಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mss
en: Masela, West
kn: ಮಸೇಲ, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for mst
en: Mandaya, Cataelano
kn: ಮಂಡಾಯ, ಕಟಾಯಿಲಾನೊ

note: name for msu
en: Musom
kn: ಮುಸೊಮ್

note: name for msv
en: Maslam
kn: ಮಸ್ಲಾಮ್

note: name for msw
en: Mansoanka
kn: ಮನ್ಸೊಂಕಾ

note: name for msx
en: Moresada
kn: ಮೊರೆಸಾಡಾ

note: name for msy
en: Aruamu
kn: ಅರುವಾಮು

note: name for msz
en: Momare
kn: ಮೊಮಾರೆ

note: name for mta
en: Manobo, Cotabato
kn: ಮನೊಬೊ, ಕೊಟಾಬಾಟೊ

note: name for mtb
en: Anyin Morofo
kn: ಅನ್ಯಿನ್ ಮೊರೊಫೊ

note: name for mtc
en: Munit
kn: ಮೂನಿಟ್

note: name for mtd
en: Mualang
kn: ಮುವಾಲಾಂಗ್

note: name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
kn: ಮೋನೊ (ಸಾಲೋಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು)

note: name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
kn: ಮುರಿಕ್ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for mtg
en: Una
kn: ಉನಾ

note: name for mth
en: Munggui
kn: ಮುಂಗುಯಿ

note: name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
kn: ಮೈವಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for mtj
en: Moskona
kn: ಮೊಸ್ಕೊನಾ

note: name for mtk
en: Mbe'
kn: ಮಬೆ

note: name for mtl
en: Montol
kn: ಮೊಂಟೊಲ್

note: name for mtm
en: Mator
kn: ಮೇಟರ್

note: name for mtn
en: Matagalpa
kn: ಮಟಾಗಾಲ್ಪಾ

note: name for mto
en: Mixe, Totontepec
kn: ಮಿಕ್ಸೆ, ಟೊಟೊಂಟೆಪೆಕ್

note: name for mtp
en: Wichí Lhamtés Nocten
kn: ವಿಶಿ ಲಾಮ್ಟೆಸ್ ನೋಕ್ಟೆನ್

note: name for mtq
en: Muong
kn: ಮುವೊಂಗ್

note: name for mtr
en: Mewari
kn: ಮೇವಾರಿ

note: name for mts
en: Yora
kn: ಯೋರ

note: name for mtt
en: Mota
kn: ಮೊಟಾ

note: name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟುಟುಟೆಪೆಕ್

note: name for mtv
en: Asaro'o
kn: ಅಸಾರೊ

note: name for mtw
en: Magahat
kn: ಮಗಾಹಟ್

note: name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟಿಡಾ

note: name for mty
en: Nabi
kn: ನಾಬಿ

note: name for mua
en: Mundang
kn: ಮುಂಡಾಂಗ್

note: name for mub
en: Mubi
kn: ಮುಬಿ

note: name for mud
en: Aleut, Mednyj
kn: ಆಲಿಯೂಟ್, ಮೆಡ್ನಿ

note: name for mue
en: Media Lengua
kn: ಮೀಡಿಯ ಲೆಂಗುವ

note: name for mug
en: Musgu
kn: ಮಸ್ಗು

note: name for muh
en: Mündü
kn: ಮುಂಡು

note: name for mui
en: Musi
kn: ಮುಸಿ

note: name for muj
en: Mabire
kn: ಮಾಬಿರ್

note: name for muk
en: Mugom
kn: ಮುಗೊಮ್

note: name for mul
en: Multiple languages
kn: ಅನೇಕ ಭಾಷೆಗಳು

note: name for mum
en: Maiwala
kn: ಮಾಯಿವಾಲ

note: name for muo
en: Nyong
kn: ನ್ಯೊಂಗ್

note: name for mup
en: Malvi
kn: ಮಾಲ್ವಿ

note: name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
kn: ಮಿಯಾಯೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಕ್ಸಿಯಾಂಗ್ಸಿ

note: name for mur
en: Murle
kn: ಮುರ್ಲ್

note: name for mus
en: Creek
kn: ಕ್ರೀಕ್

note: name for mut
en: Muria, Western
kn: ಮುರಿಯ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for muu
en: Yaaku
kn: ಯಾಕು

note: name for muv
en: Muthuvan
kn: ಮುತುವಾನ್

note: name for mux
en: Bo-Ung
kn: ಬೊ-ಉಂಗ್

note: name for muy
en: Muyang
kn: ಮುಯಾಂಗ್

note: name for muz
en: Mursi
kn: ಮುರ್ಸಿ

note: name for mva
en: Manam
kn: ಮನಾಮ್

note: name for mvb
en: Mattole
kn: ಮಾಟೊಲ್

note: name for mvd
en: Mamboru
kn: ಮಾಂಬೊರು

note: name for mve
en: Marwari (Pakistan)
kn: ಮಾರ್ವಾರಿ (ಪಾಕಿಸ್ತಾನ್)

note: name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್, ಪೆರಿಫೆರಲ್

note: name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಯುಚುವಾನ್

note: name for mvh
en: Mire
kn: ಮಿರ್

note: name for mvi
en: Miyako
kn: ಮಿಯಾಕೊ

note: name for mvk
en: Mekmek
kn: ಮೆಕ್ಮೆಕ್

note: name for mvl
en: Mbara (Australia)
kn: ಬಾರ (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

note: name for mvm
en: Muya
kn: ಮುಯಾ

note: name for mvn
en: Minaveha
kn: ಮಿನಾವೆಹಾ

note: name for mvo
en: Marovo
kn: ಮಾರೊವೊ

note: name for mvp
en: Duri
kn: ದುರಿ

note: name for mvq
en: Moere
kn: ಮೊಯಿರೆ

note: name for mvr
en: Marau
kn: ಮಾರೌ

note: name for mvs
en: Massep
kn: ಮಾಸೆಪ್

note: name for mvu
en: Marfa
kn: ಮಾರ್ಫಾ

note: name for mvv
en: Murut, Tagal
kn: ಮುರುಟ್, ಟಾಗಲ್

note: name for mvw
en: Machinga
kn: ಮಚಿಂಗಾ

note: name for mvx
en: Meoswar
kn: ಮಿಯೊಸ್ವಾರ್

note: name for mvy
en: Kohistani, Indus
kn: ಕೋಹಿಸ್ತಾನಿ, ಇಂಡಸ್

note: name for mvz
en: Mesqan
kn: ಮೆಸ್ಕಾನ್

note: name for mwa
en: Mwatebu
kn: ಮವಾಟೆಬು

note: name for mwb
en: Juwal
kn: ಜುವಾಲ್

note: name for mwc
en: Are
kn: ಅರೆ

note: name for mwd
en: Mudbura
kn: ಮುಡ್‌ಬುರಾ

note: name for mwe
en: Mwera (Chimwera)
kn: ಮವೆರಾ (ಶಿಮ್ವೆರಾ)

note: name for mwf
en: Murrinh-Patha
kn: ಮುರಿನ್-ಪಾತಾ

note: name for mwg
en: Aiklep
kn: ಏಕ್ಲೆಪ್

note: name for mwh
en: Mouk-Aria
kn: ಮೌಕ್-ಅರಿಯಾ

note: name for mwi
en: Labo
kn: ಲಾಬೊ

note: name for mwj
en: Maligo
kn: ಮಲಿಗೊ

note: name for mwk
en: Maninkakan, Kita
kn: ಮನಿಂಕಾಕನ್, ಕಿಟಾ

note: name for mwl
en: Mirandese
kn: ಮಿರಾಂಡೀಸ್

note: name for mwm
en: Sar
kn: ಸಾರ್

note: name for mwn
en: Nyamwanga
kn: ನ್ಯಾಮ್ವಾಂಗಾ

note: name for mwo
en: Maewo, Central
kn: ಮಯೆವೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for mwp
en: Kala Lagaw Ya
kn: ಕಾಲಾ ಲಾಗಾವ್ ಯಾ

note: name for mwq
en: Chin, Mün
kn: ಶಿನ್, ಮುನ್

note: name for mwr
en: Marwari
kn: ಮಾರ್ವಾರಿ

note: name for mwt
en: Moken
kn: ಮೊಕೆನ್

note: name for mwu
en: Mittu
kn: ಮಿಟು

note: name for mwv
en: Mentawai
kn: ಮೆಂಟಾವಾಯಿ

note: name for mww
en: Hmong Daw
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಡಾವ್

note: name for mwx
en: Mediak
kn: ಮೆಡಿಯಾಕ್

note: name for mwy
en: Mosiro
kn: ಮೊಸಿರೊ

note: name for mwz
en: Moingi
kn: ಮೊಯಿಂಗಿ

note: name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
kn: ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಕ್, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟ್ ಓಕ್ಸಾಕಾ

note: name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟೆಝೊಟ್ಲಾನ್

note: name for mxc
en: Manyika
kn: ಮನ್ಯಿಕಾ

note: name for mxd
en: Modang
kn: ಮೊಡಾಂಗ್

note: name for mxe
en: Mele-Fila
kn: ಮೀಲ್-ಫಿಲಾ

note: name for mxf
en: Malgbe
kn: ಮಲಾಗ್ಬೆ

note: name for mxi
en: Mozarabic
kn: ಮೊಝಾರಬಿಕ್

note: name for mxj
en: Deng, Geman
kn: ಡೆಂಗ್, ಗೆಮಾನ್

note: name for mxk
en: Monumbo
kn: ಮೊನುಂಬೊ

note: name for mxl
en: Gbe, Maxi
kn: ಗಬೇ, ಮಾಕ್ಸಿ

note: name for mxm
en: Meramera
kn: ಮೆರಾಮೆರಾ

note: name for mxn
en: Moi (Indonesia)
kn: ಮೊಯಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for mxp
en: Mixe, Tlahuitoltepec
kn: ಮಿಕ್ಸೆ, ಟ್ಲಾಹುಯಿಟೊಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for mxq
en: Mixe, Juquila
kn: ಮಿಕ್ಸೆ, ಜುಕ್ವಿಲಾ

note: name for mxr
en: Murik (Malaysia)
kn: ಮುರಿಕ್ (ಮಲೇಶಿಯಾ)

note: name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
kn: ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಕ್, ಹುಯಿಟೆಪೆಕ್

note: name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಜಾಮಿಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for mxu
en: Mada (Cameroon)
kn: ಮಡಾ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
kn: ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಕ್, ಮೆಟ್ಲಾಟೊನೊಕ್

note: name for mxw
en: Namo
kn: ನಾಮೊ

note: name for mxx
en: Mahou
kn: ಮಹಾವ್

note: name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
kn: ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಕ್, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್ ನಾಶಿಕ್ಸಟ್ಲಾನ್

note: name for mxz
en: Masela, Central
kn: ಮಸೆಲಾ, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for mya
en: Burmese
kn: ಬರ್ಮೀಸ್

note: name for myb
en: Mbay
kn: ಮಬೇ

note: name for myc
en: Mayeka
kn: ಮಯೇಕ

note: name for myd
en: Maramba
kn: ಮರಾಂಬಾ

note: name for mye
en: Myene
kn: ಮೈಯೆನೆ

note: name for myf
en: Bambassi
kn: ಬಂಬಾಸಿ

note: name for myg
en: Manta
kn: ಮಾಂಟಾ

note: name for myh
en: Makah
kn: ಮಕಾಹ್

note: name for myi
en: Mina (India)
kn: ಮಿನಾ (ಭಾರತ)

note: name for myj
en: Mangayat
kn: ಮಂಗಾಯಟ್

note: name for myk
en: Senoufo, Mamara
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಮಮಾರ

note: name for myl
en: Moma
kn: ಮೊಮಾ

note: name for mym
en: Me'en
kn: ಮಿಯೆನ್

note: name for myo
en: Anfillo
kn: ಅಂಫಿಲೊ

note: name for myp
en: Pirahã
kn: ಪಿರಾಹಾ

note: name for myq
en: Maninka, Forest
kn: ಮನಿಂಕಾ, ಫಾರೆಸ್ಟ್

note: name for myr
en: Muniche
kn: ಮುನಿಶೆ

note: name for mys
en: Mesmes
kn: ಮೆಸ್ಮೆಸ್

note: name for myt
en: Mandaya, Sangab
kn: ಮಂಡಾಯ, ಸಂಗಾಬ್

note: name for myu
en: Mundurukú
kn: ಮುಂಡುರುಕು

note: name for myv
en: Erzya
kn: ಎರ್ಜ್ಯಾ

note: name for myw
en: Muyuw
kn: ಮುಯುವ್

note: name for myx
en: Masaaba
kn: ಮಸಾಬ

note: name for myy
en: Macuna
kn: ಮಚುನಾ

note: name for myz
en: Mandaic, Classical
kn: ಮಂಡಾಯಿಕ್, ಪುರಾತನ

note: name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
kn: ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಕ್, ಸಾಂಟಾ ಮಾರಿಯ ಝಕಾಟಿಪೆಕ್

note: name for mzc
en: Madagascar Sign Language
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mzd
en: Malimba
kn: ಮಲಿಂಬಾ

note: name for mze
en: Morawa
kn: ಮೊರವಾ

note: name for mzg
en: Monastic Sign Language
kn: ಮೊನಾಸ್ಟಿಕ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mzh
en: Wichí Lhamtés Güisnay
kn: ವಿಶಿ ಲಾಮ್ಟೆಸ್ ಗುಯಿಸ್ನೆ

note: name for mzi
en: Mazatec, Ixcatlán
kn: ಮಝಾಟೆಕ್, ಇಕ್ಸಕಟ್ಲಾನ್

note: name for mzj
en: Manya
kn: ಮನ್ಯಾ

note: name for mzk
en: Mambila, Nigeria
kn: ಮಂಬಿಲಾ, ನೈಜೀರಿಯಾ

note: name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
kn: ಮಿಕ್ಸ್, ಮಝಾಟ್‌ಲಾನ್

note: name for mzm
en: Mumuye
kn: ಮುಮುಯೆ

note: name for mzn
en: Mazanderani
kn: ಮಝಾಂಡೆರಾನಿ

note: name for mzo
en: Matipuhy
kn: ಮಾಟಿಪುಹಿ

note: name for mzp
en: Movima
kn: ಮೊವಿಮಾ

note: name for mzq
en: Mori Atas
kn: ಮೋರಿ ಅಟಾಸ್

note: name for mzr
en: Marúbo
kn: ಮರುಬೊ

note: name for mzs
en: Macanese
kn: ಮಕಾನೀಸ್

note: name for mzt
en: Mintil
kn: ಮಿಂಟಿಲ್

note: name for mzu
en: Inapang
kn: ಇನಾಪಾಂಗ್

note: name for mzv
en: Manza
kn: ಮಂಝಾ

note: name for mzw
en: Deg
kn: ಡೆಗ್

note: name for mzx
en: Mawayana
kn: ಮವಾಯಾನ

note: name for mzy
en: Mozambican Sign Language
kn: ಮೊಝಾಂಬಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for mzz
en: Maiadomu
kn: ಮೈಯಾಡೊಮು

note: name for naa
en: Namla
kn: ನಾಮ್ಲಾ

note: name for nab
en: Nambikuára, Southern
kn: ನಂಬಿಕುವಾರಾ, ಸದರ್ನ್

note: name for nac
en: Narak
kn: ನಾರಾಕ್

note: name for nad
en: Nijadali
kn: ನಿಜಾಡಾಲಿ

note: name for nae
en: Naka'ela
kn: ನಕಾಯೆಲಾ

note: name for naf
en: Nabak
kn: ನಬಾಕ್

note: name for nag
en: Naga Pidgin
kn: ನಗಾ ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for naj
en: Nalu
kn: ನಾಲು

note: name for nak
en: Nakanai
kn: ನಾಕಾನಯಿ

note: name for nal
en: Nalik
kn: ನಾಲಿಕ್

note: name for nan
en: Chinese, Min Nan
kn: ಚೈನೀಸ್, ಮಿನ್ ನಾನ್

note: name for nao
en: Naaba
kn: ನಾಬಾ

note: name for nap
en: Neapolitan
kn: ನಿಯೋಪಾಲಿಟನ್

note: name for naq
en: Nama (Namibia)
kn: ನಾಮಾ (ನಮೀಬಿಯಾ)

note: name for nar
en: Iguta
kn: ಇಗುಟಾ

note: name for nas
en: Naasioi
kn: ನಾಸಿಯೊಯಿ

note: name for nat
en: Hungworo
kn: ಹುಂಗ್ವೊರೊ

note: name for nau
en: Nauru
kn: ನೌರು

note: name for nav
en: Navajo
kn: ನವಾಹೊ

note: name for naw
en: Nawuri
kn: ನವುರಿ

note: name for nax
en: Nakwi
kn: ನಾಕ್ವಿ

note: name for nay
en: Narrinyeri
kn: ನರಿನ್ಯೆರಿ

note: name for naz
en: Nahuatl, Coatepec
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಕೊಟೆಪೆಕ್

note: name for nba
en: Nyemba
kn: ನಿಯೆಂಬಾ

note: name for nbb
en: Ndoe
kn: ಎನ್‌ಡೋಯಿ

note: name for nbc
en: Naga, Chang
kn: ನಗಾ, ಶಾಂಗ್

note: name for nbd
en: Ngbinda
kn: ಎನ್‌ಜಬಿಂಡಾ

note: name for nbe
en: Naga, Konyak
kn: ನಗಾ, ಕೊನ್ಯಾಕ್

note: name for nbf
en: Naxi
kn: ನಾಕ್ಸಿ

note: name for nbg
en: Nagarchal
kn: ನಗಾರ್ಶಲ್

note: name for nbh
en: Ngamo
kn: ಎನ್‌ಗಾಮೊ

note: name for nbi
en: Naga, Mao
kn: ನಗಾ, ಮಾವೊ

note: name for nbj
en: Ngarinman
kn: ಎನ್‌ಗರಿನ್‌ಮಾನ್

note: name for nbk
en: Nake
kn: ನೇಕ್

note: name for nbl
en: Ndebele, South
kn: ಡೆಬೆಲೆ, ಸೌತ್‌

note: name for nbm
en: Ngbaka Ma'bo
kn: ಎನ್‌ಗಬಾಕ ಮಾಬೊ

note: name for nbn
en: Kuri
kn: ಕುರಿ

note: name for nbo
en: Nkukoli
kn: ಎನ್‌ಕುಕೊಲಿ

note: name for nbp
en: Nnam
kn: ಎನ್‌ನಾಮ್

note: name for nbq
en: Nggem
kn: ಎನ್‌ಗೆಮ್

note: name for nbr
en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
kn: ನುಮಾನ-ನುಂಕು-ಗಬಾಂಟು-ನುಂಬು

note: name for nbs
en: Namibian Sign Language
kn: ನಮೀಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nbt
en: Na
kn: ನಾ

note: name for nbu
en: Naga, Rongmei
kn: ನಗಾ, ರೊಂಗ್ಮೆ

note: name for nbv
en: Ngamambo
kn: ಎನ್‌ಗಮಾಂಬೊ

note: name for nbw
en: Ngbandi, Southern
kn: ಎನ್‌ಗಬಂಡಿ, ಸತರ್ನ್

note: name for nbx
en: Ngura
kn: ಎನ್‌ಗುರಾ

note: name for nby
en: Ningera
kn: ನಿಂಗೆರಾ

note: name for nca
en: Iyo
kn: ಇಯೊ

note: name for ncb
en: Nicobarese, Central
kn: ನಿಕೊಬಾರೀಸ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for ncc
en: Ponam
kn: ಪೊನಮ್

note: name for ncd
en: Nachering
kn: ನಶೆರಿಂಗ್

note: name for nce
en: Yale
kn: ಯಾಲೆ

note: name for ncf
en: Notsi
kn: ನೋಟ್ಸಿ

note: name for ncg
en: Nisga'a
kn: ನಿಸ್ಗಾ

note: name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಹೌಸ್ಟೆಕ

note: name for nci
en: Nahuatl, Classical
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಪುರಾತನ

note: name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

note: name for nck
en: Nakara
kn: ನಾಕಾರಾ

note: name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಮಿಚಾವೊಕಾನ್

note: name for ncm
en: Nambo
kn: ನಾಂಬೊ

note: name for ncn
en: Nauna
kn: ನೌನಾ

note: name for nco
en: Sibe
kn: ಸಿಬೆ

note: name for ncp
en: Ndaktup
kn: ಎನ್‌ಡಕ್ಟುಪ್

note: name for ncr
en: Ncane
kn: ಎನ್‌ಕಾನೆ

note: name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
kn: ನಿಕರಾಗುವಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nct
en: Naga, Chothe
kn: ನಾಗಾ, ಚೋತೆ

note: name for ncu
en: Chumburung
kn: ಶುಂಬುರುಂಗ್

note: name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

note: name for ncz
en: Natchez
kn: ನಾಚೆಝ್

note: name for nda
en: Ndasa
kn: ಎನ್‌ಡಸಾ

note: name for ndb
en: Kenswei Nsei
kn: ಕೆನ್ಸೆವಿ ಎನ್‌ಸೆ

note: name for ndc
en: Ndau
kn: ಎನ್‌ಡೌ

note: name for ndd
en: Nde-Nsele-Nta
kn: ಎನ್ಡೆ-ಎನ್‌ಸೆಲ್-ಎನ್ಟಾ

note: name for nde
en: Ndebele, North
kn: ಡೆಬೆಲೆ, ನಾರ್ತ್

note: name for ndf
en: Nadruvian
kn: ನಡ್ರುವಿಯನ್

note: name for ndg
en: Ndengereko
kn: ಎನ್‌ಡೆಂಗೆರೆಕೊ

note: name for ndh
en: Ndali
kn: ಎನ್‌ಡಾಲಿ

note: name for ndi
en: Samba Leko
kn: ಸಾಂಬಾ ಲೆಕೊ

note: name for ndj
en: Ndamba
kn: ಎನ್‌ಡಂಬಾ

note: name for ndk
en: Ndaka
kn: ಎನ್‌ಡಕಾ

note: name for ndl
en: Ndolo
kn: ಎನ್‌ಡೊಲೊ

note: name for ndm
en: Ndam
kn: ಎನ್‌ಡಾಮ್

note: name for ndn
en: Ngundi
kn: ಎನ್‌ಗುಂಡಿ

note: name for ndo
en: Ndonga
kn: ಡೋಂಗ

note: name for ndp
en: Ndo
kn: ಎನ್ಡೊ

note: name for ndq
en: Ndombe
kn: ಎನ್‌ಡೊಂಬ್

note: name for ndr
en: Ndoola
kn: ಎನ್‌ಡೂಲಾ

note: name for nds
en: Saxon, Low
kn: ಸ್ಯಾಕ್ಸೋನ್, ಲೋ

note: name for ndt
en: Ndunga
kn: ಎನ್‌ಡುಂಗಾ

note: name for ndu
en: Dugun
kn: ಡುಗುನ್

note: name for ndv
en: Ndut
kn: ಎನ್‌ಡುಟ್

note: name for ndw
en: Ndobo
kn: ಎನ್‌ಡೊಬೊ

note: name for ndx
en: Nduga
kn: ಎನ್‌ಡುಗಾ

note: name for ndy
en: Lutos
kn: ಲುಟೋಸ್

note: name for ndz
en: Ndogo
kn: ಎನ್‌ಡೊಗೊ

note: name for nea
en: Ngad'a, Eastern
kn: ಎನ್ಗಡಾ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
kn: ಟೌರಾ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

note: name for nec
en: Nedebang
kn: ನೆಡೆಬಾಂಗ್

note: name for ned
en: Nde-Gbite
kn: ಎನ್‌ಡೆ-ಗಿಬೈಟ್

note: name for nee
en: Kumak
kn: ಕುಮಾಕ್

note: name for nef
en: Nefamese
kn: ನೆಫಾಮೀಸ್

note: name for neg
en: Negidal
kn: ನೆಗಿಡಾಲ್

note: name for neh
en: Nyenkha
kn: ನ್ಯೆಂಕಾ

note: name for nei
en: Hittite, Neo-
kn: ಹಿಟೇಟಿ, ನಿಯೊ-

note: name for nej
en: Neko
kn: ನೆಕೊ

note: name for nek
en: Neku
kn: ನೆಕು

note: name for nem
en: Nemi
kn: ನೆಮಿ

note: name for nen
en: Nengone
kn: ನೆಂಗೋನ್

note: name for neo
en: Ná-Meo
kn: ನಾ-ಮಿಯೊ

note: name for nep
en: Nepali
kn: ನೇಪಾಲಿ

note: name for neq
en: Mixe, North Central
kn: ಮಿಕ್ಸಿ, ನಾರ್ತ್ ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for ner
en: Yahadian
kn: ಯಹಾಡಿನ್

note: name for nes
en: Kinnauri, Bhoti
kn: ಕಿನೂರಿ, ಭೊಟಿ

note: name for net
en: Nete
kn: ನಿಟ್

note: name for nev
en: Nyaheun
kn: ನ್ಯಾಹೆಯುನ್

note: name for new
en: Bhasa, Nepal
kn: ಭಾಸಾ, ನೇಪಾಲ್

note: name for nex
en: Neme
kn: ನೆಮೆ

note: name for ney
en: Neyo
kn: ನೆಯೊ

note: name for nez
en: Nez Perce
kn: ನೆಸ್ ಪೆರ್ಸ್

note: name for nfa
en: Dhao
kn: ದಾವೊ

note: name for nfd
en: Ahwai
kn: ಅಹ್ವಾಯಿ

note: name for nfl
en: Ayiwo
kn: ಅಯಿವೊ

note: name for nfr
en: Nafaanra
kn: ನಫಾನ್ರಾ

note: name for nfu
en: Mfumte
kn: ಮಫುಮ್ಟ್

note: name for nga
en: Ngbaka
kn: ಎನ್‌ಗಬಕಾ

note: name for ngb
en: Ngbandi, Northern
kn: ಎನ್‌ಗಬಾಂಡಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
kn: ನಗೊಂಬೆ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
kn: ನಗಾಂಡೊ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for nge
en: Ngemba
kn: ನಗೆಂಬಾ

note: name for ngg
en: Ngbaka Manza
kn: ಎನ್‌ಗ್ಬಾಕ ಮಾಂಝಾ

note: name for ngi
en: Ngizim
kn: ಎನ್‌ಗಿಝಿಮ್

note: name for ngj
en: Ngie
kn: ಎನ್‌ಗಿ

note: name for ngk
en: Ngalkbun
kn: ಎನ್‌ಗಲ್ಕಬುನ್

note: name for ngl
en: Lomwe
kn: ಲೊಮ್ವೆ

note: name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
kn: ನಗಾಟಿಕ್ ಮೆನ್ಸ್ ಕ್ರಿಯೋಲ್

note: name for ngn
en: Ngwo
kn: ಎನ್‌ಗ್ವೊ

note: name for ngo
en: Ngoni
kn: ಎನ್‌ಗೊನಿ

note: name for ngp
en: Ngulu
kn: ಎನ್‌ಗುಲು

note: name for ngq
en: Ngurimi
kn: ಎನ್‌ಗುರಿಮಿ

note: name for ngr
en: Nanggu
kn: ನಂಗು

note: name for ngs
en: Gvoko
kn: ಗ್ವೊಕೊ

note: name for ngt
en: Ngeq
kn: ಎನ್‌ಗೆಕ್

note: name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಗ್ವರೆರೊ

note: name for ngv
en: Nagumi
kn: ನಗುಮಿ

note: name for ngw
en: Ngwaba
kn: ಎನ್‌ಗವಾಬ

note: name for ngx
en: Nggwahyi
kn: ಎನ್‌ಗ್ವಾಯಿ

note: name for ngy
en: Tibea
kn: ಟಿಬೆಯಾ

note: name for ngz
en: Ngungwel
kn: ಎನ್‌ಗುಂಗ್ವೆಲ್

note: name for nha
en: Nhanda
kn: ಎನ್‌ಹಾಂಡಾ

note: name for nhb
en: Beng
kn: ಬೆಂಗ್

note: name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಟಬಾಸ್ಕೋ

note: name for nhd
en: Guaraní, Ava
kn: ಗ್ವಾರಾನಿ, ಅವಾ

note: name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹೌಸ್ಟೆಕ

note: name for nhf
en: Nhuwala
kn: ಎನ್‌ಹುವಲಾ

note: name for nhg
en: Nahuatl, Tetelcingo
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಟೆಟೆಲ್ಯಾಂಚಿಂಗೊ

note: name for nhh
en: Nahari
kn: ನಹಾರಿ

note: name for nhi
en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
kn: ನಹುವಾಟ್ಲ್, ಝಕಾಟ್ಲಾನ್-ಅಹುವಾಕಟ್ಲಾನ್-ಟೆಪೆಟ್ಸಿಂಟ್ಲಾ

note: name for nhk
en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಇಸ್ತಮಸ್-ಕೊಸೊಲಿಚಕ್

note: name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಮೊರೆಲಾಸ್

note: name for nhn
en: Nahuatl, Central
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for nho
en: Takuu
kn: ಟಾಕು

note: name for nhp
en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಇಸ್ತಮಸ್-ಪಜಾಪನ್

note: name for nhq
en: Nahuatl, Huaxcaleca
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಹೌಕ್ಸಾಲೆಚಾ

note: name for nhr
en: Naro
kn: ನಾರೊ

note: name for nht
en: Nahuatl, Ometepec
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಒಮೆಟೆಪೆಕ್

note: name for nhu
en: Noone
kn: ನೂನ್

note: name for nhv
en: Nahuatl, Temascaltepec
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಟೆಮಾಸ್ಕಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಹೌಸ್ಟೆಕ

note: name for nhx
en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಇಶ್ತಮಸ್-ಮೆಚಾಯಪನ್

note: name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಓಕ್ಸಾಕಾ

note: name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಸಾಂಟಾ ಮಾರಿಯ ಲಾ ಅಲ್ಟಾ

note: name for nia
en: Nias
kn: ನಿಯಾಸ್

note: name for nib
en: Nakama
kn: ನಕಾಮ

note: name for nid
en: Ngandi
kn: ಎನ್ಗಾಂಡಿ

note: name for nie
en: Niellim
kn: ನಿಯೆಲಿಮ್

note: name for nif
en: Nek
kn: ನೆಕ್

note: name for nig
en: Ngalakan
kn: ಎನ್ಗಲಾಕನ್

note: name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
kn: ನಿಹಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for nii
en: Nii
kn: ನೈಯಿ

note: name for nij
en: Ngaju
kn: ಎನ್ಗಾಜು

note: name for nik
en: Nicobarese, Southern
kn: ನಿಕೊಬಾರೀಸ್, ಸದರ್ನ್

note: name for nil
en: Nila
kn: ನಿಲಾ

note: name for nim
en: Nilamba
kn: ನಿಲಾಂಬಾ

note: name for nin
en: Ninzo
kn: ನಿಂಝೊ

note: name for nio
en: Nganasan
kn: ಎನ್‌ಗನಸನ್

note: name for niq
en: Nandi
kn: ನಾಂಡಿ

note: name for nir
en: Nimboran
kn: ನಿಂಬೊರಾನ್

note: name for nis
en: Nimi
kn: ನಿಮಿ

note: name for nit
en: Kolami, Southeastern
kn: ಕೊಲಾಮಿ, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for niu
en: Niuean
kn: ನಿಯುವಾನ್

note: name for niv
en: Gilyak
kn: ಗಿಲ್ಯಾಕ್

note: name for niw
en: Nimo
kn: ನಿಮೊ

note: name for nix
en: Hema
kn: ಹೆಮಾ

note: name for niy
en: Ngiti
kn: ಎನ್‌ಗಿಟಿ

note: name for niz
en: Ningil
kn: ನಿಂಗಿಲ್

note: name for nja
en: Nzanyi
kn: ಎನ್‌ಜನ್ಯಿ

note: name for njb
en: Naga, Nocte
kn: ನಗಾ, ನೋಚ್ಟ್

note: name for njd
en: Ndonde Hamba
kn: ನಡೊಂಡ್ ಹಾಂಬಾ

note: name for njh
en: Naga, Lotha
kn: ನಗಾ, ಲೋತ

note: name for nji
en: Gudanji
kn: ಗುಡಾಂಜಿ

note: name for njj
en: Njen
kn: ಎನ್‌ಜೆನ್

note: name for njl
en: Njalgulgule
kn: ಎನ್‌ಜಲ್ಗುಲ್ಗುಲೆ

note: name for njm
en: Naga, Angami
kn: ನಗಾ, ಅಂಗಾಮಿ

note: name for njn
en: Naga, Liangmai
kn: ನಗಾ, ಲಿಯಂಗ್ಮಾಯಿ

note: name for njo
en: Naga, Ao
kn: ನಗಾ, ಎವೊ

note: name for njr
en: Njerep
kn: ಎನ್‌ಜೆರೆಪ್

note: name for njs
en: Nisa
kn: ನಿಸಾ

note: name for njt
en: Ndyuka-Trio Pidgin
kn: ಎನ್‌ಡ್ಯುಕಾ-ಟ್ರಿಯೊ ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for nju
en: Ngadjunmaya
kn: ಎನ್‌ಗಜೂನ್ಮಯಾ

note: name for njx
en: Kunyi
kn: ಕುನ್ಯಿ

note: name for njy
en: Njyem
kn: ಎನ್‌ಜಿಯೆಮ್

note: name for nka
en: Nkoya
kn: ಎನ್‌ಕೊಯಾ

note: name for nkb
en: Naga, Khoibu
kn: ನಗಾ, ಕೊಯಿಬು

note: name for nkc
en: Nkongho
kn: ಎನ್‌ಕೊಂಗೊ

note: name for nkd
en: Koireng
kn: ಕೊಯಿರೆಂಗ್

note: name for nke
en: Duke
kn: ಡೂಕ್

note: name for nkf
en: Naga, Inpui
kn: ನಗಾ, ಇಂಪುಯಿ

note: name for nkg
en: Nekgini
kn: ನೆಕ್ಗಿನಿ

note: name for nkh
en: Naga, Khezha
kn: ನಗಾ, ಕೆಝಾ

note: name for nki
en: Naga, Thangal
kn: ನಗಾ, ತಾಂಗಲ್

note: name for nkj
en: Nakai
kn: ನಕಾಯಿ

note: name for nkk
en: Nokuku
kn: ನೊಕುಕು

note: name for nkm
en: Namat
kn: ನಮಾಟ್

note: name for nkn
en: Nkangala
kn: ಎನ್ಕಾಂಗಲಾ

note: name for nko
en: Nkonya
kn: ಎನ್‌ಕೊನ್ಯಾ

note: name for nkp
en: Niuatoputapu
kn: ನಿಯುಟೊಪುಟಾಪು

note: name for nkr
en: Nukuoro
kn: ನುಕುವೊರೊ

note: name for nks
en: Asmat, North
kn: ಅಸ್ಮಾಟ್, ನಾರ್ತ್

note: name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
kn: ನ್ಯಿಕಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for nku
en: Kulango, Bouna
kn: ಕುಲಾಂಗೊ, ಬುವುನಾ

note: name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
kn: ನ್ಯಿಕಾ (ಮಲಾವಿ ಹಾಗು ಜಾಂಬಿಯಾ)

note: name for nkw
en: Nkutu
kn: ಎನ್‌ಕುಟು

note: name for nkx
en: Nkoroo
kn: ಎನ್‌ಕೂರೊ

note: name for nkz
en: Nkari
kn: ಎನ್‌ಕರಿ

note: name for nla
en: Ngombale
kn: ಎನ್‌ಗೊಂಬೇಲ್

note: name for nlc
en: Nalca
kn: ನಾಲ್ಕಾ

note: name for nld
en: Dutch
kn: ಡಚ್

note: name for nle
en: Nyala, East
kn: ನ್ಯಾಲ, ಈಸ್ಟ್

note: name for nlg
en: Gela
kn: ಗೆಲಾ

note: name for nli
en: Grangali
kn: ಗ್ರಾಂಗಲಿ

note: name for nlj
en: Nyali
kn: ನ್ಯಾಲಿ

note: name for nlk
en: Yali, Ninia
kn: ಯಾಲಿ, ನಿನಿಯಾ

note: name for nll
en: Nihali
kn: ನಿಹಾಲಿ

note: name for nln
en: Nahuatl, Durango
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಡರಾಂಗೊ

note: name for nlo
en: Ngul
kn: ಎನ್ಗುಲ್

note: name for nlr
en: Ngarla
kn: ಎನ್ಗಾರ್ಲಾ

note: name for nlu
en: Nchumbulu
kn: ಎನ್‌ಚುಂಬುಲು

note: name for nlv
en: Nahuatl, Orizaba
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಓರ್ಝಿಬಾ

note: name for nlx
en: Nahali
kn: ನಹಾಲಿ

note: name for nly
en: Nyamal
kn: ನಿಯಾಮಲ್

note: name for nlz
en: Nalögo
kn: ನಲೊಗೊ

note: name for nma
en: Naga, Maram
kn: ನಗಾ, ಮಾರಮ್

note: name for nmb
en: Nambas, Big
kn: ನಾಂಬಸ್, ಬಿಗ್

note: name for nmc
en: Ngam
kn: ಎನ್‌ಗಾಮ್

note: name for nmd
en: Ndumu
kn: ಎನ್‌ಡುಮು

note: name for nme
en: Naga, Mzieme
kn: ನಗಾ, ಮಝಿಮ್

note: name for nmf
en: Naga, Tangkhul
kn: ನಗಾ, ಟಾಂಗ್‌ಕುಲ್

note: name for nmg
en: Kwasio
kn: ಕ್ವಾಸಿಯೊ

note: name for nmh
en: Naga, Monsang
kn: ನಗಾ, ಮೊನ್ಸಾಂಗ್

note: name for nmi
en: Nyam
kn: ನ್ಯಾಮ್

note: name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
kn: ನಗೊಂಬೆ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for nmk
en: Namakura
kn: ನಮಾಕುರಾ

note: name for nml
en: Ndemli
kn: ಎನ್‌ಡೆಮ್ಲಿ

note: name for nmm
en: Manangba
kn: ಮನಾಂಗ್ಬಾ

note: name for nmo
en: Naga, Moyon
kn: ನಗಾ, ಮೊಯೊನ್

note: name for nmp
en: Nimanbur
kn: ನಿಮಾಂಬರ್

note: name for nmq
en: Nambya
kn: ನಂಬ್ಯಾ

note: name for nmr
en: Nimbari
kn: ನಿಂಬಾರಿ

note: name for nms
en: Letemboi
kn: ಲೆಟೆಂಬೊಯಿ

note: name for nmt
en: Namonuito
kn: ನಮೊನುಯಿಟೊ

note: name for nmu
en: Maidu, Northeast
kn: ಮೈಡು, ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟ್

note: name for nmv
en: Ngamini
kn: ಎನ್‌ಗಾಮಿನಿ

note: name for nmw
en: Nimoa
kn: ನಿಮೊಯ

note: name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
kn: ನಾಮ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for nmy
en: Namuyi
kn: ನಮುಯಿ

note: name for nmz
en: Nawdm
kn: ನಾವ್ಡಮ್

note: name for nna
en: Nyangumarta
kn: ನ್ಯಾಂಗುಮಾರ್ಟಾ

note: name for nnb
en: Nande
kn: ನಾಂಡ್

note: name for nnc
en: Nancere
kn: ನಾನ್ಸೀರ್

note: name for nnd
en: Ambae, West
kn: ಅಂಬೆ, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for nne
en: Ngandyera
kn: ಎನ್‌ಗಂಡ್ಯೆರಾ

note: name for nnf
en: Ngaing
kn: ಎನ್‌ಗಿಯಾಂಗ್

note: name for nng
en: Naga, Maring
kn: ನಗಾ, ಮಾರಿಂಗ್

note: name for nnh
en: Ngiemboon
kn: ಎನ್‌ಗಿಂಬೂನ್

note: name for nni
en: Nuaulu, North
kn: ನುವಾಲು, ನಾರ್ತ್

note: name for nnj
en: Nyangatom
kn: ನ್ಯಾಂಗಟಾಮ್

note: name for nnk
en: Nankina
kn: ನಾನ್ಕಿನಾ

note: name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
kn: ನಗಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ರೆಂಗ್ಮಾ

note: name for nnm
en: Namia
kn: ನಮಿಯ

note: name for nnn
en: Ngete
kn: ಎನ್‌ಗೆಟ್

note: name for nno
en: Norwegian Nynorsk
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ನಿನೋರ್ಸ್ಕ್

note: name for nnp
en: Naga, Wancho
kn: ನಗಾ, ವಾಂಚೊ

note: name for nnq
en: Ngindo
kn: ಎನ್‌ಗಿಂಡೊ

note: name for nnr
en: Narungga
kn: ನರುಂಗಾ

note: name for nns
en: Ningye
kn: ನಿಂಗ್ಯೆ

note: name for nnt
en: Nanticoke
kn: ನಾನ್ಟಿಕೋಕ್

note: name for nnu
en: Dwang
kn: ಡ್ವಾಂಗ್

note: name for nnv
en: Nugunu (Australia)
kn: ನುಗುನು (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

note: name for nnw
en: Nuni, Southern
kn: ನುನಿ, ಸದರ್ನ್

note: name for nnx
en: Ngong
kn: ಎನ್‌ಗೊಂಗ್

note: name for nny
en: Nyangga
kn: ನಿಯಾಂಗಾ

note: name for nnz
en: Nda'nda'
kn: ಎನ್‌ಡಾಂಡಾ

note: name for noa
en: Woun Meu
kn: ವೌನ್ ಮ್ಯು

note: name for nob
en: Norwegian Bokmål
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ಬೋಕ್ಮಾಲ್

note: name for noc
en: Nuk
kn: ನೂಕ್

note: name for nod
en: Thai, Northern
kn: ಥಾಯ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for noe
en: Nimadi
kn: ನಿಮಾಡಿ

note: name for nof
en: Nomane
kn: ನೊಮಾನೆ

note: name for nog
en: Nogai
kn: ನೊಗಾಯಿ

note: name for noh
en: Nomu
kn: ನೋಮು

note: name for noi
en: Noiri
kn: ನೊಯಿರಿ

note: name for nok
en: Nooksack
kn: ನೂಕ್ಸಾಕ್

note: name for nom
en: Nocamán
kn: ನೊಕಾಮಾನ್

note: name for non
en: Norse, Old
kn: ನೋರ್ಸ್, ಹಳೆಯ

note: name for noo
en: Nootka
kn: ನೋಟ್ಕಾ

note: name for nop
en: Numanggang
kn: ನುಮಾಂಗಾಂಗ್

note: name for noq
en: Ngongo
kn: ಎನ್‌ಗೊಂಗೊ

note: name for nor
en: Norwegian
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್

note: name for nos
en: Nisu, Eastern
kn: ನಿಸು, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for not
en: Nomatsiguenga
kn: ನೊಮಾಟ್ಸಿಗುಯೆಂಗಾ

note: name for nou
en: Ewage-Notu
kn: ಎವಾಗ್-ನೊಟು

note: name for nov
en: Novial
kn: ನೊವಿಯಲ್

note: name for now
en: Nyambo
kn: ನ್ಯಾಂಬೊ

note: name for noy
en: Noy
kn: ನೊಯ್

note: name for noz
en: Nayi
kn: ನಯಿ

note: name for npa
en: Nar Phu
kn: ನಾರ್ ಫು

note: name for npb
en: Nupbikha
kn: ನುಪ್‌ಬಿಕಾ

note: name for nph
en: Naga, Phom
kn: ನಗಾ, ಫೋಮ್

note: name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

note: name for npn
en: Mondropolon
kn: ಮೊಂಡ್ರೊಪೊಲೊನ್

note: name for npo
en: Naga, Pochuri
kn: ನಗಾ, ಪೊಚುರಿ

note: name for nps
en: Nipsan
kn: ನಿಪ್ಸಾನ್

note: name for npu
en: Naga, Puimei
kn: ನಗಾ, ಪುಯಿಮಿ

note: name for npy
en: Napu
kn: ನಪು

note: name for nqg
en: Ede Nago
kn: ಎಡ್ ನಗೊ

note: name for nqk
en: Ede Nago, Kura
kn: ಎಡ್ ನಗೊ, ಕುರಾ

note: name for nqm
en: Ndom
kn: ಎನ್‌ಡೊಮ್

note: name for nqn
en: Nen
kn: ನೆನ್

note: name for nqo
en: N'Ko
kn: ಎನ್' ಕೊ

note: name for nra
en: Ngom
kn: ಎನ್‌ಗೊಮ್

note: name for nrb
en: Nara
kn: ನಾರಾ

note: name for nrc
en: Noric
kn: ನೋರಿಕ್

note: name for nre
en: Naga, Southern Rengma
kn: ನಗಾ, ಸತರ್ನ್ ರೆಂಗ್ಮಾ

note: name for nrg
en: Narango
kn: ನರಾಂಗೊ

note: name for nri
en: Naga, Chokri
kn: ನಾಗಾ, ಚೋಕ್ರಿ

note: name for nrl
en: Ngarluma
kn: ಎನ್‌ಗರ್ಲುಮಾ

note: name for nrm
en: Narom
kn: ನರೋಮ್

note: name for nrn
en: Norn
kn: ನಾರ್ನ್

note: name for nrp
en: Picene, North
kn: ಪಿಚಿನಿ, ನಾರ್ತ್

note: name for nrr
en: Norra
kn: ನೋರಾ

note: name for nrt
en: Kalapuya, Northern
kn: ಕಲಾಪುಯಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for nrx
en: Ngurmbur
kn: ಎನ್‌ಗುರ್ಮಬರ್

note: name for nrz
en: Lala
kn: ಲಲಾ

note: name for nsa
en: Naga, Sangtam
kn: ನಗಾ, ಸಂಗ್ಟಾಮ್

note: name for nsc
en: Nshi
kn: ಎನ್‌ಶಿ

note: name for nsd
en: Nisu, Southern
kn: ನಿಸು, ಸದರ್ನ್

note: name for nse
en: Nsenga
kn: ಎನ್‌ಸೆಂಗಾ

note: name for nsg
en: Ngasa
kn: ಎನ್‌ಗಸಾ

note: name for nsh
en: Ngoshie
kn: ಎನ್‌ಗೊಶಿ

note: name for nsi
en: Nigerian Sign Language
kn: ನೈಜೀರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nsk
en: Naskapi
kn: ನಾಸ್ಕಾಪಿ

note: name for nsl
en: Norwegian Sign Language
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nsm
en: Naga, Sumi
kn: ನಗಾ, ಸುಮಿ

note: name for nsn
en: Nehan
kn: ನೆಹಾನ್

note: name for nso
en: Sotho, Northern
kn: ಸೊತೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for nsp
en: Nepalese Sign Language
kn: ನೇಪಾಳದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
kn: ಮಿವೊಕ್, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಸಿಯೆರಾ

note: name for nsr
en: Maritime Sign Language
kn: ಮಾರಿಟೈಮ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nss
en: Nali
kn: ನಲಿ

note: name for nst
en: Naga, Tase
kn: ನಗಾ, ಟೇಸ್

note: name for nsu
en: Nahuatl, Sierra Negra
kn: ನೌಹಾಟಲ್, ಸಿಯೆರಾ ನೆಗ್ರಾ

note: name for nsv
en: Nisu, Southwestern
kn: ನಿಸು, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for nsw
en: Navut
kn: ನವುಟ್

note: name for nsx
en: Nsongo
kn: ಎನ್‌ಸೊಂಗೊ

note: name for nsy
en: Nasal
kn: ನಸಾಲ್

note: name for nsz
en: Nisenan
kn: ನಿಸೆನಾನ್

note: name for nte
en: Nathembo
kn: ನತೆಂಬೊ

note: name for nti
en: Natioro
kn: ನಟಿಯೊರ

note: name for ntj
en: Ngaanyatjarra
kn: ಎನ್‌ಗಾನ್ಯಾಜರಾ

note: name for ntk
en: Ikoma-Nata-Isenye
kn: ಇಕೊಮ-ನಟಾ-ಇಸೆನ್ಯೆ

note: name for ntm
en: Nateni
kn: ನಟೆನಿ

note: name for nto
en: Ntomba
kn: ಎನ್‌ಟೊಂಬ

note: name for ntp
en: Tepehuan, Northern
kn: ಟೆಪೆಹುವಾನ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ntr
en: Delo
kn: ಡೆಲೊ

note: name for nts
en: Natagaimas
kn: ನಟಾಗೈಮಾಸ್

note: name for ntu
en: Natügu
kn: ನಟೂಗು

note: name for ntw
en: Nottoway
kn: ನೊಟೊವೆ

note: name for nty
en: Mantsi
kn: ಮಾಂಟ್ಸಿ

note: name for ntz
en: Natanzi
kn: ನಟಾಂಝಿ

note: name for nua
en: Yuaga
kn: ಯುವಾಗ

note: name for nuc
en: Nukuini
kn: ನುಕುಯಿನಿ

note: name for nud
en: Ngala
kn: ಎನ್‌ಗಲಾ

note: name for nue
en: Ngundu
kn: ಎನ್‌ಗುಂಡು

note: name for nuf
en: Nusu
kn: ನುಸು

note: name for nug
en: Nungali
kn: ನೂಂಗಾಲಿ

note: name for nuh
en: Ndunda
kn: ಎನ್‌ಡುಂಡಾ

note: name for nui
en: Ngumbi
kn: ಎನ್‌ಗುಂಬಿ

note: name for nuj
en: Nyole
kn: ನ್ಯೋಲ್

note: name for nul
en: Nusa Laut
kn: ನುಸಾ ಲೌಟ್

note: name for num
en: Niuafo'ou
kn: ನಿಯಾಫೊವೌ

note: name for nun
en: Nung (Myanmar)
kn: ನುಂಗ್ (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

note: name for nuo
en: Nguôn
kn: ಎನ್‌ಗುವೋನ್

note: name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
kn: ನ್ಯೂಪ್-ನ್ಯೂಪ್-ಟಾಕೊ

note: name for nuq
en: Nukumanu
kn: ನುಕುಮಾನು

note: name for nur
en: Nukuria
kn: ನುಕುರಿಯಾ

note: name for nus
en: Nuer
kn: ನೂಯೆರ್

note: name for nut
en: Nung (Viet Nam)
kn: ನುಂಗ್ (ವಿಯೆಟ್ ನಾಮ್)

note: name for nuu
en: Ngbundu
kn: ಎನ್‌ಗ್ಬುಂಡು

note: name for nuv
en: Nuni, Northern
kn: ನುನಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for nuw
en: Nguluwan
kn: ಎನ್‌ಗುಲುವನ್

note: name for nux
en: Mehek
kn: ಮೆಹೆಕ್

note: name for nuy
en: Nunggubuyu
kn: ನುಂಗುಬುಯು

note: name for nuz
en: Nahuatl, Tlamacazapa
kn: ನಹಾಟ್ಲ್, ಟ್ಲಮಾಕಸಾಪಾ

note: name for nvh
en: Nasarian
kn: ನಸಾರಿಯನ್

note: name for nvm
en: Namiae
kn: ನಮಿಯೆ

note: name for nwa
en: Nawathinehena
kn: ನವಾತಿನೆಹೆನಾ

note: name for nwb
en: Nyabwa
kn: ನ್ಯಾಬ್ವಾ

note: name for nwc
en: Newari, Old
kn: ನೆವಾರಿ, ಹಳೆಯ

note: name for nwe
en: Ngwe
kn: ಎನ್‌ಗ್ವೆ

note: name for nwi
en: Tanna, Southwest
kn: ಟಾನಾ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for nwm
en: Nyamusa-Molo
kn: ನ್ಯಮುಸಾ-ಮೊಲೊ

note: name for nwr
en: Nawaru
kn: ನವಾರು

note: name for nwx
en: Newar, Middle
kn: ನೆವಾರ್, ಮಿಡಲ್

note: name for nwy
en: Nottoway-Meherrin
kn: ನೊಟೊವೇ-ಮೆಹೆರಿನ್

note: name for nxa
en: Nauete
kn: ನೌಯೆಟ್

note: name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
kn: ನಗಾಂಡೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for nxe
en: Nage
kn: ನೇಗ್

note: name for nxg
en: Ngad'a
kn: ಎನ್‌ಗಡಾ

note: name for nxi
en: Nindi
kn: ನಿಂಡಿ

note: name for nxl
en: Nuaulu, South
kn: ನುವಾವ್ಲು, ಸೌತ್‌

note: name for nxm
en: Numidian
kn: ನುಮಿಡಿಯನ್

note: name for nxn
en: Ngawun
kn: ಎನ್‌ಗವುನ್

note: name for nxr
en: Ninggerum
kn: ನಿಂಗೆರಮ್

note: name for nxu
en: Narau
kn: ನರೌ

note: name for nxx
en: Nafri
kn: ನಾಫ್ರಿ

note: name for nya
en: Nyanja
kn: ನಿಂಜಾ

note: name for nyb
en: Nyangbo
kn: ನ್ಯಾಂಗ್ಬೊ

note: name for nyc
en: Nyanga-li
kn: ನ್ಯಾಂಗಾ-ಲಿ

note: name for nyd
en: Nyore
kn: ನ್ಯೊರ್

note: name for nye
en: Nyengo
kn: ನ್ಯೆಂಗೊ

note: name for nyf
en: Giryama
kn: ಗಿರ್ಯಾಮ

note: name for nyg
en: Nyindu
kn: ನ್ಯಿಂಡು

note: name for nyh
en: Nyigina
kn: ನ್ಯಿಗಿನಾ

note: name for nyi
en: Ama (Sudan)
kn: ಅಮಾ (ಸುಡಾನ್)

note: name for nyj
en: Nyanga
kn: ನ್ಯಾಂಗಾ

note: name for nyk
en: Nyaneka
kn: ನ್ಯನೆಕಾ

note: name for nyl
en: Nyeu
kn: ನ್ಯು

note: name for nym
en: Nyamwezi
kn: ನಯಾಮ್ವೆಸಿ

note: name for nyn
en: Nyankole
kn: ಅಂಕೋಲ್

note: name for nyo
en: Nyoro
kn: ನ್ಯೋರೊ

note: name for nyp
en: Nyang'i
kn: ನ್ಯಾಂಗಿ

note: name for nyq
en: Nayini
kn: ನಯಿನಿ

note: name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
kn: ನ್ಯಿಹಾ (ಮಲಾವಿ)

note: name for nys
en: Nyunga
kn: ನ್ಯುಂಗಾ

note: name for nyt
en: Nyawaygi
kn: ನ್ಯವಾಯ್ಗಿ

note: name for nyu
en: Nyungwe
kn: ನ್ಯುಂಗ್ವೆ

note: name for nyv
en: Nyulnyul
kn: ನ್ಯುಲ್ನಿಲ್

note: name for nyw
en: Nyaw
kn: ನ್ಯಾವ್

note: name for nyx
en: Nganyaywana
kn: ಎನ್‌ಗನ್ಯಾಯ್ವನಾ

note: name for nyy
en: Nyakyusa-Ngonde
kn: ನ್ಯಕ್ಯುಸಾ-ಎನ್‌ಗೊಂಡ್

note: name for nza
en: Mbembe, Tigon
kn: ಮಬೆಂಬೆ, ಟಿಗೊನ್

note: name for nzb
en: Njebi
kn: ಎನ್‌ಜೆಬಿ

note: name for nzi
en: Nzima
kn: ಝೀಮ

note: name for nzk
en: Nzakara
kn: ಎನ್‌ಝಕಾರ

note: name for nzm
en: Naga, Zeme
kn: ನಗಾ, ಝಿಮಿ

note: name for nzs
en: New Zealand Sign Language
kn: ನ್ಯೂಜಿಲ್ಯಾಂಡಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for nzu
en: Teke-Nzikou
kn: ಟೀಕ್-ಎನ್‌ಝಿಕೌ

note: name for nzy
en: Nzakambay
kn: ಎನ್‌ಝಕಾಂಬೆ

note: name for oaa
en: Orok
kn: ಒರೊಕ್ಸ

note: name for oac
en: Oroch
kn: ಒರೊಚ್

note: name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
kn: ಅರಾಮೆಯಿಕ್, ಹಳೆಯ (700 BCE ವರೆಗೆ)

note: name for oav
en: Avar, Old
kn: ಅವಾರ್, ಹಳೆಯ

note: name for obi
en: Obispeño
kn: ಒಬಿಸ್ಪೆನೊ

note: name for obl
en: Oblo
kn: ಒಬ್ಲೊ

note: name for obm
en: Moabite
kn: ಮೊವಾಬೈಟ್

note: name for obo
en: Manobo, Obo
kn: ಮನೊಬೊ, ಒಬೊ

note: name for obr
en: Burmese, Old
kn: ಬರ್ಮೀಸ್, ಹಳೆಯ

note: name for obt
en: Breton, Old
kn: ಬ್ರೆಟನ್, ಹಳೆಯ

note: name for obu
en: Obulom
kn: ಒಬುಲಾಮ್

note: name for oca
en: Ocaina
kn: ಒಶಾಯಿನಾ

note: name for och
en: Chinese, Old
kn: ಚೈನೀಸ್, ಹಳೆಯ

note: name for oci
en: Occitan (post 1500)
kn: ಆಕ್ಸೈಟನ್ (1500 ನಂತರ)

note: name for oco
en: Cornish, Old
kn: ಕಾರ್ನಿಶ್, ಹಳೆಯ

note: name for ocu
en: Matlatzinca, Atzingo
kn: ಮಟ್ಲಾಟ್ಸಿಂಕಾ, ಅಟ್ಸಿಂಗೊ

note: name for oda
en: Odut
kn: ಒಡುಟ್

note: name for odk
en: Od
kn: ಒಡ್

note: name for odt
en: Dutch, Old
kn: ಡಚ್, ಹಳೆಯ

note: name for odu
en: Odual
kn: ಒಡುವಾಲ್

note: name for ofo
en: Ofo
kn: ಒಫೊ

note: name for ofs
en: Frisian, Old
kn: ಫ್ರಿಶಿಯನ್, ಹಳೆಯ

note: name for ofu
en: Efutop
kn: ಎಫುಟಾಪ್

note: name for ogb
en: Ogbia
kn: ಒಗ್ಬಿಯಾ

note: name for ogc
en: Ogbah
kn: ಒಗ್ಬಾಹ್

note: name for oge
en: Georgian, Old
kn: ಜಾರ್ಜಿಯನ್, ಹಳೆಯ

note: name for ogg
en: Ogbogolo
kn: ಒಗ್ಬೊಗೊಲೊ

note: name for ogo
en: Khana
kn: ಖಾನಾ

note: name for ogu
en: Ogbronuagum
kn: ಒಗ್‌ಬ್ರೊನುವಾಗಮ್

note: name for oht
en: Hittite, Old
kn: ಹಿಟೇಟಿ, ಹಳೆಯ

note: name for ohu
en: Hungarian, Old
kn: ಹಂಗೇರಿಯನ್, ಹಳೆಯ

note: name for oia
en: Oirata
kn: ಒಯಿರಾಟಾ

note: name for oin
en: One, Inebu
kn: ಒನ್, ಇನೆಬು

note: name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ojc
en: Ojibwa, Central
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for oji
en: Ojibwa
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ

note: name for ojp
en: Japanese, Old
kn: ಜಾಪನೀಸ್, ಹಳೆಯ

note: name for ojs
en: Ojibwa, Severn
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ, ಸವರ್ನ್

note: name for ojv
en: Ontong Java
kn: ಒಂಟೊಂಗ್ ಜಾವಾ

note: name for ojw
en: Ojibwa, Western
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for oka
en: Okanagan
kn: ಒಕಾನಗಾನ್

note: name for okb
en: Okobo
kn: ಒಕೊಬೊ

note: name for okd
en: Okodia
kn: ಒಕೊಡಿಯ

note: name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
kn: ಒಕ್ಪೆ (ಸೌತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಎಡೊ)

note: name for okh
en: Koresh-e Rostam
kn: ಕೊರೇಶ್-ಇ ರೋಸ್ತಮ್

note: name for oki
en: Okiek
kn: ಒಕಿಯೆಕ್

note: name for okj
en: Oko-Juwoi
kn: ಒಕೊ-ಜುವೊಯಿ

note: name for okk
en: One, Kwamtim
kn: ಒನ್, ಕ್ವಾಂಟಿಮ್

note: name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
kn: ಕೆಂಟಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ, ಹಳೆಯ

note: name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
kn: ಕೊರಿಯನ್, ಮಿಡ್‌ (10ನೆ-16ನೆ ಶತಮಾನ)

note: name for okn
en: Oki-No-Erabu
kn: ಒಕಿ-ನೊ-ಎರಾಬು

note: name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
kn: ಕೊರಿಯನ್, ಹಳೆಯ (3 ನೆಯ - 9 ನೆಯ ಶತಮಾನ)

note: name for okr
en: Kirike
kn: ಕಿರಿಕೆ

note: name for oks
en: Oko-Eni-Osayen
kn: ಒಕೊ-ಎನಿ-ಒಸಾಯೆನ್

note: name for oku
en: Oku
kn: ಒಕು

note: name for okv
en: Orokaiva
kn: ಒರೊಕೈವಾ

note: name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
kn: ಒಕ್ಪೆ (ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಎಡೊ)

note: name for ola
en: Walungge
kn: ವಾಲುಂಗ್

note: name for old
en: Mochi
kn: ಮೋಶಿ

note: name for ole
en: Olekha
kn: ಒಲೆಖಾ

note: name for olm
en: Oloma
kn: ಒಲೊಮಾ

note: name for olo
en: Livvi
kn: ಲಿವಿ

note: name for olr
en: Olrat
kn: ಒಲ್ರಾಟ್

note: name for oma
en: Omaha-Ponca
kn: ಒಮಾಹಾ-ಪೋಂಕಾ

note: name for omb
en: Ambae, East
kn: ಅಂಬೇ, ಈಸ್ಟ್

note: name for omc
en: Mochica
kn: ಮೊಶಿಕಾ

note: name for ome
en: Omejes
kn: ಒಮಿಜಿಸ್

note: name for omg
en: Omagua
kn: ಒಮಾಗುವಾ

note: name for omi
en: Omi
kn: ಒಮಿ

note: name for omk
en: Omok
kn: ಒಮೊಕ್

note: name for oml
en: Ombo
kn: ಒಂಬೊ

note: name for omn
en: Minoan
kn: ಮಿನೊವನ್

note: name for omo
en: Utarmbung
kn: ಉಟಾರ್ಮಬಂಗ್

note: name for omp
en: Manipuri, Old
kn: ಮಣಿಪುರಿ, ಹಳೆಯ

note: name for omr
en: Marathi, Old
kn: ಮರಾಠಿ, ಹಳೆಯ

note: name for omt
en: Omotik
kn: ಒಮೊಟಿಕ್

note: name for omu
en: Omurano
kn: ಒಮುರಾನೊ

note: name for omw
en: Tairora, South
kn: ಟೈರೋರ, ಸೌತ್‌

note: name for omx
en: Mon, Old
kn: ಮಾನ್, ಹಳೆಯ

note: name for ona
en: Ona
kn: ಒನಾ

note: name for onb
en: Lingao
kn: ಲಿಂಗಾವೊ

note: name for one
en: Oneida
kn: ಒನೆಡಾ

note: name for ong
en: Olo
kn: ಒಲೊ

note: name for oni
en: Onin
kn: ಒನಿನ್

note: name for onj
en: Onjob
kn: ಒಂಜಾಬ್

note: name for onk
en: One, Kabore
kn: ಒನ್, ಕಬೋರ್

note: name for onn
en: Onobasulu
kn: ಒನೊಬಸುಲು

note: name for ono
en: Onondaga
kn: ಒನೊಂಡಗಾ

note: name for onp
en: Sartang
kn: ಸರ್ಟಾಂಗ್

note: name for onr
en: One, Northern
kn: ಒನ್ ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ons
en: Ono
kn: ಒನೊ

note: name for ont
en: Ontenu
kn: ಒಂಟೆನು

note: name for onu
en: Unua
kn: ಉನುವಾ

note: name for onw
en: Nubian, Old
kn: ನುಬಿಯನ್, ಹಳೆಯ

note: name for onx
en: Onin Based Pidgin
kn: ಓನಿನ್ ಆಧರಿತವಾದ ಪಿಡ್ಜಿನ್

note: name for ood
en: Tohono O'odham
kn: ಟೊಹೊನೊ ಒದಾಮ್

note: name for oog
en: Ong
kn: ಓಂಗ್

note: name for oon
en: Önge
kn: ಒಂಗ್

note: name for oor
en: Oorlams
kn: ಓರ್ಲಾಮ್ಸ್

note: name for oos
en: Ossetic, Old
kn: ಒಸೆಟಿಕ್, ಹಳೆಯ

note: name for opa
en: Okpamheri
kn: ಒಕ್ಪಾಮೆರಿ

note: name for opk
en: Kopkaka
kn: ಕೊಪ್ಕಕಾ

note: name for opm
en: Oksapmin
kn: ಒಕ್ಸಾಪ್‌ಮಿನ್

note: name for opo
en: Opao
kn: ಒಪಾವೊ

note: name for opt
en: Opata
kn: ಒಪಾಟ

note: name for opy
en: Ofayé
kn: ಒಫಾಯೆ

note: name for ora
en: Oroha
kn: ಒರೊಹಾ

note: name for orc
en: Orma
kn: ಒರ್ಮಾ

note: name for ore
en: Orejón
kn: ಒರೆಜಾನ್

note: name for org
en: Oring
kn: ಒರಿಂಗ್

note: name for orh
en: Oroqen
kn: ಒರೊಕ್ವೆನ್

note: name for ori
en: Oriya
kn: ಒರಿಯಾ

note: name for orm
en: Oromo
kn: ಒರೊಮೊ

note: name for orn
en: Orang Kanaq
kn: ಒರಾಂಗ್ ಕನಾಕ್

note: name for oro
en: Orokolo
kn: ಒರೊಕೊಲೊ

note: name for orr
en: Oruma
kn: ಒರುಮಾ

note: name for ors
en: Orang Seletar
kn: ಒರಾಂಗ್ ಸೆಲೆಟಾರ್

note: name for ort
en: Oriya, Adivasi
kn: ಒರಿಯಾ, ಆದಿವಾಸಿ

note: name for oru
en: Ormuri
kn: ಒರ್ಮುರಿ

note: name for orv
en: Russian, Old
kn: ರಶಿಯನ್, ಹಳೆಯ

note: name for orw
en: Oro Win
kn: ಒರೊ ವಿನ್

note: name for orx
en: Oro
kn: ಒರೊ

note: name for orz
en: Ormu
kn: ಒರ್ಮು

note: name for osa
en: Osage
kn: ಒಸೇಜ್

note: name for osc
en: Oscan
kn: ಒಸ್ಕಾನ್

note: name for osi
en: Osing
kn: ಓಸಿಂಗ್

note: name for oso
en: Ososo
kn: ಒಸೊಸೊ

note: name for osp
en: Spanish, Old
kn: ಸ್ಪಾನಿಶ್, ಹಳೆಯ

note: name for oss
en: Ossetian
kn: ಒಸೆಟಿಯನ್

note: name for ost
en: Osatu
kn: ಒಸಾಟು

note: name for osu
en: One, Southern
kn: ಒನ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for osx
en: Saxon, Old
kn: ಸ್ಯಾಕ್ಸಾನ್, ಹಳೆಯ

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
kn: ಟರ್ಕಿಶ್, ಒಟೊಮಾನ್ (1500-1928)

note: name for otb
en: Tibetan, Old
kn: ಟಿಬೇಟಿಯನ್, ಹಳೆಯ

note: name for otd
en: Ot Danum
kn: ಒಟ್ ಡನುಮ್

note: name for ote
en: Otomi, Mezquital
kn: ಒಟೊಮಿ, ಮೆಸ್‌ಕ್ವಿಟಾಲ್

note: name for oti
en: Oti
kn: ಒಟಿ

note: name for otk
en: Turkish, Old
kn: ಟರ್ಕಿಶ್, ಹಳೆಯ

note: name for otl
en: Otomi, Tilapa
kn: ಒಟೊಮಿ, ಟಿಲಾಪ

note: name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
kn: ಒಟೊಮಿ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for otn
en: Otomi, Tenango
kn: ಒಟೊಮಿ, ಟೆನಾಂಗೊ

note: name for otq
en: Otomi, Querétaro
kn: ಒಟೊಮಿ, ಕ್ಯೂರೆಟರೊ

note: name for otr
en: Otoro
kn: ಒಟೊರೊ

note: name for ots
en: Otomi, Estado de México
kn: ಒಟೊಮಿ, ಎಸ್ಟಾಡೊ ಡಿ ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

note: name for ott
en: Otomi, Temoaya
kn: ಒಟೊಮಿ, ಟೆಮೊಯಾ

note: name for otu
en: Otuke
kn: ಒಟೂಕ್

note: name for otw
en: Ottawa
kn: ಒಟ್ಟಾವ

note: name for otx
en: Otomi, Texcatepec
kn: ಒಟೊಮಿ, ಟೆಕ್ಸಾಟೆಪೆಕ್

note: name for oty
en: Tamil, Old
kn: ತಮಿಳು, ಹಳೆಯ

note: name for otz
en: Otomi, Ixtenco
kn: ಒಟಾಮಿ, ಇಕ್ಸಟೆಂಕೊ

note: name for oua
en: Tagargrent
kn: ಟಗಾರ್ಗೆಂಟ್

note: name for oub
en: Glio-Oubi
kn: ಗಿಲೊ-ಔಬಿ

note: name for oue
en: Oune
kn: ಔನೆ

note: name for oui
en: Uighur, Old
kn: ಉಯಿಗುರ್, ಹಳೆಯ

note: name for oum
en: Ouma
kn: ಔಮಾ

note: name for oun
en: !O!ung
kn: ಒವುಂಗ್

note: name for owi
en: Owiniga
kn: ಒವಿಂಗಾ

note: name for owl
en: Welsh, Old
kn: ವೆಲ್ಷ್, ಹಳೆಯ

note: name for oyb
en: Oy
kn: ಒಯ್

note: name for oyd
en: Oyda
kn: ಒಯ್ಡಾ

note: name for oym
en: Wayampi
kn: ವಯಾಂಪಿ

note: name for oyy
en: Oya'oya
kn: ಓಯ'ಓಯಾ

note: name for ozm
en: Koonzime
kn: ಕೂಂಸಿಮ್

note: name for pab
en: Parecís
kn: ಪರೆಸಿಸ್

note: name for pac
en: Pacoh
kn: ಪಕೋಹ್

note: name for pad
en: Paumarí
kn: ಪೌಮಾರಿ

note: name for pae
en: Pagibete
kn: ಪಗಿಬೀಟ್

note: name for paf
en: Paranawát
kn: ಪರಾನವಾಟ್

note: name for pag
en: Pangasinan
kn: ಪಂಗಾಸಿನನ್

note: name for pah
en: Tenharim
kn: ಟೆನಾರಿಮ್

note: name for pai
en: Pe
kn: ಪೆ

note: name for pak
en: Parakanã
kn: ಪರಾಕನಾ

note: name for pal
en: Pahlavi
kn: ಪಹ್ಲಾವಿ

note: name for pam
en: Pampanga
kn: ಪಂಪಾಂಗಾ

note: name for pan
en: Panjabi
kn: ಪಂಜಾಬಿ

note: name for pao
en: Paiute, Northern
kn: ಪಯಿಯುಟ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for pap
en: Papiamento
kn: ಪಪಿಯಮೆಂಟೊ

note: name for paq
en: Parya
kn: ಪಾರ್ಯಾ

note: name for par
en: Panamint
kn: ಪನಾಮಿಂಟ್

note: name for pas
en: Papasena
kn: ಪಪಾಸೆನಾ

note: name for pat
en: Papitalai
kn: ಪಪಿಟಾಲಾಯಿ

note: name for pau
en: Palauan
kn: ಪಲಾವನ್

note: name for pav
en: Pakaásnovos
kn: ಪಕಾಸ್ನೊವೊಸ್

note: name for paw
en: Pawnee
kn: ಪಾವ್ನಿ

note: name for pax
en: Pankararé
kn: ಪಂಕಾರೇರ್

note: name for pay
en: Pech
kn: ಪೆಚ್

note: name for paz
en: Pankararú
kn: ಪಂಕಾರರು

note: name for pbb
en: Páez
kn: ಪಯೀಸ್

note: name for pbc
en: Patamona
kn: ಪಟಾಮೊನಾ

note: name for pbe
en: Popoloca, Mezontla
kn: ಪೊಪೊಲೊಕಾ, ಮೆಸೋಂಟ್ಲಾ

note: name for pbf
en: Popoloca, Coyotepec
kn: ಪೊಪೊಲೊಕಾ, ಕೊಯಾಟೆಪೆಕ್

note: name for pbg
en: Paraujano
kn: ಪರೌಜಾನೊ

note: name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
kn: ಇನಪು ವೊರೊಮೈಪು

note: name for pbi
en: Parkwa
kn: ಪರ್ಕ್ವಾ

note: name for pbl
en: Mak (Nigeria)
kn: ಮ್ಯಾಕ್ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for pbn
en: Kpasam
kn: ಕಪಾಸಮ್

note: name for pbo
en: Papel
kn: ಪಾಪೆಲ್

note: name for pbp
en: Badyara
kn: ಬಡಿಯಾರ

note: name for pbr
en: Pangwa
kn: ಪಂಗ್ವಾ

note: name for pbs
en: Pame, Central
kn: ಪಾಮೆ, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for pbt
en: Pashto, Southern
kn: ಪಾಶ್ತೊ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for pbu
en: Pashto, Northern
kn: ಪಾಶ್ತೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for pbv
en: Pnar
kn: ಪನಾರ್

note: name for pby
en: Pyu
kn: ಪ್ಯು

note: name for pbz
en: Palu
kn: ಪಾಲು

note: name for pca
en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
kn: ಪೊಪೊಲೊಕಾ, ಸಾಂಟಾ ಇನೀಸ್ ಅಹುವಾಟೆಂಪನ್

note: name for pcb
en: Pear
kn: ಪಿಯರ್

note: name for pcc
en: Bouyei
kn: ಬೊಯೆ

note: name for pcd
en: Picard
kn: ಪಿಕಾರ್ಡ್

note: name for pce
en: Palaung, Ruching
kn: ಪಲೌಂಗ್, ರುಶಿಂಗ್

note: name for pcf
en: Paliyan
kn: ಪಲಿಯನ್

note: name for pcg
en: Paniya
kn: ಪನಿಯಾ

note: name for pch
en: Pardhan
kn: ಪರ್ಧನ್

note: name for pci
en: Duruwa
kn: ದುರುವಾ

note: name for pcj
en: Parenga
kn: ಪರೆಂಗಾ

note: name for pck
en: Chin, Paite
kn: ಶಿನ್, ಪೈಟೆ

note: name for pcl
en: Pardhi
kn: ಪರ್ದಿ

note: name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
kn: ಪಿಡ್ಜಿನ್, ನೈಜೀರಿಯನ್

note: name for pcn
en: Piti
kn: ಪಿಟಿ

note: name for pcp
en: Pacahuara
kn: ಅಕಾಹುವಾರ

note: name for pcr
en: Panang
kn: ಪನಾಂಗ್

note: name for pcw
en: Pyapun
kn: ಪ್ಯಾಪುನ್

note: name for pda
en: Anam
kn: ಅನಾಮ್

note: name for pdc
en: German, Pennsylvania
kn: ಜರ್ಮನ್, ಪೆನಿನ್‍ಸಿಲ್ವೇನಿಯಾ

note: name for pdi
en: Pa Di
kn: ಪಾ ಡಿ

note: name for pdn
en: Podena
kn: ಪೊಡೆನಾ

note: name for pdo
en: Padoe
kn: ಪಡೊಯೆ

note: name for pdt
en: Plautdietsch
kn: ಪ್ಲೌಡಿಶ್

note: name for pdu
en: Kayan
kn: ಕಯಾನ್

note: name for pea
en: Indonesian, Peranakan
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್, ಪೆರನಾಕನ್

note: name for peb
en: Pomo, Eastern
kn: ಪೊಮೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
kn: ಮಾಲ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for pee
en: Taje
kn: ತಾಜೆ

note: name for pef
en: Pomo, Northeastern
kn: ಪೊಮೊ, ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for peg
en: Pengo
kn: ಪೆಂಗೊ

note: name for peh
en: Bonan
kn: ಬೊನಾನ್

note: name for pei
en: Chichimeca-Jonaz
kn: ಚಿಚಿಮೆಕಾ-ಜೊನಾಸ್

note: name for pej
en: Pomo, Northern
kn: ಪೊಮೊ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for pek
en: Penchal
kn: ಪೆಂಚಾಲ್

note: name for pel
en: Pekal
kn: ಪೆಕಾಲ್

note: name for pem
en: Phende
kn: ಫೆಂಡೆ

note: name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್, ಹಳೆಯ (ca. 600-400 B.C.)

note: name for pep
en: Kunja
kn: ಕುಂಜಾ

note: name for peq
en: Pomo, Southern
kn: ಪೊಮೊ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for pes
en: Farsi, Western
kn: ಫಾರ್ಸಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for pev
en: Pémono
kn: ಪೆಮೊನೊ

note: name for pex
en: Petats
kn: ಪೆಟಾಟ್ಸ್

note: name for pey
en: Petjo
kn: ಪೆಜೊ

note: name for pez
en: Penan, Eastern
kn: ಪೆನಾನ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for pfa
en: Pááfang
kn: ಪಾಫಾಂಗ್

note: name for pfe
en: Peere
kn: ಪೇರ್

note: name for pfl
en: Pfaelzisch
kn: ಫೇಲ್ಝಿಶ್

note: name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಅರೇಬಿಕ್, ಸುಡಾನೀಸ್

note: name for pgg
en: Pangwali
kn: ಪಾಂಗ್ವಲಿ

note: name for pgi
en: Pagi
kn: ಪಾಗಿ

note: name for pgk
en: Rerep
kn: ರೆರೆಪ್

note: name for pgn
en: Paelignian
kn: ಪಯೆಲಿಗ್ನಿಯನ್

note: name for pgs
en: Pangseng
kn: ಪಾಂಗ್ಸೆಂಗ್

note: name for pgu
en: Pagu
kn: ಪಾಗು

note: name for pgy
en: Pongyong
kn: ಪೊಂಗ್ಯೊಂಗ್

note: name for pha
en: Pa-Hng
kn: ಪಾ-ಹಿಂಗ್

note: name for phd
en: Phudagi
kn: ಫುಡಾಗಿ

note: name for phg
en: Phuong
kn: ಫುವೊಂಗ್

note: name for phh
en: Phukha
kn: ಫುಕಾ

note: name for phk
en: Phake
kn: ಫಾಕೆ

note: name for phl
en: Phalura
kn: ಫಲುರಾ

note: name for phm
en: Phimbi
kn: ಫಿಂಬಿ

note: name for phn
en: Phoenician
kn: ಫಿನಿಶಿನ್

note: name for pho
en: Phunoi
kn: ಫುನೊಯಿ

note: name for phq
en: Phana'
kn: ಫಾನಾ

note: name for phr
en: Pahari-Potwari
kn: ಪಹಾರಿ-ಪೋಟ್ವಾರಿ

note: name for pht
en: Phu Thai
kn: ಫು ಥಾಯ್

note: name for phu
en: Phuan
kn: ಫುವಾನ್

note: name for phv
en: Pahlavani
kn: ಪಾಹ್ಲಾವನಿ

note: name for phw
en: Phangduwali
kn: ಫಂಗ್ಡುವಾಲಿ

note: name for pia
en: Pima Bajo
kn: ಪಿಮಾ ಬಜೊ

note: name for pib
en: Yine
kn: ಯಿನ್

note: name for pic
en: Pinji
kn: ಪಿಂಜಿ

note: name for pid
en: Piaroa
kn: ಪಿಯಾರವೊ

note: name for pie
en: Piro
kn: ಪಿರೊ

note: name for pif
en: Pingelapese
kn: ಪಿಂಗೆಲಾಪೇಸ್

note: name for pig
en: Pisabo
kn: ಪಿಸಾಬೊ

note: name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
kn: ಪಿಟ್‍ಕೈರ್ನ್-ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍

note: name for pii
en: Pini
kn: ಪಿನಿ

note: name for pij
en: Pijao
kn: ಪಿಜಾವೊ

note: name for pil
en: Yom
kn: ಯೊಮ್

note: name for pim
en: Powhatan
kn: ಪೊವಾಟನ್

note: name for pin
en: Piame
kn: ಪಿಯಾಮೆ

note: name for pio
en: Piapoco
kn: ಪಿಯಾಪೊಕೊ

note: name for pip
en: Pero
kn: ಪೆರೊ

note: name for pir
en: Piratapuyo
kn: ಪಿರಾಟಪುಯೊ

note: name for pis
en: Pijin
kn: ಪಿಜಿನ್

note: name for pit
en: Pitta Pitta
kn: ಪಿಟ್ಟಾ ಪಿಟ್ಟಾ

note: name for piu
en: Pintupi-Luritja
kn: ಪಿಂಟುಪಿ-ಲುರಿಟ್ಜಾ

note: name for piv
en: Pileni
kn: ಪಿಲೆನಿ

note: name for piw
en: Pimbwe
kn: ಪಿಂಬ್ವೆ

note: name for pix
en: Piu
kn: ಪಿಯು

note: name for piy
en: Piya-Kwonci
kn: ಪಿಯಾ-ಕ್ವೊಂಕಿ

note: name for piz
en: Pije
kn: ಪಿಜೆ

note: name for pjt
en: Pitjantjatjara
kn: ಪಿಟ್ಜಾಂಜಜಾರ

note: name for pka
en: Prākrit, Ardhamāgadhī
kn: ಪ್ರಕ್ರಿತ್, ಅರ್ಧಮಗಧಿ

note: name for pkb
en: Pokomo
kn: ಪೊಕೊಮೊ

note: name for pkc
en: Paekche
kn: ಪಯೆಕ್ಶೆ

note: name for pkg
en: Pak-Tong
kn: ಪಾಕ್-ಟಾಂಗ್

note: name for pkh
en: Pankhu
kn: ಪಂಕು

note: name for pkn
en: Pakanha
kn: ಪಕಾನಾ

note: name for pko
en: Pökoot
kn: ಪೊಕೂಟ್

note: name for pkp
en: Pukapuka
kn: ಪುಕಪುಕ

note: name for pkr
en: Kurumba, Attapady
kn: ಕುರುಂಬ, ಅಟ್ಟಪಾಡಿ

note: name for pks
en: Pakistan Sign Language
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for pkt
en: Maleng
kn: ಮಲೆಂಗ್

note: name for pku
en: Paku
kn: ಪಾಕು

note: name for pla
en: Miani
kn: ಮಿಯಾನಿ

note: name for plb
en: Polonombauk
kn: ಪೊಲೊನಂಬಾಕ್

note: name for plc
en: Palawano, Central
kn: ಪಾಲಾವನೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for pld
en: Polari
kn: ಪೊಲಾರಿ

note: name for ple
en: Palu'e
kn: ಪಲುವೆ

note: name for plg
en: Pilagá
kn: ಪಿಲಾಂಗ

note: name for plh
en: Paulohi
kn: ಪೌಲೋಹಿ

note: name for pli
en: Pali
kn: ಪಾಲಿ

note: name for plj
en: Polci
kn: ಪೊಲ್ಸಿ

note: name for plk
en: Shina, Kohistani
kn: ಶಿನಾ, ಕೋಹಿಸ್ತಾನಿ

note: name for pll
en: Palaung, Shwe
kn: ಪಲಾವುಂಗ್, ಶ್ವೆ

note: name for pln
en: Palenquero
kn: ಪಲೆಂಕ್ವೆರೊ

note: name for plo
en: Popoluca, Oluta
kn: ಪೊಪೊಲೊಕಾ, ಒಲುಟಾ

note: name for plp
en: Palpa
kn: ಪಾಲ್ಪಾ

note: name for plq
en: Palaic
kn: ಪಲಾಯಿಕ್

note: name for plr
en: Senoufo, Palaka
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಪಲಾಕ

note: name for pls
en: Popoloca, San Marcos Tlalcoyalco
kn: ಪೊಪೊಲುಕಾ, ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರ್ಕೋಸ್ ಟ್ಲಾಲ್ಕೊಯಾಲ್ಕೊ

note: name for plt
en: Malagasy, Plateau
kn: ಮಲಗಸಿ, ಪ್ಲೇಟು

note: name for plu
en: Palikúr
kn: ಪಲಿಕುರ್

note: name for plv
en: Palawano, Southwest
kn: ಪಾಲಾವನೊ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
kn: ಪಾಲಾವನೊ, ಬ್ರೂಕ್ಸ್ ಪಾಯಿಂಟ್

note: name for ply
en: Bolyu
kn: ಬೊಲ್ಯು

note: name for plz
en: Paluan
kn: ಪಲಾವನ್

note: name for pma
en: Paama
kn: ಪಾಮಾ

note: name for pmb
en: Pambia
kn: ಪಾಂಬಿಯ

note: name for pmc
en: Palumata
kn: ಪಲುಮಟಾ

note: name for pme
en: Pwaamei
kn: ಪ್ವಾಮೆ

note: name for pmf
en: Pamona
kn: ಪಮೋನ

note: name for pmh
en: Prākrit, Māhārāṣṭri
kn: ಪ್ರಕ್ರಿತ್, ಮಹಾರಾಷ್ಟ್ರಿ

note: name for pmi
en: Pumi, Northern
kn: ಪುಮಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for pmj
en: Pumi, Southern
kn: ಪುಮಿ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for pmk
en: Pamlico
kn: ಪಮ್ಲಿಕೊ

note: name for pml
en: Lingua Franca
kn: ಲಿಂಗುವಾ ಫ್ರಾಂಕಾ

note: name for pmm
en: Pomo
kn: ಪೊಮೊ

note: name for pmn
en: Pam
kn: ಪ್ಯಾಮ್

note: name for pmo
en: Pom
kn: ಪಾಮ್

note: name for pmq
en: Pame, Northern
kn: ಪೇಮ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for pmr
en: Paynamar
kn: ಪಯನ್ಮಾರ್

note: name for pms
en: Piemontese
kn: ಪೈಮೊಂಟೀಸ್

note: name for pmt
en: Tuamotuan
kn: ಟುವಾಮೊಟುವಾನ್

note: name for pmu
en: Panjabi, Mirpur
kn: ಪಂಜಾಬಿ, ಮಿರ್ಪುರ್

note: name for pmw
en: Miwok, Plains
kn: ಮಿವೊಕ್, ಪ್ಲೇನ್ಸ್

note: name for pmx
en: Naga, Poumei
kn: ನಗಾ, ಪೌಮಿ

note: name for pmy
en: Malay, Papuan
kn: ಮಲೇಯ್, ಪಪುವನ್

note: name for pmz
en: Pame, Southern
kn: ಪೇಮ್, ಸದರ್ನ್

note: name for pna
en: Punan Bah-Biau
kn: ಪುನಾನ್ ಬಾಹ್-ಬಿಯಾವು

note: name for pnb
en: Panjabi, Western
kn: ಪಂಜಾಬಿ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for pnc
en: Pannei
kn: ಪನೆಯಿ

note: name for pne
en: Penan, Western
kn: ಪೆನಾನ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for png
en: Pongu
kn: ಪೊಂಗು

note: name for pnh
en: Penrhyn
kn: ಪೆನ್ರಿನ್

note: name for pni
en: Aoheng
kn: ಅವೊಹೆಂಗ್

note: name for pnm
en: Punan Batu 1
kn: ಪುನಾನ್ ಬಾಟು 1

note: name for pnn
en: Pinai-Hagahai
kn: ಪಿನಾಯಿ-ಹಗಾಹಾಯ್

note: name for pno
en: Panobo
kn: ಪನೊಬೊ

note: name for pnp
en: Pancana
kn: ಪಂಕಾನಾ

note: name for pnq
en: Pana (Burkina Faso)
kn: ಪನಾ (ಬುರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೊ)

note: name for pnr
en: Panim
kn: ಪನಿಮ್

note: name for pns
en: Ponosakan
kn: ಪೊನೊಸಕಾನ್

note: name for pnt
en: Pontic
kn: ಪೊಂಟಿಕ್

note: name for pnu
en: Bunu, Jiongnai
kn: ಬುನು, ಜಿಯೊಂಗ್ನಾನಿ

note: name for pnv
en: Pinigura
kn: ಪಿನಿಗುರಾ

note: name for pnw
en: Panytyima
kn: ಪನಿಟೈಯಿಮಾ

note: name for pnx
en: Phong-Kniang
kn: ಫಾಂಗ್-ಕ್ನಿಯಾಂಗ್

note: name for pny
en: Pinyin
kn: ಪಿನಿಯಿನ್

note: name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
kn: ಪನಾ (ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

note: name for poc
en: Poqomam
kn: ಪೊಕೊಮಾಮ್

note: name for pod
en: Ponares
kn: ಪೊನಾರೆಸ್

note: name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
kn: ಪೊಪೊಲುಕಾ, ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್ ಅಟ್ಸಿಂಗೊ

note: name for pof
en: Poke
kn: ಪೋಕ್

note: name for pog
en: Potiguára
kn: ಪೊಟಿಗ್ವಾರ

note: name for poh
en: Poqomchi'
kn: ಪೊಕೊಂಚಿ

note: name for poi
en: Popoluca, Highland
kn: ಪೊಪೊಲುಕಾ, ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for pok
en: Pokangá
kn: ಪೊಕಾಂಗಾ

note: name for pol
en: Polish
kn: ಪೋಲಿಶ್

note: name for pom
en: Pomo, Southeastern
kn: ಪೊಮೊ, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for pon
en: Pohnpeian
kn: ಪೊಂಪೆಯಿಯನ್

note: name for poo
en: Pomo, Central
kn: ಪೊಮೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for pop
en: Pwapwa
kn: ಪ್ವಾಪ್ವಾ

note: name for poq
en: Popoluca, Texistepec
kn: ಪೊಪೊಲುಕಾ, ಟೆಕ್ಸಿಸ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for por
en: Portuguese
kn: ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

note: name for pos
en: Popoluca, Sayula
kn: ಪೊಪೊಲುಕಾ, ಸಯುಲಾ

note: name for pot
en: Potawatomi
kn: ಪೊಟಾವಟೊಮಿ

note: name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
kn: ಕ್ರಿಯೊಲೊ, ಅಪ್ಪರ್ ಗಿನಿ

note: name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
kn: ಪೊಪೊಲೊಕಾ, ಸ್ಯಾನ್ ಫೆಲಿಪ್ ಒಟ್ಲಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for pox
en: Polabian
kn: ಪೊಲಾಬಿಯಾನ್

note: name for poy
en: Pogolo
kn: ಪೊಗೊಲೊ

note: name for ppa
en: Pao
kn: ಪಾವೊ

note: name for ppe
en: Papi
kn: ಪಪಿ

note: name for ppi
en: Paipai
kn: ಪೈಪೈಶ

note: name for ppk
en: Uma
kn: ಯುಮಾ

note: name for ppl
en: Pipil
kn: ಪಿಪಿಲ್

note: name for ppm
en: Papuma
kn: ಪಪುಮಾ

note: name for ppn
en: Papapana
kn: ಪಪಾಪನಾ

note: name for ppo
en: Folopa
kn: ಫೊಲೊಪಾ

note: name for ppp
en: Pelende
kn: ಪೆಲೆಂಡ್

note: name for ppq
en: Pei
kn: ಪೀ

note: name for ppr
en: Piru
kn: ಪಿರು

note: name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
kn: ಪೊಪೊಲೊಕಾ, ಸ್ಯಾನ್ ಲುಯಿಸ್ ಟೆಮಾಲಕಯುಕಾ

note: name for ppt
en: Pare
kn: ಪರೆ

note: name for ppu
en: Papora
kn: ಪಪೋರ

note: name for pqa
en: Pa'a
kn: ಪಾ

note: name for pqm
en: Malecite-Passamaquoddy
kn: ಮಲೆಸಿಟ್-ಪಸಾಮಾಕೊಡಿ

note: name for prb
en: Lua'
kn: ಲುವಾ

note: name for prc
en: Parachi
kn: ಪರಾಚಿ

note: name for prd
en: Parsi-Dari
kn: ಪಾರ್ಸಿ-ದರಿ

note: name for pre
en: Principense
kn: ಪ್ರಿನ್ಸಿಪೆನ್ಸ್

note: name for prg
en: Prussian
kn: ಪ್ರಶಿಯನ್

note: name for prh
en: Porohanon
kn: ಪೊರೊಹನೊನ್

note: name for pri
en: Paicî
kn: ಪೈಚಿ

note: name for prk
en: Parauk
kn: ಪರೌಕ್

note: name for prl
en: Peruvian Sign Language
kn: ಪೆರುವಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for prm
en: Kibiri
kn: ಕಿಬಿರಿ

note: name for prn
en: Prasuni
kn: ಪ್ರಸುನಿ

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
kn: ಪ್ರಾವೆನ್ಶಿಯಲ್, ಹಳೆಯದು (1500 ವರೆಗೆ)

note: name for prp
en: Parsi
kn: ಪಾರ್ಸಿ

note: name for prq
en: Ashéninka Perené
kn: ಅಶ್ನೆನಿನಿಂಕಾ ಪೆರೀನ್

note: name for prr
en: Puri
kn: ಪುರಿ

note: name for prs
en: Farsi, Eastern
kn: ಫಾರ್ಸಿ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for prt
en: Phai
kn: ಫಾಯಿ

note: name for pru
en: Puragi
kn: ಪುರಾಗಿ

note: name for prw
en: Parawen
kn: ಪರಾವೆನ್

note: name for prx
en: Purik
kn: ಪುರಿಕ್

note: name for pry
en: Pray 3
kn: ಪ್ರೇ 3

note: name for prz
en: Providencia Sign Language
kn: ಪ್ರೊವೆಡೆನ್ಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for psa
en: Awyu, Asue
kn: ಅವ್ಯು, ಅಸುವೆ

note: name for psc
en: Persian Sign Language
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for psd
en: Plains Indian Sign Language
kn: ಪ್ಲೈನ್ಸ್ ಇಂಡಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for pse
en: Malay, Central
kn: ಮಲೇಯ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for psg
en: Penang Sign Language
kn: ಪೆನಾಂಗ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for psh
en: Pashayi, Southwest
kn: ಪಶಾಯಿ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for psi
en: Pashayi, Southeast
kn: ಪಶಾಯಿ, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟ್

note: name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for psm
en: Pauserna
kn: ಪೌಸೆರ್ನಾ

note: name for psn
en: Panasuan
kn: ಪನಾಸುವಾನ್

note: name for pso
en: Polish Sign Language
kn: ಪೋಲಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for psp
en: Philippine Sign Language
kn: ಫಿಲಿಪೀನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for psq
en: Pasi
kn: ಪಾಸಿ

note: name for psr
en: Portuguese Sign Language
kn: ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for pss
en: Kaulong
kn: ಕೌಲೊಂಗ್

note: name for pst
en: Pashto, Central
kn: ಪಾಶ್ತೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for psu
en: Prākrit, Sauraseni
kn: ಪ್ರಕ್ರಿತಿ, ಸೌರಾಸೆನಿ

note: name for psw
en: Port Sandwich
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಸ್ಯಾಂಡ್‌ವಿಚ್‌

note: name for psy
en: Piscataway
kn: ಪಿಸ್ಕಾಟವೆ

note: name for pta
en: Pai Tavytera
kn: ಪಾಯಿ ಟವಿಟೆರಾ

note: name for pth
en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
kn: ಪಟಾಕ್ಸೊ ಹಾ-ಹ-ಹಯೆ

note: name for pti
en: Pintiini
kn: ಪಿಂಟಿನಿ

note: name for ptn
en: Patani
kn: ಪಟಾನಿ

note: name for pto
en: Zo'é
kn: ಸೊಯಿ

note: name for ptp
en: Patep
kn: ಪಟೆಪ್

note: name for ptr
en: Piamatsina
kn: ಪಿಯಾಮಟ್ಸಿನಾ

note: name for ptt
en: Enrekang
kn: ಎನ್ರೆಕಾಂಗ್

note: name for ptu
en: Bambam
kn: ಬಂಬಾಮ್

note: name for ptv
en: Port Vato
kn: ಪೋರ್ಟ್ ವಾಟೊ

note: name for ptw
en: Pentlatch
kn: ಪೆಂಟ್ಲಾಚ್

note: name for pty
en: Pathiya
kn: ಪತಿಯಾ

note: name for pua
en: Purepecha, Western Highland
kn: ಪುರೆಪೆಶಾ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for pub
en: Purum
kn: ಪುರುಮ್

note: name for puc
en: Punan Merap
kn: ಪುನಾನ್ ಮೆರಾಪ್

note: name for pud
en: Punan Aput
kn: ಪುನಾನ್ ಅಪುಟ್

note: name for pue
en: Puelche
kn: ಪ್ಯುಲ್ಚೆ

note: name for puf
en: Punan Merah
kn: ಪುನಾನ್ ಮೆರಾಹ್

note: name for pug
en: Phuie
kn: ಫುಯೆ

note: name for pui
en: Puinave
kn: ಪುಯಿನೇವ್

note: name for puj
en: Punan Tubu
kn: ಪುನಾನ್ ಟುಬು

note: name for puk
en: Pu Ko
kn: ಪು ಕೊ

note: name for pum
en: Puma
kn: ಪುಮಾ

note: name for puo
en: Puoc
kn: ಪುವೊಕ್

note: name for pup
en: Pulabu
kn: ಪುಲಾಬು

note: name for puq
en: Puquina
kn: ಪುಕ್ವಿನಾ

note: name for pur
en: Puruborá
kn: ಪುರುಬೊರ

note: name for pus
en: Pushto
kn: ಪುಶ್ತೊ

note: name for put
en: Putoh
kn: ಪುಟೊಹ್

note: name for puu
en: Punu
kn: ಪುನು

note: name for puw
en: Puluwatese
kn: ಪುಲುವಾಟೀಸ್

note: name for pux
en: Puare
kn: ಪುವಾರೆ

note: name for puy
en: Purisimeño
kn: ಪುರಿಸಿಮೆನೊ

note: name for puz
en: Naga, Purum
kn: ನಗಾ, ಪುರುಮ್

note: name for pwa
en: Pawaia
kn: ಪಾವಿಯ

note: name for pwb
en: Panawa
kn: ಪನಾವ

note: name for pwg
en: Gapapaiwa
kn: ಗಪಾಪೈವಾ

note: name for pwm
en: Molbog
kn: ಮಾಲ್ಬೊಗ್

note: name for pwn
en: Paiwan
kn: ಪೈವಾನ್

note: name for pwo
en: Karen, Pwo Western
kn: ಕರೇನ್, ಪ್ವೊ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for pwr
en: Powari
kn: ಪೊವಾರಿ

note: name for pww
en: Karen, Pwo Northern
kn: ಕರೆನ್, ಪ್ವೊ ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
kn: ಮಿಕ್ಸ್, ಕ್ಯುಟ್ಸಾಲ್ಟೆಪಕ್

note: name for pye
en: Krumen, Pye
kn: ಕ್ರುಮೆನ್, ಪಿಯೆ

note: name for pym
en: Fyam
kn: ಫ್ಯಾಮ್

note: name for pyn
en: Poyanáwa
kn: ಪೊಯಾನವಾ

note: name for pyu
en: Puyuma
kn: ಪುಯುಮಾ

note: name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
kn: ಪ್ಯು (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

note: name for pyy
en: Pyen
kn: ಪ್ಯೆನ್

note: name for pzn
en: Naga, Para
kn: ನಾಗಾ, ಪರಾ

note: name for qua
en: Quapaw
kn: ಕ್ವಾಪಾ

note: name for qub
en: Quechua, Huallaga Huánuco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಹೌಲಾಗಾ, ಹುವಾನುಕೊ

note: name for quc
en: K'iche'
kn: ಕಿಶೆ

note: name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಕ್ಯಾಲ್ಡೆರಾನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for que
en: Quechua
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ

note: name for quf
en: Quechua, Lambayeque
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಲ್ಯಾಂಬಯೇಕ್

note: name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಶಿಂಬೊರಾಜಾ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for quh
en: Quechua, South Bolivian
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಸೌತ್‌ ಬೊಲಿವಿಯನ್

note: name for qui
en: Quileute
kn: ಕ್ವಿಲೂಟ್

note: name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಶಶಾಪೊಯಾಸ್

note: name for qul
en: Quechua, North Bolivian
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ನಾರ್ತ್ ಬೊಲಿವಿಯನ್

note: name for qum
en: Sipacapense
kn: ಸಿಪಾಕಪಿನ್ಸ್

note: name for qun
en: Quinault
kn: ಕ್ವಿನಾಲ್ಟ್

note: name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಸದರ್ನ್‌ ಪಸ್ಟಾಜ

note: name for quq
en: Quinqui
kn: ಕ್ವಿಂಕ್ವಿ

note: name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ,ಯನಾಹುವಾಂಕ ಪಾಸ್ಕೋ

note: name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ ಡೆಲ್ ಎಸ್ಟೆರೊ

note: name for quv
en: Sacapulteco
kn: ಸಕಾಪುಲ್ಟೆಕೊ

note: name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಟೆನಾ ಲೋಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for qux
en: Quechua, Yauyos
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಯಯೋಸ್

note: name for quy
en: Quechua, Ayacucho
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಅಯಾಕುಚೊ

note: name for quz
en: Quechua, Cusco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಕುಸ್ಕೋ

note: name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ,ಅಂಬೊ-ಅಪಾಸ್ಕೋ

note: name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಕಜಮಾರ್ಕಾ

note: name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಅಪುರಿಯಾಮಿಕ್

note: name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಹ್ಯುಮಾಲೀಸ್-ಡಾಸ್ ಡಿ ಮಯೊ ಹುವಾನುಕೊ

note: name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಇಂಬಬುರಾ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಲೋಜ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಕಜಟಾಂಬೊ ನಾರ್ತ್ ಲಿಮಾ

note: name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಮಾರ್ಗೋಸ್-ಯರೊವಿಲ್ಕಾ-ಲೌರಿಚೊಶಾ

note: name for qvn
en: Quechua, North Junín
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ನಾರ್ತ್ ಜುನಿನ್

note: name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ನಾಪೊ ಲೋಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಪಕಾರವೋಸ್

note: name for qvs
en: Quechua, San Martín
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರ್ಟಿನ್

note: name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಹುಯ್ಲಾ ವಾಂಕಾ

note: name for qvy
en: Queyu
kn: ಕ್ಯೆಯು

note: name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಪಾಸ್ಟಜಾ

note: name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಕೊರೊಂಗೊ ಅಂಕಾಶ್

note: name for qwc
en: Quechua, Classical
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಕ್ಲಾಸಿಕಲ್

note: name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಹುಯ್ಲಾಸ್ ಅಂಕಾಶ್

note: name for qwm
en: Kuman (Russia)
kn: ಕುಮಾನ್ (ರಷ್ಯಾ)

note: name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಸಿಹುವಾಸ್ ಅಂಕಾಶ್

note: name for qwt
en: Kwalhioqua-Tlatskanai
kn: ಕ್ವಾಲಿಯೊಕ-ಟ್ಲಟ್ಸಕಾನಾಯಿ

note: name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಶಿಕಿವಾನ್ ಅಂಕಾಶ್

note: name for qxc
en: Quechua, Chincha
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಶಿಂಶಾ

note: name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಪನಾವೊ ಹುವಾನುಕೊ

note: name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಸಲಾಸಕಾ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಕಾಂಶುಕೋಸ್ ಅಂಕಾಶ್

note: name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಸದರ್ನ್‌ ಕಾಂಶುಕೋಸ್ ಅಂಕಾಶ್

note: name for qxp
en: Quechua, Puno
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಪುನೊ

note: name for qxq
en: Qashqa'i
kn: ಕಶ್ಕಾಯಿ

note: name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
kn: ಕ್ವಿಶುವ, ಕೆನ್ಯಾರ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for qxs
en: Qiang, Southern
kn: ಕ್ವಿಯಾಂಗ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಸಾಂಟಾ ಅನಾ ಡಿ ಟುಸಿ ಪಾಸ್ಕೋ

note: name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಅರೆಕೀಪಾ-ಲಾ ಯೂನಿಯನ್

note: name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ, ಜೌಜಾ ವಾಂಕಾ

note: name for qya
en: Quenya
kn: ಕ್ವೆನ್ಯಾ

note: name for qyp
en: Quiripi
kn: ಕ್ವಿರಿಪಿ

note: name for raa
en: Dungmali
kn: ಡಂಗ್ಮಾಲಿ

note: name for rab
en: Camling
kn: ಕ್ಯಾಮ್ಲಿಂಗ್

note: name for rac
en: Rasawa
kn: ರಸಾವ

note: name for rad
en: Rade
kn: ರಾಡೆ

note: name for raf
en: Meohang, Western
kn: ಮಿಯಿಹಾಂಗ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for rag
en: Logooli
kn: ಲೊಗೂಲಿ

note: name for rah
en: Rabha
kn: ರಬಾಹ

note: name for rai
en: Ramoaaina
kn: ರಮೊವಾಯಿನಾ

note: name for raj
en: Rajasthani
kn: ರಾಜಸ್ತಾನಿ

note: name for rak
en: Tulu-Bohuai
kn: ಟುಲು-ಬೊಹುವಾಯಿ

note: name for ral
en: Ralte
kn: ರಾಲ್ಟೆ

note: name for ram
en: Canela
kn: ಕೆನೆಲಾ

note: name for ran
en: Riantana
kn: ರಿಯಾಂಟನಾ

note: name for rao
en: Rao
kn: ರಾವೊ

note: name for rap
en: Rapanui
kn: ರಪಾನುಯಿ

note: name for raq
en: Saam
kn: ಸಾಮ್

note: name for rar
en: Maori, Cook Islands
kn: ಮವೋರಿ, ಕುಕ್ ದ್ವೀಪಗಳು

note: name for ras
en: Tegali
kn: ಟೆಗಾಲಿ

note: name for rat
en: Razajerdi
kn: ರಸಾಜೆರ್ಡಿ

note: name for rau
en: Raute
kn: ರೌಟ್

note: name for rav
en: Sampang
kn: ಸಂಪಾಂಗ್

note: name for raw
en: Rawang
kn: ರವಾಂಗ್

note: name for rax
en: Rang
kn: ರಾಂಗ

note: name for ray
en: Rapa
kn: ರಪಾ

note: name for raz
en: Rahambuu
kn: ರಹಾಂಬು

note: name for rbb
en: Palaung, Rumai
kn: ಪಲೌಂಗ್, ರುಮಾಯಿ

note: name for rcf
en: Creole French, Réunion
kn: ಕ್ರೆಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ರಿಯೂನಿಯನ್

note: name for rdb
en: Rudbari
kn: ರುದ್ಬಾರಿ

note: name for rea
en: Rerau
kn: ರೆರಾವ್

note: name for reb
en: Rembong
kn: ರೆಂಬೊಂಗ್

note: name for ree
en: Kayan, Rejang
kn: ಕಯಾನ್, ರೆಜಂಗ್

note: name for reg
en: Kara (Tanzania)
kn: ಕಾರಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for rei
en: Reli
kn: ರೆಲಿ

note: name for rej
en: Rejang
kn: ರೆಜಂಗ್

note: name for rel
en: Rendille
kn: ರೆಂಡಿಲ್

note: name for rem
en: Remo
kn: ರೆಮೊ

note: name for ren
en: Rengao
kn: ರೆಂಗಾವೊ

note: name for rer
en: Rer Bare
kn: ರೆರ್ ಬರೆ

note: name for res
en: Reshe
kn: ರೆಶೆ

note: name for ret
en: Retta
kn: ರೆಟಾ

note: name for rey
en: Reyesano
kn: ರೆಯೆಸಾನೊ

note: name for rga
en: Roria
kn: ರೋರಿಯ

note: name for rge
en: Romano-Greek
kn: ರೊಮಾನೊ-ಗ್ರೀಕ್

note: name for rgk
en: Rangkas
kn: ರಾಂಗ್ಕಾಸ್

note: name for rgn
en: Romagnol
kn: ರೊಮಾಗ್ನಾಲ್

note: name for rgr
en: Resígaro
kn: ರೆಸಿಗಾರೊ

note: name for rgs
en: Roglai, Southern
kn: ರೊಗ್ಲಾಯಿ, ಸದರ್ನ್

note: name for rgu
en: Ringgou
kn: ರಿಂಗೊವ್

note: name for rhg
en: Rohingya
kn: ರೊಹಿಂಗ್ಯಾ

note: name for rhp
en: Yahang
kn: ಯಹಾಂಗ್

note: name for ria
en: Riang (India)
kn: ರಿಯಾಂಗ್ (ಭಾರತ)

note: name for rie
en: Rien
kn: ರಿಯೆನ್

note: name for rif
en: Tarifit
kn: ಟಾರಿಫಿಟ್

note: name for ril
en: Riang (Myanmar)
kn: ರಿಯಾಂಗ್ (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

note: name for rim
en: Nyaturu
kn: ನ್ಯಯಾಟುರು

note: name for rin
en: Nungu
kn: ನೂಂಗು

note: name for rir
en: Ribun
kn: ರಿಬುನ್

note: name for rit
en: Ritarungo
kn: ರಿಟಾರಂಗೊ

note: name for riu
en: Riung
kn: ರಿಯುಂಗ್

note: name for rjg
en: Rajong
kn: ರಜೋಂಗ್

note: name for rji
en: Raji
kn: ರಾಜಿ

note: name for rjs
en: Rajbanshi
kn: ರಾಜ್ಬಾನ್ಶಿ

note: name for rka
en: Kraol
kn: ಕ್ರವೋಲ್

note: name for rkb
en: Rikbaktsa
kn: ರಿಕಾಬಕ್ಸಾ

note: name for rkh
en: Rakahanga-Manihiki
kn: ರಕಾಹಾಂಗಾ-ಮಾನಿಹಿಕಿ

note: name for rki
en: Rakhine
kn: ರಖೀನ್

note: name for rkm
en: Marka
kn: ಮಾರ್ಕಾ

note: name for rkt
en: Rangpuri
kn: ರಂಗ್ಪುರಿ

note: name for rma
en: Rama
kn: ರಮಾ

note: name for rmb
en: Rembarunga
kn: ರೆಂಬಾರುಂಗಾ

note: name for rmc
en: Romani, Carpathian
kn: ರೊಮಾನಿ, ಕಾರ್ಪಾತಿಯನ್

note: name for rmd
en: Danish, Traveller
kn: ಡಾನಿಶ್, ಟ್ರಾವೆಲರ್

note: name for rme
en: Angloromani
kn: ಆಂಗ್ಲೊರೊಮಾನಿ

note: name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
kn: ರೊಮಾನಿ, ಕಾಲೊ ಫಿನ್ನಿಶ್

note: name for rmg
en: Norwegian, Traveller
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್, ಟ್ರಾವೆಲರ್

note: name for rmh
en: Murkim
kn: ಮುರ್ಕಿಮ್

note: name for rmi
en: Lomavren
kn: ಲೊಮಾವ್ರೆನ್

note: name for rmk
en: Romkun
kn: ರೊಮ್ಕುನ್

note: name for rml
en: Romani, Baltic
kn: ರೊಮಾನಿ, ಬಾಲ್ಟಿಕ್

note: name for rmm
en: Roma
kn: ರೋಮಾ

note: name for rmn
en: Romani, Balkan
kn: ರೊಮಾನಿ, ಬಾಲ್ಕನ್

note: name for rmo
en: Romani, Sinte
kn: ರೊಮಾನಿ, ಸಿಂಟೆ

note: name for rmp
en: Rempi
kn: ರೆಂಪಿ

note: name for rmr
en: Caló
kn: ಕಾಲೊ

note: name for rms
en: Romanian Sign Language
kn: ರೊಮೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for rmt
en: Domari
kn: ದೊಮಾರಿ

note: name for rmu
en: Romani, Tavringer
kn: ರೊಮಾನಿ, ತವ್ರಿಂಜರ್

note: name for rmv
en: Romanova
kn: ರೊಮನೋವ

note: name for rmw
en: Romani, Welsh
kn: ರೊಮಾನಿ, ವೆಲ್ಷ್

note: name for rmx
en: Romam
kn: ರೋಮಾಮ್

note: name for rmy
en: Romani, Vlax
kn: ರೊಮಾನಿ, ವ್ಲಾಕ್ಸ್

note: name for rmz
en: Marma
kn: ಮಾರ್ಮಾ

note: name for rna
en: Runa
kn: ರುನಾ

note: name for rnd
en: Ruund
kn: ರೂಡ್

note: name for rng
en: Ronga
kn: ರೊಂಗಾ

note: name for rnl
en: Ranglong
kn: ರಾಂಗ್ಲಾಂಗ್

note: name for rnn
en: Roon
kn: ರೂನ್

note: name for rnp
en: Rongpo
kn: ರೊಂಗ್ಪೊ

note: name for rnw
en: Rungwa
kn: ರುಂಗ್ವಾ

note: name for rob
en: Tae'
kn: ಟಯೆ

note: name for roc
en: Roglai, Cacgia
kn: ರೊಗ್ಲಾಯಿ, ಕಗಿಯ

note: name for rod
en: Rogo
kn: ರೊಗೊ

note: name for roe
en: Ronji
kn: ರೊಂಜಿ

note: name for rof
en: Rombo
kn: ರೊಂಬೊ

note: name for rog
en: Roglai, Northern
kn: ರೊಗ್ಲಾಯಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for roh
en: Romansh
kn: ರೊಮಾಂಶ್

note: name for rol
en: Romblomanon
kn: ರೊಂಬ್ಲೊಮೆನನ್

note: name for rom
en: Romany
kn: ರೊಮಾನಿ

note: name for ron
en: Romanian
kn: ರೊಮಾನಿಯನ್

note: name for roo
en: Rotokas
kn: ರೊಟೊಕಾಸ್

note: name for rop
en: Kriol
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್

note: name for ror
en: Rongga
kn: ರೋಂಗಾ

note: name for rou
en: Runga
kn: ರುಂಗಾ

note: name for row
en: Dela-Oenale
kn: ಡೆಲಾ-ಒಯಿನೇಲ್

note: name for rpn
en: Repanbitip
kn: ರೆಪಾನ್ಬಿಟಿಪ್

note: name for rpt
en: Rapting
kn: ರಾಪ್ಟಿಂಗ್

note: name for rri
en: Ririo
kn: ರಿರಿಯೊ

note: name for rro
en: Waima
kn: ವೈಮಾ

note: name for rsb
en: Romano-Serbian
kn: ರೊಮಾನೊ-ಸರ್ಬಿಯಾ

note: name for rsi
en: Rennellese Sign Language
kn: ರೆನಲೀಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for rsl
en: Russian Sign Language
kn: ರಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for rth
en: Ratahan
kn: ರಟಾಹನ್

note: name for rtm
en: Rotuman
kn: ರೊಟುಮಾನ್

note: name for rtw
en: Rathawi
kn: ರತಾವಿ

note: name for rub
en: Gungu
kn: ಗುಂಗು

note: name for ruc
en: Ruuli
kn: ರೂಲಿ

note: name for rue
en: Rusyn
kn: ರುಸಿನ್

note: name for ruf
en: Luguru
kn: ಲುಗುರು

note: name for rug
en: Roviana
kn: ರೊವಿಯಾನ

note: name for ruh
en: Ruga
kn: ರುಗಾ

note: name for rui
en: Rufiji
kn: ರುಫಿಜಿ

note: name for ruk
en: Che
kn: ಶೆ

note: name for run
en: Rundi
kn: ರುಂಡಿ

note: name for ruo
en: Romanian, Istro
kn: ರೊಮಾನಿಯನ್, ಇಸ್ಟ್ರೊ

note: name for rup
en: Romanian, Macedo-
kn: ರೊಮಾನಿಯನ್, ಮಸೆಡೊ

note: name for ruq
en: Romanian, Megleno
kn: ರೊಮಾನಿಯನ್, ಮೆಗ್ಲೆನೊ

note: name for rus
en: Russian
kn: ರಶಿಯನ್

note: name for rut
en: Rutul
kn: ರುಟುಲ್

note: name for ruu
en: Lobu, Lanas
kn: ಲೊಬು, ಲಾನಾಸ್

note: name for ruy
en: Mala (Nigeria)
kn: ಮಲಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for ruz
en: Ruma
kn: ರುಮಾ

note: name for rwa
en: Rawo
kn: ರವೊ

note: name for rwk
en: Rwa
kn: ರವಾ

note: name for rwm
en: Amba (Uganda)
kn: ಅಂಬಾ (ಉಗಾಂಡ)

note: name for rwo
en: Rawa
kn: ರಾವಾ

note: name for rwr
en: Marwari (India)
kn: ಮಾರ್ವಾರಿ (ಭಾರತ)

note: name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
kn: ಅಮಾಮಿ-ಒಶಿಮಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for rys
en: Yaeyama
kn: ಯಯೆಮಾ

note: name for ryu
en: Okinawan, Central
kn: ಓಕಿನಾವನ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್

note: name for saa
en: Saba
kn: ಸಬಾ

note: name for sab
en: Buglere
kn: ಬುಗ್ಲೆರ್

note: name for sac
en: Meskwaki
kn: ಮೆಸ್ಕ್ವಾಕಿ

note: name for sad
en: Sandawe
kn: ಸಂಡಾವೆ

note: name for sae
en: Sabanê
kn: ಸಬಾನೆ

note: name for saf
en: Safaliba
kn: ಸಫಾಲಿಬಾ

note: name for sag
en: Sango
kn: ಸ್ಯಾಂಗೊ

note: name for sah
en: Yakut
kn: ಯಕಾಟ್

note: name for saj
en: Sahu
kn: ಸಾಹು

note: name for sak
en: Sake
kn: ಸೇಕ್

note: name for sam
en: Aramaic, Samaritan
kn: ಅರೇಮಿಕ್, ಸಮರಿಟಾನ್

note: name for san
en: Sanskrit
kn: ಸಂಸ್ಕೃತ

note: name for sao
en: Sause
kn: ಸೌಸೆ

note: name for sap
en: Sanapaná
kn: ಸನಾಪನಾ

note: name for saq
en: Samburu
kn: ಸಂಬುರು

note: name for sar
en: Saraveca
kn: ಸರಾವೆಕಾ

note: name for sas
en: Sasak
kn: ಸಸಾಕ್

note: name for sat
en: Santali
kn: ಸಂಟಾಲಿ

note: name for sau
en: Saleman
kn: ಸಲೆಮಾನ್

note: name for sav
en: Saafi-Saafi
kn: ಸಾಫಿ-ಸಾಫಿ

note: name for saw
en: Sawi
kn: ಸಾವಿ

note: name for sax
en: Sa
kn: ಸಾ

note: name for say
en: Saya
kn: ಸಯಾ

note: name for saz
en: Saurashtra
kn: ಸೌರಾಷ್ಟ್ರ

note: name for sba
en: Ngambay
kn: ನಗಾಂಬೆ

note: name for sbb
en: Simbo
kn: ಸಿಂಬಾ

note: name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
kn: ಕೆಲೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for sbd
en: Samo, Southern
kn: ಸಮೊ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for sbe
en: Saliba
kn: ಸಲಿಬಾ

note: name for sbf
en: Shabo
kn: ಶಾಬೊ

note: name for sbg
en: Seget
kn: ಸೆಗೆಟ್

note: name for sbh
en: Sori-Harengan
kn: ಸೊರಿ-ಹರೆಂಗಾನ್

note: name for sbi
en: Seti
kn: ಸೆಟಿ

note: name for sbj
en: Surbakhal
kn: ಸರ್ಬಖಾಲ್

note: name for sbk
en: Safwa
kn: ಸಫ್ವಾ

note: name for sbl
en: Sambal, Botolan
kn: ಸಂಬಾಲ್, ಬೊಟೊಲಾನ್

note: name for sbm
en: Sagala
kn: ಸಗಾಲ

note: name for sbn
en: Bhil, Sindhi
kn: ಭಿಲ್, ಸಿಂಧಿ

note: name for sbo
en: Sabüm
kn: ಸಾಬೂಮ್

note: name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
kn: ಸಾಂಗು (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

note: name for sbq
en: Sileibi
kn: ಸಿಲೆಬಿ

note: name for sbr
en: Sembakung Murut
kn: ಸೆಂಬಾಕಂಗ್ ಮುರುಟ್

note: name for sbs
en: Subiya
kn: ಸುಬಿಯಾ

note: name for sbt
en: Kimki
kn: ಕಿಮ್ಕಿ

note: name for sbu
en: Bhoti, Stod
kn: ಭೋಟಿ, ಸ್ಟಾಡ್

note: name for sbv
en: Sabine
kn: ಸಬೈನ್

note: name for sbw
en: Simba
kn: ಸಿಂಬಾ

note: name for sbx
en: Seberuang
kn: ಸೆಬೆರುವಾಂಗ್

note: name for sby
en: Soli
kn: ಸೊಲಿ

note: name for sbz
en: Sara Kaba
kn: ಸಾರ ಕಾಬ

note: name for sca
en: Sansu
kn: ಸನ್ಸು

note: name for scb
en: Chut
kn: ಶುಟ್

note: name for sce
en: Dongxiang
kn: ಡಾಂಕ್ಸಿಯಾಂಗ್

note: name for scf
en: Creole French, San Miguel
kn: ಕ್ರೆಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್, ಸ್ಯಾನ್ ಮಿಗೆಲ್

note: name for scg
en: Sanggau
kn: ಸಂಗಾವ್

note: name for sch
en: Sakachep
kn: ಸಕಾಶೆಪ್

note: name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಮಲೇಯ್, ಶ್ರೀಲಂಕನ್

note: name for sck
en: Sadri
kn: ಸಾದ್ರಿ

note: name for scl
en: Shina
kn: ಶೈನಾ

note: name for scn
en: Sicilian
kn: ಸಿಸಿಲಿಯನ್

note: name for sco
en: Scots
kn: ಸ್ಕಾಟ್ಸ್

note: name for scp
en: Helambu Sherpa
kn: ಹೆಲಾಂಬು ಶೆರ್ಪಾ

note: name for scq
en: Sa'och
kn: ಸವೊಶ್

note: name for scs
en: Slavey, North
kn: ಸ್ಲೇವಿ, ನಾರ್ತ್

note: name for scu
en: Shumcho
kn: ಶುಮ್ಚೊ

note: name for scv
en: Sheni
kn: ಶೇನಿ

note: name for scw
en: Sha
kn: ಶಾ

note: name for scx
en: Sicel
kn: ಸಿಚೆಲ್

note: name for sda
en: Toraja-Sa'dan
kn: ಟೊರಾಜಾ-ಸಾಡಾನ್

note: name for sdb
en: Shabak
kn: ಶಬಾಕ್

note: name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
kn: ಸಾರ್ಡಿನಿಯನ್, ಸಸಾರೀಸ್

note: name for sde
en: Surubu
kn: ಸುರುಬು

note: name for sdf
en: Sarli
kn: ಸಾರ್ಲಿ

note: name for sdg
en: Savi
kn: ಸಾವಿ

note: name for sdh
en: Kurdish, Southern
kn: ಕುರ್ದಿಶ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for sdj
en: Suundi
kn: ಸೂಂಡಿ

note: name for sdk
en: Sos Kundi
kn: ಸಾಸ್ ಕಂಡಿ

note: name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sdm
en: Semandang
kn: ಸೆಮಾಂಡಂಗ್

note: name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
kn: ಸಾರ್ಡಿನಿಯನ್, ಗಲುರೀಸ್

note: name for sdo
en: Bidayuh, Bukar-Sadung
kn: ಬಿಡಾಯುಹ್, ಬುಕಾರ್-ಸಾಡುಂಗ್

note: name for sdp
en: Sherdukpen
kn: ಶೆರ್ಡುಕ್ಪೆನ್

note: name for sdr
en: Sadri, Oraon
kn: ಸಾದ್ರಿ, ಓರಾವನ್

note: name for sds
en: Sened
kn: ಸೆನೆಡ್

note: name for sdt
en: Shuadit
kn: ಶುವಾಡಿಟ್

note: name for sdu
en: Sarudu
kn: ಸರುಡು

note: name for sdx
en: Melanau, Sibu
kn: ಮೆಲಾನೌ, ಸಿಬು

note: name for sdz
en: Sallands
kn: ಸಲಾಂಡ್ಸ್

note: name for sea
en: Semai
kn: ಸೆಮಾಯಿ

note: name for seb
en: Senoufo, Shempire
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಶೆಂಪೀರ್

note: name for sec
en: Sechelt
kn: ಸೆಶೆಲ್ಟ್

note: name for sed
en: Sedang
kn: ಸೆಡಾಂಗ್

note: name for see
en: Seneca
kn: ಸೆನಿಕ್

note: name for sef
en: Senoufo, Cebaara
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಚೆಬಾರ

note: name for seg
en: Segeju
kn: ಸೆಗೆಜು

note: name for seh
en: Sena
kn: ಸೆನಾ

note: name for sei
en: Seri
kn: ಸೆರಿ

note: name for sej
en: Sene
kn: ಸೆನ್

note: name for sek
en: Sekani
kn: ಸೆಕಾನಿ

note: name for sel
en: Selkup
kn: ಸೆಲ್ಕಪ್

note: name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
kn: ಸೆನೌಫೊ, ನನೆರಿಗ್

note: name for seo
en: Suarmin
kn: ಸುವಾರ್ಮಿನ್

note: name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಸಿಚಿಟ್

note: name for seq
en: Sénoufo, Senara
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಸೆನಾರ

note: name for ser
en: Serrano
kn: ಸೆರಾನೊ

note: name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
kn: ಸೊಂಗಾಯಿ, ಕೊಯ್ರಾಬೊರೊ ಸೆನಿ

note: name for set
en: Sentani
kn: ಸೆಂಟಾನಿ

note: name for seu
en: Serui-Laut
kn: ಸೆರುಯಿ-ಲೌಟ್

note: name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
kn: ಸೆನೌಫೊ, ನಿಯಾರಾಫೊಲೊ

note: name for sew
en: Sewa Bay
kn: ಸೆವಾ ಬೇ

note: name for sey
en: Secoya
kn: ಸೆಕೊಯಾ

note: name for sez
en: Chin, Senthang
kn: ಶಿನ್, ಸೆಂತಾಂಗ್

note: name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
kn: ಲಾಂಜೆ ಡೆಸ್ ಸೈನ್ಸ್ ಡಿ ಬೆಲ್ಜಿಕ್ ಫ್ರಾಂಕೊಫೊನ್

note: name for sfm
en: Miao, Small Flowery
kn: ಮಿಯಾವೊ, ಸ್ಮಾಲ್ ಫ್ಲವರಿ

note: name for sfs
en: South African Sign Language
kn: ಸೌತ್‌ ಆಫ್ರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sfw
en: Sehwi
kn: ಸೆಹ್ವಿ

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
kn: ಐರಿಶ್, ಹಳೆಯ (900 ವರೆಗೆ)

note: name for sgb
en: Ayta, Mag-Anchi
kn: ಅಯ್ಟಾ, ಮಾಗ್-ಅಂಚಿ

note: name for sgc
en: Kipsigis
kn: ಕಿಪ್ಸಿಗಿಸ್

note: name for sge
en: Segai
kn: ಸೆಗಾಯ್

note: name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
kn: ಸ್ವಿಸ್-ಜರ್ಮನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sgh
en: Shughni
kn: ಶುಗ್ನಿ

note: name for sgi
en: Suga
kn: ಸುಗಾ

note: name for sgk
en: Sangkong
kn: ಸಾಂಗ್‌ಕಾಂಗ್

note: name for sgl
en: Sanglechi-Ishkashimi
kn: ಸಂಗಲೆಶಿ-ಇಶ್ಕಾಶಿಮಿ

note: name for sgm
en: Singa
kn: ಸಿಂಗಾ

note: name for sgo
en: Songa
kn: ಸೋಂಗ

note: name for sgp
en: Singpho
kn: ಸಿಂಗ್‌ಫೊ

note: name for sgr
en: Sangisari
kn: ಸಂಗಿಸಾರಿ

note: name for sgt
en: Brokpake
kn: ಬ್ರೊಕ್ಪಾಕ್

note: name for sgu
en: Salas
kn: ಸಲಾಸ್

note: name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
kn: ಸೆಬಾಟ್ ಬೆಟ್ ಗುರೇಜ್

note: name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
kn: ಸಿಯೋರ ಲಿಯೋನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sgz
en: Sursurunga
kn: ಸುರ್ಸುರುಂಗಾ

note: name for sha
en: Shall-Zwall
kn: ಶಾಲ್-ಸ್ವಾಲ್

note: name for shb
en: Ninam
kn: ನಿನಾಮ್

note: name for shc
en: Sonde
kn: ಸೊಂಡ್

note: name for she
en: Sheko
kn: ಶೆಕೊ

note: name for shg
en: Shua
kn: ಶುವಾ

note: name for shh
en: Shoshoni
kn: ಶೊಶೊನಿ

note: name for shi
en: Tachelhit
kn: ಟಾಶೆಲ್ಹಿಟ್

note: name for shj
en: Shatt
kn: ಶಟ್

note: name for shk
en: Shilluk
kn: ಶಿಲುಕ್

note: name for shl
en: Shendu
kn: ಶೇಂಡು

note: name for shm
en: Shahrudi
kn: ಶಾಹ್ರುಡಿ

note: name for shn
en: Shan
kn: ಶಾನ್

note: name for sho
en: Shanga
kn: ಶಾಂಗಾ

note: name for shp
en: Shipibo-Conibo
kn: ಶಿಪಿಬೊ-ಕಾನಿಬೊ

note: name for shq
en: Sala
kn: ಸಲಾ

note: name for shr
en: Shi
kn: ಶಿ

note: name for shs
en: Shuswap
kn: ಶುಸ್ವಾಪ್

note: name for sht
en: Shasta
kn: ಶಾಸ್ತಾ

note: name for shu
en: Arabic, Chadian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಶಾಡಿಯನ್

note: name for shv
en: Shehri
kn: ಶೆಹ್ರಿ

note: name for shw
en: Shwai
kn: ಶ್ವಾಯಿ

note: name for shx
en: She
kn: ಶೆ

note: name for shy
en: Tachawit
kn: ಟಶಾವಿಟ್

note: name for shz
en: Senoufo, Syenara
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಸಿಯೆನಾರ

note: name for sia
en: Sami, Akkala
kn: ಸಾಮಿ, ಅಕಾಲಾ

note: name for sib
en: Sebop
kn: ಸೆಬೊಪ್

note: name for sid
en: Sidamo
kn: ಸಿಡಾಮೊ

note: name for sie
en: Simaa
kn: ಸಿಮಾ

note: name for sif
en: Siamou
kn: ಸಿಯಾಮೌ

note: name for sig
en: Paasaal
kn: ಪಾಸಾಲ್

note: name for sih
en: Zire
kn: ಝೈರೆ

note: name for sii
en: Shom Peng
kn: ಶೋಮ್ ಪೆಂಗ್

note: name for sij
en: Numbami
kn: ನುಂಬಾಮಿ

note: name for sik
en: Sikiana
kn: ಸಿಕಿಯಾನ

note: name for sil
en: Sisaala, Tumulung
kn: ಸಿಸಾಲ, ಟುಮುಲಂಗ್

note: name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
kn: ಮೆಂಡೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for sin
en: Sinhala
kn: ಸಿಂಹಳ

note: name for sip
en: Sikkimese
kn: ಸಿಕ್ಕಿಮೀಸ್

note: name for siq
en: Sonia
kn: ಸೋನಿಯ

note: name for sir
en: Siri
kn: ಸಿರಿ

note: name for sis
en: Siuslaw
kn: ಸಿಯುಸ್ಲಾವ್

note: name for siu
en: Sinagen
kn: ಸಿನಾಜೆನ್

note: name for siv
en: Sumariup
kn: ಸುಮಾರಿಯಪ್

note: name for siw
en: Siwai
kn: ಸಿವಾಯಿ

note: name for six
en: Sumau
kn: ಸುಮಾವು

note: name for siy
en: Sivandi
kn: ಸಿವಂದಿ

note: name for siz
en: Siwi
kn: ಸಿವಿ

note: name for sja
en: Epena
kn: ಎಪೆನಾ

note: name for sjb
en: Sajau Basap
kn: ಸಜಾವ್ ಬಸಪ್

note: name for sjd
en: Sami, Kildin
kn: ಸಮಿ, ಕಿಲ್ಡಿನ್

note: name for sje
en: Sami, Pite
kn: ಸಮಿ, ಪಿಟ್

note: name for sjg
en: Assangori
kn: ಅಸಂಗೊರಿ

note: name for sjk
en: Sami, Kemi
kn: ಸಮಿ, ಕೆಮಿ

note: name for sjl
en: Sajalong
kn: ಸಜಾಲೊಂಗ್

note: name for sjm
en: Mapun
kn: ಮಾಪುನ್

note: name for sjn
en: Sindarin
kn: ಸಿಂದಾರಿನ್

note: name for sjo
en: Xibe
kn: ಕ್ಸೈಬ್

note: name for sjp
en: Surjapuri
kn: ಸರ್ಜಾಪುರಿ

note: name for sjr
en: Siar-Lak
kn: ಸಿಯಾರ್-ಲಾಕ್

note: name for sjs
en: Senhaja De Srair
kn: ಸೆನ್ಹಜಾ ಡಿ ಸ್ರಾರ್

note: name for sjt
en: Sami, Ter
kn: ಸಾಮಿ, ಟೆರ್

note: name for sju
en: Sami, Ume
kn: ಸಾಮಿ, ಯಮೆ

note: name for sjw
en: Shawnee
kn: ಶಾನೀ

note: name for ska
en: Skagit
kn: ಸ್ಕಾಗಿಟ್

note: name for skb
en: Saek
kn: ಸಯೀಕ್

note: name for skc
en: Sauk
kn: ಸೌಕ್

note: name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
kn: ಮಿವೋಕ್, ಸದರ್ನ್‌ ಸಿಯೆರಾ

note: name for ske
en: Seke (Vanuatu)
kn: ಸೀಕೆ (ವನೌಟು)

note: name for skf
en: Sakirabiá
kn: ಸಕಿರಾಬಿಯಾ

note: name for skg
en: Malagasy, Sakalava
kn: ಮಲಗಸಿ, ಸಕಲವಾ

note: name for skh
en: Sikule
kn: ಸಿಕುಲ

note: name for ski
en: Sika
kn: ಸಿಕಾ

note: name for skj
en: Seke (Nepal)
kn: ಸೀಕೆ (ನೇಪಾಲ್)

note: name for skk
en: Sok
kn: ಸೋಕ್

note: name for skm
en: Sakam
kn: ಸಕಾಮ್

note: name for skn
en: Subanon, Kolibugan
kn: ಸುಬಾನೋನ್, ಕೊಲಿಬುಗಾನ್

note: name for sko
en: Seko Tengah
kn: ಸೆಕೊ ಟೆಂಗಾಹ್

note: name for skp
en: Sekapan
kn: ಸೆಕಾಪನ್

note: name for skq
en: Sininkere
kn: ಸಿನಿಂಕೆರ್

note: name for skr
en: Seraiki
kn: ಸೆರಾಯಿಕಿ

note: name for sks
en: Maia
kn: ಮಾಯಿಯಾ

note: name for skt
en: Sakata
kn: ಸಕಾಟ

note: name for sku
en: Sakao
kn: ಸಕಾವೊ

note: name for skv
en: Skou
kn: ಸ್ಕೊವು

note: name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಡಚ್, ಸ್ಕೆಪಿ

note: name for skx
en: Seko Padang
kn: ಸೆಕೊ ಪಡಾಂಗ್

note: name for sky
en: Sikaiana
kn: ಸಿಕಾಯನಾ

note: name for skz
en: Sekar
kn: ಸೆಕರ್

note: name for slc
en: Sáliba
kn: ಸಾಲಿಬಾ

note: name for sld
en: Sissala
kn: ಸಿಸಾಲ

note: name for sle
en: Sholaga
kn: ಶೊಲಾಗ

note: name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
kn: ಸ್ವಿಸ್-ಇಟಾಲಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for slg
en: Selungai Murut
kn: ಸೆಲುಂಗಾಯಿ ಮುರುಟ್

note: name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
kn: ಸಾಲಿಶ್, ಸದರ್ನ್‌ ಪುಗೆಟ್ ಧ್ವನಿ

note: name for sli
en: Silesian, Lower
kn: ಸಿಲೇಸಿಯಾನ್, ಕೆಳಗಿನ

note: name for slj
en: Salumá
kn: ಸಲುಮಾ

note: name for slk
en: Slovak
kn: ಸ್ಲೊವಾಕ್

note: name for sll
en: Salt-Yui
kn: ಸಾಲ್ಟ್-ಯುಯಿ

note: name for slm
en: Sama, Pangutaran
kn: ಸಮಾ, ಪಂಗುಟಾರನ್

note: name for sln
en: Salinan
kn: ಸಲಿನಾನ್

note: name for slp
en: Lamaholot
kn: ಲಮಾಹೊಲೊಟ್

note: name for slq
en: Salchuq
kn: ಸಲ್ಶುಕ್

note: name for slr
en: Salar
kn: ಸಲಾರ್

note: name for sls
en: Singapore Sign Language
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for slt
en: Sila
kn: ಸಿಲಾ

note: name for slu
en: Selaru
kn: ಸೆಲಾರು

note: name for slv
en: Slovenian
kn: ಸ್ಲೊವೇನಿಯನ್

note: name for slw
en: Sialum
kn: ಸಿಯಾಲಮ್

note: name for slx
en: Salampasu
kn: ಸಲಾಂಪಸು

note: name for sly
en: Selayar
kn: ಸೆಲಾಯಾರ್

note: name for slz
en: Ma'ya
kn: ಮಾಯಾ

note: name for sma
en: Sami, Southern
kn: ಸಮಿ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for smb
en: Simbari
kn: ಸಿಂಬಾರಿ

note: name for smc
en: Som
kn: ಸಾಮ್

note: name for smd
en: Sama
kn: ಸಮಾ

note: name for sme
en: Sami, Northern
kn: ಸಮಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for smf
en: Auwe
kn: ಔವೆ

note: name for smg
en: Simbali
kn: ಸಿಂಬಾಲಿ

note: name for smh
en: Samei
kn: ಸಮಯೆಯಿ

note: name for smj
en: Lule Sami
kn: ಲುಲೆ ಸಾಮಿ

note: name for smk
en: Bolinao
kn: ಬೋಲಿನಾವೊ

note: name for sml
en: Sama, Central
kn: ಸಮಾ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for smm
en: Musasa
kn: ಮುಸಾಸ

note: name for smn
en: Sami, Inari
kn: ಸಾಮಿ, ಇನಾರಿ

note: name for smo
en: Samoan
kn: ಸಮೋವನ್

note: name for smp
en: Samaritan
kn: ಸಮಾರಿಟನ್

note: name for smq
en: Samo
kn: ಸಮೊ

note: name for smr
en: Simeulue
kn: ಸಿಮೆಯುಲು

note: name for sms
en: Sami, Skolt
kn: ಸಾಮಿ, ಸ್ಕೋಲ್ಟ್

note: name for smt
en: Simte
kn: ಸಿಂಟ್

note: name for smu
en: Somray
kn: ಸೊಮ್ರೆ

note: name for smv
en: Samvedi
kn: ಸಂವೇದಿ

note: name for smw
en: Sumbawa
kn: ಸುಂಬವಾ

note: name for smx
en: Samba
kn: ಸಾಂಬಾ

note: name for smy
en: Semnani
kn: ಸೆಮ್ನಾನಿ

note: name for smz
en: Simeku
kn: ಸಿಮೆಕು

note: name for sna
en: Shona
kn: ಶೋನಾ

note: name for snb
en: Sebuyau
kn: ಸೆಬುಯೌ

note: name for snc
en: Sinaugoro
kn: ಸಿನೌಗೊರೊ

note: name for snd
en: Sindhi
kn: ಸಿಂಧಿ

note: name for sne
en: Bidayuh, Bau
kn: ಬಿಡಾಯುಹ್, ಬಾವ್

note: name for snf
en: Noon
kn: ನೂನ್

note: name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
kn: ಸಾಂಗಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for snh
en: Shinabo
kn: ಶಿನಾಬೊ

note: name for sni
en: Sensi
kn: ಸೆನ್ಸಿ

note: name for snj
en: Sango, Riverain
kn: ಸ್ಯಾಂಗೊ, ರಿವರೇನ್

note: name for snk
en: Soninke
kn: ಸೊನಿಂಕೆ

note: name for snl
en: Sangil
kn: ಸಂಗಿಲ್

note: name for snm
en: Ma'di, Southern
kn: ಮಾಡಿ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for snn
en: Siona
kn: ಸಿಯೋನ

note: name for sno
en: Snohomish
kn: ಸ್ನೊಹೊಮಿಶ್

note: name for snp
en: Siane
kn: ಸಿಯಾನೆ

note: name for snq
en: Sangu (Gabon)
kn: ಸಾಂಗು (ಗೆಬಾನ್)

note: name for snr
en: Sihan
kn: ಸಿಹಾನ್

note: name for sns
en: South West Bay
kn: ಸೌತ್‌ ವೆಸ್ಟ್‌ ಬೇ

note: name for snu
en: Senggi
kn: ಸೆಂಗಿ

note: name for snv
en: Sa'ban
kn: ಸಾಬಾನ್

note: name for snw
en: Selee
kn: ಸೆಲೀ

note: name for snx
en: Sam
kn: ಸಾಮ್

note: name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
kn: ಸನಿಯೊ-ಹಿಯೆವ್

note: name for snz
en: Sinsauru
kn: ಸಿನ್ಸೌರು

note: name for soa
en: Thai Song
kn: ಥಾಯ್ ಸಾಂಗ್

note: name for sob
en: Sobei
kn: ಸೋಬಿ

note: name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
kn: ಸೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for sod
en: Songoora
kn: ಸೋಂಗೂರ

note: name for soe
en: Songomeno
kn: ಸೋಂಗೊಮೆನೊ

note: name for sog
en: Sogdian
kn: ಸಾಗ್ಡಿಯನ್

note: name for soh
en: Aka
kn: ಅಕಾ

note: name for soi
en: Sonha
kn: ಸೊನ್ಹಾ

note: name for soj
en: Soi
kn: ಸೋಯಿ

note: name for sok
en: Sokoro
kn: ಸೊಕೊರೊ

note: name for sol
en: Solos
kn: ಸೊಲೋಸ್

note: name for som
en: Somali
kn: ಸೋಮಾಲಿ

note: name for soo
en: Songo
kn: ಸೋಂಗೊ

note: name for sop
en: Songe
kn: ಸೋಂಗೆ

note: name for soq
en: Kanasi
kn: ಕನಾಸಿ

note: name for sor
en: Somrai
kn: ಸೊಮ್ರಾಯಿ

note: name for sos
en: Seeku
kn: ಸೀಕು

note: name for sot
en: Sotho, Southern
kn: ಸೋತೊ, ಸತರ್ನ್

note: name for sou
en: Thai, Southern
kn: ಥಾಯ್, ಸದರ್ನ್‌

note: name for sov
en: Sonsorol
kn: ಸಾನ್ಸೊರೊಲ್

note: name for sow
en: Sowanda
kn: ಸೊವಾಂಡಾ

note: name for sox
en: So (Cameroon)
kn: ಸೊ (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for soy
en: Miyobe
kn: ಮಿಯೋಬೆ

note: name for soz
en: Temi
kn: ಟೆಮಿ

note: name for spa
en: Spanish
kn: ಸ್ಪಾನಿಶ್

note: name for spb
en: Sepa (Indonesia)
kn: ಸೆಪಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for spc
en: Sapé
kn: ಸಾಪೆ

note: name for spd
en: Saep
kn: ಸಯೀಪ್

note: name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
kn: ಸೆಪ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for spg
en: Sian
kn: ಸಿಯಾನ್

note: name for spi
en: Saponi
kn: ಸಪೋನಿ

note: name for spk
en: Sengo
kn: ಸೆಂಗೊ

note: name for spl
en: Selepet
kn: ಸೆಲೆಪೆಟ್

note: name for spm
en: Sepen
kn: ಸೆಪೆನ್

note: name for spo
en: Spokane
kn: ಸ್ಪೊಕೇನ್

note: name for spp
en: Senoufo, Supyire
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಸುಪೈರ್

note: name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
kn: ಸ್ಪಾನಿಶ್, ಲೊರೆಟೊ-ಉಕಾಯಲಿ

note: name for spr
en: Saparua
kn: ಸಪುರುವಾ

note: name for sps
en: Saposa
kn: ಸಪೋಸ

note: name for spt
en: Bhoti, Spiti
kn: ಭೊಟಿ, ಸ್ಪಿಟಿ

note: name for spu
en: Sapuan
kn: ಸಪುವಾನ್

note: name for spx
en: Picene, South
kn: ಪಿಚಿನಿ, ಸೌತ್‌

note: name for spy
en: Sabaot
kn: ಸಬಾವೋಟ್

note: name for sqa
en: Shama-Sambuga
kn: ಶಮಾ-ಸಂಬುಗಾ

note: name for sqh
en: Shau
kn: ಶಾವ್

note: name for sqi
en: Albanian
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್ನರು

note: name for sqm
en: Suma
kn: ಸುಮಾ

note: name for sqn
en: Susquehannock
kn: ಸುಸ್ಕ್ವೆಹಾನಕ್

note: name for sqo
en: Sorkhei
kn: ಸೊರ್ಕಿ

note: name for sqq
en: Sou
kn: ಸೋ

note: name for sqr
en: Arabic, Siculo
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಸಿಕುಲೊ

note: name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sqt
en: Soqotri
kn: ಸಕೋಟ್ರಿ

note: name for squ
en: Squamish
kn: ಸ್ಕ್ವಾಮಿಶ್

note: name for sra
en: Saruga
kn: ಸರುಗಾ

note: name for srb
en: Sora
kn: ಸೋರಾ

note: name for src
en: Sardinian, Logudorese
kn: ಸಾರ್ಡಿನಿಯನ್, ಲೊಗುಡೊರೀಸ್

note: name for srd
en: Sardinian
kn: ಸಾರ್ಡಿನಿಯನ್

note: name for sre
en: Sara
kn: ಸರಾ

note: name for srf
en: Nafi
kn: ನಾಫಿ

note: name for srg
en: Sulod
kn: ಸುಲೋಡ್

note: name for srh
en: Sarikoli
kn: ಸರಿಕೋಲಿ

note: name for sri
en: Siriano
kn: ಸಿರಿಯೊನೊ

note: name for srk
en: Serudung Murut
kn: ಸೆರುಡುಂಗ್ ಮುರುಟ್

note: name for srl
en: Isirawa
kn: ಇಸಿರಾವಾ

note: name for srm
en: Saramaccan
kn: ಸರಾಮಾಚ್ಚನ್

note: name for srn
en: Sranan Tongo
kn: ಸ್ರೊನನ್ ಟೊಂಗೊ

note: name for sro
en: Sardinian, Campidanese
kn: ಸಾರ್ಡಿನಿಯನ್, ಕ್ಯಾಂಪಿಡನೀಸ್

note: name for srp
en: Serbian
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

note: name for srq
en: Sirionó
kn: ಸಿರಿಯೋನೊ

note: name for srr
en: Serer
kn: ಸರರ್

note: name for srs
en: Sarsi
kn: ಸಾರ್ಸಿ

note: name for srt
en: Sauri
kn: ಸೌರಿ

note: name for sru
en: Suruí
kn: ಸುರುಯಿ

note: name for srv
en: Sorsogon, Waray
kn: ಸಾರ್ಸೊಗಾನ್, ವಾರೇ

note: name for srw
en: Serua
kn: ಸೆರುವಾ

note: name for srx
en: Sirmauri
kn: ಸಿರ್ಮೌರಿ

note: name for sry
en: Sera
kn: ಸೆರಾ

note: name for srz
en: Shahmirzadi
kn: ಶಾಹ್ಮಿರ್ಝಾದಿ

note: name for ssb
en: Sama, Southern
kn: ಸಾಮಾ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for ssc
en: Suba-Simbiti
kn: ಸುಬಾ-ಸಿಂಬಿತಿ

note: name for ssd
en: Siroi
kn: ಸಿರೋಯಿ

note: name for sse
en: Balangingi
kn: ಬಲಾಂಗಿಂಗಿ

note: name for ssf
en: Thao
kn: ತಾವೊ

note: name for ssg
en: Seimat
kn: ಸೆಯಿಮಾಟ್

note: name for ssh
en: Arabic, Shihhi
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಶಿಹಿ

note: name for ssi
en: Sansi
kn: ಸಾನ್ಸಿ

note: name for ssj
en: Sausi
kn: ಸೌಸಿ

note: name for ssk
en: Sunam
kn: ಸುನಾಮ್

note: name for ssl
en: Sisaala, Western
kn: ಸಿಸಾಲಾ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ssm
en: Semnam
kn: ಸೆಮ್ನಾಮ್

note: name for ssn
en: Waata
kn: ವಾಟಾ

note: name for sso
en: Sissano
kn: ಸಿಸಾನೊ

note: name for ssp
en: Spanish Sign Language
kn: ಸ್ಪ್ಯಾನಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ssq
en: So'a
kn: ಸೋವ

note: name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
kn: ಸ್ವಿಸ್‌-ಫ್ರೆಂಚ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sss
en: Sô
kn: ಸೊ

note: name for sst
en: Sinasina
kn: ಸಿನಾಸಿನ

note: name for ssu
en: Susuami
kn: ಸುಸೌಮಿ

note: name for ssv
en: Shark Bay
kn: ಶಾರ್ಕ್ ಬೇ

note: name for ssw
en: Swati
kn: ಸ್ವಾಟಿ

note: name for ssx
en: Samberigi
kn: ಸಾಂಬೆರಿಗಿ

note: name for ssy
en: Saho
kn: ಸಾಹೊ

note: name for ssz
en: Sengseng
kn: ಸೆಂಗ್ಸೆಂಗ್

note: name for sta
en: Settla
kn: ಸೆಟ್ಲಾ

note: name for stb
en: Subanen, Northern
kn: ಸುಬಾನೆನ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for std
en: Sentinel
kn: ಸೆಂಟಿನಲ್

note: name for ste
en: Liana-Seti
kn: ಲಿಯಾನ್-ಸೆಟಿ

note: name for stf
en: Seta
kn: ಸೆಟಾ

note: name for stg
en: Trieng
kn: ಟ್ರಿಯೆಂಗ್

note: name for sth
en: Shelta
kn: ಶೆಲ್ಟಾ

note: name for sti
en: Stieng, Bulo
kn: ಸ್ಟಿಯೆಂಗ್, ಬುಲೊ

note: name for stj
en: Samo, Matya
kn: ಸಮೊ, ಮಾಟ್ಯಾ

note: name for stk
en: Arammba
kn: ಅರಾಂಬಾ

note: name for stl
en: Stellingwerfs
kn: ಸ್ಟೆಲಿಂಗ್‌ವರ್ಫಸ್

note: name for stm
en: Setaman
kn: ಸೆಟಾಮಾನ್

note: name for stn
en: Owa
kn: ಒವಾ

note: name for sto
en: Stoney
kn: ಸ್ಟೋನಿ

note: name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
kn: ಟೆಪೆಹುವಾನ್, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for stq
en: Saterfriesisch
kn: ಸಟರ್ಫ್ರಿಸಿಶ್

note: name for str
en: Salish, Straits
kn: ಸಾಲಿಶ್, ಸ್ಟ್ರೇಟ್ಸ್

note: name for sts
en: Shumashti
kn: ಶುಮಾಸ್ಟಿ

note: name for stt
en: Stieng, Budeh
kn: ಸ್ಟಿಯೆಂಗ್, ಬುಡೆಹ್

note: name for stu
en: Samtao
kn: ಸಮ್ಟಾವೊ

note: name for stv
en: Silt'e
kn: ಸಿಲ್ಟ್ ಇ

note: name for stw
en: Satawalese
kn: ಸಟಾವಾಲೀಸ್

note: name for sua
en: Sulka
kn: ಸುಲ್ಕಾ

note: name for sub
en: Suku
kn: ಸುಕು

note: name for suc
en: Subanon, Western
kn: ಸುಬನಾನ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for sue
en: Suena
kn: ಸುವೆನಾ

note: name for sug
en: Suganga
kn: ಸುಗಂಗಾ

note: name for sui
en: Suki
kn: ಸುಕಿ

note: name for suj
en: Shubi
kn: ಶುಬಿ

note: name for suk
en: Sukuma
kn: ಸುಕುಮಾ

note: name for sul
en: Surigaonon
kn: ಸುರಿಗೋನನ್

note: name for sum
en: Sumo-Mayangna
kn: ಸುಮೊ-ಮಯಾಂಗ್ನಾ

note: name for sun
en: Sundanese
kn: ಸುಂಡನೀಸ್

note: name for suq
en: Suri
kn: ಸುರಿ

note: name for sur
en: Mwaghavul
kn: ಮ್ವಾಗವುಲ್

note: name for sus
en: Susu
kn: ಸುಸು

note: name for sut
en: Subtiaba
kn: ಸಬ್ಟಿಯಾಬ

note: name for suv
en: Sulung
kn: ಸುಲುಂಗ್

note: name for suw
en: Sumbwa
kn: ಸುಂಬ್ವಾ

note: name for sux
en: Sumerian
kn: ಸುಮೇರಿಯನ್‌

note: name for suy
en: Suyá
kn: ಸೂಯ

note: name for suz
en: Sunwar
kn: ಸುನ್ವಾರ್

note: name for sva
en: Svan
kn: ಸ್ವಾನ್

note: name for svb
en: Ulau-Suain
kn: ಉಲಾವ್-ಸುವಾಯಿನ್

note: name for svc
en: Creole English, Vincentian
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ವಿನ್ಸೆನ್ಶಿಯನ್

note: name for sve
en: Serili
kn: ಸೆರಿಲ್

note: name for svk
en: Slovakian Sign Language
kn: ಸ್ಲೋವೇಕಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for svr
en: Savara
kn: ಸಾವಾರಾ

note: name for svs
en: Savosavo
kn: ಸಾವೊಸಾವೊ

note: name for svx
en: Skalvian
kn: ಸ್ಕಾಲ್ವಿಯನ್

note: name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
kn: ಸ್ವಹಿಲಿ (ಮೈಕ್ರೋಭಾಷೆ)

note: name for swb
en: Comorian, Maore
kn: ಕೊಮೊರಿಯನ್, ಮಾವೊರೆ

note: name for swc
en: Swahili, Congo
kn: ಸ್ವಹಿಲಿ, ಕಾಂಗೋ

note: name for swe
en: Swedish
kn: ಸ್ವೀಡಿಶ್

note: name for swf
en: Sere
kn: ಸೆರೆ

note: name for swg
en: Swabian
kn: ಸ್ವಾಬಿಯನ್

note: name for swh
en: Swahili (individual language)
kn: ಸ್ವಹಿಲಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

note: name for swi
en: Sui
kn: ಸೂಯಿ

note: name for swj
en: Sira
kn: ಸಿರಾ

note: name for swk
en: Sena, Malawi
kn: ಸೇನ, ಮಲಾವಿ

note: name for swl
en: Swedish Sign Language
kn: ಸ್ವೀಡಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for swm
en: Samosa
kn: ಸಮೂಸಾ

note: name for swn
en: Sawknah
kn: ಸಾಕ್ನಾ

note: name for swo
en: Shanenawa
kn: ಶನೆನವಾ

note: name for swp
en: Suau
kn: ಸುವಾವ್

note: name for swq
en: Sharwa
kn: ಶಾರ್ವಾ

note: name for swr
en: Saweru
kn: ಸವೇರು

note: name for sws
en: Seluwasan
kn: ಸೆಲುವಾಸನ್

note: name for swt
en: Sawila
kn: ಸವೀಲಾ

note: name for swu
en: Suwawa
kn: ಸುವಾವಾ

note: name for swv
en: Shekhawati
kn: ಶೇಖಾವತಿ

note: name for sww
en: Sowa
kn: ಸೋವಾ

note: name for swx
en: Suruahá
kn: ಸುರುವಾಹಾ

note: name for swy
en: Sarua
kn: ಸರೂವಾ

note: name for sxb
en: Suba
kn: ಸೂಬಾ

note: name for sxc
en: Sicanian
kn: ಸಿಚಿಯಾನಿಯನ್

note: name for sxe
en: Sighu
kn: ಸಿಗು

note: name for sxg
en: Shixing
kn: ಶಿಕ್ಸಿಂಗ್

note: name for sxk
en: Kalapuya, Southern
kn: ಕಲಾಪುಯಾ, ಸದರ್ನ್‌

note: name for sxl
en: Selian
kn: ಸೆಲಿಯಾನ್

note: name for sxm
en: Samre
kn: ಸಾಮ್ರೆ

note: name for sxn
en: Sangir
kn: ಸಾಂಗಿರ್

note: name for sxo
en: Sorothaptic
kn: ಸೊರೊತಾಪ್ಟಿಕ್

note: name for sxr
en: Saaroa
kn: ಸಾರೋವ್

note: name for sxs
en: Sasaru
kn: ಸಸಾರು

note: name for sxu
en: Saxon, Upper
kn: ಸ್ಯಾಕ್ಸನ್, ಮೇಲಿನ

note: name for sxw
en: Gbe, Saxwe
kn: ಗಬೇ, ಸಾಕ್ಸವೆ

note: name for sya
en: Siang
kn: ಸಿಯಾಂಗ್

note: name for syb
en: Subanen, Central
kn: ಸುಬಾನೆನ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for syc
en: Syriac, Classical
kn: ಸಿರಿಯಾಕ್, ಪ್ರಾಚೀನ

note: name for syi
en: Seki
kn: ಸೆಕಿ

note: name for syk
en: Sukur
kn: ಸುಕುರ್

note: name for syl
en: Sylheti
kn: ಸಿಲ್ಹೆಟಿ

note: name for sym
en: Samo, Maya
kn: ಸಮೊ, ಮಯ

note: name for syn
en: Senaya
kn: ಸೆನಾಯ

note: name for syo
en: Suoy
kn: ಸುವೋಯ್

note: name for syr
en: Syriac
kn: ಸಿರಿಯಾಕ್

note: name for sys
en: Sinyar
kn: ಸಿನ್ಯಾರ್

note: name for syw
en: Kagate
kn: ಕಗಾಟ್

note: name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
kn: ಅಲ್‌-ಸಯ್ಯಿದ ಬೆಡುವಿನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for sza
en: Semelai
kn: ಸೆಮೆಲಾಯ್

note: name for szb
en: Ngalum
kn: ನಗಾಲುಮ್

note: name for szc
en: Semaq Beri
kn: ಸೆಮಾಕ್ ಬೆರಿ

note: name for szd
en: Seru
kn: ಸೆರು

note: name for sze
en: Seze
kn: ಸೀಸ್

note: name for szg
en: Sengele
kn: ಸೆನೆಗೆಲೆ

note: name for szl
en: Silesian
kn: ಸಿಲೆಸಿಯನ್

note: name for szn
en: Sula
kn: ಸುಲಾ

note: name for szp
en: Suabo
kn: ಸುವಾಬೊ

note: name for szv
en: Isu (Fako Division)
kn: ಇಸು (ಫಾಕೊ ಡಿವಿಶನ್)

note: name for szw
en: Sawai
kn: ಸವಾಯಿ

note: name for taa
en: Tanana, Lower
kn: ಟನಾನ, ಕೆಳಗಿನ

note: name for tab
en: Tabassaran
kn: ಟಬಸಾರನ್

note: name for tac
en: Tarahumara, Lowland
kn: ಟರುಹುಮಾರ, ಕೆಳಪ್ರದೇಶ

note: name for tad
en: Tause
kn: ಟೌಸ್

note: name for tae
en: Tariana
kn: ಟರಿಯಾನ

note: name for taf
en: Tapirapé
kn: ಟಪಿರಾಪೆ

note: name for tag
en: Tagoi
kn: ಟಗೋಯ್

note: name for tah
en: Tahitian
kn: ತಾಹಿತಿಯನ್

note: name for taj
en: Tamang, Eastern
kn: ತಮಾಂಗ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tak
en: Tala
kn: ಟಲ

note: name for tal
en: Tal
kn: ಟಾಲ್

note: name for tam
en: Tamil
kn: ತಮಿಳು

note: name for tan
en: Tangale
kn: ಟಾಂಗಲ್ಸ

note: name for tao
en: Yami
kn: ಯಮಿ

note: name for tap
en: Taabwa
kn: ಟಾಬ್ವಾ

note: name for taq
en: Tamasheq
kn: ಟಮಾಶೆಕ್

note: name for tar
en: Tarahumara, Central
kn: ತರುಹುಮರ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for tas
en: Tay Boi
kn: ಟೆ ಬೋಯ್

note: name for tat
en: Tatar
kn: ತಾತರ್

note: name for tau
en: Tanana, Upper
kn: ಟನಾನ, ಮೇಲಿನ

note: name for tav
en: Tatuyo
kn: ಟಟುಯೊ

note: name for taw
en: Tai
kn: ಟಾಯ್

note: name for tax
en: Tamki
kn: ಟಾಮ್ಕಿಿ

note: name for tay
en: Atayal
kn: ಅಟಯಾಲ್

note: name for taz
en: Tocho
kn: ಟೊಶೊ

note: name for tba
en: Aikanã
kn: ಎಕಾನ

note: name for tbb
en: Tapeba
kn: ಟಪೆಬಾ

note: name for tbc
en: Takia
kn: ಟಕಿಯ

note: name for tbd
en: Kaki Ae
kn: ಕಕಿ ಎ

note: name for tbe
en: Tanimbili
kn: ಟನಿಂಬಲಿ

note: name for tbf
en: Mandara
kn: ಮಂಡಾರ

note: name for tbg
en: Tairora, North
kn: ತೈರೋರ, ನಾರ್ತ್

note: name for tbh
en: Thurawal
kn: ತುರವಾಲ್

note: name for tbi
en: Gaam
kn: ಗಾಮ್

note: name for tbj
en: Tiang
kn: ಟಿಯಾಂಗ್

note: name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
kn: ಟ್ಯಾಗ್‌ಬಾನ್ವಾ, ಕಲಾಮಿಯನ್

note: name for tbl
en: Tboli
kn: ಟಬೊಲಿ

note: name for tbm
en: Tagbu
kn: ಟಗ್ಬು

note: name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
kn: ಟುನೆಬೊ, ಬಾರೊ ನೆಗ್ರೊ

note: name for tbo
en: Tawala
kn: ಟವಾಲ

note: name for tbp
en: Taworta
kn: ಟವೋರ್ಟಾ

note: name for tbr
en: Tumtum
kn: ಟುಮ್‌ಟುಮ್

note: name for tbs
en: Tanguat
kn: ಟಂಗುವಾಟ್

note: name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
kn: ಟೆಂಬೊ (ಕಿಟೆಂಬೊ)

note: name for tbu
en: Tubar
kn: ಟುಬಾರ್

note: name for tbv
en: Tobo
kn: ಟೊಬೊ

note: name for tbw
en: Tagbanwa
kn: ಟ್ಯಾಗ್‌ಬಾನ್ವಾ

note: name for tbx
en: Kapin
kn: ಕಪಿನ್

note: name for tby
en: Tabaru
kn: ಟಬಾರು

note: name for tbz
en: Ditammari
kn: ಡಿಟಾಮರಿ

note: name for tca
en: Ticuna
kn: ಟಿಕುನಾ

note: name for tcb
en: Tanacross
kn: ಟನಾಕ್ರಾಸ್

note: name for tcc
en: Datooga
kn: ಡಟೋಗ

note: name for tcd
en: Tafi
kn: ಟಫಿ

note: name for tce
en: Tutchone, Southern
kn: ಟುಟ್ಶೋನ್, ಸತರ್ನ್

note: name for tcf
en: Tlapanec, Malinaltepec
kn: ಟ್ಲಪಾನೆಕ್, ಮಲಿನಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for tcg
en: Tamagario
kn: ಟಮಾಗರಿಯೊ

note: name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಟರ್ಕ್ಸ್ ಹಾಗು ಕೈಕೋಸ್

note: name for tci
en: Wára
kn: ವಾರಾ

note: name for tck
en: Tchitchege
kn: ಟಿಶಿಟ್ಶಿಗ್

note: name for tcl
en: Taman (Myanmar)
kn: ತಮಾನ್ (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

note: name for tcm
en: Tanahmerah
kn: ಟನಾಹ್‌ಮೆರಾಹ್

note: name for tcn
en: Tichurong
kn: ಟಿಚುರೊಂಗ್

note: name for tco
en: Taungyo
kn: ಟೌಂಗ್ಯೊ

note: name for tcp
en: Chin, Tawr
kn: ಶಿನ್, ಟಾರ್

note: name for tcq
en: Kaiy
kn: ಕಾಯಿಯೆ

note: name for tcs
en: Creole, Torres Strait
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್, ಟೋರ್ಸ್ ಸ್ಟ್ರೇಟ್

note: name for tct
en: T'en
kn: ಟಿಎನ್

note: name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
kn: ತರುಹುಮಾರ, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tcw
en: Totonac, Tecpatlán
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಟೆಕ್ಪಾಟ್ಲಾನ್

note: name for tcx
en: Toda
kn: ಟೋಡ

note: name for tcy
en: Tulu
kn: ತುಳು

note: name for tcz
en: Chin, Thado
kn: ಶಿನ್, ತಾಡೊ

note: name for tda
en: Tagdal
kn: ಟಗಾಡಲ್

note: name for tdb
en: Panchpargania
kn: ಪಂಚ್‌ಪಾರ್ಗನಿಯ

note: name for tdc
en: Emberá-Tadó
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಟಾಡೊ

note: name for tdd
en: Tai Nüa
kn: ಟಾಯ್ ನುವಾ

note: name for tdf
en: Talieng
kn: ಟೆಲಿಂಗ್

note: name for tdg
en: Tamang, Western
kn: ತಮಾಂಗ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tdh
en: Thulung
kn: ತುಲಾಂಗ್

note: name for tdi
en: Tomadino
kn: ಟಮಾಡಿನೊ

note: name for tdj
en: Tajio
kn: ಟಜಿಯೊ

note: name for tdk
en: Tambas
kn: ಟಂಬಾಸ್

note: name for tdl
en: Sur
kn: ಸೂರ್

note: name for tdn
en: Tondano
kn: ಟೊಂಡಾನೊ

note: name for tdo
en: Teme
kn: ಟೀಮ್

note: name for tdq
en: Tita
kn: ಟಿಟಾ

note: name for tdr
en: Todrah
kn: ತೊಡ್ರಾಹ್

note: name for tds
en: Doutai
kn: ಡೌಟಾಯಿ

note: name for tdt
en: Tetun Dili
kn: ಟೆಟುನ್ ಡಿಲಿ

note: name for tdu
en: Dusun, Tempasuk
kn: ಡುಸುನ್, ಟೆಂಪಾಸುಕ್

note: name for tdv
en: Toro
kn: ಟೊರೊ

note: name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
kn: ಮಲಗಸಿ, ಟಾಂಡ್ರೋಯ್-ಮಹಾಫಲಿ

note: name for tdy
en: Tadyawan
kn: ಟಡಿಯಾವಾನ್

note: name for tea
en: Temiar
kn: ಟೆಮಿಯಾರ್

note: name for teb
en: Tetete
kn: ಟೆಟೀಟ್

note: name for tec
en: Terik
kn: ಟೆರಿಕ್

note: name for ted
en: Krumen, Tepo
kn: ಕ್ರುಮೆನ್, ಟೆಪೊ

note: name for tee
en: Tepehua, Huehuetla
kn: ಟಪೆಹುವಾ, ಹುಹುವೆಟ್ಲಾ

note: name for tef
en: Teressa
kn: ಟೆರೆಸಾ

note: name for teg
en: Teke-Tege
kn: ಟೆಕೆ-ಟೀಗ್

note: name for teh
en: Tehuelche
kn: ಟೆಹುವೆಲ್ಶ್

note: name for tei
en: Torricelli
kn: ಟೊರಿಸಿಲೆ

note: name for tek
en: Teke, Ibali
kn: ಟೆಕೆ, ಇಬಾಲಿ

note: name for tel
en: Telugu
kn: ತೆಲುಗು

note: name for tem
en: Timne
kn: ಟಿಮ್ನ್

note: name for ten
en: Tama (Colombia)
kn: ಟಮಾ (ಕೊಲಂಬಿಯಾ)

note: name for teo
en: Teso
kn: ಟೆಸೊ

note: name for tep
en: Tepecano
kn: ಟೆಪೆಕಾನೊ

note: name for teq
en: Temein
kn: ಟೆಮಿಯನ್

note: name for ter
en: Tereno
kn: ಟೆರೆನೊ

note: name for tes
en: Tengger
kn: ಟೆಂಗರ್

note: name for tet
en: Tetum
kn: ಟೆಟಮ್

note: name for teu
en: Soo
kn: ಸೂ

note: name for tev
en: Teor
kn: ಟಿಯೋರ್

note: name for tew
en: Tewa (USA)
kn: ಟೆವಾ (ಯುಎಸ್‌ಎ)

note: name for tex
en: Tennet
kn: ಟೆನೆಟ್

note: name for tey
en: Tulishi
kn: ಟುಲಿಶಿ

note: name for tfi
en: Gbe, Tofin
kn: ಗಬೇ, ಟೊಫಿನ್

note: name for tfn
en: Tanaina
kn: ಟನೈನಾ

note: name for tfo
en: Tefaro
kn: ಟೆಫಾರೊ

note: name for tfr
en: Teribe
kn: ಟೆರಿಬ್

note: name for tft
en: Ternate
kn: ಟೆರ್ನೇಟ್

note: name for tga
en: Sagalla
kn: ಸಗಾಲಾ

note: name for tgb
en: Tobilung
kn: ಟೊಬಿಲುಂಗ್

note: name for tgc
en: Tigak
kn: ಟಿಗಾಕ್

note: name for tgd
en: Ciwogai
kn: ಚಿವೊಗಾಯಿ

note: name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
kn: ತಮಾಂಗ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಗೋರ್ಖಾ

note: name for tgf
en: Chalikha
kn: ಚಲಿಖಾ

note: name for tgg
en: Tangga
kn: ಟಾಂಗಾ

note: name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಟೊಬಾಗೋನಿಯನ್

note: name for tgi
en: Lawunuia
kn: ಲವುನುಯಿಯಾ

note: name for tgk
en: Tajik
kn: ತಾಝಿಕ್

note: name for tgl
en: Tagalog
kn: ಟೆಗಾಲಾಗ್

note: name for tgo
en: Sudest
kn: ಸುಡೆಸ್ಟ್

note: name for tgp
en: Tangoa
kn: ಟಂಗೊವ

note: name for tgq
en: Tring
kn: ಟ್ರಿಂಗ್

note: name for tgr
en: Tareng
kn: ಟರೆಂಗ್

note: name for tgs
en: Nume
kn: ನ್ಯೂಮ್

note: name for tgt
en: Tagbanwa, Central
kn: ಟ್ಯಾಗ್‌ಬಾನ್ವಾ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for tgu
en: Tanggu
kn: ಟಾಂಗು

note: name for tgv
en: Tingui-Boto
kn: ಟಿಂಗುಯಿ-ಬೊಟೊ

note: name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
kn: ಸೆನೌಫೊ, ಟಗ್ವಾನ

note: name for tgx
en: Tagish
kn: ಟ್ಯಾಗಿಶ್

note: name for tgy
en: Togoyo
kn: ಟೊಗೊಯೊ

note: name for tha
en: Thai
kn: ಥಾಯ್

note: name for thc
en: Tai Hang Tong
kn: ಟಾಯ್ ಹ್ಯಾಂಗ್ ಟೋಂಗ್

note: name for thd
en: Thayore
kn: ತಯೋರ್

note: name for the
en: Tharu, Chitwania
kn: ತಾರು, ಶಿಟ್ವಾನಿಯ

note: name for thf
en: Thangmi
kn: ತಾಂಗ್ಮಿ

note: name for thh
en: Tarahumara, Northern
kn: ತಾರಹುಮಾರ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for thi
en: Tai Long
kn: ಟಾಯ್ ಲಾಂಗ್

note: name for thk
en: Tharaka
kn: ತರಾಕ

note: name for thl
en: Tharu, Dangaura
kn: ತಾರು, ಡಂಗೌರಾ

note: name for thm
en: Aheu
kn: ಅಹೆಯು

note: name for thn
en: Thachanadan
kn: ತಚಾಂದನ್

note: name for thp
en: Thompson
kn: ಥಾಮ್ಸನ್

note: name for thq
en: Tharu, Kochila
kn: ತಾರು, ಕೊಶಿಲಾ

note: name for thr
en: Tharu, Rana
kn: ತಾರು, ರಾನ

note: name for ths
en: Thakali
kn: ತಕಾಲಿ

note: name for tht
en: Tahltan
kn: ಟಹಾಲ್ಟಾನ್

note: name for thu
en: Thuri
kn: ತುರಿ

note: name for thv
en: Tamahaq, Tahaggart
kn: ಟಮಾಹಕ್, ಟಹಾಗರ್ಟ್

note: name for thw
en: Thudam
kn: ತುಡಾಮ್

note: name for thx
en: The
kn: ತಿ

note: name for thy
en: Tha
kn: ತಾ

note: name for thz
en: Tamajeq, Tayart
kn: ಟಮಾಜೆಕ್, ಟಯಾರ್ಟ್

note: name for tia
en: Tamazight, Tidikelt
kn: ತಮಾಸೈಟ್, ಟಿಡಿಕಲ್ಟ್

note: name for tic
en: Tira
kn: ಟಿರಾ

note: name for tid
en: Tidong
kn: ಟಿಡೊಂಗ್

note: name for tie
en: Tingal
kn: ಟಿಂಗಾಲ್

note: name for tif
en: Tifal
kn: ಟಿಫಾಲ್

note: name for tig
en: Tigre
kn: ಟೀಗ್ರೆ

note: name for tih
en: Murut, Timugon
kn: ಮುರುಟ್, ಟಿಮುಗೊನ್

note: name for tii
en: Tiene
kn: ಟಿಯೆನೆ

note: name for tij
en: Tilung
kn: ಟಿಲುಂಗ್

note: name for tik
en: Tikar
kn: ಟಿಕಾರ್

note: name for til
en: Tillamook
kn: ಟಿಲಾಮೂಕ್

note: name for tim
en: Timbe
kn: ಟಿಂಬೆ

note: name for tin
en: Tindi
kn: ಟಿಂಡಿ

note: name for tio
en: Teop
kn: ಟೆಯೋಪ್

note: name for tip
en: Trimuris
kn: ಟ್ರಿಮುರಿಸ್

note: name for tiq
en: Tiéfo
kn: ಟಿಯೆಫೊ

note: name for tir
en: Tigrinya
kn: ಟಿಗ್ರಿನ್ಯ

note: name for tis
en: Itneg, Masadiit
kn: ಇಟ್ನೆಗ್, ಮಸಾಡೀಟ್

note: name for tit
en: Tinigua
kn: ಟಿನಿಗುವಾ

note: name for tiu
en: Adasen
kn: ಅಡಾಸೆನ್

note: name for tiv
en: Tiv
kn: ಟೀವ್

note: name for tiw
en: Tiwi
kn: ಟಿವಿ

note: name for tix
en: Tiwa, Southern
kn: ಟಿವಾ, ಸದರ್ನ್

note: name for tiy
en: Tiruray
kn: ಟಿರುರೆ

note: name for tiz
en: Tai Hongjin
kn: ಟಾಯ್ ಹಾಂಗ್ಜಿನ್

note: name for tja
en: Tajuasohn
kn: ಟಜುವಾಸೊನ್

note: name for tjg
en: Tunjung
kn: ಟುಂಜುಂಗ್

note: name for tji
en: Tujia, Northern
kn: ಟುಜಿಯಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for tjm
en: Timucua
kn: ಟಿಮುಚುವಾ

note: name for tjn
en: Tonjon
kn: ಟೊಂಜೊನ್

note: name for tjo
en: Tamazight, Temacine
kn: ತಮಾಸೈಟ್, ಟೆಮಾಚಿನ್

note: name for tjs
en: Tujia, Southern
kn: ಟುಜಿಯಾ, ಸದರ್ನ್

note: name for tju
en: Tjurruru
kn: ಟಜುರುರು

note: name for tka
en: Truká
kn: ಟ್ರುಕಾ

note: name for tkb
en: Buksa
kn: ಬುಕ್ಸಾ

note: name for tkd
en: Tukudede
kn: ಟುಕುಡೇಡ್

note: name for tke
en: Takwane
kn: ಟಕ್ವಾನ್

note: name for tkf
en: Tukumanféd
kn: ಟುಕುಮಾಂಫೆಡ್

note: name for tkk
en: Takpa
kn: ಟಕ್ಪಾ

note: name for tkl
en: Tokelau
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

note: name for tkm
en: Takelma
kn: ಟಕೆಲ್ಮಾ

note: name for tkn
en: Toku-No-Shima
kn: ಟೊಕು-ನೊ-ಶಿಮಾ

note: name for tkp
en: Tikopia
kn: ಟಿಕೊಪಿಯಾ

note: name for tkq
en: Tee
kn: ಟೀ

note: name for tkr
en: Tsakhur
kn: ಸಾಖುರ್

note: name for tks
en: Takestani
kn: ಟಕೆಸ್ತಾನಿ

note: name for tkt
en: Tharu, Kathoriya
kn: ತಾರು, ಕತೋರಿಯ

note: name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಮೇಲಿನ ನೆಕಾಕ್ಸಾ

note: name for tkw
en: Teanu
kn: ಟೆಯಾನು

note: name for tkx
en: Tangko
kn: ಟಾಂಗ್ಕೊ

note: name for tkz
en: Takua
kn: ಟಕುವಾ

note: name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
kn: ಟೆಪೆಹುವಾನ್, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tlb
en: Tobelo
kn: ಟೊಬೆಲೊ

note: name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಯೆಕುವಾಟ್ಲಾ

note: name for tld
en: Talaud
kn: ಟಲೌಡ್

note: name for tlf
en: Telefol
kn: ಟೆಲಿಫೋಲ್

note: name for tlg
en: Tofanma
kn: ಟೊಫಾನ್ಮಾ

note: name for tlh
en: Klingon
kn: ಕ್ಲಿಂಗನ್

note: name for tli
en: Tlingit
kn: ಟ್ಲಿಂಗಿಟ್

note: name for tlj
en: Talinga-Bwisi
kn: ಟಲಿಂಗಾ-ಬ್ವಿಸಿ

note: name for tlk
en: Taloki
kn: ಟಲೊಕಿ

note: name for tll
en: Tetela
kn: ಟೆಟೆಲಾ

note: name for tlm
en: Tolomako
kn: ಟೊಲೊಮಾಕೊ

note: name for tln
en: Talondo'
kn: ಟಲೊಂಡೊ

note: name for tlo
en: Talodi
kn: ಟಲೊಡಿ

note: name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಫಿಲೊಮೆನಾ ಮಟಾ-ಕೊವಾಹುಯಿಟ್ಲಾನ್

note: name for tlq
en: Tai Loi
kn: ಟಾಯ್ ಲೋಯ್

note: name for tlr
en: Talise
kn: ಟಲೀಸ್

note: name for tls
en: Tambotalo
kn: ಟಂಬೊಟಾಲೊ

note: name for tlt
en: Teluti
kn: ಟೆಲುತಿ

note: name for tlu
en: Tulehu
kn: ಟುಲೆಹು

note: name for tlv
en: Taliabu
kn: ಟಲಿಯಾಬು

note: name for tlw
en: Wemale, South
kn: ವಮೇಲ್, ಸೌತ್‌

note: name for tlx
en: Khehek
kn: ಖೆಹೆಕ್

note: name for tly
en: Talysh
kn: ಟಾಲಿಶ್

note: name for tma
en: Tama (Chad)
kn: ತಮಾ (ಚಾಡ್)

note: name for tmb
en: Katbol
kn: ಕಟ್ಬೋಲ್

note: name for tmc
en: Tumak
kn: ಟುಮಾಕ್

note: name for tmd
en: Haruai
kn: ಹರುವಾಯಿ

note: name for tme
en: Tremembé
kn: ಟ್ರೆಮೆಂಬೆ

note: name for tmf
en: Toba-Maskoy
kn: ಟೊಬಾ-ಮಾಸ್ಕೋಯ್

note: name for tmg
en: Ternateño
kn: ಟೆರ್ನಾಟೆನೊ

note: name for tmh
en: Tamashek
kn: ಟಮಾಶಕ್

note: name for tmi
en: Tutuba
kn: ಟುಟುಬಾ

note: name for tmj
en: Samarokena
kn: ಸಮಾರೊಕೆನಾ

note: name for tmk
en: Tamang, Northwestern
kn: ತಮಾಂಗ್, ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tml
en: Citak, Tamnim
kn: ಸಿಟಾಕ್, ಟಾಮ್ನಿಮ್

note: name for tmm
en: Tai Thanh
kn: ಟಾಯ್ ತಾನ್

note: name for tmn
en: Taman (Indonesia)
kn: ತಮಾನ್ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for tmo
en: Temoq
kn: ಟೆಮೊಕ್

note: name for tmp
en: Tai Mène
kn: ಟಾಯ್ ಮೀನ್

note: name for tmq
en: Tumleo
kn: ಟುಮೆಲಿಯೊ

note: name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
kn: ಅರೇಮಿಕ್, ಜ್ಯೂವಿಶ್ ಬ್ಯಾಬಿಲೋನಿಯನ್ (ca. 200-1200 CE)

note: name for tms
en: Tima
kn: ಟಿಮಾ

note: name for tmt
en: Tasmate
kn: ಟಾಸ್ಮೇಟ್

note: name for tmu
en: Iau
kn: ಲೌ

note: name for tmv
en: Tembo (Motembo)
kn: ಟೆಂಬೊ (ಮೊಟೆಂಬೊ)

note: name for tmw
en: Temuan
kn: ಟೆಮುವಾನ್

note: name for tmy
en: Tami
kn: ಟಾಮಿ

note: name for tmz
en: Tamanaku
kn: ಟಮಾನಕು

note: name for tna
en: Tacana
kn: ಟಕಾನಾ

note: name for tnb
en: Tunebo, Western
kn: ಟುನೆಬೊ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
kn: ಟನಿಮುಕಾ-ರೆಟುವಾರ

note: name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
kn: ಟುನೆಬೊ, ಅಂಗೊಶ್ಚುರಾಸ್

note: name for tne
en: Kallahan, Tinoc
kn: ಕಲಹನ್, ಟಿನೋಕ್

note: name for tnf
en: Tangshewi
kn: ಟಾಂಗ್ಶೆವಿ

note: name for tng
en: Tobanga
kn: ಟೊಬಾಂಗಾ

note: name for tnh
en: Maiani
kn: ಮೈಯಾನಿ

note: name for tni
en: Tandia
kn: ಟಾಂಡಿಯಾ

note: name for tnk
en: Kwamera
kn: ಕ್ವಾಮೆರಾ

note: name for tnl
en: Lenakel
kn: ಲೆನಾಕೆಲ್

note: name for tnm
en: Tabla
kn: ಟಾಬ್ಲಾ

note: name for tnn
en: Tanna, North
kn: ಟನಾ, ನಾರ್ತ್

note: name for tno
en: Toromono
kn: ಟೊರೊಮೊನೊ

note: name for tnp
en: Whitesands
kn: ವೈಟ್‌ಸ್ಯಾಂಡ್ಸ್

note: name for tnq
en: Taino
kn: ಟೈನೊ

note: name for tnr
en: Bedik
kn: ಬೆಡಿಕ್

note: name for tns
en: Tenis
kn: ಟೆನಿಸ್

note: name for tnt
en: Tontemboan
kn: ಟೊಂಟೆಂಬೋನ್

note: name for tnu
en: Tay Khang
kn: ಟೆಯ್ ಖಾಂಗ್

note: name for tnv
en: Tangchangya
kn: ಟಂಗ್ಶಾಂಗ್ಯಾ

note: name for tnw
en: Tonsawang
kn: ಟೊನ್ಸಾವಾಂಗ್

note: name for tnx
en: Tanema
kn: ಟನೆಮಾ

note: name for tny
en: Tongwe
kn: ಟೊಂಗ್ವೆ

note: name for tnz
en: Tonga (Thailand)
kn: ಟೊಂಗಾ (ಥಾಯ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್)

note: name for tob
en: Toba
kn: ಟೊಬಾ

note: name for toc
en: Totonac, Coyutla
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಕೊಯುಟ್ಲಾ

note: name for tod
en: Toma
kn: ಟೊಮ

note: name for toe
en: Tomedes
kn: ಟೊಮಿಡಿಸ್

note: name for tof
en: Gizrra
kn: ಗಿಸ್ರಾ

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
kn: ಟೊಂಗಾ (ನ್ಯಾಸಾ)

note: name for toh
en: Gitonga
kn: ಗಿಟೊಂಗಾ

note: name for toi
en: Tonga (Zambia)
kn: ಟೊಂಗಾ (ಜಾಂಬಿಯಾ)

note: name for toj
en: Tojolabal
kn: ಟೊಜೊಲಾಬಾಲ್

note: name for tol
en: Tolowa
kn: ಟೊಲೊವಾ

note: name for tom
en: Tombulu
kn: ಟೊಂಬುಲು

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
kn: ಟೋಂಗ (ಟೋಂಗ ದ್ವೀಪಗಳು)

note: name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಕ್ಸಿಕೊಟೆಪೆಕ್ ಡಿ ಜುವಾರೆಸ್

note: name for top
en: Totonac, Papantla
kn: ಟೊಟೊನಾಕ್, ಪಪಾಂಟ್ಲಾ

note: name for toq
en: Toposa
kn: ಟೊಪೊಸ

note: name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
kn: ಬಾಂಡಾ, ಟೊಗ್ಬೊ-ವರಾ

note: name for tos
en: Totonac, Highland
kn: ಟೊಟಾನ್ಯಾಕ್, ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for tou
en: Tho
kn: ತೊ

note: name for tov
en: Taromi, Upper
kn: ಟರೋಮಿ, ಮೇಲಿನ

note: name for tow
en: Jemez
kn: ಜೆಮೆಸ್

note: name for tox
en: Tobian
kn: ಟೊಬಿಯಾನ್

note: name for toy
en: Topoiyo
kn: ಟೊಪೊಯಿಯೊ

note: name for toz
en: To
kn: ಟು

note: name for tpa
en: Taupota
kn: ಟೌಪೊಟ

note: name for tpc
en: Tlapanec, Azoyú
kn: ಟ್ಲಪಾನೆಕ್, ಅಸೊಯು

note: name for tpe
en: Tippera
kn: ಟಿಪೆರಾ

note: name for tpf
en: Tarpia
kn: ಟಾರ್ಪಿಯಾ

note: name for tpg
en: Kula
kn: ಕುಲಾ

note: name for tpi
en: Tok Pisin
kn: ಟೋಕ್ ಪಿಸಿನ್

note: name for tpj
en: Tapieté
kn: ಟಪಿಯೇಟ್

note: name for tpk
en: Tupinikin
kn: ಟುಪಿನಿಕಿನ್

note: name for tpl
en: Tlapanec, Tlacoapa
kn: ಟ್ಲಪಾನೆಕ್, ಟ್ಲಕೋಪಾ

note: name for tpm
en: Tampulma
kn: ಟಂಪುಲ್ಮಾ

note: name for tpn
en: Tupinambá
kn: ಟುಪಿನಾಂಬಾ

note: name for tpo
en: Tai Pao
kn: ಟಾಯ್ ಪಾವೊ

note: name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
kn: ಟೆಪೆಹುವಾ, ಪಿಸಾಫ್ಲೊರ್ಸ್

note: name for tpq
en: Tukpa
kn: ಟುಕ್ಪಾ

note: name for tpr
en: Tuparí
kn: ಟುಪಾರಿ

note: name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
kn: ಟೆಪೆಹುವಾ, ಟ್ಲಾಶಿಶಿಲ್ಕೊ

note: name for tpu
en: Tampuan
kn: ಟಂಪುವಾನ್

note: name for tpv
en: Tanapag
kn: ಟನಾಪಾಗ್

note: name for tpw
en: Tupí
kn: ಟುಪಿ

note: name for tpx
en: Tlapanec, Acatepec
kn: ಟ್ಲಪಾನೆಕ್, ಅಕಾಟೆಪಕ್

note: name for tpy
en: Trumai
kn: ಟ್ರುಮಾಯಿ

note: name for tpz
en: Tinputz
kn: ಟಿಂಪುಟ್ಸ್

note: name for tqb
en: Tembé
kn: ಟೆಂಬ್

note: name for tql
en: Lehali
kn: ಲೆಹಾಲಿ

note: name for tqm
en: Turumsa
kn: ಟುರುಂಸಾ

note: name for tqn
en: Tenino
kn: ಟೆನಿನೊ

note: name for tqo
en: Toaripi
kn: ಟೊವಾರಿಪಿ

note: name for tqp
en: Tomoip
kn: ಟೊಮೊಯಿಪ್

note: name for tqq
en: Tunni
kn: ಟುನಿ

note: name for tqr
en: Torona
kn: ಟೊರೊನ

note: name for tqt
en: Totonac, Western
kn: ಟೊಟೋನ್ಯಾಕ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tqu
en: Touo
kn: ಟೊವು

note: name for tqw
en: Tonkawa
kn: ಟೊಂಕಾವ

note: name for tra
en: Tirahi
kn: ಟಿರಾಹಿ

note: name for trb
en: Terebu
kn: ಟೆರೆಬು

note: name for trc
en: Triqui, Copala
kn: ಟ್ರಿಕಿ, ಕೊಪಾಲ

note: name for trd
en: Turi
kn: ಟುರಿ

note: name for tre
en: Tarangan, East
kn: ಟರಂಗನ್, ಈಸ್ಟ್

note: name for trf
en: Creole English, Trinidadian
kn: ಕ್ರೆಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲೀಷ್, ಟ್ರಿನಿಡಾಡಿಯನ್

note: name for trg
en: Lishán Didán
kn: ಲಿಶಾನ್ ಡಿಡಾನ್

note: name for trh
en: Turaka
kn: ಟುರಾಕ

note: name for tri
en: Trió
kn: ಟ್ರಿಯೊ

note: name for trj
en: Toram
kn: ಟೊರಾಮ್

note: name for trl
en: Scottish, Traveller
kn: ಸ್ಕಾಟಿಶ್, ಟ್ರಾವೆಲರ್

note: name for trm
en: Tregami
kn: ಟ್ರೆಗಾಮಿ

note: name for trn
en: Trinitario
kn: ಟ್ರಿನಿಟಾರಿಯೊ

note: name for tro
en: Naga, Tarao
kn: ನಾಗಾ, ಟರಾವೊ

note: name for trp
en: Kok Borok
kn: ಕೋಕ್ ಬೊರೊಕ್

note: name for trq
en: Triqui, San Martín Itunyoso
kn: ಟ್ರಿಕಿ, ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರ್ಟಿನ್ ಇಟುನ್ಯೊಸೊ

note: name for trr
en: Taushiro
kn: ಟೌಶಿರೊ

note: name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
kn: ಟ್ರಿಕಿ, ಶಿಕಾಹುವಾಕ್ಸ್ಲಾ

note: name for trt
en: Tunggare
kn: ಟುಂಗೇರ್

note: name for tru
en: Turoyo
kn: ಟುರೊಯೊ

note: name for trv
en: Taroko
kn: ಟೊರೊಕೊ

note: name for trw
en: Torwali
kn: ಟೊರ್ವಾಲಿ

note: name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
kn: ಬಡಾಯು, ಟ್ರಿಂಗುಸ್-ಸೆಂಬಾನ್

note: name for try
en: Turung
kn: ಟುರುಂಗ್

note: name for trz
en: Torá
kn: ಟೋರ

note: name for tsa
en: Tsaangi
kn: ಸಾಂಗಿ

note: name for tsb
en: Tsamai
kn: ಸಾಮಯಿ

note: name for tsc
en: Tswa
kn: ಸ್ವಾ

note: name for tsd
en: Tsakonian
kn: ಸಕೊನಿಯನ್

note: name for tse
en: Tunisian Sign Language
kn: ಟುನೆಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for tsf
en: Tamang, Southwestern
kn: ಟಮಾಂಗ್, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for tsg
en: Tausug
kn: ಟೌಸುಗ್

note: name for tsh
en: Tsuvan
kn: ಸುವಾನ್

note: name for tsi
en: Tsimshian
kn: ಸಿಮ್ಶಿಯನ್

note: name for tsj
en: Tshangla
kn: ಶಾಂಗ್ಲಾ

note: name for tsk
en: Tseku
kn: ಸೆಕು

note: name for tsl
en: Ts'ün-Lao
kn: ಸುನ್-ಲಾವೋ

note: name for tsm
en: Turkish Sign Language
kn: ಟರ್ಕಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for tsn
en: Tswana
kn: ಸ್ವಾನಾ

note: name for tso
en: Tsonga
kn: ಸೋಂಗ

note: name for tsp
en: Toussian, Northern
kn: ಟೌಸೇನ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for tsq
en: Thai Sign Language
kn: ತಾಯ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for tsr
en: Akei
kn: ಅಕೆ

note: name for tss
en: Taiwan Sign Language
kn: ತೈವಾನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for tsu
en: Tsou
kn: ಸೌ

note: name for tsv
en: Tsogo
kn: ಸೊಗೊ

note: name for tsw
en: Tsishingini
kn: ಸಿಶಿಂಗಿನಿ

note: name for tsx
en: Mubami
kn: ಮುಬಾಮಿ

note: name for tsy
en: Tebul Sign Language
kn: ಟೆಬುಲ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for tsz
en: Purepecha
kn: ಪುರೆಪೆಚಾ

note: name for tta
en: Tutelo
kn: ಟುಟೆಲೊ

note: name for ttb
en: Gaa
kn: ಗಾ

note: name for ttc
en: Tektiteko
kn: ಟೆಕ್ಟಿಟೆಕೊ

note: name for ttd
en: Tauade
kn: ಟೌಡೆ

note: name for tte
en: Bwanabwana
kn: ಬ್ವಾನಬ್ವಾನಾ

note: name for ttf
en: Tuotomb
kn: ಟಟೊಂಬ್

note: name for ttg
en: Tutong
kn: ಟುಟೋಂಗ್

note: name for tth
en: Ta'oih, Upper
kn: ತಾಹೋಯ್‌, ಮೇಲಿನ

note: name for tti
en: Tobati
kn: ಟೊಬಾಟಿ

note: name for ttj
en: Tooro
kn: ಟೂರೊ

note: name for ttk
en: Totoro
kn: ಟೊಟೊರೊ

note: name for ttl
en: Totela
kn: ಟೊಟೆಲಾ

note: name for ttm
en: Tutchone, Northern
kn: ಟುಟ್ಚೋನ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ttn
en: Towei
kn: ಟೋವೆಯ್

note: name for tto
en: Ta'oih, Lower
kn: ತಾಹೋಯ್‌, ಕೆಳಗಿನ

note: name for ttp
en: Tombelala
kn: ಟೊಂಬೆಲಾಲ

note: name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
kn: ಟಮಾಜಾಕ್, ಟವಾಲಮಟ್

note: name for ttr
en: Tera
kn: ಟೆರಾ

note: name for tts
en: Thai, Northeastern
kn: ತಾಯ್, ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ttt
en: Tat, Muslim
kn: ಟಾಟ್, ಮುಸ್ಲಿನ್

note: name for ttu
en: Torau
kn: ಟೊರಾವ್

note: name for ttv
en: Titan
kn: ಟೈಟನ್

note: name for ttw
en: Long Wat
kn: ಲಾಂಗ್ ವಾಟ್

note: name for tty
en: Sikaritai
kn: ಸಿಕಾರಿಟಾಯ್

note: name for ttz
en: Tsum
kn: ಟ್ಸುಮ್

note: name for tua
en: Wiarumus
kn: ವಿಯಾರುಮಸ್

note: name for tub
en: Tübatulabal
kn: ಟುಬಾಟುಲಾಬಾಲ್

note: name for tuc
en: Mutu
kn: ಮುಟು

note: name for tud
en: Tuxá
kn: ಟುಕ್ಸಾ

note: name for tue
en: Tuyuca
kn: ಟುಯುಕಾ

note: name for tuf
en: Tunebo, Central
kn: ಟುನೆಬೊ, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for tug
en: Tunia
kn: ಟುನಿಯಾ

note: name for tuh
en: Taulil
kn: ಟೌಲಿಲ್

note: name for tui
en: Tupuri
kn: ತುಪುರಿ

note: name for tuj
en: Tugutil
kn: ಟುಗುಟಿಲ್

note: name for tuk
en: Turkmen
kn: ಟರ್ಕಮೆನ್

note: name for tul
en: Tula
kn: ಟುಲಾ

note: name for tum
en: Tumbuka
kn: ಟುಂಬುಕಾ

note: name for tun
en: Tunica
kn: ಟುನಿಕಾ

note: name for tuo
en: Tucano
kn: ಟುಕಾನೊ

note: name for tuq
en: Tedaga
kn: ಟೆಡಾಗ

note: name for tur
en: Turkish
kn: ಟರ್ಕಿಶ್

note: name for tus
en: Tuscarora
kn: ಟಸ್ಕಾರೋರ

note: name for tuu
en: Tututni
kn: ಟುಟುಟ್ನಿ

note: name for tuv
en: Turkana
kn: ಟುರ್ಕಾನ

note: name for tux
en: Tuxináwa
kn: ಟಕ್ಸಿನವಾ

note: name for tuy
en: Tugen
kn: ಟುಗೆನ್

note: name for tuz
en: Turka
kn: ಟುರ್ಕಾ

note: name for tva
en: Vaghua
kn: ವಗುವಾ

note: name for tvd
en: Tsuvadi
kn: ಸುವಾಡಿ

note: name for tve
en: Te'un
kn: ಟೆಯುನ್

note: name for tvk
en: Ambrym, Southeast
kn: ಆಂಬ್ರಿಮ್, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟ್

note: name for tvl
en: Tuvalu
kn: ಟುವಾಲು

note: name for tvm
en: Tela-Masbuar
kn: ಟೆಲಾ-ಮಸಾಬೌರ

note: name for tvn
en: Tavoyan
kn: ಟವೊಯಾನ್

note: name for tvo
en: Tidore
kn: ಟಿಡೋರ್

note: name for tvs
en: Taveta
kn: ಟವೆಟಾ

note: name for tvt
en: Naga, Tutsa
kn: ನಗಾ, ಟುಟ್ಸಾ

note: name for tvw
en: Sedoa
kn: ಸೆಡೊವ

note: name for tvy
en: Pidgin, Timor
kn: ಪಿಡ್ಜಿನ್, ತಿಮೋರ್

note: name for twa
en: Twana
kn: ಟ್ವಾನಾ

note: name for twb
en: Tawbuid, Western
kn: ಟಾಬ್ಯೂಡ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for twc
en: Teshenawa
kn: ಟೆಶೆನವಾ

note: name for twd
en: Twents
kn: ಟ್ವೆಂಟ್ಸ್

note: name for twe
en: Tewa (Indonesia)
kn: ಟೆವಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

note: name for twf
en: Tiwa, Northern
kn: ಟಿವಾ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for twg
en: Tereweng
kn: ಟೆರೆವೆಂಗ್

note: name for twh
en: Tai Dón
kn: ಟಾಯ್ ಡಾನ್

note: name for twi
en: Twi
kn: ಟ್ವಿ

note: name for twl
en: Tawara
kn: ಟವಾರ

note: name for twm
en: Monpa, Tawang
kn: ಮೊನ್ಪಾ, ಟವಾಂಗ್

note: name for twn
en: Twendi
kn: ಟ್ವೆಂಡಿ

note: name for two
en: Tswapong
kn: ಸ್ವಾಪೊಂಗ್

note: name for twp
en: Ere
kn: ಎರ್

note: name for twq
en: Tasawaq
kn: ಟಸಾವಾಕ್

note: name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
kn: ಟರಾಹುಮಾರ, ಸೌತ್‌ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for twt
en: Turiwára
kn: ಟುರಿವಾರ

note: name for twu
en: Termanu
kn: ಟರ್ಮಾನು

note: name for tww
en: Tuwari
kn: ಟುವಾರಿ

note: name for twx
en: Tewe
kn: ಟೆವೆ

note: name for twy
en: Tawoyan
kn: ಟವೊಯಾನ್

note: name for txa
en: Tombonuo
kn: ಟೊಂಬೊನೊ

note: name for txb
en: Tokharian B
kn: ಟೊಕಾರಿಯನ್ ಬಿ

note: name for txc
en: Tsetsaut
kn: ಸೆಟ್ಸಾಟ್

note: name for txe
en: Totoli
kn: ಟೊಟೊಲಿ

note: name for txg
en: Tangut
kn: ಟಾಂಗುಟ್

note: name for txh
en: Thracian
kn: ತ್ರಾಸಿಯನ್

note: name for txi
en: Ikpeng
kn: ಇಲ್‌ಪೆಂಗ್

note: name for txm
en: Tomini
kn: ಟೊಮಿನಿ

note: name for txn
en: Tarangan, West
kn: ಟರಂಗನ್, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for txo
en: Toto
kn: ಟೊಟೊ

note: name for txq
en: Tii
kn: ಟೀ

note: name for txr
en: Tartessian
kn: ಟಾರ್ಟೆಸಿಯನ್

note: name for txs
en: Tonsea
kn: ಟೊನ್ಸೆ

note: name for txt
en: Citak
kn: ಸಿಟಾಕ್

note: name for txu
en: Kayapó
kn: ಕಯಾಪೊ

note: name for txx
en: Tatana
kn: ಟಟನಾ

note: name for txy
en: Malagasy, Tanosy
kn: ಮಲಗಸಿ, ಟನೋಸೆ

note: name for tya
en: Tauya
kn: ಟೌಯಾ

note: name for tye
en: Kyenga
kn: ಕ್ಯೆಂಗಾ

note: name for tyh
en: O'du
kn: ಓಡು

note: name for tyi
en: Teke-Tsaayi
kn: ಟೆಕೆ-ತ್ಸಾಯಿ

note: name for tyj
en: Tai Do
kn: ಟಾಯ್ ಡೊ

note: name for tyl
en: Thu Lao
kn: ಟು ಲಾವೋ

note: name for tyn
en: Kombai
kn: ಕೊಂಬಾಯಿ

note: name for typ
en: Thaypan
kn: ತಯಾಪನ್

note: name for tyr
en: Tai Daeng
kn: ಟಾಯ್ ಡಯಿಂಗ್

note: name for tys
en: Tày Sa Pa
kn: ಟೇ ಸಾ ಪಾ

note: name for tyt
en: Tày Tac
kn: ಟೇ ಟ್ಯಾಕ್

note: name for tyu
en: Kua
kn: ಕುವಾ

note: name for tyv
en: Tuvinian
kn: ಟುವೀನಿಯನ್

note: name for tyx
en: Teke-Tyee
kn: ಟೆಕೆ-ಟೆಯೀ

note: name for tyz
en: Tày
kn: ಟೇ

note: name for tza
en: Tanzanian Sign Language
kn: ಟಾಂಜಾನಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for tzh
en: Tzeltal
kn: ಸೆಲ್ಟಾಲ್

note: name for tzj
en: Tz'utujil
kn: ಸುಟುಜಿಲ್

note: name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
kn: ಟಮಾಸೈಟ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಅಟ್ಲಾಸ್

note: name for tzn
en: Tugun
kn: ಟುಗುನ್

note: name for tzo
en: Tzotzil
kn: ತ್ಸೊಟ್ಸಿಲ್

note: name for tzx
en: Tabriak
kn: ತಾಬ್ರಿಯಾಕ್

note: name for uam
en: Uamué
kn: ಉವಾಮುವೆ

note: name for uan
en: Kuan
kn: ಕುವಾನ್

note: name for uar
en: Tairuma
kn: ತೈರುಮಾ

note: name for uba
en: Ubang
kn: ಉಬಾಂಗ್

note: name for ubi
en: Ubi
kn: ಉಬಿ

note: name for ubr
en: Ubir
kn: ಉಬಿರ್

note: name for ubu
en: Umbu-Ungu
kn: ಉಂಬು-ಉಂಗು

note: name for uby
en: Ubykh
kn: ಉಬಿಕ್

note: name for uda
en: Uda
kn: ಉದಾ

note: name for ude
en: Udihe
kn: ಉದಿಹೆ

note: name for udg
en: Muduga
kn: ಮುಡುಗಾ

note: name for udi
en: Udi
kn: ಉದಿ

note: name for udj
en: Ujir
kn: ಉಜಿರ್

note: name for udl
en: Wuzlam
kn: ವುಸ್ಲಾಮ್

note: name for udm
en: Udmurt
kn: ಅಡ್‌ಮರ್ಟ್

note: name for udu
en: Uduk
kn: ಉಡುಕ್

note: name for ues
en: Kioko
kn: ಕಿಯೊಕೊ

note: name for ufi
en: Ufim
kn: ಉಫಿಮ್

note: name for uga
en: Ugaritic
kn: ಯುಗೆರಿಟಿಕ್

note: name for ugb
en: Kuku-Ugbanh
kn: ಕುಕು-ಉಗ್ಬಾನ್

note: name for uge
en: Ughele
kn: ಉಗೆಲ್

note: name for ugn
en: Ugandan Sign Language
kn: ಉಗಾಂಡಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ugo
en: Ugong
kn: ಉಗೊಂಗ್

note: name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
kn: ಉರುಗ್ವೆಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for uha
en: Uhami
kn: ಉಹಾಮಿ

note: name for uhn
en: Damal
kn: ಡಮಾಲ್

note: name for uig
en: Uighur
kn: ಉಯಿಗುರ್

note: name for uis
en: Uisai
kn: ಉಯಿಸಾಯಿ

note: name for uiv
en: Iyive
kn: ಇಯಿವೆ

note: name for uji
en: Tanjijili
kn: ಟಾಂಜಿಜಿಲಿ

note: name for uka
en: Kaburi
kn: ಕಬೂರಿ

note: name for ukg
en: Ukuriguma
kn: ಉಕುರಿಗುಮಾ

note: name for ukh
en: Ukhwejo
kn: ಉಕ್ವೆಜೊ

note: name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
kn: ಉಕ್ರೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ukp
en: Ukpe-Bayobiri
kn: ಉಕ್ಪೆ-ಬಯೋಬಿರಿ

note: name for ukq
en: Ukwa
kn: ಉಕ್ವಾ

note: name for ukr
en: Ukrainian
kn: ಉಕ್ರೇನಿಯನ್

note: name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
kn: ಉರುಬು-ಕಾಪುರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for uku
en: Ukue
kn: ಉಕುವೆ

note: name for ukw
en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
kn: ಉಕ್ವುವಾನಿ-ಅಬೊಹ್-ಎನ್‌ಡೊನಿ

note: name for ula
en: Fungwa
kn: ಫುಂಗ್ವಾ

note: name for ulb
en: Ulukwumi
kn: ಉಲುಕ್ವುಮಿ

note: name for ulc
en: Ulch
kn: ಉಲ್ಚ್

note: name for ulf
en: Usku
kn: ಉಸ್ಕು

note: name for uli
en: Ulithian
kn: ಉಲಿತಿಯನ್

note: name for ulk
en: Meriam
kn: ಮೆರಿಯಮ್

note: name for ull
en: Ullatan
kn: ಉಲಾಟನ್

note: name for ulm
en: Ulumanda'
kn: ಉಲುಮಾಂಡಾ

note: name for uln
en: Unserdeutsch
kn: ಅನ್ಸರ್ಡಾಯಿಶ್

note: name for ulu
en: Uma' Lung
kn: ಯುಮಾ ಲಂಗ್

note: name for uma
en: Umatilla
kn: ಉಮಾಟಿಲಾ

note: name for umb
en: Umbundu
kn: ಉಂಬುಂಡು

note: name for umc
en: Marrucinian
kn: ಮರುಚಿನಿಯನ್

note: name for umd
en: Umbindhamu
kn: ಉಂಬಿಂದಾಮು

note: name for umg
en: Umbuygamu
kn: ಉಂಬುಯ್ಗಾಮು

note: name for umi
en: Ukit
kn: ಉಕಿಟ್

note: name for umm
en: Umon
kn: ಉಮೋನ್

note: name for umn
en: Naga, Makyan
kn: ನಗಾ, ಮಕ್ಯಾನ್

note: name for umo
en: Umotína
kn: ಉಮೊಟಿನಾ

note: name for ump
en: Umpila
kn: ಉಂಪಿಲಾ

note: name for umr
en: Umbugarla
kn: ಉಂಬುಗರ್ಲಾ

note: name for ums
en: Pendau
kn: ಪೆಂಡಾವು

note: name for umu
en: Munsee
kn: ಮುನ್ಸೀ

note: name for una
en: Watut, North
kn: ವಟುಟ್, ನಾರ್ತ್

note: name for und
en: Undetermined
kn: ನಿರ್ಧರಿಸಲಾಗದ

note: name for une
en: Uneme
kn: ಉನೀಮ್

note: name for ung
en: Ngarinyin
kn: ಎನ್‌ಗಾರಿನಿನ್

note: name for unk
en: Enawené-Nawé
kn: ಎನಾವೆನ್-ನವೆ

note: name for unm
en: Unami
kn: ಉನಾಮಿ

note: name for unp
en: Worora
kn: ವೊರೊರಾ

note: name for unr
en: Mundari
kn: ಮುಂಡಾರಿ

note: name for unx
en: Munda
kn: ಮುಂಡಾ

note: name for unz
en: Kaili, Unde
kn: ಕೈಲಿ, ಉಂಡ್

note: name for uok
en: Uokha
kn: ವೋಖಾ

note: name for upi
en: Umeda
kn: ಉಮೆಡಾ

note: name for upv
en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
kn: ಉರಿಪಿವ್-ವಾಲಾ-ರಾನೊ-ಆಚಿನ್

note: name for ura
en: Urarina
kn: ಉರಾರಿನಾ

note: name for urb
en: Urubú-Kaapor
kn: ಉರುಬು-ಕಾಪೋರ್

note: name for urc
en: Urningangg
kn: ಉರ್ನಿಂಗಾಂಗ್

note: name for urd
en: Urdu
kn: ಉರ್ದು

note: name for ure
en: Uru
kn: ಉರು

note: name for urf
en: Uradhi
kn: ಉರಾದಿ

note: name for urg
en: Urigina
kn: ಉರಿಗಿನಾ

note: name for urh
en: Urhobo
kn: ಉರೊಬೊ

note: name for uri
en: Urim
kn: ಉರಿಮ್

note: name for urk
en: Urak Lawoi'
kn: ಉರಾಕ್ ಲವೋಯಿ

note: name for url
en: Urali
kn: ಉರಾಲಿ

note: name for urm
en: Urapmin
kn: ಉರುವಾಪ್ಮಿನ್

note: name for urn
en: Uruangnirin
kn: ಉರುವಾಂಗ್ನಿರಿನ್

note: name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
kn: ಉರಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for urp
en: Uru-Pa-In
kn: ಉರು-ಪಾ-ಇನ್

note: name for urr
en: Lehalurup
kn: ಲೆಹಾಲುರುಪ್

note: name for urt
en: Urat
kn: ಉರಾಟ್

note: name for uru
en: Urumi
kn: ಉರುಮಿ

note: name for urv
en: Uruava
kn: ಉರುವಾವ

note: name for urw
en: Sop
kn: ಸಾಪ್

note: name for urx
en: Urimo
kn: ಯುರಿಮೊ

note: name for ury
en: Orya
kn: ಒರ್ಯಾ

note: name for urz
en: Uru-Eu-Wau-Wau
kn: ಉರು-ಯು-ವಾವು-ವಾವು

note: name for usa
en: Usarufa
kn: ಉಸಾರುಫಾ

note: name for ush
en: Ushojo
kn: ಉಶೊಜೊ

note: name for usi
en: Usui
kn: ಉಸುಯಿ

note: name for usk
en: Usaghade
kn: ಉಸಾಗಡೆ

note: name for usp
en: Uspanteco
kn: ಉಸ್ಪಾಂಟೆಕೊ

note: name for usu
en: Uya
kn: ಉಯಾ

note: name for uta
en: Otank
kn: ಒಟಾಂಕ್

note: name for ute
en: Ute-Southern Paiute
kn: ಉಟೆ-ಸತರ್ನ್ ಪೈಯುಟ್

note: name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
kn: ಅಂಬಾ (ಸಾಲೊಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು)

note: name for utr
en: Etulo
kn: ಎಟುಲೊ

note: name for utu
en: Utu
kn: ಉಟು

note: name for uum
en: Urum
kn: ಉರುಮ್

note: name for uun
en: Kulon-Pazeh
kn: ಕುಲೋನ್-ಪಸೇಹ್

note: name for uur
en: Ura (Vanuatu)
kn: ಉರ (ವನೌಟು)

note: name for uuu
en: U
kn: ಯು

note: name for uve
en: Uvean, West
kn: ಉವಿಯನ್‌, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for uvh
en: Uri
kn: ಯುರಿ

note: name for uvl
en: Lote
kn: ಲೋಟ್

note: name for uwa
en: Kuku-Uwanh
kn: ಕುಕು-ಉವಾನ್

note: name for uya
en: Doko-Uyanga
kn: ಡೊಕೊ-ಉಯಾಂಗ

note: name for uzb
en: Uzbek
kn: ಉಜ್ಬೆಕ್

note: name for uzn
en: Uzbek, Northern
kn: ಉಝ್ಬೇಕಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for uzs
en: Uzbek, Southern
kn: ಉಝ್ಬೇಕಿ, ಸೌತರ್ನ್‌

note: name for vaa
en: Vaagri Booli
kn: ವಾಗ್ರಿ ಬೋಲಿ

note: name for vae
en: Vale
kn: ವಾಲೆ

note: name for vaf
en: Vafsi
kn: ವಾಫ್ಸಿ

note: name for vag
en: Vagla
kn: ವಾಗ್ಲಾ

note: name for vah
en: Varhadi-Nagpuri
kn: ವರ್ಹಾದಿ-ನಾಗ್ಪುರಿ

note: name for vai
en: Vai
kn: ವೈ

note: name for vaj
en: Vasekela Bushman
kn: ವಸೆಕೆಲಾ ಬುಶ್‌ಮ್ಯಾನ್

note: name for val
en: Vehes
kn: ವೆಹೆಸ್

note: name for vam
en: Vanimo
kn: ವನಿಮೊ

note: name for van
en: Valman
kn: ವಾಲ್ಮಾನ್

note: name for vao
en: Vao
kn: ವಾಯೊ

note: name for vap
en: Vaiphei
kn: ವೈಫೆ

note: name for var
en: Huarijio
kn: ಹುವಾರಿಜಿಯೊ

note: name for vas
en: Vasavi
kn: ವಸಾವಿ

note: name for vau
en: Vanuma
kn: ವನುಮಾ

note: name for vav
en: Varli
kn: ವಾರ್ಲಿ

note: name for vay
en: Wayu
kn: ವಯು

note: name for vbb
en: Babar, Southeast
kn: ಬಾಬರ್, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟ್‌

note: name for vec
en: Venetian
kn: ವೆನಿಶಿಯನ್

note: name for ved
en: Veddah
kn: ವೆಡಾಹ್

note: name for vel
en: Veluws
kn: ವೆಲುವ್ಸ್

note: name for vem
en: Vemgo-Mabas
kn: ವೆಂಗೊ-ಮಬಾಸ್

note: name for ven
en: Venda
kn: ವೆಂಡಾ

note: name for veo
en: Ventureño
kn: ವೆಂಚುರೆನೊ

note: name for vep
en: Veps
kn: ವೆಪ್ಸ್

note: name for ver
en: Mom Jango
kn: ಮೋಮ್ ಜಾಂಗೊ

note: name for vgr
en: Vaghri
kn: ವಾಗ್ರಿ

note: name for vgt
en: Vlaamse Gebarentaal
kn: ವ್ಲಾಮ್ಸೆ ಗೆಬಾರೆಂಟಾಲ್

note: name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಇಂಗ್ಲಿಷ್, ವರ್ಜಿನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: name for vid
en: Vidunda
kn: ವಿಡುಂಡಾ

note: name for vie
en: Vietnamese
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಮೀಸ್

note: name for vif
en: Vili
kn: ವಿಲಿ

note: name for vig
en: Viemo
kn: ವಿಯೆಮೊ

note: name for vil
en: Vilela
kn: ವಿಲೆಲಾ

note: name for vin
en: Vinza
kn: ವಿನ್ಸಾ

note: name for vis
en: Vishavan
kn: ವಿಶಾವನ್

note: name for vit
en: Viti
kn: ವಿಟಿ

note: name for viv
en: Iduna
kn: ಇಡುನಾ

note: name for vka
en: Kariyarra
kn: ಕರಿಯಾರಾ

note: name for vki
en: Ija-Zuba
kn: ಇಜಾ-ಸುಬಾ

note: name for vkj
en: Kujarge
kn: ಕುಜಾರ್ಗೆ

note: name for vkk
en: Kaur
kn: ಕೌರ್

note: name for vkl
en: Kulisusu
kn: ಕುಲಿಸುಸು

note: name for vkm
en: Kamakan
kn: ಕಮಾಕನ್

note: name for vko
en: Kodeoha
kn: ಕೊಡೊಹ

note: name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್ ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್, ಕೊರ್ಲಾಯ್

note: name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
kn: ಮಲೇಯ್, ಟೆಂಗಾರೋಂಗ್ ಕುಟಾಯಿ

note: name for vku
en: Kurrama
kn: ಕುರಾಮಾ

note: name for vlp
en: Valpei
kn: ವಲ್ಪೆ

note: name for vls
en: Vlaams
kn: ವ್ಲಾಂಸ್

note: name for vma
en: Martuyhunira
kn: ಮರ್ಟುಯುನಿರಾ

note: name for vmb
en: Mbabaram
kn: ಮಬಾಬರಾಮ್

note: name for vmc
en: Mixtec, Juxtlahuaca
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಜಕ್ಸ್‌ಟ್ಲಹುವಾಕಾ

note: name for vmd
en: Koraga, Mudu
kn: ಕೊರಗಾ, ಮುಡು

note: name for vme
en: Masela, East
kn: ಮಸೆಲಾ, ಈಸ್ಟ್

note: name for vmf
en: Mainfränkisch
kn: ಮೇನ್‌ಫ್ರಾಂಕಿಶ್

note: name for vmg
en: Minigir
kn: ಮಿನಿಗಿರ್

note: name for vmh
en: Maraghei
kn: ಮರಾಗೆ

note: name for vmi
en: Miwa
kn: ಮಿವಾ

note: name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಇಕ್ಸ್ಟಾಯುಟ್ಲಾ

note: name for vmk
en: Makhuwa-Shirima
kn: ಮಖುವಾ-ಶಿರಿಮಾ

note: name for vml
en: Malgana
kn: ಮಲ್ಗನಾ

note: name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಮಿಟ್ಲಾಟೊಂಗಾ

note: name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
kn: ಮಸಾಟೆಕ್, ಸೊಯಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸೊಯಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for vmr
en: Marenje
kn: ಮರೆಂಜೆ

note: name for vms
en: Moksela
kn: ಮೊಕ್ಸೆಲಾ

note: name for vmu
en: Muluridyi
kn: ಮುಲುರಿಡ್ಯಿ

note: name for vmv
en: Maidu, Valley
kn: ಮೈದು, ಕಣಿವೆ

note: name for vmw
en: Makhuwa
kn: ಮಖುವಾ

note: name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟಮಾಝೊಲ

note: name for vmy
en: Mazatec, Ayautla
kn: ಮಾಸಾಟೆಕ್, ಅಯಾವುಟ್ಲಾ

note: name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
kn: ಮಝಾಟೆಕ್, ಮಝಾಟ್‌ಲಾನ್

note: name for vnk
en: Vano
kn: ವಾನೊ

note: name for vnm
en: Vinmavis
kn: ವಿನ್ಮಾವಿಸ್

note: name for vnp
en: Vunapu
kn: ವುನಾಪು

note: name for vol
en: Volapük
kn: ವೊಲಾಪ್ಯೂಕ್

note: name for vor
en: Voro
kn: ವೊರೊ

note: name for vot
en: Votic
kn: ವೋಟಿಕ್

note: name for vra
en: Vera'a
kn: ವೆರಾಹ್

note: name for vro
en: Võro
kn: ವೊರೊ

note: name for vrs
en: Varisi
kn: ವಾರಿಸಿ

note: name for vrt
en: Burmbar
kn: ಬುರ್ಮಬಾರ್

note: name for vsi
en: Moldova Sign Language
kn: ಮಾಲ್ಡೋವ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
kn: ವೆನಿಜುವಲಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for vsv
en: Valencian Sign Language
kn: ವೆಲಿನ್ಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for vto
en: Vitou
kn: ವಿಟೊ

note: name for vum
en: Vumbu
kn: ವುಂಬು

note: name for vun
en: Vunjo
kn: ವುಂಜೊ

note: name for vut
en: Vute
kn: ವ್ಯೂಟ್

note: name for vwa
en: Awa (China)
kn: ವಾ (ಚೈನಾ)

note: name for waa
en: Walla Walla
kn: ವಾಲಾ ವಾಲಾ

note: name for wab
en: Wab
kn: ವ್ಯಾಬ್

note: name for wac
en: Wasco-Wishram
kn: ವಾಸ್ಕೊ-ವಿಶ್ರಾಮ್

note: name for wad
en: Wandamen
kn: ವಾಂಡಾಮೆನ್

note: name for wae
en: Walser
kn: ವಾಲ್ಸರ್

note: name for waf
en: Wakoná
kn: ವಕೋನ

note: name for wag
en: Wa'ema
kn: ವಯೇಮಾ

note: name for wah
en: Watubela
kn: ವ್ಯಾಟುಬೆಲಾ

note: name for wai
en: Wares
kn: ವೇರ್ಸ್

note: name for waj
en: Waffa
kn: ವಾಫಾ

note: name for wal
en: Wolaytta
kn: ವೊಲಾಯ್ಟಾ

note: name for wam
en: Wampanoag
kn: ವ್ಯಾಂಪನೋಗ್

note: name for wan
en: Wan
kn: ವಾನ್

note: name for wao
en: Wappo
kn: ವಾಪೊ

note: name for wap
en: Wapishana
kn: ವಾಪಿಶಾನ

note: name for waq
en: Wageman
kn: ವಾಗೆಮಾನ್

note: name for war
en: Waray (Philippines)
kn: ವಾರೈ (ಫಿಲಿಪ್ಪೀನ್ಸ್‍)

note: name for was
en: Washo
kn: ವಾಶೊ

note: name for wat
en: Kaninuwa
kn: ಕನಿನುವಾ

note: name for wau
en: Waurá
kn: ವೌರಾ

note: name for wav
en: Waka
kn: ವಾಕಾ

note: name for waw
en: Waiwai
kn: ವಾಯ್‌ವಾಯಿ

note: name for wax
en: Watam
kn: ವಾಟಮ್

note: name for way
en: Wayana
kn: ವಯಾನಾ

note: name for waz
en: Wampur
kn: ವಾಂಪುರ್

note: name for wba
en: Warao
kn: ವರಾವೊ

note: name for wbb
en: Wabo
kn: ವಾಬೊ

note: name for wbe
en: Waritai
kn: ವಾರಿಟಾಯಿ

note: name for wbf
en: Wara
kn: ವಾರಾ

note: name for wbh
en: Wanda
kn: ವಾಂಡಾ

note: name for wbi
en: Vwanji
kn: ವಾಂಜಿ

note: name for wbj
en: Alagwa
kn: ಅಲಗ್ವಾ

note: name for wbk
en: Waigali
kn: ವೈಗಾಲಿ

note: name for wbl
en: Wakhi
kn: ವಾಖಿ

note: name for wbm
en: Wa
kn: ವಾ

note: name for wbp
en: Warlpiri
kn: ವಾರ್ಲ್ಪಿರಿ

note: name for wbq
en: Waddar
kn: ವಾಡಾರ್

note: name for wbr
en: Wagdi
kn: ವಾಗ್ಡಿ

note: name for wbt
en: Wanman
kn: ವಾನ್ಮಾನ್

note: name for wbv
en: Wajarri
kn: ವಜಾರಿ

note: name for wbw
en: Woi
kn: ವೊಯಿ

note: name for wca
en: Yanomámi
kn: ಯನೋಮಾಮಿ

note: name for wci
en: Gbe, Waci
kn: ಜಿಬಿ, ವಾಚಿ

note: name for wdd
en: Wandji
kn: ವಾಂಜಿ

note: name for wdg
en: Wadaginam
kn: ವಡಾಗಿನಾಮ್

note: name for wdj
en: Wadjiginy
kn: ವಾಜಿಗಿನಿ

note: name for wdu
en: Wadjigu
kn: ವಾಜಿಗು

note: name for wea
en: Wewaw
kn: ವೆವಾವ್

note: name for wec
en: Wè Western
kn: ವೆ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for wed
en: Wedau
kn: ವೆಡಾವ್

note: name for weh
en: Weh
kn: ವೇಹ್

note: name for wei
en: Were
kn: ವೆರೆ

note: name for wem
en: Gbe, Weme
kn: ಜಿಬಿ, ವೇಮ್

note: name for weo
en: Wemale, North
kn: ವೆಮೇಲ್, ನಾರ್ತ್

note: name for wep
en: Westphalien
kn: ವೆಸ್ಟ್‌ಫಾಲಿನ್

note: name for wer
en: Weri
kn: ವೆರಿ

note: name for wes
en: Pidgin, Cameroon
kn: ಪಿಡ್ಜಿನ್. ಕ್ಯಾಮೆರೂನ್

note: name for wet
en: Perai
kn: ಪೆರಾಯಿ

note: name for weu
en: Welaung
kn: ವೆಲೌಂಗ್

note: name for wew
en: Wejewa
kn: ವೆಜೆವಾ

note: name for wfg
en: Yafi
kn: ಯಾಫಿ

note: name for wga
en: Wagaya
kn: ವಗಾಯ

note: name for wgg
en: Wangganguru
kn: ವಾಂಗಾಂಗುರು

note: name for wgi
en: Wahgi
kn: ವಾಗಿ

note: name for wgo
en: Waigeo
kn: ವೈಗಿಯೊ

note: name for wgw
en: Wagawaga
kn: ವಗಾವಗಾ

note: name for wgy
en: Warrgamay
kn: ವರ್ಗಮೇ

note: name for wha
en: Manusela
kn: ಮನುಸೆಲಾ

note: name for whg
en: Wahgi, North
kn: ವಾಗಿ, ನಾರ್ತ್

note: name for whk
en: Kenyah, Wahau
kn: ಕೇನ್ಯಾಹ್, ವಹಾವು

note: name for whu
en: Kayan, Wahau
kn: ಕಯಾನ್, ವಹಾವು

note: name for wib
en: Toussian, Southern
kn: ಟುಸಿಯಾನ್, ಸತರ್ನ್

note: name for wic
en: Wichita
kn: ವಿಚಿಟಾ

note: name for wie
en: Wik-Epa
kn: ವಿಕ್-ಎಪಾ

note: name for wif
en: Wik-Keyangan
kn: ವಿಕ್-ಕೆಯಾಂಗನ್

note: name for wig
en: Wik-Ngathana
kn: ವಿಕ್-ಎನ್‌ಗತಾನ

note: name for wih
en: Wik-Me'anha
kn: ವಿಕ್-ಮಿಯಾನಾ

note: name for wii
en: Minidien
kn: ಮಿನಿಡಿನ್

note: name for wij
en: Wik-Iiyanh
kn: ವಿಕ್-ಲಿಯಾನ್

note: name for wik
en: Wikalkan
kn: ವಿಕಾಲ್ಕನ್

note: name for wil
en: Wilawila
kn: ವಿಲಾವಿಲಾ

note: name for wim
en: Wik-Mungkan
kn: ವಿಕ್-ಮುಂಗ್‌ಕನ್

note: name for win
en: Ho-Chunk
kn: ಹೊ-ಶಂಕ್

note: name for wir
en: Wiraféd
kn: ವಿರಾಫೆಡ್

note: name for wit
en: Wintu
kn: ವಿಂಟು

note: name for wiu
en: Wiru
kn: ವಿರು

note: name for wiv
en: Muduapa
kn: ಮುಡೌಪಾ

note: name for wiw
en: Wirangu
kn: ವಿರಾಂಗು

note: name for wiy
en: Wiyot
kn: ವಿಯೋಟ್

note: name for wja
en: Waja
kn: ವಾಜಾ

note: name for wji
en: Warji
kn: ವಾರ್ಜಿ

note: name for wka
en: Kw'adza
kn: ಕ್ವಾಝಾ

note: name for wkb
en: Kumbaran
kn: ಕುಂಬಾರನ್

note: name for wkd
en: Wakde
kn: ವಕೇಡ್

note: name for wkl
en: Kalanadi
kn: ಕಲಾನದಿ

note: name for wku
en: Kunduvadi
kn: ಕುಂಡುವಾಡಿ

note: name for wkw
en: Wakawaka
kn: ವಕಾವಕಾ

note: name for wla
en: Walio
kn: ವಾಲಿಯೊ

note: name for wlc
en: Comorian, Mwali
kn: ಕೊಮೊರಿಯನ್, ಮವಾಲಿ

note: name for wle
en: Wolane
kn: ವೊಲಾನ್

note: name for wlg
en: Kunbarlang
kn: ಕುನ್ಬಾರ್ಲಾಂಗ್

note: name for wli
en: Waioli
kn: ವೈಯೋಲಿ

note: name for wlk
en: Wailaki
kn: ವೈಲಾಕಿ

note: name for wll
en: Wali (Sudan)
kn: ವಲಿ (ಸುಡಾನ್)

note: name for wlm
en: Welsh, Middle
kn: ವೆಲ್ಷ್, ಮಿಡ್‌

note: name for wln
en: Walloon
kn: ವೆಲೋನ್

note: name for wlo
en: Wolio
kn: ವೊಲಿಯೊ

note: name for wlr
en: Wailapa
kn: ವೈಲಾಪ

note: name for wls
en: Wallisian
kn: ವಲಿಸಿಯಾನ್

note: name for wlu
en: Wuliwuli
kn: ವುಲಿವುಲಿ

note: name for wlv
en: Wichí Lhamtés Vejoz
kn: ವಿಶಿ ಲಾಮ್ಟಿಸ್ ವೆಜೋಸ್

note: name for wlw
en: Walak
kn: ವಾಲಾಕ್

note: name for wlx
en: Wali (Ghana)
kn: ವಲಿ (ಘಾನಾ)

note: name for wly
en: Waling
kn: ವಾಲಿಂಗ್

note: name for wma
en: Mawa (Nigeria)
kn: ಮವಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for wmb
en: Wambaya
kn: ವಂಬಾಯ

note: name for wmc
en: Wamas
kn: ವಮಾಸ್

note: name for wmd
en: Mamaindé
kn: ಮಮೈಂಡೆ

note: name for wme
en: Wambule
kn: ವಾಂಬೂಲ್

note: name for wmh
en: Waima'a
kn: ವೈಮಾ

note: name for wmi
en: Wamin
kn: ವಾಮಿನ್

note: name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
kn: ಮೈವಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯ)

note: name for wmn
en: Waamwang
kn: ವಾಮ್ವಾಂಗ್

note: name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
kn: ವೋಮ್ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

note: name for wms
en: Wambon
kn: ವ್ಯಾಂಬೋನ್

note: name for wmt
en: Walmajarri
kn: ವಲ್ಮಾಜರಿ

note: name for wmw
en: Mwani
kn: ಮ್ವಾನಿ

note: name for wmx
en: Womo
kn: ವೊಮೊ

note: name for wnb
en: Wanambre
kn: ವನಾಂಬ್ರೆ

note: name for wnc
en: Wantoat
kn: ವಾಂಟೋಟ್

note: name for wnd
en: Wandarang
kn: ವಾಂಡರಾಂಗ್

note: name for wne
en: Waneci
kn: ವಾನೆಚಿ

note: name for wng
en: Wanggom
kn: ವ್ಯಾಂಗಾಮ್

note: name for wni
en: Comorian, Ndzwani
kn: ಕೆಮೊರಿಯನ್, ಶಿಂಡ್ಸುವಾನಿ

note: name for wnk
en: Wanukaka
kn: ವುನಕಕ

note: name for wnm
en: Wanggamala
kn: ವಂಗಮಾಲ

note: name for wno
en: Wano
kn: ವನೊ

note: name for wnp
en: Wanap
kn: ವನಾಪ್

note: name for wnu
en: Usan
kn: ಉಸಾನ್

note: name for woa
en: Tyaraity
kn: ಟಿಯಾರೈಟಿ

note: name for wob
en: Wè Northern
kn: ವೆ ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for woc
en: Wogeo
kn: ವೊಗೆಯೊ

note: name for wod
en: Wolani
kn: ವೊಲಾನಿ

note: name for woe
en: Woleaian
kn: ವೊಲೆಯಿಯನ್

note: name for wof
en: Wolof, Gambian
kn: ವುಲೋಫ್, ಗ್ಯಾಂಬಿಯನ್

note: name for wog
en: Wogamusin
kn: ವೊಗಾಮುಸಿನ್

note: name for woi
en: Kamang
kn: ಕಮಾಂಗ್

note: name for wok
en: Longto
kn: ಲಾಂಗ್ಟೊ

note: name for wol
en: Wolof
kn: ವುಲೋಫ್

note: name for wom
en: Wom (Nigeria)
kn: ವೋಮ್ (ನೈಜೀರಿಯ)

note: name for won
en: Wongo
kn: ವೊಂಗೊ

note: name for woo
en: Manombai
kn: ಮನೊಂಬಾಯ್

note: name for wor
en: Woria
kn: ವೊರಿಯ

note: name for wos
en: Hanga Hundi
kn: ಹಾಂಗಾ ಹುಂಡಿ

note: name for wow
en: Wawonii
kn: ವವೊನಿ

note: name for woy
en: Weyto
kn: ವಯೆಟೊ

note: name for wpc
en: Maco
kn: ಮಾಕೊ

note: name for wra
en: Warapu
kn: ವರಾಪು

note: name for wrb
en: Warluwara
kn: ವರ್ಲುವಾರ

note: name for wrd
en: Warduji
kn: ವರ್ಡುಜಿ

note: name for wrg
en: Warungu
kn: ವರುಂಗು

note: name for wrh
en: Wiradhuri
kn: ವಿರಾದುರಿ

note: name for wri
en: Wariyangga
kn: ವರಿಯಂಗಾ

note: name for wrl
en: Warlmanpa
kn: ವರ್ಲ್ಮನ್ಪ

note: name for wrm
en: Warumungu
kn: ವರುಮುಂಗು

note: name for wrn
en: Warnang
kn: ವರ್ನಾಂಗ್

note: name for wrp
en: Waropen
kn: ವರೊಪನ್

note: name for wrr
en: Wardaman
kn: ವರ್ಡಾಮಾನ್

note: name for wrs
en: Waris
kn: ವಾರಿಸ್

note: name for wru
en: Waru
kn: ವಾರು

note: name for wrv
en: Waruna
kn: ವರುನಾ

note: name for wrw
en: Gugu Warra
kn: ಗುಗು ವಾರಾ

note: name for wrx
en: Wae Rana
kn: ವೆ ರನಾ

note: name for wry
en: Merwari
kn: ಮೆರ್ವಾರಿ

note: name for wrz
en: Waray (Australia)
kn: ವರೇ (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

note: name for wsa
en: Warembori
kn: ವರೆಂಬೊರಿ

note: name for wsi
en: Wusi
kn: ವುಸಿ

note: name for wsk
en: Waskia
kn: ವಸ್ಕಿಯ

note: name for wsr
en: Owenia
kn: ಒವೇನಿಯ

note: name for wss
en: Wasa
kn: ವಸಾ

note: name for wsu
en: Wasu
kn: ವಸು

note: name for wsv
en: Wotapuri-Katarqalai
kn: ವೊತಪುರಿ-ಕತರ್ಕಲೈ

note: name for wtf
en: Dumpu
kn: ಡುಂಪು

note: name for wti
en: Berta
kn: ಬೆರ್ಟಾ

note: name for wtk
en: Watakataui
kn: ವಟಾಕಟಾಯಿ

note: name for wtm
en: Mewati
kn: ಮೆವಾಟಿ

note: name for wtw
en: Wotu
kn: ವೊಟು

note: name for wua
en: Wikngenchera
kn: ವಿಕ್ನೆಂಚೆರಾಸ

note: name for wub
en: Wunambal
kn: ವುನಾಂಬಲ್

note: name for wud
en: Wudu
kn: ವುಡು

note: name for wuh
en: Wutunhua
kn: ವುಟುನ್ಹುವಾ

note: name for wul
en: Silimo
kn: ಸಿಲಿಮೊ

note: name for wum
en: Wumbvu
kn: ವುಂಬ್ವು

note: name for wun
en: Bungu
kn: ಬುಂಗು

note: name for wur
en: Wurrugu
kn: ವುರುಗು

note: name for wut
en: Wutung
kn: ವುಟುಂಗ್

note: name for wuu
en: Chinese, Wu
kn: ಚೈನೀಸ್, ವು

note: name for wuv
en: Wuvulu-Aua
kn: ವುವುಲು-ಔವಾ

note: name for wux
en: Wulna
kn: ವುಲ್ನಾ

note: name for wuy
en: Wauyai
kn: ವೌಯಾಯಿ

note: name for wwa
en: Waama
kn: ವಾಮಾ

note: name for wwo
en: Wetamut
kn: ವೆಟಾಮಟ್

note: name for wwr
en: Warrwa
kn: ವಾರ್ವಾ

note: name for www
en: Wawa
kn: ವಾವಾ

note: name for wxa
en: Waxianghua
kn: ವ್ಯಾಕ್ಸಿಯಾಂಗುವ

note: name for wya
en: Wyandot
kn: ವಿಯಾನ್‌ಡಾಟ್

note: name for wyb
en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
kn: ವಾಂಗಾಯ್‌ಬುವಾನ್-ಎನ್‌ಗಿಯಾಂಬಾ

note: name for wym
en: Wymysorys
kn: ವೈಮಿಸೋರಿಸ್

note: name for wyr
en: Wayoró
kn: ವಯೋರೊ

note: name for wyy
en: Fijian, Western
kn: ಫಿಜಿಯನ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for xaa
en: Arabic, Andalusian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಅಂಡಾಲೂಸಿಯನ್

note: name for xab
en: Sambe
kn: ಸಾಂಬೆ

note: name for xac
en: Kachari
kn: ಕಚಾರಿ

note: name for xad
en: Adai
kn: ಅಡಾಯಿ

note: name for xae
en: Aequian
kn: ಏಕ್ವಿಯನ್

note: name for xag
en: Aghwan
kn: ಅಗ್ವಾನ್

note: name for xai
en: Kaimbé
kn: ಕೈಂಬಿ

note: name for xal
en: Kalmyk
kn: ಕಾಲ್ಮಿಕ್

note: name for xam
en: /Xam
kn: ಕ್ಸಾಮ್

note: name for xan
en: Xamtanga
kn: ಕ್ಸಾಮ್‌ಟಂಗಾ

note: name for xao
en: Khao
kn: ಖವೊ

note: name for xap
en: Apalachee
kn: ಅಪಾಲಶೀ

note: name for xaq
en: Aquitanian
kn: ಅಕ್ವಿಟೇನಿಯನ್

note: name for xar
en: Karami
kn: ಕರಾಮಿ

note: name for xas
en: Kamas
kn: ಕಮಾಸ್

note: name for xat
en: Katawixi
kn: ಕಟಾವಿಕ್ಸಿ

note: name for xau
en: Kauwera
kn: ಕೌವೆರಾ

note: name for xav
en: Xavánte
kn: ಕ್ಸಾವೆಂಟ್

note: name for xaw
en: Kawaiisu
kn: ಕವೈಸು

note: name for xay
en: Kayan Mahakam
kn: ಕಯಾನ್ ಮಾಕಮ್

note: name for xba
en: Kamba (Brazil)
kn: ಕಾಂಬಾ (ಬ್ರಝಿಲ್)

note: name for xbc
en: Bactrian
kn: ಬಾಕ್ಟಿರಿಯನ್

note: name for xbi
en: Kombio
kn: ಕೊಂಬಿಯೊ

note: name for xbm
en: Breton, Middle
kn: ಬ್ರೆಟನ್, ಮಿಡಲ್

note: name for xbo
en: Bolgarian
kn: ಬೊಲ್ಗೇರಿಯನ್

note: name for xbr
en: Kambera
kn: ಕಂಬೆರಾ

note: name for xbw
en: Kambiwá
kn: ಕಂಬಿವಾ

note: name for xbx
en: Kabixí
kn: ಕಬಿಕ್ಸಿ

note: name for xcb
en: Cumbric
kn: ಕುಂಬ್ರಿಕ್

note: name for xcc
en: Camunic
kn: ಕಮೂನಿಕ್

note: name for xce
en: Celtiberian
kn: ಸೆಲ್ಟಿಬೆರಿಯನ್

note: name for xcg
en: Gaulish, Cisalpine
kn: ಗ್ವಾಲಿಶ್, ಸಿಸಾಲ್ಪೈನ್

note: name for xch
en: Chemakum
kn: ಶೆಮಾಕಮ್

note: name for xcl
en: Armenian, Classical
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯನ್, ಪಾರಂಪರಿಕ

note: name for xcm
en: Comecrudo
kn: ಕೋಮ್‌ಕ್ರುಡೊ

note: name for xcn
en: Cotoname
kn: ಕೆಟೋನೇಮ್

note: name for xco
en: Chorasmian
kn: ಶೊರಾಸ್ಮಿಯನ್

note: name for xcr
en: Carian
kn: ಕರಿಯನ್

note: name for xct
en: Tibetan, Classical
kn: ಟಿಬೇಟಿಯನ್, ಪಾರಂಪರಿಕ

note: name for xcu
en: Curonian
kn: ಕುರೋನಿಯನ್

note: name for xcv
en: Chuvantsy
kn: ಶುವಾಂಟ್ಸಿ

note: name for xcw
en: Coahuilteco
kn: ಕೊಯಾಹುಲ್ಟೆಕೊ

note: name for xcy
en: Cayuse
kn: ಕಯೂಸ್

note: name for xdc
en: Dacian
kn: ಡೇಶಿಯನ್

note: name for xdm
en: Edomite
kn: ಎಡೋಮಿಟ್

note: name for xdy
en: Dayak, Malayic
kn: ದಯಾಕ್, ಮಲೇಯಿಕ್

note: name for xeb
en: Eblan
kn: ಎಬ್ಲಾನ್

note: name for xed
en: Hdi
kn: ಹೆಡಿ

note: name for xeg
en: //Xegwi
kn: ಗಿಕ್ಸ್‌ಗಿವಿ

note: name for xel
en: Kelo
kn: ಕೆಲೊ

note: name for xem
en: Kembayan
kn: ಕೆಂಬಯಾನ್

note: name for xep
en: Epi-Olmec
kn: ಎಪಿ-ಆಲ್ಮೆಕ್

note: name for xer
en: Xerénte
kn: ಕ್ಸೆರೆಂಟ್

note: name for xes
en: Kesawai
kn: ಕೆಸವಾಯಿ

note: name for xet
en: Xetá
kn: ಕ್ಸೀಟಾ

note: name for xeu
en: Keoru-Ahia
kn: ಕಿಯೊರು-ಅಹಿಯಾ

note: name for xfa
en: Faliscan
kn: ಫಲಿಸ್ಕಾನ್

note: name for xga
en: Galatian
kn: ಗಲಾಟಿಯನ್

note: name for xgf
en: Gabrielino-Fernandeño
kn: ಗೆಬ್ರಿಲಿನೊ-ಫರ್ನ್ಯಾಂಡಿನೊ

note: name for xgl
en: Galindan
kn: ಗಲಾಂಡಿನ್

note: name for xgr
en: Garza
kn: ಗಾರ್ಝಾ

note: name for xha
en: Harami
kn: ಹಾರಾಮಿ

note: name for xhc
en: Hunnic
kn: ಹೂನಿಕ್

note: name for xhd
en: Hadrami
kn: ಹದ್ರಾಮಿ

note: name for xhe
en: Khetrani
kn: ಖೆತ್ರಾನಿ

note: name for xho
en: Xhosa
kn: ಸೋಸಾ

note: name for xhr
en: Hernican
kn: ಹರ್ನಿಕನ್

note: name for xht
en: Hattic
kn: ಹಾಟಿಕ್

note: name for xhu
en: Hurrian
kn: ಹರಿಯನ್

note: name for xhv
en: Khua
kn: ಕುವಾ

note: name for xia
en: Xiandao
kn: ಕ್ಸಿಯಾಂಡಾವೊ

note: name for xib
en: Iberian
kn: ಇಬೇರಿಯನ್

note: name for xii
en: Xiri
kn: ಕ್ಸಿರಿ

note: name for xil
en: Illyrian
kn: ಇಲಿರಿಯಾನ್

note: name for xin
en: Xinca
kn: ಕ್ಸಿಂಕಾ

note: name for xip
en: Xipináwa
kn: ಕ್ಸಿಪಿನವಾ

note: name for xir
en: Xiriâna
kn: ಕ್ಸಿರಿಯಾನ

note: name for xiv
en: Indus Valley Language
kn: ಇಂಡಸ್ ಕಣಿವೆ ಭಾಷೆ

note: name for xiy
en: Xipaya
kn: ಕ್ಸಿಪಾಯ

note: name for xka
en: Kalkoti
kn: ಕಲ್ಕೋಟಿ

note: name for xkb
en: Ede Nago, Manigri-Kambolé
kn: ಎಡ್ ನಾಗೊ, ಮನಿಗ್ರಿ-ಕಾಂಬೊಲ್

note: name for xkc
en: Kho'ini
kn: ಕೊಯಿನಿ

note: name for xkd
en: Kayan, Mendalam
kn: ಕಯಾನ್, ಮೆಂಡಾಲಮ್

note: name for xke
en: Kereho
kn: ಕೆರೆಹೊ

note: name for xkf
en: Khengkha
kn: ಕೆಂಗಾ

note: name for xkg
en: Kagoro
kn: ಕಗೊರೊ

note: name for xkh
en: Karahawyana
kn: ಕರಾಹವ್ಯಾನ

note: name for xki
en: Kenyan Sign Language
kn: ಕೀನ್ಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for xkj
en: Kajali
kn: ಕಜಾಲಿ

note: name for xkk
en: Kaco'
kn: ಕಾಕೊ

note: name for xkl
en: Mainstream Kenyah
kn: ಮೈನ್‌ಸ್ಟ್ರೀಮ್ ಕೇನ್ಯಾಹ್

note: name for xkn
en: Kayan, Kayan River
kn: ಕಯಾನ್, ಕಯಾನ್ ರಿವರ್

note: name for xko
en: Kiorr
kn: ಕಿಯೋರ್

note: name for xkp
en: Kabatei
kn: ಕಬಾಟೆ

note: name for xkq
en: Koroni
kn: ಕೊರೊನಿ

note: name for xkr
en: Xakriabá
kn: ಕ್ಸಕ್ರಿಯಾಬ

note: name for xks
en: Kumbewaha
kn: ಕುಂಬೆವಾಹ

note: name for xkt
en: Kantosi
kn: ಕಂಟೋಸಿ

note: name for xku
en: Kaamba
kn: ಕಾಂಬಾ

note: name for xkv
en: Kgalagadi
kn: ಕಲಾಗಡಿ

note: name for xkw
en: Kembra
kn: ಕೆಂಬ್ರಾ

note: name for xkx
en: Karore
kn: ಕರೋರ್

note: name for xky
en: Uma' Lasan
kn: ಯುಮಾ ಲಾಸಾನ್

note: name for xkz
en: Kurtokha
kn: ಕುರ್ಟೋಖಾ

note: name for xla
en: Kamula
kn: ಕಮುಲಾ

note: name for xlb
en: Loup B
kn: ಲೌಪ್ ಬಿ

note: name for xlc
en: Lycian
kn: ಲೀಸಿಯನ್

note: name for xld
en: Lydian
kn: ಲೀಡಿಯನ್

note: name for xle
en: Lemnian
kn: ಲೆಮ್ನಿಯಾನ್

note: name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
kn: ಲಿಗುರಿಯನ್ (ಪುರಾತನ)

note: name for xli
en: Liburnian
kn: ಲಿಬರ್ನಿಯನ್

note: name for xln
en: Alanic
kn: ಅಲಾನಿಕ್

note: name for xlo
en: Loup A
kn: ಲೌಪ್ ಎ

note: name for xlp
en: Lepontic
kn: ಲೆಪೋಂಟಿಕ್

note: name for xls
en: Lusitanian
kn: ಲುಸಿಟಾನಿಯನ್

note: name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
kn: ಲುವಿಯನ್, ಕ್ಯುನೀಯಫಾರ್ಮ್

note: name for xly
en: Elymian
kn: ಎಲಿಮಿಯಾನ್

note: name for xma
en: Mushungulu
kn: ಮುಶುಂಗುಲು

note: name for xmb
en: Mbonga
kn: ಮಬೋಂಗಾ

note: name for xmc
en: Makhuwa-Marrevone
kn: ಮಕುವಾ-ಮರೆವೋನ್

note: name for xmd
en: Mbedam
kn: ಮಬೇಡಮ್

note: name for xme
en: Median
kn: ಮೀಡಿಯನ್

note: name for xmf
en: Mingrelian
kn: ಮಿಂಗ್ರೆಲಿಯಾನ್

note: name for xmg
en: Mengaka
kn: ಮೆಂಗಾಕ

note: name for xmh
en: Kuku-Muminh
kn: ಕುಕು-ಮಮಿನ್

note: name for xmj
en: Majera
kn: ಮಜೆರಾ

note: name for xmk
en: Macedonian, Ancient
kn: ಮೆಸಿಡೋನಿಯನ್, ಪುರಾತನ

note: name for xml
en: Malaysian Sign Language
kn: ಮಲೇಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for xmm
en: Malay, Manado
kn: ಮಲೇಯ್, ಮನಾಡೊ

note: name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್, ಮನಿಶೀನ್ ಮಿಡಲ್

note: name for xmo
en: Morerebi
kn: ಮೊರೆರೆಬಿ

note: name for xmp
en: Kuku-Mu'inh
kn: ಕುಕು-ಮುಯಿನ್

note: name for xmq
en: Kuku-Mangk
kn: ಕುಕು-ಮಾಂಗ್

note: name for xmr
en: Meroitic
kn: ಮೆರೊಯಿಟಿಕ್

note: name for xms
en: Moroccan Sign Language
kn: ಮೊರೊಕ್ಕೋದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for xmt
en: Matbat
kn: ಮಟ್ಬಾಟ್

note: name for xmu
en: Kamu
kn: ಕಮು

note: name for xmv
en: Malagasy, Antankarana
kn: ಮಲಗಸಿ, ಅಂಟಾಂಕರಾನಾ

note: name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
kn: ಮಲಗಸಿ, ಸಿಮಿಹೆಟಿ

note: name for xmx
en: Maden
kn: ಮಾಡೆನ್

note: name for xmy
en: Mayaguduna
kn: ಮಯಾಗುಡುನಾ

note: name for xmz
en: Mori Bawah
kn: ಮೋರಿ ಬಾವಾ

note: name for xna
en: North Arabian, Ancient
kn: ನಾರ್ತ್ ಅರೇಬಿಯನ್, ಪುರಾತನ

note: name for xnb
en: Kanakanabu
kn: ಕನಾಕನಾಬು

note: name for xng
en: Mongolian, Middle
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್, ಮಿಡ್‌

note: name for xnh
en: Kuanhua
kn: ಕುವಾನುವಾ

note: name for xnn
en: Kankanay, Northern
kn: ಕಂಕಾನೆ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for xno
en: Anglo-Norman
kn: ಆಂಗ್ಲೊ-ನಾರ್ಮನ್

note: name for xnr
en: Kangri
kn: ಕಾಂಗ್ರಿ

note: name for xns
en: Kanashi
kn: ಕನಾಶಿ

note: name for xoc
en: O'chi'chi'
kn: ಒಚಿಚಿ

note: name for xod
en: Kokoda
kn: ಕೊಕೊಡಾ

note: name for xog
en: Soga
kn: ಸೋಗ

note: name for xoi
en: Kominimung
kn: ಕೊಮಿನಿಮಂಗ್

note: name for xok
en: Xokleng
kn: ಕ್ಸೊಕ್ಲೆಂಗ್

note: name for xom
en: Komo (Sudan)
kn: ಕೋಮೊ (ಸುಡಾನ್)

note: name for xon
en: Konkomba
kn: ಕೊಂಕೊಂಬಾ

note: name for xoo
en: Xukurú
kn: ಕ್ಸುಕುರು

note: name for xop
en: Kopar
kn: ಕೋಪಾರ್

note: name for xor
en: Korubo
kn: ಕೊರುಬೊ

note: name for xow
en: Kowaki
kn: ಕೊವಾಕಿ

note: name for xpc
en: Pecheneg
kn: ಪೆಶೆನೆಗ್

note: name for xpe
en: Kpelle, Liberia
kn: ಕುಪೆಲ್, ಲೈಬೀರಿಯ

note: name for xpg
en: Phrygian
kn: ಫ್ರಿಗಿಯನ್

note: name for xpi
en: Pictish
kn: ಪಿಕ್ಟಿಶ್

note: name for xpk
en: Pano, Kulina
kn: ಪನೊ, ಕುಲಿನಾ

note: name for xpm
en: Pumpokol
kn: ಪಂಪೊಕೊಲ್

note: name for xpn
en: Kapinawá
kn: ಕಪೀನವಾ

note: name for xpo
en: Pochutec
kn: ಪೊಶುಟೆಕ್

note: name for xpp
en: Puyo-Paekche
kn: ಪುಯೊ-ಪಯಿಕ್ಚೆ

note: name for xpr
en: Parthian
kn: ಪಾರ್ತಿಯನ್

note: name for xps
en: Pisidian
kn: ಪಿಸಿಡಿಯನ್

note: name for xpu
en: Punic
kn: ಪ್ಯೂನಿಕ್

note: name for xpy
en: Puyo
kn: ಪುಯೊ

note: name for xqa
en: Karakhanid
kn: ಕರಾಕನಿಡ್

note: name for xqt
en: Qatabanian
kn: ಕಟಾಬನಿಯನ್

note: name for xra
en: Krahô
kn: ಕ್ರಹೊ

note: name for xrb
en: Karaboro, Eastern
kn: ಕರಾಬೊರೊ, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for xre
en: Kreye
kn: ಕ್ರೆಯೆ

note: name for xri
en: Krikati-Timbira
kn: ಕ್ರಿಕಾಟಿ-ಟಿಂಬಿರಾ

note: name for xrm
en: Armazic
kn: ಅರ್ಮಾಝಿಕ್

note: name for xrn
en: Arin
kn: ಅರಿನ್

note: name for xrr
en: Raetic
kn: ರಯೀಟಿಕ್

note: name for xrt
en: Aranama-Tamique
kn: ಅರಾನಮಾ-ಟಾಮಿಕ್

note: name for xru
en: Marriammu
kn: ಮರಿಯಮ್ಮು

note: name for xrw
en: Karawa
kn: ಕರಾವ

note: name for xsa
en: Sabaean
kn: ಸಬಿಯಾನ್

note: name for xsb
en: Sambal, Tinà
kn: ಸಂಬಾಲ್, ಟಿನಾ

note: name for xsc
en: Scythian
kn: ಸ್ಕೈತಿಯಾನ್

note: name for xsd
en: Sidetic
kn: ಸೈಡೆಟಿಕ್

note: name for xse
en: Sempan
kn: ಸೆಂಪಾನ್

note: name for xsh
en: Shamang
kn: ಶಮಾಂಗ್

note: name for xsi
en: Sio
kn: ಸಿಯೊ

note: name for xsj
en: Subi
kn: ಸುಬಿ

note: name for xsl
en: Slavey, South
kn: ಸ್ಲೇವಿ, ಸೌತ್‌

note: name for xsm
en: Kasem
kn: ಕಸೆಮ್

note: name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
kn: ಸಾಂಗಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for xso
en: Solano
kn: ಸೊಲಾನೊ

note: name for xsp
en: Silopi
kn: ಸಿಲೋಪಿ

note: name for xsq
en: Makhuwa-Saka
kn: ಮಖುವಾ-ಸಕಾ

note: name for xsr
en: Sherpa
kn: ಶೆರ್ಪಾ

note: name for xss
en: Assan
kn: ಅಸಾನ್

note: name for xsu
en: Sanumá
kn: ಸನೂಮ

note: name for xsv
en: Sudovian
kn: ಸುಡೋವಿಯನ್

note: name for xsy
en: Saisiyat
kn: ಸೈಸಿಯಾಟ್

note: name for xta
en: Mixtec, Alcozauca
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಅಲ್ಕೊಸುವಾ

note: name for xtb
en: Mixtec, Chazumba
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಶಶುಂಬಾ

note: name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
kn: ಕಚ್ಚಾ-ಕಡುಗ್ಲಿ-ಮಿರಿ

note: name for xtd
en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಡುಕ್ಸಿ-ಟಿಲಾಟೊಂಗೊ

note: name for xte
en: Ketengban
kn: ಕೆಟೆಂಗ್ಬಾನ್

note: name for xtg
en: Gaulish, Transalpine
kn: ಗೌಲಿಶ್, ಟ್ರಾನ್ಸಾಲ್ಪೈನ್

note: name for xti
en: Mixtec, Sinicahua
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸಿನಿಚಹುವ

note: name for xtj
en: Mixtec, San Juan Teita
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್ ಟೀಟಾ

note: name for xtl
en: Mixtec, Tijaltepec
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟಿಜಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಮೆಗ್ಡಲಿನಾ ಪೆನಾಸ್ಕೊ

note: name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ನಾರ್ತರ್ನ್ ಟ್ಲಾಕ್ಸಿಯಾಕೊ

note: name for xto
en: Tokharian A
kn: ಟೊಕಾರೇನ್ ಎ

note: name for xtp
en: Mixtec, San Miguel Piedras
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸ್ಯಾಣ್ ಮಿಗೆಲ್ ಪಿಡ್ರಾಸ್

note: name for xtq
en: Tumshuqese
kn: ಟುಮ್ಶುಕೀಸ್

note: name for xtr
en: Tripuri, Early
kn: ತ್ರಿಪುರಿ, ಮುಂಚಿನದು

note: name for xts
en: Mixtec, Sindihui
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಸಿಂದಿಹು

note: name for xtt
en: Mixtec, Tacahua
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಟಚಾಹುವ

note: name for xtu
en: Mixtec, Cuyamecalco
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಚುಯಾಮೆಕಾಲ್ಕೊ

note: name for xtw
en: Tawandê
kn: ಟವಾಂಡೆ

note: name for xty
en: Mixtec, Yoloxochitl
kn: ಮಿಕ್ಸಟೆಕ್, ಯೊಲೊಕ್ಸೊಚಿಟ್ಲ್

note: name for xtz
en: Tasmanian
kn: ಟಾಸ್ಮೇನಿಯನ್

note: name for xua
en: Kurumba, Alu
kn: ಕರುಂಬಾ, ಅಲು

note: name for xub
en: Kurumba, Betta
kn: ಕರುಂಬಾ, ಬೆಟ್ಟಾ

note: name for xug
en: Kunigami
kn: ಕುನಿಗಾಮಿ

note: name for xuj
en: Kurumba, Jennu
kn: ಕರುಂಬಾ, ಜೆನ್ನು

note: name for xum
en: Umbrian
kn: ಅಂಬರೈನ್

note: name for xuo
en: Kuo
kn: ಕುಯೊ

note: name for xup
en: Umpqua, Upper
kn: ಉಂಪ್‌ಕ್ವಾ, ಅಪ್ಪರ್

note: name for xur
en: Urartian
kn: ಉರಾಟಿಯನ್

note: name for xut
en: Kuthant
kn: ಕುತಾಂಟ್

note: name for xuu
en: Kxoe
kn: ಕ್ಸೋಯಿ

note: name for xve
en: Venetic
kn: ವೆನೆಟಿಕ್

note: name for xvi
en: Kamviri
kn: ಕಾಮ್‌ವಿರಿ

note: name for xvn
en: Vandalic
kn: ವೆಂಡಾಲಿಕ್

note: name for xvo
en: Volscian
kn: ವೋಲ್ಸಿಯನ್

note: name for xvs
en: Vestinian
kn: ವೆಸ್ಟಿನಿಯನ್

note: name for xwa
en: Kwaza
kn: ಕ್ವಾಝಾ

note: name for xwc
en: Woccon
kn: ವೊಕೂನ್

note: name for xwe
en: Gbe, Xwela
kn: ಗಿಬೆ, ಕ್ಸೆವೆಲಾ

note: name for xwg
en: Kwegu
kn: ಕ್ವೆಗು

note: name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
kn: ಗಬೆ, ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಕ್ಸವ್ಲಾ

note: name for xwo
en: Oirat, Written
kn: ಒಯಿರಾಟ್, ರಿಟನ್

note: name for xwr
en: Kwerba Mamberamo
kn: ಕ್ವೆರ್ಬಾ ಮಂಬೆರಾಮೊ

note: name for xxb
en: Boro (Ghana)
kn: ಬೊರೊ (ಘಾನಾ)

note: name for xxk
en: Ke'o
kn: ಕಿಯೊ

note: name for xxr
en: Koropó
kn: ಕೊರೊಪೊ

note: name for xxt
en: Tambora
kn: ಟಂಬೋರಾ

note: name for xyl
en: Yalakalore
kn: ಯಲಾಕಲೋರ್

note: name for xzh
en: Zhang-Zhung
kn: ಝಾಂಗ್-ಝುಂಗ್

note: name for xzm
en: Zemgalian
kn: ಝೆಮಗಾಲಿಯನ್

note: name for xzp
en: Zapotec, Ancient
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಪುರಾತನ

note: name for yaa
en: Yaminahua
kn: ಯಮಿನಹುವ

note: name for yab
en: Yuhup
kn: ಯಹುಪ್

note: name for yac
en: Yali, Pass Valley
kn: ಯಾಲಿ, ಪಾಸ್ ಕಣಿವೆ

note: name for yad
en: Yagua
kn: ಯಗುವಾ

note: name for yae
en: Pumé
kn: ಪ್ಯೂಮ್

note: name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
kn: ಯಕಾ (ಡೆಮೋಕ್ರಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೊ)

note: name for yag
en: Yámana
kn: ಯಮಾನ

note: name for yah
en: Yazgulyam
kn: ಯಸ್ಗುಲ್ಯಾಮ್

note: name for yai
en: Yagnobi
kn: ಯಗ್ನೋಬಿ

note: name for yaj
en: Banda-Yangere
kn: ಬಂಡಾ-ಯಾಂಗೆರೆ

note: name for yak
en: Yakima
kn: ಯಕಿಮಾ

note: name for yal
en: Yalunka
kn: ಯಲುಂಕಾ

note: name for yam
en: Yamba
kn: ಯಂಬಾ

note: name for yao
en: Yao
kn: ಯಾವೊ

note: name for yap
en: Yapese
kn: ಯಪೀಸ್

note: name for yaq
en: Yaqui
kn: ಯಾಕಿ

note: name for yar
en: Yabarana
kn: ಯಬರಾನ

note: name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
kn: ನುಗುನು (ಕೆಮರೂನ್)

note: name for yat
en: Yambeta
kn: ಯಂಬೆಟಾ

note: name for yau
en: Yuwana
kn: ಯುವಾನ

note: name for yav
en: Yangben
kn: ಯಾಂಗ್ಬೆನ್

note: name for yaw
en: Yawalapití
kn: ಯವಾಲಪಿಟಿ

note: name for yax
en: Yauma
kn: ಯೌಮಾ

note: name for yay
en: Agwagwune
kn: ಅಗ್ವಾಗ್ವೂನ್

note: name for yaz
en: Lokaa
kn: ಲೋಕಾ

note: name for yba
en: Yala
kn: ಯಾಲ

note: name for ybb
en: Yemba
kn: ಯೆಂಬಾ

note: name for ybd
en: Yangbye
kn: ಯಾಂಗ್ಬೆ

note: name for ybe
en: Yugur, West
kn: ಯಗುರ್, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for ybh
en: Yakha
kn: ಯಖಾ

note: name for ybi
en: Yamphu
kn: ಯಂಫು

note: name for ybj
en: Hasha
kn: ಹಶಾ

note: name for ybk
en: Bokha
kn: ಬೊಖಾ

note: name for ybl
en: Yukuben
kn: ಯಕುಬೆನ್

note: name for ybm
en: Yaben
kn: ಯಬೀನ್

note: name for ybn
en: Yabaâna
kn: ಯಬಾನಾ

note: name for ybo
en: Yabong
kn: ಯಬಾಂಗ್

note: name for ybx
en: Yawiyo
kn: ಯವಿಯೊ

note: name for yby
en: Yaweyuha
kn: ಯವ್ಯುಹಾ

note: name for ych
en: Chesu
kn: ಶೆಸು

note: name for ycl
en: Lolopo
kn: ಲೊಲೊಪೊ

note: name for ycn
en: Yucuna
kn: ಯಕುನಾ

note: name for ycp
en: Chepya
kn: ಶೆಪ್ಯಾ

note: name for ydd
en: Yiddish, Eastern
kn: ಯಿದ್ದಿಶ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for yde
en: Yangum Dey
kn: ಯಂಗಮ್ ಡೆ

note: name for ydg
en: Yidgha
kn: ಯಿಡ್ಗಾ

note: name for ydk
en: Yoidik
kn: ಯೋಡಿಕ್

note: name for yds
en: Yiddish Sign Language
kn: ಯಿದ್ದಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for yea
en: Ravula
kn: ರವುಲಾ

note: name for yec
en: Yeniche
kn: ಯೆನಿಶೆ

note: name for yee
en: Yimas
kn: ಯಿಮಾಸ್

note: name for yei
en: Yeni
kn: ಯೆನಿ

note: name for yej
en: Yevanic
kn: ಯೆವಾನಿಕ್

note: name for yel
en: Yela
kn: ಯೆಲಾ

note: name for yen
en: Yendang
kn: ಯೆಂಡಾಂಗ್

note: name for yer
en: Tarok
kn: ತರೋಕ್

note: name for yes
en: Yeskwa
kn: ಯೆಸ್ಕ್ವಾ

note: name for yet
en: Yetfa
kn: ಯೆಟ್ಫಾ

note: name for yeu
en: Yerukula
kn: ಯೆರುಕುಲಾ

note: name for yev
en: Yapunda
kn: ಯಪುಂಡಾ

note: name for yey
en: Yeyi
kn: ಯೆಯಿ

note: name for ygl
en: Yangum Gel
kn: ಯಂಗಮ್ ಗಲ್

note: name for ygm
en: Yagomi
kn: ಯಗೊಮಿ

note: name for ygp
en: Gepo
kn: ಗೆಪೊ

note: name for ygr
en: Yagaria
kn: ಯಗಾರಿಯ

note: name for ygw
en: Yagwoia
kn: ಯಗ್ವೋಯಿಯ

note: name for yha
en: Buyang, Baha
kn: ಬುಯಾಂಗ್, ಬಹಾ

note: name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಜ್ಯೂಡೊ-ಇರಾಕಿ

note: name for yhl
en: Phowa, Hlepho
kn: ಫೂವಾ, ಲೆಫೊ

note: name for yia
en: Yinggarda
kn: ಯಿಂಗಾರ್ಡಾ

note: name for yid
en: Yiddish
kn: ಯಿದ್ದಿಶ್‌

note: name for yif
en: Ache
kn: ಆಶೆ

note: name for yig
en: Nasu, Wusa
kn: ನಸು, ವುಸಾ

note: name for yih
en: Yiddish, Western
kn: ಯಿದ್ದಿಶ್, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for yii
en: Yidiny
kn: ಯಿಡಿನಿ

note: name for yij
en: Yindjibarndi
kn: ಯಿಂಡ್ಜಿಬಾಂರ್ಡಿ

note: name for yik
en: Lalo, Dongshanba
kn: ಲಾಲೊ, ಡೋಂಗ್‌ಶಾನ್ಬಾ

note: name for yil
en: Yindjilandji
kn: ಯಿಂಡ್ಜಿಲಾಂಜಿ

note: name for yim
en: Naga, Yimchungru
kn: ನಗಾ, ಯಿಮ್ಚುಂಗ್ರು

note: name for yin
en: Yinchia
kn: ಯಿಂಚಿಯ

note: name for yip
en: Pholo
kn: ಫೊಲೊ

note: name for yiq
en: Miqie
kn: ಮಿಕಿ

note: name for yir
en: Awyu, North
kn: ಆವ್ಯು, ನಾರ್ತ್

note: name for yis
en: Yis
kn: ಯಿಸ್

note: name for yit
en: Lalu, Eastern
kn: ಲಾಲು, ಈಸ್ಟರ್ನ್

note: name for yiu
en: Awu
kn: ಅವು

note: name for yiv
en: Nisu, Northern
kn: ನಿಸು, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for yix
en: Yi, Axi
kn: ಯಿ, ಆಕ್ಸಿ

note: name for yiy
en: Yir Yoront
kn: ಯಿರ್ ಯೋರೊಂಟ್

note: name for yiz
en: Azhe
kn: ಅಝೆ

note: name for yka
en: Yakan
kn: ಯಕಾನ್

note: name for ykg
en: Yukaghir, Northern
kn: ಯುಕಾಗಿರ್, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for yki
en: Yoke
kn: ಯೋಕ್

note: name for ykk
en: Yakaikeke
kn: ಯಕೈಕೆಕೆ

note: name for ykl
en: Khlula
kn: ಕ್ಲುಲಾ

note: name for ykm
en: Kap
kn: ಕಾಪ್

note: name for yko
en: Yasa
kn: ಯಾಸ

note: name for ykr
en: Yekora
kn: ಯಕೊರಾ

note: name for ykt
en: Kathu
kn: ಕಾತು

note: name for yky
en: Yakoma
kn: ಯಕೋಮ

note: name for yla
en: Yaul
kn: ಯೌಲ್

note: name for yle
en: Yele
kn: ಯೆಲೆ

note: name for ylg
en: Yelogu
kn: ಯೆಲೊಗು

note: name for yli
en: Yali, Angguruk
kn: ಯಾಲಿ, ಆಂಗುರುಕ್

note: name for yll
en: Yil
kn: ಯಿಲ್

note: name for ylm
en: Limi
kn: ಲಿಮಿ

note: name for yln
en: Buyang, Langnian
kn: ಬುಯಾಂಗ್, ಲಾಂಗ್ನಿಯನ್

note: name for ylo
en: Yi, Naluo
kn: ಯಿ, ನಲಾವೊ

note: name for ylr
en: Yalarnnga
kn: ಯಲಾರಂಗಾ

note: name for ylu
en: Aribwaung
kn: ಅರಿಬ್ವಾವುಂಗ್

note: name for yly
en: Nyâlayu
kn: ನ್ಯಾಲಾಯು

note: name for yma
en: Yamphe
kn: ಯಾಂಫೆ

note: name for ymb
en: Yambes
kn: ಯಾಂಬೆಸ್

note: name for ymc
en: Muji, Southern
kn: ಮುಜಿ ದಕ್ಷಿಣ

note: name for ymd
en: Muda
kn: ಮುಡಾ

note: name for yme
en: Yameo
kn: ಯಮೊಯಿ

note: name for ymg
en: Yamongeri
kn: ಯಮೊಂಗೆರಿ

note: name for ymh
en: Mili
kn: ಮಿಲಿ

note: name for ymi
en: Moji
kn: ಮೋಜಿ

note: name for ymk
en: Makwe
kn: ಮಾಕ್ವೆ

note: name for yml
en: Iamalele
kn: ಇಯಾಮಲೇಲ್

note: name for ymm
en: Maay
kn: ಮಾಯ್

note: name for ymn
en: Yamna
kn: ಯಾಮ್ನಾ

note: name for ymo
en: Yangum Mon
kn: ಯಾಂಗಮ್ ಮಾನ್

note: name for ymp
en: Yamap
kn: ಯಮಾಪ್

note: name for ymq
en: Muji, Qila
kn: ಮುಜಿ, ಕಿಲಾ

note: name for ymr
en: Malasar
kn: ಮಲಾಸಾರ್

note: name for yms
en: Mysian
kn: ಮಿಸಿಯನ್

note: name for ymt
en: Mator-Taygi-Karagas
kn: ಮೇಟರ್-ಟಯಾಗಿ-ಕರಗಾಸ್

note: name for ymx
en: Muji, Northern
kn: ಮುಜಿ, ನಾರ್ತರ್ನ್

note: name for ymz
en: Muzi
kn: ಮುಝಿ

note: name for yna
en: Aluo
kn: ಅಲೌ

note: name for ynd
en: Yandruwandha
kn: ಯಾಂಡ್ರುವಾಂಡಾ

note: name for yne
en: Lang'e
kn: ಲ್ಯಾಂಗೆ

note: name for yng
en: Yango
kn: ಯಾಂಗೊ

note: name for ynh
en: Yangho
kn: ಯಾಂಗು

note: name for ynk
en: Yupik, Naukan
kn: ಯುಪಿಕ್, ನೌಕಾನ್

note: name for ynl
en: Yangulam
kn: ಯಾಂಗಲಮ್

note: name for ynn
en: Yana
kn: ಯಾನಾ

note: name for yno
en: Yong
kn: ಯೋಂಗ್

note: name for yns
en: Yansi
kn: ಯಾನ್ಸಿ

note: name for ynu
en: Yahuna
kn: ಯಹುನಾ

note: name for yob
en: Yoba
kn: ಯೊಬಾ

note: name for yog
en: Yogad
kn: ಯೊಗಾಡ್

note: name for yoi
en: Yonaguni
kn: ಯುನಾಗುನಿ

note: name for yok
en: Yokuts
kn: ಯೋಕಟ್ಸ್

note: name for yol
en: Yola
kn: ಯೋಲ

note: name for yom
en: Yombe
kn: ಯಾಂಬೆ

note: name for yon
en: Yonggom
kn: ಯಾಂಗಾಮ್

note: name for yor
en: Yoruba
kn: ಯೊರುಬ

note: name for yos
en: Yos
kn: ಯೋಸ್

note: name for yox
en: Yoron
kn: ಯೊರೊನ್

note: name for yoy
en: Yoy
kn: ಯೋಯ್

note: name for ypa
en: Phala
kn: ಫಾಲಾ

note: name for ypb
en: Phowa, Labo
kn: ಫೂವಾ, ಲಾಬೊ

note: name for ypg
en: Phola
kn: ಫೋಲಾ

note: name for yph
en: Phupha
kn: ಫುಫಾ

note: name for ypm
en: Phuma
kn: ಫುಮಾ

note: name for ypn
en: Phowa, Ani
kn: ಫೋವಾ, ಅನಿ

note: name for ypo
en: Phola, Alo
kn: ಫೋಲಾ, ಅಲೊ

note: name for ypp
en: Phupa
kn: ಫುಪಾ

note: name for ypz
en: Phuza
kn: ಫುಝಾ

note: name for yra
en: Yerakai
kn: ಯೆರಾಕೈ

note: name for yrb
en: Yareba
kn: ಯರೆಬಾ

note: name for yre
en: Yaouré
kn: ಯೌರೆ

note: name for yri
en: Yarí
kn: ಯರಿ

note: name for yrk
en: Nenets
kn: ನೆನಟ್ಟ್

note: name for yrl
en: Nhengatu
kn: ನೆಂಗಾಟು

note: name for yrn
en: Yerong
kn: ಯೆರೊಂಗ್

note: name for yrs
en: Yarsun
kn: ಯಾರ್ಸನ್

note: name for yrw
en: Yarawata
kn: ಯರಾವಾಟ

note: name for ysc
en: Yassic
kn: ಯಾಸಿಕ್

note: name for ysd
en: Samatao
kn: ಸಮಾಟವೊ

note: name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
kn: ಯುಗೋಸ್ಲೋವಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for ysn
en: Sani
kn: ಸಾನಿ

note: name for yso
en: Nisi (China)
kn: ನಿಸಿ (ಚೈನಾ)

note: name for ysp
en: Lolopo, Southern
kn: ಲೊಲೊಪೊ, ಸದರ್ನ್

note: name for ysr
en: Yupik, Sirenik
kn: ಯೂಪಿಕ್, ಸೈರೆನಿಕ್

note: name for yss
en: Yessan-Mayo
kn: ಯೆಸಾನ್-ಮಯೊ

note: name for ysy
en: Sanie
kn: ಸಾನೈ

note: name for yta
en: Talu
kn: ಟಾಲು

note: name for ytl
en: Tanglang
kn: ಟ್ಯಾಂಗ್ಲಾಂಗ್

note: name for ytp
en: Thopho
kn: ತೊಫೊ

note: name for yua
en: Maya, Yucatec
kn: ಮಯಾ, ಯುಕಾಟೆಕ್

note: name for yub
en: Yugambal
kn: ಯುಗಾಂಬಲ್

note: name for yuc
en: Yuchi
kn: ಯುಶಿ

note: name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
kn: ಅರೇಬಿಕ್, ಜ್ಯೂಡೊ-ಟ್ರೈಪೋಲಿಟಾನಿಯನ್

note: name for yue
en: Chinese, Yue
kn: ಚೈನೀಸ್, ಯುವೆ

note: name for yuf
en: Havasupai-Walapai-Yavapai
kn: ಹವಾಸುಪಾಯಿ-ವಾಲಾಪಯಿ-ಯವಾಪಯಿ

note: name for yug
en: Yug
kn: ಯುಗ

note: name for yui
en: Yurutí
kn: ಯುರುಟಿ

note: name for yuj
en: Karkar-Yuri
kn: ಕಾರ್ಕಾರ್-ಯುರಿ

note: name for yuk
en: Yuki
kn: ಯುಕಿ

note: name for yul
en: Yulu
kn: ಯುಲು

note: name for yum
en: Quechan
kn: ಕ್ಚೆಶಾನ್

note: name for yun
en: Bena (Nigeria)
kn: ಬೆನಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

note: name for yup
en: Yukpa
kn: ಯುಕ್ಪಾ

note: name for yuq
en: Yuqui
kn: ಯುಕಿ

note: name for yur
en: Yurok
kn: ಯುರೊಕ್

note: name for yut
en: Yopno
kn: ಯೊಪೊನೊ

note: name for yuu
en: Yugh
kn: ಯಗ್

note: name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
kn: ಯಾವು (ಮೊರೊಬೆ ಪ್ರದೇಶ)

note: name for yux
en: Yukaghir, Southern
kn: ಯುಕಾಗಿರ್, ಸದರ್ನ್

note: name for yuy
en: Yugur, East
kn: ಯುಗರ್, ಈಸ್ಟ್

note: name for yuz
en: Yuracare
kn: ಯುರಾಕೇರ್

note: name for yva
en: Yawa
kn: ಯಾವಾ

note: name for yvt
en: Yavitero
kn: ಯವಾಟೆರೊ

note: name for ywa
en: Kalou
kn: ಕಲಾವು

note: name for ywl
en: Lalu, Western
kn: ಲಾಲು, ವೆಸ್ಟರ್ನ್

note: name for ywn
en: Yawanawa
kn: ಯಾವಾನಾವ

note: name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
kn: ಯಿ ವುಡಿಂಗ್-ಲುಕಾನ್

note: name for ywr
en: Yawuru
kn: ಯಾವಾರು

note: name for ywt
en: Lalo, Xishanba
kn: ಲಾಲೊ, ಕ್ಸಿಶಾಂಬಾ

note: name for ywu
en: Nasu, Wumeng
kn: ನಾಸು, ವುಮೆಂಗ್

note: name for yww
en: Yawarawarga
kn: ಯವಾರಾವಾರ್ಗಾ

note: name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
kn: ಯಾವು (ಸಂಡಾನ್ ಪ್ರದೇಶ)

note: name for yyz
en: Ayizi
kn: ಅಯಿಝಿ

note: name for yzg
en: Buyang, E'ma
kn: ಬುಯಾಂಗ್, ಈಮಾ

note: name for yzk
en: Zokhuo
kn: ಝೋಖುವಾ

note: name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸಿಯೆರಾ ಡಿ ಜುವಾರೆಸ್

note: name for zab
en: Zapotec, San Juan Guelavía
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್ ಗ್ವೆಲಾವಿಯಾ

note: name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಒಚೊಟ್ಲಾನ್

note: name for zad
en: Zapotec, Cajonos
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಚಜೊನೋಸ್

note: name for zae
en: Zapotec, Yareni
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಯರೇನಿ

note: name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಅಯೋಕ್ವೆಸ್ಕೊ

note: name for zag
en: Zaghawa
kn: ಝಗಾವ

note: name for zah
en: Zangwal
kn: ಝಂಗ್ವಾಲ್

note: name for zai
en: Zapotec, Isthmus
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಇಸ್ತಮಸ್

note: name for zaj
en: Zaramo
kn: ಝಾರಮೊ

note: name for zak
en: Zanaki
kn: ಝಾನಾಕಿ

note: name for zal
en: Zauzou
kn: ಝೌಝು

note: name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಮಿಯಾಹುಟ್ಲಾನ್

note: name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಒಝೊಲೊಟೆಪೆಕ್

note: name for zap
en: Zapotec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್

note: name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಅಲೋಪಾಮ್

note: name for zar
en: Zapotec, Rincón
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ರಿಂಕೋನ್

note: name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾಂಟೊ ಡೊಮಿಂಗೊ ಅಲ್ಬರಾಡಸ್

note: name for zat
en: Zapotec, Tabaa
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಟಾಬಾ

note: name for zau
en: Zangskari
kn: ಝಂಗ್‌ಸ್ಕಾರಿ

note: name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಯಾಜಾಚಿ

note: name for zaw
en: Zapotec, Mitla
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಮಿಟ್ಲಾ

note: name for zax
en: Zapotec, Xadani
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸಡಾನಿ

note: name for zay
en: Zayse-Zergulla
kn: ಝಯ್ಸೆ-ಝರ್ಗುಲಾ

note: name for zaz
en: Zari
kn: ಝಾರಿ

note: name for zbc
en: Berawan, Central
kn: ಬರವಾನ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್‌

note: name for zbe
en: Berawan, East
kn: ಬರವಾನ್, ಈಸ್ಟ್

note: name for zbl
en: Blissymbols
kn: ಬ್ಲಿಸಿಂಬಾಲ್ಸ್

note: name for zbt
en: Batui
kn: ಬಟುಯಿ

note: name for zbw
en: Berawan, West
kn: ಬೆರವಾನ್, ವೆಸ್ಟ್‌

note: name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಕೋಟೆಕಾಸ್ ಅಟ್ಲಾಸ್

note: name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಹಾಂಗ್ಶುಹೆ

note: name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
kn: ಕೊಮೊರಿಯನ್, ನಗಾಝಿಜಾ

note: name for zea
en: Zeeuws
kn: ಝೀವ್ಸ್

note: name for zeg
en: Zenag
kn: ಝೆನಾಗ್

note: name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹಾಂಗ್‌ಶುಯಿಹೆ

note: name for zen
en: Zenaga
kn: ಝನೇಗಾ

note: name for zga
en: Kinga
kn: ಕಿಂಗಾ

note: name for zgb
en: Zhuang, Guibei
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಗುಯಿಬಿ

note: name for zgm
en: Zhuang, Minz
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಮಿಂಝ್

note: name for zgn
en: Zhuang, Guibian
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಗಿಬಿಯನ್

note: name for zgr
en: Magori
kn: ಮಗೊರಿ

note: name for zha
en: Zhuang
kn: ಜುವಾಂಗ್

note: name for zhb
en: Zhaba
kn: ಝಾಬಾ

note: name for zhd
en: Zhuang, Dai
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಡಾಯ್

note: name for zhi
en: Zhire
kn: ಝೈರೆ

note: name for zhn
en: Zhuang, Nong
kn: ಜುವಾಂಗ್, ನಾಂಗ್

note: name for zho
en: Chinese
kn: ಚೈನೀಸ್

note: name for zhw
en: Zhoa
kn: ಝೋವ

note: name for zia
en: Zia
kn: ಝಿಯ

note: name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
kn: ಜಿಂಬಾಬ್ವೆಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for zik
en: Zimakani
kn: ಝಿಮ್ಕಾನಿ

note: name for zim
en: Mesme
kn: ಮೆಸ್ಮ್

note: name for zin
en: Zinza
kn: ಝಿಂಝಾ

note: name for zir
en: Ziriya
kn: ಝಿರಿಯ

note: name for ziw
en: Zigula
kn: ಝಿಗುಲ

note: name for ziz
en: Zizilivakan
kn: ಝಿಝಿಲಿವಾಕನ್

note: name for zka
en: Kaimbulawa
kn: ಕೈಂಬುಲಾವ

note: name for zkb
en: Koibal
kn: ಕೊಯಿಬಾಲ್

note: name for zkg
en: Koguryo
kn: ಕೊಗುರ್ಯೊ

note: name for zkh
en: Khorezmian
kn: ಕೊರೇಝ್ಮೈನ್

note: name for zkk
en: Karankawa
kn: ಕರಾಂಕಾವ

note: name for zko
en: Kott
kn: ಕೋಟ್

note: name for zkp
en: Kaingáng, São Paulo
kn: ಕಯಿಗಾಂಗ್, ಸಾವೊ ಪೌಲೊ

note: name for zkr
en: Zakhring
kn: ಝಕ್ರಿಂಗ್

note: name for zkt
en: Kitan
kn: ಕಿಟಾನ್

note: name for zku
en: Kaurna
kn: ಕೌರ್ನಾ

note: name for zkv
en: Krevinian
kn: ಕ್ರೆವಿನಿಯನ್

note: name for zkz
en: Khazar
kn: ಖಾಜಾರ್

note: name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಲಿಯುಜಿಯಾಂಗ್

note: name for zlm
en: Malay (individual language)
kn: ಮಲಯ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

note: name for zln
en: Zhuang, Lianshan
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಲಿಯಾನ್ಶಾನ್

note: name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಲಿಕ್ವಿಯಾನ್

note: name for zma
en: Manda (Australia)
kn: ಮಾಂಡಾ (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯ)

note: name for zmb
en: Zimba
kn: ಝಿಂಬಾ

note: name for zmc
en: Margany
kn: ಮಾರ್ಗೆನಿ

note: name for zmd
en: Maridan
kn: ಮರಿಡಾನ್

note: name for zme
en: Mangerr
kn: ಮ್ಯಾಂಗರ್

note: name for zmf
en: Mfinu
kn: ಮಫಿನು

note: name for zmg
en: Marti Ke
kn: ಮಾರ್ಟಿ ಕೆ

note: name for zmh
en: Makolkol
kn: ಮಕೊಲ್ಕೋಲ್

note: name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
kn: ನಿಗೆರಿ ಸೆಂಬಿಲಾನ್ ಮಲೇಯ್

note: name for zmj
en: Maridjabin
kn: ಮರಿಜಾಬಿನ್

note: name for zmk
en: Mandandanyi
kn: ಮಂಡಾಂಡಾನ್ಯಿ

note: name for zml
en: Madngele
kn: ಮಡಂಗೆಲೆ

note: name for zmm
en: Marimanindji
kn: ಮರಿಮಾಂಜಿ

note: name for zmn
en: Mbangwe
kn: ಬಾಂಗ್ವೆ

note: name for zmo
en: Molo
kn: ಮೊಲೊ

note: name for zmp
en: Mpuono
kn: ಮಪೂನೊ

note: name for zmq
en: Mituku
kn: ಮಿಟುಕು

note: name for zmr
en: Maranunggu
kn: ಮರಾನುಂಗು

note: name for zms
en: Mbesa
kn: ಮಬೇಸ

note: name for zmt
en: Maringarr
kn: ಮರಿಂಗರ್

note: name for zmu
en: Muruwari
kn: ಮುರುವಾರಿ

note: name for zmv
en: Mbariman-Gudhinma
kn: ಮಬರಿಮನ್-ಗುದಿನ್ಮಾ

note: name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
kn: ಮಬೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

note: name for zmx
en: Bomitaba
kn: ಬೊಮಿಟಾಬ

note: name for zmy
en: Mariyedi
kn: ಮರಿಯೆಡಿ

note: name for zmz
en: Mbandja
kn: ಮಬಡಾಂಜಾ

note: name for zna
en: Zan Gula
kn: ಝಾನ್ ಗುಲಾ

note: name for zne
en: Zande (individual language)
kn: ಝಾಂಡಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

note: name for zng
en: Mang
kn: ಮಾಂಗ್

note: name for znk
en: Manangkari
kn: ಮನಾಂಗ್‌ಕಾರಿ

note: name for zns
en: Mangas
kn: ಮಾಂಗಾಸ್

note: name for zoc
en: Zoque, Copainalá
kn: ಝೋಕ್, ಕೊಪೈನಾಲ

note: name for zoh
en: Zoque, Chimalapa
kn: ಝೋಕ್, ಶಿಮಲಾಪ

note: name for zom
en: Zou
kn: ಝೊ

note: name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಅಸುನ್‍ಸಿಯೋನ್ ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಪೆಕ್

note: name for zoq
en: Zoque, Tabasco
kn: ಝೋಕ್, ಟಬಾಸ್ಕೋ

note: name for zor
en: Zoque, Rayón
kn: ಝೋಕ್, ರೆಯಾನ್

note: name for zos
en: Zoque, Francisco León
kn: ಝೋಕ್, ಫ್ರಾನ್ಸಿಸ್ಕೊ ಲಿಯೋನ್

note: name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಲಾಶಿಗಿರಿ

note: name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಯೌಟೆಪೆಕ್

note: name for zpc
en: Zapotec, Choapan
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಶೊಪಾನ್

note: name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸೌತ್‌ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಇಕ್ಸಿಲಾನ್

note: name for zpe
en: Zapotec, Petapa
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಪಟೆಪಾ

note: name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಪೆಡ್ರೊ ಕ್ವಿಟೋನಿ

note: name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಗ್ವೆವೀಯ ಡೆ ಹಂಬೋಲ್ಟ್

note: name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಟೊಟೊಮಾಶಪನ್

note: name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸಾಂಟಾ ಮಾರಿಯ ಕ್ವಿಗೊಲನಿ

note: name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಕ್ವಿವಿಕುಶಾಸ್

note: name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಲೆಕೊಲುಲಿಟಾ

note: name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಲಾಶಿಕ್ಸಿಯೊ

note: name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಪೆಕ್

note: name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸಾಂಟಾ ಇನೀಸ್ ಯಾಶೀಚಿ

note: name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಅಮಾಟ್ಲಾನ್

note: name for zpp
en: Zapotec, El Alto
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಎಲ್ ಅಲ್ಟೊ

note: name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಝುಗೂಚಾ

note: name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ ಕ್ಸಾಂಟಿಕಾ

note: name for zps
en: Zapotec, Coatlán
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಕೊಯಾಟ್ಲನ್

note: name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ವಿಸೆಂಟ್ ಕೊಯಾಟ್ಲನ್

note: name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಯಲಾಗ್

note: name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಶಿಶಿಕಾಪನ್

note: name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಝಾನಿಝಾ

note: name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಬಾಲ್ಟಾಝಾರ್ ಲೋಕ್ಸಿಶಾ

note: name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಮಝಾಲ್ಟೆಪೆಕ್

note: name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಟಕ್ಸೆಮೆಲುಕನ್

note: name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
kn: ಜುಯಾಂಗ್, ಕ್ವಿಬಿ

note: name for zra
en: Kara (Korea)
kn: ಕಾರ (ಕೋರಿಯ)

note: name for zrg
en: Mirgan
kn: ಮಿರ್ಗಾನ್

note: name for zrn
en: Zirenkel
kn: ಝಿರೆಂಕೆಲ್

note: name for zro
en: Záparo
kn: ಝಪಾರೊ

note: name for zrp
en: Zarphatic
kn: ಝರ್ಫಾಟಿಕ್

note: name for zrs
en: Mairasi
kn: ಮೈರಾಸಿ

note: name for zsa
en: Sarasira
kn: ಸರಾಸಿರ

note: name for zsk
en: Kaskean
kn: ಕಾಸ್ಕೀನ್

note: name for zsl
en: Zambian Sign Language
kn: ಜಾಂಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

note: name for zsm
en: Malay, Standard
kn: ಮಲೇಯ್, ಶಿಷ್ಟ

note: name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸೌತರ್ನ್‌ ರಿಂಕೋನ್

note: name for zsu
en: Sukurum
kn: ಸುಕುರುಮ್

note: name for zte
en: Zapotec, Elotepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಎಲೊಟ್‌ಪೆಕ್

note: name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಕ್ಸನಾಗುಯ

note: name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಲಪಾಗುಯಿ-ಗುಯಿವಿನಿ

note: name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸ್ಯಾನ್ ಅಗಸ್ಟಿನ್ ಮಿಕ್ಸ್‌ಟೆಪೆಕ್

note: name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸಾಂಟಾ ಕಟಾರಿನ ಅಲ್ಬರಡಾಸ್

note: name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಲೋಕ್ಸಿಶಾ

note: name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಕ್ವೊಕ್ವಿಟಾನಿ-ಕ್ವಿಯರಿ

note: name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಟಿಲ್‌ಕ್ವಿಪಾನ್

note: name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಟೆಜಾಲಾಪನ್

note: name for ztu
en: Zapotec, Güilá
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಗುಯಿಲಾ

note: name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಸಾಶಿಲಾ

note: name for zty
en: Zapotec, Yatee
kn: ಝಪೋಟೆಕ್, ಯಾಟೀ

note: name for zua
en: Zeem
kn: ಝೀಮ್

note: name for zuh
en: Tokano
kn: ಟೊಕಾನೊ

note: name for zul
en: Zulu
kn: ಝುಲು

note: name for zum
en: Kumzari
kn: ಕುಂಝಾರಿ

note: name for zun
en: Zuni
kn: ಜುನಿ

note: name for zuy
en: Zumaya
kn: ಝುಮಯ

note: name for zwa
en: Zay
kn: ಝೇ

note: name for zxx
en: No linguistic content
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಬಂಧಿ ವಿಷಯವಿಲ್ಲ

note: name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಯಂಗ್ಬೆ

note: name for zyg
en: Zhuang, Yang
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಯಾಂಗ್

note: name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಯೊಜಿಯಾಂಗ್

note: name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಯೊಂಗನ್

note: name for zyp
en: Zyphe
kn: ಝೈಫೆ

note: name for zza
en: Zaza
kn: ಝಾಝಾ

note: name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
kn: ಜುವಾಂಗ್, ಜುಜಿಯಾಂಗ್
